Seçim Öncesi Belirsizlik ve Aklıma Takılanlar

Seçim Öncesi Belirsizlik ve Aklıma Takılanlar

Seçim öncesi belirsizlik devam ediyor. Anketler seçimin ikinci tura kalabilaceğini ima ediyor. Dolayısıyla, Borsa İstanbul’daki işlem hacmi de oldukça düştü. Benim gibi pek çok yatırımcı yurtiçinde aldığı riski azaltmayı tercih etti. Bugün aklıma takılan bazı hususları yazmaya karar verdim. Zira son birkaç gündür odaklanma sorunu yaşıyorum. Yani ne yazacağım konusunda kafam net değil. Bende doğaçlama yapmaya karar verdim.

Borsa İstanbul

Bist 100

Uzun süredir Bist 100’ün analizini yapmamıştım. İtiraf etmek gerekirse bunun en önemli nedeni Yahoo Finance‘da Bist 100’e ilişkin veri olmaması. Sanırım Yahoo Finance, uzun bir süredir Borsa İstanbul’dan para ile veri satın almıyor. Neyse geçtiğimiz hafta Bist 100’e ilişkin tarihsel verileri Investing‘den aldım. Daha sonra her zamanki regresyon analizi yöntemimi uyguladım. Sonucun grafiğe dökülmüş halini aşağıda görüyosunuz. Bu kapsamda, veri setinin kapsadığı dönemde reel dolar bazında aşağıya yönlü bir eğim oluşmuş. Doğrusu pek hoş değil. Diğer yandan Bist 100’ün uzun dönem trend değerine yakın olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Yani ne pahalı ne de ucuz…

Regresyon analizi - Bist 100, 25/04/2023
Regresyon analizi – Bist 100, 25/04/2023

Tüpraş

Genelde satın aldığım yada sattığım bir şeyin fiyatına daha sonra bakmam. Ama eski göz ağrım Tüpraş’a şöyle bir göz atmaya karar verdim. Aşağıdaki grafikte bugün itibarıyla Tüpraş’ın regresyon analizini görüyorsunuz. Kesikli çizgi bu satırları kaleme alırken baktığım hisse fiyatını gösteriyor. 70,95 TL / 19,43 $/TL = 3,65$. Fiyatı hala uzun dönem trend değerinin üzerinde gözüküyor.

Tüpraş regresyon analizi, 26/04/2023
Tüpraş regresyon analizi, 26/04/2023

ABD piyasaları

S&P 500

Maalesef seçim öncesi belirsizlik yada belirsizlik Türk piyasaları ile sınırlı değil. Düzenli okuyucularımın bildiği gibi yaklaşık bir buçuk yıldır S&P 500’ün ciddi ölçüde düşmesini arzuluyorum. 🙂 Ancak şu ana kadar %20’nin üzerinde bir düşüş olmadı. Zaten nominal bazda bu düşüşün büyük bir kısmını da geri aldı. Anlayacağınız piyasa zamanlaması yapma denemem şu ana kadar boşa çıktı. Bununla birlikte, büyük yatırım bankalarının bazıları geçmiş deneyimlere bakarak bu sene şirketlerin karlarında düşme bekliyor. Bu düşüşe bağlı olarak da S&P 500’de ciddi bir düzeltme. Bakalım haklı çıkacaklar mı? 🙂 Aşağıdaki grafikte S&P 500’ün regresyon analizini görüyorsunuz. Fiyat reel bazda hala uzun dönem trend değerinin bir standart sapma üzerinde gözüküyor. 2000 yada 2008 krizlerinde uzun dönem trend değerinin altına gelmişti.

Regresyon analizi - S&P500, 25/04/2023
Regresyon analizi – S&P500, 25/04/2023

Dow Jones Industrial

Geçtiğimiz günlerde Pinti Değil Tutumluyum‘u maddi olarak destekleyen okuyucularıma sürpriz yapmak amacıyla S&P 500 dışındaki endeksleri de incelemeye başladım. Bir tanesi de Dow Jones Industrial. Gördüğünüz üzere geçtiğimiz yılki düşüş S&P 500’e göre daha sert görünmesine karşın hala uzun dönem trend değerinin üzerinde.

