Wise Türkiye’de ki Hizmetlerini Sınırlıyor

Wise Türkiye’de ki Hizmetlerini Sınırlıyor

Wise hesabı ile 50’den fazla para biriminde ucuz ve hızlı para transferi yapabiliyorduk. Daha da önemlisi, Wise hesabı 10 para biriminde adımıza banka hesap bilgileri sağlıyordu. Böylece, uluslararası aracı kurumlardaki hesaplarımız arasında hızlı ve çok ucuza para transferi yapabiliyorduk. Çoğunuzun bildiği üzere bir süre önce Wise’da para dönüşümü tamamen engellenmişti. Gerekçesi Türk Lirası’ndaki aşırı volatilite idi. Haziran ayı başında bu sorun çözülmüş görünüyordu. Nitekim bu konuda ayrıntılı bir yazı yazmıştım. Ancak, Haziran sonunda şirketten bir e-posta aldım. Bu e-postaya göre Wise Türkiye’de kendi banka hesabımızdan uluslararası para transferi yapmak dışında hiçbir hizmet sunmayacak.

E-Posta

Aşağıda bana gelen e-postanın ekran görüntüsünü paylaşıyorum. Bu açıklamaya göre ‘Türkiye’deki yeni yasal düzenlemeler‘ nedeniyle böyle bir karar almışlar. Ancak, bu yasal düzenlemelerin neler olduğundan bahsetmiyorlar.

Wise tarafından gönderilen e-posta
Wise tarafından gönderilen e-posta

Bard’a sordum

Bu yasal düzenlemelerin neler olduğunu Google Bard’a sordum. Aşağıdaki gibi bir cevap aldım. Buna göre şirkete Türkiye’den yurtdışına yapılan bütün para transferlerini ‘Hükümete bildirme’ zorunluluğu getirilmiş. Ayrıca, Hükümetimiz ülkeye giren çıkan parayı çok yakından takip etmeye başlamış. Ayrıca, Hükümet, Türkiye’de yabancı para kullanımını sınırlamış. Yani sermaye kontrollerinden bahsediyor. Bard, bu düzenlemelere ilaveten, yüksek enflasyon ve sürekli değer kaybeden Türk Lirası’nın da şirketin Türkiye’deki faaliyetlerini zorlaştırdığını ekledi. Bard’tan al haberi.

Bard'a göre Wise'ın Türkiye'deki hizmetlerini kısıtlaması
Bard’a göre Wise’ın Türkiye’deki hizmetlerini kısıtlamasının nedenleri

İkinci paypal vakası mı?

E-posta’nın sonunda bir bağlantı var. Merak edip tıkladım. Benzer ifadelerin İngilizcesi karşıma çıktı. Asıl ilginç olan metnin altındaki ‘Related articles‘ kısmı. Türkiye’dekine benzer kısıtlamalar anlaşılan Rusya, Beyaz Rusya ve Myanmar’da da uygulanıyor. Bence, bu ülkelerle birlikte anılmak bile anlayana Türkiye’nin uluslararası finans dünyasındaki itibarı hakkında çok şey söylüyor.

Wise'ın kısıtlamaları
Wise’ın kısıtlamaları

Tabi bu haber medyaya ‘Wise Türkiye’den çekiliyor‘ şeklinde düşünce, şirket haberleri yalanlamış. Wise Türkiye’den çekilmiyormuş sadece Türkiye’de çalışma biçimini değiştirmiş. 🙂 Yorumu size bırakıyorum.

Sonuç olarak

Wise, çoklu para hesabı olmadan, benim bir işime yaramayacak. Bu tür olumsuz haberleri görünce hep aklıma Daron Acemoğlu’nun Ulusların Düşüşü kitabı geliyor. Kitapta çoğu ülkede gördüğümüz fakirliğin ve sefaletin nedeni ‘extractive institutions‘ olarak gösteriliyor. Türkçe karşılığı tam ne bilemiyorum. Dışlayıcı, soyucu, sömürücü kurumlar diyebiliriz sanırım. Neyse, önümüzdeki günlerde Wise hesabının yerine başka bir ikame bulabilecekmiyim? Hayırlısı artık. Sizin öneriniz varsa aşağıda paylaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2023 Pintidegiltutumluyum

10 thoughts on “Wise Türkiye’de ki Hizmetlerini Sınırlıyor

  1. Aktif Bank gecenlerde ‘Uption’ diye bir hizmet sunmaya basladi, kisaca yurt disina 3 dolar/eur gibi bir komisyonla transfer yapmanizi sagliyor ve sizin adiniza ingilterede bir banka hesabi veriyor, bir alternatif olabilir zamanla daha da ilerleyebilir.

  2. Ibkr TL gönderip TL çekmek dışında pek bir seçeneğimiz kalmadı sanki, geçmişteki gibi Ibkr de TL kısıtı koyarsa sayısını az tutarak Swift ile çekeceğiz. Bu coğrafya yatırımcı olmak için de zor maalesef…

  3. Merhaba,
    Ben bir süredir hesaplarımla ilgilenemiyordum.TD Ameritrade’den IBKR’ye geçiş yapacaktım.Planım TD Ameritrade hesaplarımdaki hisseleri satıp parayı wise üzerinden almak sonra da IBKR de hesap açmaktı.Ben harekete geçene kadar wise Türkiye’de işlemleri durdurdu:) Alternatif ararken tüm hesabımı direk IBKR’ye transfer edebileceğimi öğrendim.Singapur’da bir arkadaş youtube da adım adım anlatmış hayır duamı aldı kendisi.Böyle bir derdi olan varsa faydası olur diye paylaşmak istedim.Link ekleyemiyorum nedenini anlayamadım ama How To Transfer TD Ameritrade Stocks To Interactive Brokers Step By Step Tuutorial adında bir video.Arayarak bulabilirsiniz.
    Herkese selamlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top