2023 III. Çeyrek Sonu Portföy Durumu

2023 III. Çeyrek Sonu Portföy Durumu

2023 III. çeyrek sonu portföy durumunu paylaşma vakti geldi de geçti. Aslında geçen ay bu yazıyı yazmalıydım. Ancak, ailevi nedenlerle 3-4 hafta sizlerden izin almam gerekti. Üstüne o dönemde Borsa İstanbul çılgınlığı etrafımı sardı. Doğrusunu söylemek gerekirse yatırım/blog işini, özel hayatımda da büyük ölçüde anonim tutuyorum. Dolayısıyla, Borsa İstanbul’da 5-10-20 kat kazandıran/kazandıracak daha önce adını duymadığım hisse senetleri hakkında alakasız kişilerden bol bol tavsiye dinlemek zorunda kaldım.

Tabi birde “milli ponzi şemamız” halka arzları unutmayalım. Eşimin arkadaşları, eşime ballandıra ballandıra halka arzlardan nasıl para kazandıklarını anlatmışlar. Bu arada aynı ekip kripto çılgınlığında da faaldi ya neyse. Sonunda eşim halka arz işine girdi. Üstüne beni de zorladı. Ne yapalım patron isteyince boynumuz kıldan ince. Bende piramitteki yerimi aldım. Allah, şirketlerini ‘ederinin’ 20-30’da birine halka arz eden hayırsever şirket patronlarından razı olsun.

Tüm bu çılgınlık boyunca bazı arkadaşlar geçtiğimiz aylar boyunca iyi paralar kazandılar. Belki de kazanmaya devam edecekler. Allah daha da çok kazandırsın. Ancak bu ortamda sağduyunun yerini aç gözlülük almış durumda. İnsanlar makul endişeleri bile duymak istemiyorlar. Geçtiğimiz aylarda ilk elden tecrübe ettim. Yani üzümünü ye bağını sorma durumu. Dolayısıyla, bugüne kadar yazı yazmak içimden gelmedi. Neyse durum bu. Lafı uzatmadan portföyün durumunu analiz edelim.

2023 III. çeyrek sonu portföy büyüklüğü

Finansal özgürlük portföyüm bir önceki çeyreğe göre ABD Doları bazında %5,2 küçülerek 98,4 bin dolara geriledi. Bu tatsız gelişmenin iki nedeni var: birincisi uzun bir zaman sonra portföyden para çekmek zorunda kaldım. Son üç aydır giderlerim gelirlerimin epey üstünde. Bu durum yılbaşına kadar maalesef böyle gidecek. İkinci neden ise ABD tahvil piyasalarındaki yapısal kırılma. Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi ABD’de 40 yıllık faizlerdeki ana düşüş trendi tersine döndü. Bildiğiniz üzere bende kademeli bir şekilde uzun vadeli ABD hazine tahvili ETF‘i topluyordum. Fiyat uzun bir süre aynı yerlerde kalınca dibe yaklaştığımızı düşünerek risk aldım ve hacimli alımlar yaptım. Ancak, bu kez ödül yerine ceza aldım. Fiyat düşmeye devam etti. Bende zararı göze alarak bu varlığın portföydeki payını bir miktar azalttım. Sonuç olarak portföy büyüklüğü 100 bin doların altına düştü. Bakalım ilerleyen aylarda durum ne olacak?

2023 III. çeyrek portföy büyüklüğü - 09/11/2023
2023 III. çeyrek portföy büyüklüğü – 09/11/2023

Varlık dağılımı

2023 III. çeyrek sonu itibarıyla portföyün varlık dağılımında en büyük değişiklik uzun dönem ABD hazine tahvili fonunda (IDTL) oldu. Aşağıdaki şekilden görüldüğü üzere ağırlığı %30,9’dan %20,3’e düştü. Söz konusu düşüş, yukarıda açıkladığım üzere değer kaybı ve satıştan kaynaklandı. Yüksek getirili ABD şirket tahvillerinin (HYUP) payını ise bir miktar artırarak %7,9’a çıkardım.

2023 III. çeyrek varlık dağılımı - 09/11/2023
2023 III. çeyrek varlık dağılımı – 09/11/2023

2023 III. çeyrek nakit akışı

Her zaman olduğu gibi portföyün nakit akışı fiyattaki dalgalanmalara göre son derece istikrarlı gidiyor. Bu çeyrek, S&P500 ve yüksek getirili ABD tahvilleri fonlarından 253 Dolar kar payı elde ettim. Bir önceki çeyreğe göre gözlenen düşüş, uzun dönem ABD hazine tahvilleri ETF’inin (IDTL) 6 ayda bir kar payı dağıtmasından kaynaklanıyor. Öte yandan 2023 III. çeyrek Eurobond kupon gelirim 742 Dolar oldu. Yatırım hesabımdaki nakitten ise 36 Dolar‘lık faiz geliri elde ettim. Böylece, bu çeyreği toplam 1.031 Dolar (1031 x 28,5 = 29.384 TL) ile tamamladım. Yılbaşından bu yana elde ettiğim nakit akışının toplamı ise 2.996 Doları buldu.

