2023 Yılı Genel Portföy Performans Raporu

2023 Yılı Genel Portföy Performans Raporu

2023 yılı finansal özgürlük yolculuğum açısından dalgalı bir yıl oldu. Portföy büyüklüğüm Mayıs ayı sonunda 100 bin dolar sınırını geçti. Bu benim açımdan önemli bir hedefti. Daha sonra işler Aralık ayına kadar çok iyi gitmedi. Ancak FED, yılın son ayında enflasyondaki olumlu gelişmelere paralel olarak, faiz artışlarının son bulacağına yönelik sinyali verince hem hisse senedi piyasası hem de tahvil piyasası yükseldi. Böylece 2023 yılı benim açımdan tatmin edici bir şekilde kapanmış oldu. Teşekkürler FED! Bu arada, finansal özgürlük yolculuğunda da beşinci yılımı tamamladım. Bakalım önümüzdeki yıl ne sürprizler yaşayacağım?

2023 yılı portföy büyüklüğü

Amaç finansal özgürlük olunca portföyün büyüme hızı önemli. Bu çerçevede, portföy büyüklüğüm dolar bazında bir önceki yıla göre %28,8 oranında artarak yaklaşık 107 bin ABD Dolarına ulaştı. Söz konusu rakamı 20 Aralık tarihindeki kurdan (29,2 TL/$) Türk Lirası’na çevirdiğimizde yaklaşık 3,1 milyon yapıyor. Türk Lirası bazında portföy bir önceki yıla göre %101,4 oranında büyüdü. Bu büyümenin önemli bir kısmı Türk Lirası’nın ABD Dolarına karşı değer kaybetmesinden kaynaklandı. Kur bir önceki yıla göre %56,3 yükseldi. Yüksek enflasyon ne yazık ki paramızı pul yaptı.

2023 yılı portföy büyüklüğü
2023 yılı portföy büyüklüğü

2023 yılını güzel bir şekilde kapadığımı düşünsemde yıl içinde portföy büyüklüğüm ciddi bir şekilde dalgalandı. Aşağıdaki tabloda 2023 yılı portföy büyüklükleri çeyreklik bazda yer alıyor. Buna göre yazının başında belirttiğim gibi üçüncü çeyrek oldukça can sıkıcı oldu. Özellikle uzun vadeli ABD hazine tahvillerinde zamanlamam oldukça kötüydü. Ancak, yılın son ayında ABD’de enflasyon konusunda olumlu gelişmeler göreli bir iyileşme sağladı. Ayrıca şunu da söylemeliyim. 2023 yılının son altı ayında net tasarrufum eksi oldu. Yani tasarruf yapamadığım gibi portföyden para çekmek zorunda kaldım. Dolayısıyla, yılın ikinci yarısında portföyün getiri oranı belirleyici oldu.

2023 yılı portföy büyüklüğü - çeyreklik bazda
2023 yılı portföy büyüklüğü – çeyreklik bazda

Portföy dağılımı

Yıl sonu itibarıyla varlık dağılımım oldukça değişti. 2022 yılı sonunda varlıklarımın %26’sı S&P 500 ETF‘inde (VUSD), %29’u Eurobond‘ta ve %19’u nakitteydi. Aşağıdaki pay grafiğinden gördüğünüz gibi Borsa İstanbul’da da hatırı sayılır bir varlığım (%16) vardı.

Portföy dağılımı (%) - 2022
Portföy dağılımı (%) – 2022

Yılın ilk çeyreğinde, yani genel seçim öncesinde, önümü göremediğim için Borsa İstanbul’dan çıktım. Ayrıntılar için buraya bakabilirsiniz. Daha sonra ülke riskimi (Türkiye) azaltmak için bir miktar da Eurobond sattım. Elimde çok fazla nakit vardı. Her ne kadar IBKR‘den, hesapta tuttuğum nakit için, faiz alsamda fırsat maliyetim yüksekti. Düzenli okuyucularımın bildiği gibi S&P 500’de FED’in faiz artış politikasına bağlı olarak bir düzeltme bekliyordum. Ancak gerçekleşmedi. Bende piyasanın kararına saygı duyarak VUSD almaya devam ettim. Geriye dönüp bakınca bu doğru bir kararmış. Öte yandan uzun vadeli ABD hazine tahvil ETF‘imin (IDTL) fiyatı uzun süre aynı yerlerde kalınca dibe yaklaştığımızı düşünerek hacimli alımlar yaptım. Ancak, bu zamanlama çabam başarısız oldu. Fiyat düşmeye devam edince ağırlığını kabaca üçte bir oranında azalttım. Öte yandan enflasyondaki düşüş bariz şekilde ortaya çıkınca hava değişti. Bende çıkıştan yararlanmak için sattıklarımı geri aldım. 🙂

Özetle, 2023 yılı sonu itibarıyla daha sade bir varlık dağılımım var: %37,9 S&P 500 ETF, %34,2 uzun vadeli ABD hazine tahvilleri, %18,6 Eurobond, %7,7 oranında yüksek getirili ABD şirket tahvilleri ETF‘i (HYUP) ve %1,5 nakit.

