Yılbaşı Hediyesi FED’ten Geldi

Yılbaşı Hediyesi FED’ten Geldi

Yılbaşı hediyesi, geçtiğimiz hafta ABD’de enflasyonun düşüşüne paralel olarak FED cephesinden faiz indirimi müjdesi olarak geldi. ABD’de enflasyon %9,1’lik zirveden %3,1’e gerilemiş durumda. Tahminler ve beklentiler gerilemenin süreceğine işaret ediyor. Yani önümüzdeki yılda FED, enflasyonu %2 hedefine önemli ölçüde yaklaştıracak gibi duruyor. Doğal olarak enflasyondaki düşüşü politika faizinde indirim izleyecek. Hisse senedi ve tahvil piyasaları da bu haberleri oldukça iyi karşıladı. S&P 500 yükseldi. ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin getirileri düştü. Benim açımdan da harika bir yılbaşı hediyesi oldu. Portföy tekrar ve kalıcı olarak 100 bin doların üzerine çıktı.

ABD geriye dönük yıllık enflasyon oranı, 18/12/2023
ABD geriye dönük yıllık enflasyon oranı, 18/12/2023
Kaynak: FRED

Yılbaşı öncesi FED tutanakları

Şimdi FED’in 13 Aralıkta yayımlanan en son projeksiyonlarına biraz daha yakından bakalım. Aşağıdaki tablo FED üyelerinin Aralık ayındaki tahminlerinden türetilmiş istatistikleri (medyan) gösteriyor. Bu tabloya göre FED üyelerinin enflasyon konusundaki beklentileri bir önceki projeksiyona göre önemli ölçüde iyileşmiş görünüyor: (1) Reel GSYİH büyüme oranı %2,1’den %2,6’ya çıkmış. (2) İşsizlik oranı sabit kalmış. (3) Enflasyon oranı (PCE inflation) tahmini %3,3’ten %2,8’e düşmüş. (4) Çekirdek enflasyon oranı beklentisi %3,7’den %3,2’ye düşmüş. FED üyeleri 2024 yılında da reel ekonomik büyüme oranında düşüş, işsizlikte hafif bir artış ve enflasyonda da ciddi bir düşüş (%2,4) bekliyor. Bildiğiniz gibi FED’in uzun dönem enflasyon oranı hedefi %2. Bugün itibarıyla FED para politikası ile resesyon yaratmadan enflasyonu kontrol altına almış gözüküyor.

FED projeksiyonları, 18/12/2023
FED projeksiyonları, 18/12/2023
Kaynak: FED

Yılbaşı hediyesi olarak ABD uzun dönem hazine tahvilleri

Geleceği kimse bilemez. 2023 yılı başlarken çoğu yatırımcı, geçmiş deneyimlere bakarak, ABD ekonomisi ve enflasyon konusunda karamsardı. FED’in yumuşak bir iniş gerçekleştiremeyeceğini düşünüyorlardı. Şirket karlarında gerileme ve buna bağlı olarak S&P 500’de ciddi bir düşüş bekliyorlardı. Beklenen olmadı. S&P 500, politika faizinden artış ve bilanço daraltmaya rağmen %22’den fazla yükseldi. Aşağıdaki grafikte yeşil çizgi yıllık enflasyonu, kırmızı çizgi FED’in kontrol ettiği politika faizini ve mavi çizgide ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin getiri oranını gösteriyor. Grafikten FED’in ekonomideki toplam talebi kısarak enflasyonu kontrol etmek amacıyla politika faizini rekor sürede neredeyse sıfırdan %5’in üzerine çektiğini görüyorsunuz. Enflasyonun da gecikmeli olarak düşmeye başladığını görebiliyoruz. Son bir kaç ayda her şeyin fiyatını belirleyen ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizinin de enflasyona paralel olarak düşmeye başladı. Enflasyondaki düşüş devam ettiği müddetçe tahvillerin faizleri düşecek, fiyatları artacak. Dolayısıyla, 2024 ve 2025’de tahvillerin yıldızının parlak olabileceğini düşünüyorum.

