2024 I. Çeyrek Sonu Portföy Durumu

2024 I. Çeyrek Sonu Portföy Durumu

2024 I. çeyrek sonu portföy durumunu paylaşmak için bir ay geç kaldım. Maalesef özel nedenlerle yılbaşından bu yana bloğa arzu ettiğim zamanı ayıramadım. Yılın geri kalanında da eski tempoda yazabileceğimi sanmıyorum. Bununla birlikte, fırsat buldukça elimden geleni yapacağım. Konumuza dönelim. Geç olsun güç olmasın diyerek portföyün durumunu kısaca sizlere özetleyeyim.

2024 I. çeyrek sonu portföy büyüklüğü

2024 I. çeyrek sonu itibarıyla yatırım portföyüm ABD Doları bazında %9,6 büyüyerek 117 bin Doları aştı. Türk Lirası bazındaki artış ise %20,1‘de kaldı. Bunun en önemli sebebi ekonomi yönetiminin politika faizini önemli ölçüde artırması ve diğer tedbirlerle birlikte kuru kontrol etmesi. Zaten her fırsatta kuru kontrol ederek yani enflasyonun altında kur artışına izin vererek enflasyonu düşürmeyi hedeflediklerini ilan ediyorlar. Bu kur politikasını sürdürmelerinin önünde şu an itibarıyla herhangi bir engel göremiyorum. Tabi burası Türkiye. Her zaman için öngörülemeyen olasılığı düşük siyasi riskler var. 🙂

2024 I. çeyrek portföy büyüklüğü - 05/04/2024
2024 I. çeyrek portföy büyüklüğü – 05/04/2024

Varlık dağılımı

2024 I. çeyrek itibarıyla portföyün varlık dağılımında önemli değişiklikler oldu. Aşağıdaki grafikten gördüğünüz üzere portföye DXYZ (Destiny Tech100 Inc.) diye bir ETF kattım. New York Stock Exchange’de piyasaya arz edilen bu kapalı uçlu fonun özelliği henüz halka açılmayan SpaceX gibi 25 tane şirkete yatırım yapması. SpaceX‘in fondaki ağırlığı %34,6. Bu şirketin yanında Axiom Space (%9,7) ve Relativity Space (%2,7) var. Yani neredeyse yarısı uzayın ticari kullanıma açılmasına yönelik özel girişimleri kapsıyor.

SpaceX‘e yatırım yapmak her zaman hayalimdi. Çünkü uzaya erişimin maliyetinin düşmesinin önümüzdeki on yıllarda coğrafi keşiflerle kıyaslanabilecek büyük bir ekonomik genişlemenin başlangıcı olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla bu alanda öncü firmalara erken aşamalarda yatırım yapabilenlerin zaman içerisinde büyük bir servet kazanacaklarına inanıyorum. Doğal olarak önüme böyle bir fırsat gelince düşünmeden bir miktar aldım. Tesla ve Bitcoin’de potansiyeli zamanında görmüş ama harekete geçmemiştim. Bu sefer eyleme geçtim. Bakalım çocuklar ileride bana dua edecek mi? 🙂

2024 I. çeyrek varlık dağılımı – 05/04/2024

Öte yandan DXYZ ile geçtiğimiz ay yaşadığım macera ayrı bir yazıyı hak ediyor. Sadece bir ara portföyün bu fon sayesinde 140 bin Dolara yaklaştığını söyleyeyim. 🙂 Tabi ki süper hızlı fiyat artışı belli bir noktadan sonra aynı hızla tersine döndü. Hayallerim suya düşse de elimde kabaca bir buçuk dolar ortalama maliyetle 100 kadar hisse kaldı. Ancak 5 Nisan tarihi itibarıyla varlık dağılımım yukarıdaki grafikte gördüğünüz şekilde…

2024 I. çeyrek nakit akışı

Adet yerini bulsun diye 2024 I. çeyrek nakit akışına aşağıdaki tabloda yer verdim. Gördüğünüz üzere yılın ilk üç ayında yaklaşık bin dolarlık bir nakit akışım var. Büyük bir kısmı da Eurobond‘lardan geldi. Kalan kalemler ise kar payı ve faiz gelirlerinden oluşuyor.