Portföy dağılımı (%) - 2023
Portföy dağılımı (%) – 2023

Bileşenlerdeki değişim

Aşağıdaki tabloda portföy bileşenlerindeki yıllık değişimi (%) görüyorsunuz. Buna göre Borsa İstanbul’dan çıktıktan sonra Türk hisse senetlerine henüz giriş yapmadım. Yanlış anlaşılmasın ileride girmem demiyorum. Kurumsal şirketlerin fiyatları uygun noktalara gelirse yine alım yaparım. Portföyde Eurobond ve nakdin ağırlığını azaltırken ABD hisse senedi ve tahvillerinin payını artırdım. Gerçi uzun vadeli hazine tahvillerinde maliyet düşürmek amacıyla biraz fazla alım yaptım. Bu varlık kalemi yeterince değerlenince ağırlığını biraz azaltacağım.

Portföy bileşenlerindeki değişim
Portföy bileşenlerindeki değişim

Nakit akışı

Sıra geldi yıllık nakit akışına. Aşağıdaki tablodan gördüğünüz üzere 2023 yılının son çeyreğinde kar payları ve faizden 1.201 $’lık gelir elde ettim. Bu gelirin 1.045 $’ını denizaşırı varlıklarımın kar payları oluşturuyor. Eurobondların kupon geliri ise 139 $ oldu. Geriye kalan 17 $’ı ise yatırım hesabında duran nakit için aldığım faizden elde ettim. Sonuç itibarıyla 2023 yılında finansal özgürlük portföyümden 4.197 $ nakit akışı sağladım. Bu rakamı 20 Aralık tarihindeki kurdan (29,2 TL/$) Türk Lirası’na çevirirsek yaklaşık 123 bin TL yapıyor.

2023 yılı nakit akışı
2023 yılı nakit akışı

Getiri performansı

Portföye sürekli para girişi-çıkışı ve alım-satım olduğu için getiri performansını ayrıntılı bir şekilde ölçmek zor. Ama aşağıdaki grafikte Eurobond ve nakit harici varlıklardan oluşan portföyün S&P 500’e karşı performansı yer alıyor. Buna göre yıl başından bu yana S&P 500 %22,37 artarken benim denizaşırı varlıklar %15,4 getirmiş. Fena bir getiri oranı değil. Ancak, S&P 500’ün performansını geçemediğimi not etmeliyim.

Portföy’ün S&P 500’e karşı performansı – yılbaşından bu yana
Portföy’ün S&P 500’e karşı performansı – yılbaşından bu yana

Varlıklarım arasında S&P 500 ETF‘i bu sene en yüksek getiriyi (%22,37) sağladı. Onu %20’ye yakın getiri ile Eurobondlar takip etti. Bu %20 getirinin %8,4’ünün kupon ödemelerinden %11,9’unun da fiyat artışından kaynaklandığını tahmin ediyorum. Üçüncü sırada ise yüksek getirili ABD şirket tahvili ETF‘im var. Bu kalemde yıllık yaklaşık %12,5 getiri oranı elde ettiğimi tahmin ediyorum. Bu rakamın %7,6’sının kar payı ödemesinden %5’e yakınının da fiyat artışından kaynaklandığını söyleyebilirim. Uzun vadeli ABD hazine tahvilleri ETF‘inde ise zarardayım. Bu varlığın kar payı dağıtım oranı yıllık %3,7’ye yakın. Söz konusu rakamı göz önüne aldığımda bu varlık kaleminde halen %4,5 civarında zarardayım.

Sonuç olarak

Geriye dönüp baktığımda zamanın nasıl hızlı geçtiğine hayret ediyorum. Bir kaç yıl vadeyle yatırım yapabilir miyim derken beş yıl geçmiş! Tabi dünyanın bin türlü hali var. Altıncı yılı görebilir miyim bilemiyorum. Ancak son iki yılda yapabildiğim gibi üç yıl daha portföyü %25-%30 arasında büyütebilirsem 209 – 235 bin dolarlık bir portföy büyüklüğü ile yaklaşık 8-10 bin dolarlık bir nakit akışı erişilebilir gibi gözüküyor. Bu büyüklükler sizi zengin etmez ancak ciddi bir finansal özgürlük sağlar. Hele kendi eviniz, sağlık sigortanız ve ilave bir emekli maaşınız varsa. Geçtiğimiz beş yılın ne kadar çabuk geçtiğini düşünürsek üç yıl uzun bir zaman değil.

Üstelik geçtiğimiz beş yılda başımıza gelmeyen kalmadı: Covid 19 pandemisi, Ukrayna-Rusya savaşı, ABD’de enflasyon şoku, FED’in tarihindeki en hızlı faiz artırımı şoku, hisse senedi-tahvil korelasyonun değişmesi ve 60/40 portföyün tarihinin en kötü performansı, Türkiye’de akıldışı ekonomi politikaları, seçim ekonomisi ve neredeyse üç haneli enflasyon… Say say bitmez. Ama işte sabırlıysanız ve piyasalardan beklentiniz makul ve mantık sınırları dahilinde ise yola devam edilebiliyor.

