Charles Schwab TD Ameritrade Birleşmesi

Charles Schwab TD Ameritrade Birleşmesi

Charles Schwab 2019 yılında TD Ameritrade‘i 26,5 milyar dolara satın aldı. Bu birleşme ile şirket ABD’nin en büyük aracı kurumu haline geldi. Bu yazıyı bir okurumun önerisi üzerine kaleme alıyorum. Zira, ABD piyasalarına nasıl yatırım yapabileceğimi araştırırken Interactive Brokers ile birlikte TD Ameritrade‘de yatırım hesabı açmıştım. Ancak, Interactive Brokers‘ı tercih etmiştim. TD Ameritrade hesabımı ise yedek olarak tuttum. Ancak Schwab, TD Ameritrade‘i satın aldıktan sonra kendi markası ile yola devam etmeye karar verdi. Dolayısıyla, bu şirketteki yatırım hesaplarının Schwab’a aktarılması gündemde. Benzer durumda olan epey bir kişi var sanırım.

Charles Schwab

Charles Schwab sadece aracılık değil bankacılık ve finansal danışmanlık hizmetleri de sunuyor. Şirket, 39 milyondan fazla aktif yatırım hesabı ve 8,3 trilyon dolardan fazla müşteri varlığı ile dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden biridir. Halka açık bir şirkettir. Hisse senetleri New York Borsası’nda SCHW sembolü altında işlem görmektedir. Firmanın merkezi San Francisco, Kaliforniya’dadır. Dünya çapında 700’den fazla şubesi vardır.

Schwab 1971 yılında, daha önce Merrill Lynch‘te borsacı olarak çalışmış olan Charles R. Schwab tarafından kurulmuştur. Firmanın ilk odak noktası, perakende yatırımcılara komisyonsuz işlemler sunan indirimli aracılık hizmetleriydi. Schwab’ın popülaritesi hızla arttı ve 1980’lerin başında ülkenin önde gelen indirimli aracılık firmalarından biri oldu. O zamandan bu yana Schwab, sunduğu hizmetleri bankacılık, yatırım danışmanlığı ve emeklilik planlaması da dahil olmak üzere çok çeşitli finansal hizmetleri içerecek şekilde genişletti. Firma, çevrimiçi aracılık hizmetleri pazarında önemli bir oyuncu haline geldi.

Hesap aktarımı

Aslında bir süredir TD Ameritrade’ten süreç hakkında bilgilendirme e-postası alıyordum. Ancak, aktif olarak kullanmadığım için e-postaları ayrıntılı olarak incelememiştim. Bu yazı konuya eğilmek için vesile oldu. Aldığım e-postaya göre aktarım 5 Eylül günü itibarıyla gerçekleşecek. Tabi bu tarih sadece benim için geçerli. Zira müşterileri gruplara ayırmışlar. Her grubun hesaplarını farklı tarihlerde aktarıyorlar. Benim özelimde 1 Eylül tarihine kadar TD Ameritrade müşteri arayüzünden işlem yapabiliyorum. 5 Eylül’den sonra ise Schwab üzerinden işlem yapabileceğim.

Hoş bir sürpriz!

Daha fazla bilgi almak için çok uzun süredir kontrol etmediğim TD Ameritrade hesabıma girdim. Hoş bir süprizle karşılaştım. Eğlence portföyümü unutmuşum. Daha doğrusu eğlence portföyümdeki hisse senetlerini sattım sanıyordum. Aslında bir tanesini satmışım ama sonra bir tane de yeni hisse almışım. Yeni aldığım %27,14 oranında değerlenmiş. Aldığım kar payları da kreması olmuş. 🙂

Eğlence portföyüm, 06/07/2023
Eğlence portföyüm, 06/07/2023

Aktarım süreci

Konumuza geri dönersek TD Ameritrade müşteri arayüzünde geçiş sürecine ilişkin ayrıntılı açıklamalar var. Şimdi bunlara bir göz atalım.

Schwab'a geçiş süreci - I
Schwab’a geçiş süreci – I

Aşağıdaki açıklamaya göre hesap bilgileri ve varlıklar dışında, vergisel işlemler, para transferi bilgileri, seçilen maliyet yöntemi, işlem tarihi bilgileri, vergi formları ve izinlerde yeni hesaba taşınıyor.

