Dördüncü Yıl: Pinti Değil Tutumluyum Dört Yaşında!

Dördüncü Yıl: Pinti Değil Tutumluyum Dört Yaşında!

Dördüncü yıl da tamamlandı! Zaman ne kadar hızlı geçiyor. Siteyi dört yıl önce bu zamanlarda hayata geçirmiştim. Merhaba! başlıklı ilk yazımı 26 Ağustos’ta yayımlamıştım. O günden bu yana toplam 228 yazı yayınladım. Ama performansım giderek düşüyor: 84, 67, 49 ve 28. Bu durumun en büyük sebebi iş ve çocuklar nedeniyle boş vaktimin çok daha az olması. Tabi birde yazacak konu bulmakta zorlanmaya başladım. Finansal özgürlük konusunda önemli gördüğüm her şeyi yazdım. Geriye portföyün durumu ve güncel ekonomik gelişmeler kaldı. Neyse şimdi her yıl yaptığım gibi geçtiğimiz yılın muhasebesine geçelim.

Dördüncü yıl ve finansal bağımsızlık

Dördüncü yıl sonunda finansal özgürlük yolculuğumun neresindeyim? Bu yıl portföy büyüklüğünü 100 bin dolara ulaştırdım. Ayrıntılar için buraya bakabilirsiniz. Bununla birlikte bu sınırın üstünde kalmak şu an için ayrı bir mesele. Zira öngörülemeyen harcamalar nedeniyle son bir ayda portföyden para çekmek zorunda kaldım. Bu ayda para çekmek zorunda kalacağım gibi görünüyor. Ayrıca, uzun vadeli ABD hazine tahvillerinin getirileri yukarı fırladı. Benim IDTL‘de epey değer kaybetti. Eğer tahvillerde geçtiğimiz 40 yıl istisna ise ve bu dönemin bitişine denk geldiysem bu varlık kaleminde birkaç yıl daha zarar görme olasılığım yüksek. Ne diyeyim? Yurtdışı yatırım konusunda öğrenme eğrisinde hareket etmeye devam ediyorum. 🙂

Bloğun finansmanı

İçerik barındırma, alan adı vb. giderler Dolar bazında azımsanmayacak bir tutar oluşturuyor. Ancak, gerek bağlı linkler (Interactive Brokers) gerekse yardımlarınız (Buy me a Coffee) sayesinde bu yıl giderlerimi zorlanmadan karşıladım. Destek olan herkese teşekkür ediyorum. Bu arada maalesef Wise, Türkiye’deki müşterilerine yurtdışı hesap bilgileri sağlamayı bıraktı. Bu nedenle benim açımdan faydası oldukça azaldı. Dolayısıyla, artık Pinti Değil Tutumluyum‘un okuyucularına önermiyorum.

Breaking the Treadmill

Geçtiğimiz yıl İngilizce blog macerasına da atılmıştım. Merak edenler şurayı tıklayabilir. Her Türk gibi hızlı başladım. 34 yazı yayınladım. Bir dakika! Hımm iki bloğu birlikte düşünürsek 34 + 28 = 62 yazı yayınlamışım. Üstelik yarısı İngilizce. Aslında performansım hiç fena değilmiş. 🙂 Ancak, Nisan ayından sonra aileme zaman ayırmak zorunda olduğum için yeni yazı yayınlayamadım. Yinede bu sevdadan şimdilik vazgeçmeyeceğim. Boş zaman ve motivasyon sağlayabilirsem devam edeceğim.

Sonuç olarak

Yazar olarak blog maceram keyif vermeye devam ediyor. Keşke daha fazla boş vaktim olsaydı. Tabi motivasyonu korumak da önemli. Bazı haftalar arka arkaya güzel yazılar çıkardım. Ancak araya boşluklar girince aynı motivasyonu korumak zor oluyor. Bakalım bu sene daha güzel geçer umarım.

Sevgiler;

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2023 Pintidegiltutumluyum

6 thoughts on “Dördüncü Yıl: Pinti Değil Tutumluyum Dört Yaşında!

  1. Seviyoruz sizi ve yazılarınızın devamını dileriz. Özellikle güncel Interactive Brokers kullanımı ile ilgili olanlar olursa harika olur. Çünkü onunla ilgili tek Türkçe kaynak sizsiniz ve ben de sizi o konu sayesinde bulmuştum 2 yol evvel.

  2. blogunuz bizler icin cok faydali. bu alanda abd ve avrupali yatirimci acisindan sinirsiz kaynak var fakat turk yatirimci icin neredeyse kaynak sifir. internette aradiginizda en basit bazi hesaplari/bilgileri tekrarlamaktan baska bir seye yaramayan onlarca yazi mevcut fakat uzun soluklu global yatirimi butunsellik icinde isleyen sizin disinizda bir kaynak yok.
    tekrar tesekkur eder, blogunuzun devamini dilerim

  3. Merhabalar. Yazılarınızı keyifle takip ediyorum. Oldukça bilgilendirici oluyor. Uğraşlarınız için elinize, vaktinize, zihninize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top