2024 I. çeyrek nakit akışı – 05/04/2024

Bu çeyrek portföy performansı getirisi paylaşamıyorum. Zira yazıyı geç hazırladığım için getiri performansını üç ayla sınırlamam mümkün olmayacaktı. Ayrıca, DXYZ fiyatındaki aşırı dalgalanma nedeniyle anlamlı da olmayacaktı.

Sonuç olarak

İlk çeyrek performansımdan memnunum. Daha iyisi olabilir miydi? Evet olabilirdi. DXYZ’de yaşanan manyanın tepe noktasında satış yapabilseydim yıl sonu için hedeflediğim dolar bazında iki haneli büyümeyi şimdiden yakalamış olurdum. Yapmadım. Pişmanlık var mı? Evet. Peki satsaydım ve fiyat yukarı gitmeye devam etseydi ne olacaktı? Cevap yine pişmanlık. Neyse yola devam. Kalın sağlıcakla!

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

12 thoughts on “2024 I. Çeyrek Sonu Portföy Durumu

 1. Yaziyi her zamanki gibi zevkle okudum. Ellerinize saglik. Fakat neden son zamanlarda sosyal medyada ve blogda pek aktif degilsiniz? Umarim yogunluktandir, umarim herhangi sorununuz yoktur. Yatirima en buyuk adimi sizin sayenizde atmaya basladim ve sizin yazilarinizdan faydalanarak devam ettim ve ediyorum. Saygilar, hurmetler ustadim.

 2. Merhaba
  Bloğunuzu uzun zamandır takip ediyor ve sizin gibi NYSE yatırım yapıyorum. Bende ufak miktarda Dxyz aldım. Siz daha bilgilisiniz bu konularda ama bu fon closed-end bir fon olup ETF değildir. Dolayısla sabit miktarda hisseye sahip olup ETFlerde olduğu gibi talep olduğunda gidip hisse toplayamaz. Sözün kısası bu fon son derece spekülatif ve tabiri caizse meme-stock katogorisnde görmekteyim.
  Buna dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum.
  İyi günler

  1. Bilgi için çok teşekkürler Fikret Bey. DXYZ konusunda çok haklısınız. Çok spekülatif bir varlık. Elimde ortalama maliyeti 2 doların altına düşmüş sadece 100 tane var. Sevgiler.

  1. Çok haklısınız Hakan Bey. Ben bu aralar nakdimi TL’ye faize yatırdım. Sonbahara kadar sanırım işler böyle gider. Çok uzun vadede Dolar gene değerini bulur. Zira popülizm hastalığı bu topraklarda baki. Selamlar.

 3. Merhaba, bir Bogle takipçisi olarak uzun dönem yatırımımı geniş kapsamlı etf’lerle yurt dışında yapıyorum, fakat kısa vadede elimdeki paranın da enflasyonla değer kaybetmesini istemiyorum. Elimdeki paradan kastım bugün harcamayacağım ancak yarın harcama ihtimalimin olduğu küçük miktarlar. Ne yapılmasını önerirsiniz? USD satın almak bir seçenek olsa da bu Amerika’nın enflasyonundan etkilenecektir ve alım satım sık yapılacağından komisyonlar parayı eritecektir. Bunun yerine bankaların önerdiği risksiz fonlardan almayı düşündüm. Günlük küçük getirileri oluyor, komisyon alınmıyor, risksiz ve paranızı hemen çekebiliyorsunuz. Türkiye’deki enflasyonun üzerinde getirileri olduğundan emin olmasam da Türkiye gibi ekonomik kriz içindeki bir ülkede böyle bir stratejinin uygulanması gerekebileceğine inanıyorum. Bu konudaki görüşünüzü merak ediyorum.

  1. Merhaba Mert Bey;

   Dönemsel şartlara göre yatırım taktiğini değiştirmek gerekiyor. Ben şu an nakdimi TL’de para piyasası fonlarında tutuyorum. Malum yüksek faiz ve MB politikası nedeniyle kur değişmiyor. Sonbaharda ne yaparım bilmiyorum. 🙂 Selamlar.

 4. Hocam sp500 etf için önceki yazılarınızda VUSD yi gördüm ancak şuan üstü çizili gözüküyor. Oranları gördüm ama hangi etfleri aldığınızı görebileceğim bir yer var mı?

  1. Link kırılmış olabilir. Onun dışında alım-satım sayım oldukça az. En güncel verileri çeyrek raporlarından takip edebilirsiniz. Selamlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top