Schwab'a geçiş süreci - II
Schwab’a geçiş süreci – II

Süreç bir husus hariç otomatik olacak gibi görünüyor. Aşağıdaki açıklamaya göre geçiş sürecinden bir ay önce Charles Schwab hesabım için kullanıcı ve şifre belirlemek zorundayım.

Schwab'a geçiş süreci - III
Schwab’a geçiş süreci – III

Aşağıdaki ekran görüntüsünde geçiş sürecisinin zaman çizlegesi görülüyor. Buna göre 1 Ağustos’tan itibaren süreç başlıyor.

Schwab'a geçiş süreci - IV
Schwab’a geçiş süreci – IV

Schwab hesabı istemezsem

Böyle bir durumda iki seçeneğim var. Geçiş tarihinden en az bir hafta önce varlıklarımı başka bir firmaya transfer edebilirim. Örneğin Interactive Brokers‘taki hesabıma aktarabilirim. Bir diğer seçenek ise varlıklarımı satıp, parayı banka hesabıma aktarıp hesabımı kapatabilirim.

Schwab'a geçiş süreci - V
Schwab’a geçiş süreci – V

Türk vatandaşları Schwab’ta hesap açamıyor

Aklımdaki bazı soruları sormak için Schwab’tan bir müşteri temsilcisi ile görüştüm. Bu arada iki tane Schwab şirketi var: birincisi ABD’de yerleşik kişilere hizmet sunuyor. İkincisi ise Charles Schwab International. Diğer ülke vatandaşlarına hizmet veriyor. Öte yandan her iki şirkette Türk vatandaşlarına hizmet vermiyor. Ben hesap açtıktan bir süre sonra TD Ameritrade’de Türk vatandaşlarının hesap açmasını engellemişti. Nedenini Gri Liste ve Yurtdışı Piyasalara Yatırım başlıklı yazıma göz atarak öğrenebilirsiniz. Ancak, mevcut hesap sahibi Türk müşterilerine hizmet vermeyi sürdürmüşlerdi. Durumumu anlatınca müşteri temsilcisi de konuyu araştırmak zorunda kaldı. Şimdilik benim hesap, diğer ülke vatandaşları gibi Charles Schwab International’a taşınıyor gibi görünüyor. Ancak, ilerleyen süreçte hesabı kapatmamı isteyebilirler. Sonucu merakla bekliyorum. 🙂

Schwab’ın avantajları

Schwab sadece bir aracı kurum değil. Bir bankası var. ABD’de yerleşik kişiler, yatırım hesabıyla birlikte bu bankada bir vadesiz hesap açabiliyorlar. Uluslararası müşterilerine de aynı hizmeti veriyorlar mı emin değilim. Web sitesinde göremedim. Ama böyle bir hizmet sağlıyorlarsa benim için büyük bir fırsat olur. 🙂

Sonuç olarak

Geçiş sürecinin tamamlanmasına yaklaşık iki ay var. Eğer hesabımı kapatmamı talep etmezlerse, Schwab hesabımı yedek olarak kenarda tutmayı planlıyorum. Zira işlem maliyetleri açısından Interactive Brokers‘ın yerini tutmaz. Ancak asıl ilgilendiğim banka hesabı ve ATM kartı gibi hizmetler. Sürecin sonucunu ilerleyen aylarda sizlerle de paylaşacağım. Sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2023 Pintidegiltutumluyum

5 thoughts on “Charles Schwab TD Ameritrade Birleşmesi

  1. Malesef Schwab hesabı açtırmıyorlar Türk vatandaşlarına. Elimdeki hisseleri başka kuruluşa virman yapmam istendi.

      1. Ben kendim arayıp öğrendim, Schwab a sistem geçirse bile orada hesabı otomatik kapatacaklar diye bilgi verildi. Interactive brokers hesabıma girdim ve TD hesap bilgilerimi oraya yazıp , full asset transfer secerek,işlemi yeni aracı kurumumdan başlattım. Dikkat edilmesi gereken kısım (TD bilgi vermiyor bu konuda) küsüratlı hisse olarak alınan temettüler IBKR hesabına aktarılmıyor. İlk transferiniz sonuçlanınca, o süre zarfında TD hesanıza küsüratlı lotların paraya dönüşmüş tutarı yatıyor, bundan dolayı 2. defa IBKR üzerinden transfer talep edin, içerde nakit paranız kalmasın TD’de.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top