Regresyon analizi - DJI, 25/04/2023
Regresyon analizi – DJI, 25/04/2023

Nasdaq composite

İncelediğim bir diğer endekste Nasdaq Composite. Teknoloji hisselerindeki düzeltme çok daha sert olmuştu. Aşağıdaki grafikten gördüğünüz üzere reel bazda zirvesine göre hala önemli ölçüde düşük. Yine de uzun dönem trend değerinin üzerinde olduğunu görüyorsunuz.

Regresyon analizi - Nasdaq composite, 25/04/2023
Regresyon analizi – Nasdaq composite, 25/04/2023

FED

Sıra geldi züccaciye dükkanındaki file. FED yaptıkları veya yapmadıklarıyla ABD piyasalarına yön veriyor. Uluslararası finans basınında FED’in faiz artışlarının sonuna geldiği yönünde değerlendirmeler var. Doğru olabilir. Ancak daha fazla faiz artışı yapmayacak olması politika faizini hemen indirmeye başlayacağı anlamına gelmiyor. Enflasyonun seyri önemli. Aşağıdaki grafiğe baktığımızda ise FED’in politika faizini artırmaya başladığı günden bu yana enflasyonun düşmeye bağladığını görüyoruz. FED bir faiz artışı daha yapar ve enflasyonda politika faizi oranının altına düşerse işler yolunda demektir. Bu durumda FED daha fazla faiz artışına gitmeyebilir. Enflasyonda düşmeye devam ederse yumuşak iniş senaryosu gerçekleşmiş olur. İzleyip göreceğiz.

Politika faizi ve yıllık enflasyon, 26/04/2023
Politika faizi ve yıllık enflasyon, 26/04/2023
Kaynak: FRED

Sonuç olarak

Yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda belirsizliklerle dolu bir dönemden geçiyoruz. Portföyümün neredeyse üçte biri nakitte. Bu arada nakit derken doları kastediyorum. Borsa İstanbul’dan kısa bir süre önce çıkmıştım. Bu tarihten günümüze kadar olan gelişmeler bu kararımın doğru olduğunu gösteriyor. Diğer taraftan S&P 500’de umduğum zirveden %30-%40’lık düşüşler şu ana kadar gerçekleşmedi. Bu durumda ilerleyen aylarda ufak ufak alıma devam edeceğim gibi görünüyor. Borsa İstanbul ve Eurobond varlık sınıflarında ise ne yapacağımı seçimin sonucuna göre karar vereceğim. Siz ne düşünüyorsunuz?

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2023 Pintidegiltutumluyum

4 thoughts on “Seçim Öncesi Belirsizlik ve Aklıma Takılanlar

 1. Piyasa yorumlarınızı ilgi ile izliyorum.ABD ve Türk piyasaları için görüşlerinize katılıyorum.Her ikisi de alım için pahalı görünüyor.Seçim sonucu ne olur?Belirsizliği işaret ediyor.Seçim sonucuna göre yorum yapmak lazım.

  1. Merhaba;

   İlginiz için çok teşekkür ederim. Seçim sonucu hakkında net bir fikrim yok. Olsaydı ona göre pozisyon alırdım. 🙂 Sevgiler;

 2. Merhabalar, yazının sonunda; “Borsa İstanbul ve Eurobond için seçim sonucuna göre karar vereceğim” demişsiniz. Farklı senaryolara göre izleyeceğiniz yolları da anlatabilir misiniz? Yoksa bu komple ayrı bir yazının konusu mu olacak 🙂

  1. Merhaba;

   Dediğiniz gibi ayrı bir yazı konusu olabilir. 🙂 Muhalefet kazanır ve dediklerini yapabilecek gibi görünürlerse Borsa İstanbul’da ucuz hisse ararım. Ayrıca, Eurobond getirileri düşmemişse alım yaparım. Şu an aklımda bunlar var. Sevgiler;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top