2023 III. çeyrek nakit akışı - 09/11/2023
2023 III. çeyrek nakit akışı – 09/11/2023

Portföyün getiri performansı

Geçen çeyrek yurtdışı portföy varlıklarımın performansını paylaşmaya başlamıştım. Bu çeyrek de devam edelim. Ancak, bu performansın portföyün Eurobond kısmını içermediğini hatırlatayım.

S&P 500’e karşı

Aşağıdaki grafikten görüldüğü üzere yılbaşından bu yana portföy getiri oranım %11,06’dan %5,74’e düştü. Performans düşüşü, daha önce de açıkladığım üzere, uzun vadeli ABD hazine tahvillerinde terste kalmamdan kaynaklandı. Öte yandan aynı dönemde S&P 500’ün getirisi ise %16,05’ten %14,15’e düştü.

Portföy'ün S&P 500'e karşı performansı - yılbaşından bu yana
Portföy’ün S&P 500’e karşı performansı – yılbaşından bu yana

Nasdaq’a karşı

Karşılaştırma ölçütü olarak Nasdaq Composite’i alırsak portföy performansım oldukça vasat. Yılbaşından bu yana Nasdaq %31,3 oranında artarken benim portföy %5,74’de kaldı.

Portföy'ün Nasdaq'a karşı performansı - yılbaşından bu yana
Portföy’ün Nasdaq’a karşı performansı – yılbaşından bu yana

Dow Jones Industrial’a karşı

Ancak iş Dow Jones Industrial’e (DJI) gelince işler değişiyor. Portföy performansım DJI’ya göre biraz daha iyi. Aslına bakılırsa S&P 500’deki artışın büyük bir kısmı büyük teknoloji şirketlerinden kaynaklanıyor. Geri kalan firmaların performansı ise DJI gibi. Teknoloji şirketlerindeki değerlenmenin kaynağını ise büyük ölçüde yapay zeka teknolojisindeki gelişmelerin oluşturduğunu düşünüyorum. Gerçekten muazzam bir ilerleme var. Bu şekilde devam ederse küresel düzeyde toplam faktör verimliliğini güçlü ve kalıcı bir şekilde artırma potansiyeli var.

Portföy'ün Dow Jones Industrial'a karşı performansı - yılbaşından bu yana
Portföy’ün Dow Jones Industrial’a karşı performansı – yılbaşından bu yana

Vanguard Total Stock Market Index’e karşı

Şimdi de paramızı bütün dünya hisse senedi piyasasına yatırsaydık getirimiz ne olurdu sorusunun cevabına bakalım. Aşağıdaki grafikten gördüğünüz üzere yıllık getiriniz Dolar bazında %10,88 olacaktı. Benim portföyün getirisinin neredeyse iki katı. 🙂

Portföy'ün Vanguard Total World Stock Index'e karşı performansı - yılbaşından bu yana
Portföy’ün Vanguard Total World Stock Index’e karşı performansı – yılbaşından bu yana

Sonuç olarak

2023 III. çeyrek benim açımdan tatsız geçti. Tasarruf yapamadığım gibi portföyden para çekmek zorunda kaldım. Uzun vadeli ABD tahvilleri kısmında da zamanlamayı tutturamadığım için ciddi bir zarar yazdım. Eğer ABD’de enflasyon düşmeye devam etmezse ve resesyonda olmazsa ABD 10 yıllık tahvil faizleri uzun bir süre yüksek kalabilir. Bu durumda bende Bay Piyasa’dan pahalı bir ders almış olurum. 🙂

Sağlıcakla kalın!

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

4 thoughts on “2023 III. Çeyrek Sonu Portföy Durumu

  1. Portfolyo performansını takip etmek için hangi siteyi kullanıyorsunuz? Yani bu Portfolyo, VT, Sp500 karşılaştırmalarını nasıl yapıyorsunuz?

  2. Selamlar. Bayadır yoktunuz özlettiniz kendinizi =) Yatırımda bazen böyle iniş çıkışlar olabiliyor veya hatalı kararlar alınabiliyor. Bende 8 aydır düzenli yatırım yapmaya başladım ve amerika borsasını 3 aydır takip ediyorum. 10 Yıllıkların düşeceğini ön görerek TLT Aldım. Umarım hazin bir son yaşamam =) Merak ettiğim bir konu var HYUP için yüksek getirili demişsiniz yıllık ortalama getiri performansına nereden bakabilirim. Teşekkürler.

    1. Merhabalar;

      HYUP’un getirisi %7,7 idi en son. Yahoo Finance’dan bakabilirsiniz. Tabi fiyatındaki değişime göre bu oran değişebilir. Selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top