Enflasyon ve faiz oranları, 19/12/2023
Enflasyon ve faiz oranları, 19/12/2023
Kaynak: FRED

Yılbaşı hediyesi olarak S&P 500

Teorik olarak, ABD 10 yıllıklarının faiz oranındaki düşüşün hisse senetleri fiyatlarını olumlu etkilemesi lazım. Zira S&P 500’deki artışın önemli bir kısmı, yedi tane büyük teknolojik şirketinden kaynaklanmıştı. Enflasyon beklentilerinin törpülenmesiyle S&P 500’deki artışın geleneksel endüstrilerde faaliyet gösteren şirketler aracılığıyla 2024’te de sürmesi bence şaşırtıcı olmaz. Tabi getiri oranı, %22’ye kıyasla muhtemelen daha mütevazi olur. Yine de geleceği bilemeyeceğimizi tekrar hatırlatayım. 2024’te yeni bir jeopolitik kriz patlayabilir. Mevcut krizler kontrolden çıkabilir. Trump, önümüzdeki yılın Kasım ayında ABD başkanlık seçimini kazanabilir. Bilmek mümkün değil. 2024’e, 2023’ün tersine, büyük umutlarla başlayıp, hayal kırıklığıyla sonlandırabiliriz.

Benim finansal özgürlük portföyü

2023 yılı üçüncü çeyrek sonunda finansal bağımsızlık portföy büyüklüğüm 98 bin dolara kadar gerilemişti. Ancak son bir haftada %8,2 artarak 106 bin dolara ulaştı. Böylece, yılın son günlerinde kötü bir sürpriz olmazsa ikinci köşetaşı olarak belirlediğim 100 bin doların üzerinde bir rakamla 2023’ü kapatmış olacağım. Doğruyu söylemek gerekirse can sıkıcı birkaç çeyrekten sonra benim için güzel bir Aralık ayı oldu. Umarım 2024’te güzel geçer.

Bu arada daha önce ABD uzun vadeli hazine tahvilleri içeren ETF‘imi bir miktar azalttığımı yazmıştım. Ancak, enflasyon konusundaki gelişmeler olumlu olunca yeniden ağırlığını artırdım. Aşağıdaki tablodan gördüğünüz üzere tanesi 3,45$‘dan 4.000 adet IDTL ilave alım yaptım. Böylece, elimde neredeyse nakit kalmadı. Tabi bu varlık kaleminde hala zarardayım. Ancak zararım kabaca %-5 civarına düştü. Diğer bir deyişle, IDTL‘in fiyatı %5 daha yükselirse başa baş noktasına ulaşmış olacağım. Hayırlısı diyelim.

Gerçekleşen alım emirleri, 19/12/2023
Gerçekleşen alım emirleri, 19/12/2023

Sonuç olarak

Enflasyondaki düşüş ve piyasalar açısından olumlu FED projeksiyonları bana yılbaşı hediyemi verdi. ABD uzun vadeli tahvillerinde faizler düşmeye başladı. Faizlerdeki düşüş ile birlikte hem hisse senedi hem de tahvil fiyatları yükselmeye başladı. Böylece portföy büyüklüğü açısından yılı güzel bir şekilde kapatabileceğim. Finansal bağımsızlık yolculuğu, bir sürat yarışı değil bir maraton. Maratonda morali yüksek tutmak önemli diye düşünüyorum. Umarım hepimiz için 2024 yılı 2023’ten çok daha güzel olur.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

4 thoughts on “Yılbaşı Hediyesi FED’ten Geldi

 1. Sevgili Tutumlu,

  İnteraktive brokers hesap açmak istedim ancak beceremedim. Hesap açma sayfasında olmayan bir kaç soru daha sordu. Ancak ben acemiligimden açamadım. Eğer güncelleme şansınız olursa ben hesap açmak ıstiyorum. Umarım 2024 iyi bir yıl olur ve hedeflerine ulaşırsın.
  Sevgiler.

  1. Merhaba İbrahim Bey;

   Zamanla yazılar eskiyor maalesef. Vakit bulursam güncellemeye çalışırım. Sevgiler;

 2. Bay tutumlu 2024 yılında and borsaları ve özelde nasdaq ile ilgili düşünceniz ve beklentileriniz nelerdir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top