Sizde durumlar nasıl? 2023 yılı nasıl geçti?

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

15 thoughts on “2023 Yılı Genel Portföy Performans Raporu

 1. Sayenizde bu yıl IBKR ile tanıştım. Vergi ödemelerimi kolaylaştırmak için tamamen otamatik bir yazılım dahi geliştirdim. Tüm varlıklarım haziran ayından beri sadece S&P500 ETFlerinde. 23 yaşındayım ilk hedefim 5000 dolara çok az kaldı. Değerli yazılarınız için çok teşekkür ederim sevdiklerinizle nice mutlu yıllar

  1. Tebrik ederim Mert Bey. Keşke sizin yaşınızda böyle bir vizyondan haberim olsaydı. Çok daha farklı bir noktada olurdum. Yolculuğunuzda başarılar diliyorum. Sevgiler.

 2. Hocam yıllık performans ölçümünü nasıl yapıyorsun?
  Yıl içerisinde yaptığım yeni alımları performans ölçümü yaparken nasıl formüle edeceğimi kafamda oturtamadım ben.
  Mesela Ekim/Kasım 2023 dönemlerinde yaptığım alımlar son 1-2 ayda %3-5 artış sağladığı için, total portföy performansını aşağı çekiyor kağıt üzerinde.

  1. Çok fazla detaya girmiyorum Yunus Bey. Yurtdışı varlıkları zaten IBKR performansını ölçüyor. Diğerlerini kaba taslak tahmin ediyorum. İş görüyor. Sevgiler.

 3. Selamlar. Ibrk’nın gelirimize dair bir kanıt istemesine karşın nasıl bir hazırlık yapmalıyız? Açıkçası bu ihtimale karşın maaş bordrolarımı ve ödeme dekontlarımı saklamaya başladım. Sanırım gelir ile orantısız çok absürt miktarlar hesaba aktarılmadıkça bu tarz sorular sorulmuyor ama her ihtimale karşın bir takım önlemler almak gerekir diye düşünüyorum çünkü reddit’de bu tarz incelemelerle karşılaşıp hesabı bloke olan kullanıcılar gördüm. Siz bu tarz olaylara karşın hesabınızın güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz ? Vereceğiniz tavsiye var mı? Teşekkürler.

  1. Valla benden birşey istemedi. İnsana güven var. Tabi 1.000 TL gelir beyan edip hesabınıza 100.000 TL aktarırsanız adamlar paranın kaynağını sorarlar. Zira kara para aklamanın önlenmesine yönelik yükümlülükleri var.

 4. Hocam Ibkr kullanmaya baslamissiniz. Eski yazilarinizda veraset olayindan dolayi kullanmamayi dusundugunuzu soylemistiniz. Acaba karar degisikliginiz belirli bir degisiklikten dolayi mi oldu.
  Tesekkur ederim

  1. Merhaba Ümit Bey;

   ABD piyasalarında işlem gören ABD varlıkları alırsanız belli bir limitin üzeri veraset ve intikal vergisine tabi. Ancak, İrlanda üzerindeki varlıklarda yok. Diğer yandan IBKR çok hesaplı. Selamlar.

 5. Hocam çok teşekkürler paylaşımlarınız için. Opsiyon, futures vb. türev araçların vergilendirmesi nasıl oluyor bir bilginiz var mı acaba? Hisse senetleriyle aynı mı yoksa farklı mı değerlendiriliyor bilmiyorum. Detaylı bir kaynak da yokmuş gibi görünüyor. Bilginiz varsa ya da bakmamı önerdiğiniz bir kaynak varsa paylaşabilir misiniz acaba? Tekrar çok teşekkürler.

 6. Merhabalar,

  IBKR üzerinden kripto etp’leri aldınız mı, önerdiğiniz kurum var mı? Mesela ishares etp kriptoları satıyor. Eskiden eurobond etfleri hakkında detaylı bir yazınız vardı, buna benzer paylaşım çok güzel olur. Selamlar

 7. Merhaba, çok uzun zamandır takipçinizim. Tebrik ediyorum.
  Sayenizde ameritrade hesap açmıştım. Kapandıktan sonra Charles schwabsa otomatik geçiş yaptık. Ancak transferwise kazandığından ve vergi yükümlülüklerinden dolayı VTI ları satıp çıkmak zorunda kalmıştım. Miras veya yerli yüksek komisyon alan sirketlere çalışmadan olasi veraset durumunda sorunsuz vergi hesaplaması kolay hangi brokeri önerirsiniz acaba efendim? Çok teşekkür ediyorum. Şükranlarımla.

 8. Hocam severek takip ediyorum. Ben de bir etf portföyü yapma aşamasındaydım. Herkes gibi growth, sp500 ve teknoloji ağırlıklı 3 etf belirledim. Sizdekileri araştırmak adına isimlerini öğrenebileceğim bir yer var mıdır? VUSD ve HYUP a baktım.

  Kendi adıma VOO muadili VUSD, QQQ, SPYG ve SCHD e baktım.

  Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top