2023 I. Çeyrek Sonu Portföy Durumu

2023 I. Çeyrek Sonu Portföy Durumu

2023 I. çeyrek itibarıyla portföyün durumunu paylaşma zamanı geldi. 2022 yılına kötü başlayıp güzel bitirmiştim. Portföyü dolar bazında bir önceki seneye göre %29,9 büyütüp yaklaşık 83 bin dolardan yılı kapatmıştım. Ayrıntılar için bu yazıya göz atabilirsiniz. Umarım bu yıla hem güzel başlar hem de güzel bir şekilde kapatırım. 🙂 İlk çeyrek sonuçları ise hiç fena değil.

2023 I. çeyrek itibarıyla portföy büyüklüğü

Toplam portföy büyüklüğüm bir önceki çeyreğe göre ABD Doları bazında %8,6 artarak 90 bine ulaştı. Türk Lirası bazında ise %12,1 oranında arttığını aşağıdaki tablodan görüyorsunuz. Bununla birlikte, aynı dönemde Türk Lirası ABD Doları’na karşı sadece %3,2 oranında değer kaybetti. Sebebi malum: siyasi irade seçime kadar kurda artış istemiyor. Alınan sermaye kontrolü tedbirleri ile şimdilik kuru tutabildiler. Bundan sonra ne olur bilmiyorum. Ancak izlenen tutarsız ekonomi politikaları nedeniyle Türkiye’nin dış ticaret açığı patladı. Reel faizlerin artıp, ekonomik büyümenin (ve iç talep ile enflasyonun) yavaşlatılması gerekiyor. Bu politikaların uygulanıp uygulanmayacağı bir ay sonraki seçimlerin sonucuna bağlı. Hayırlısı diyelim.

2023 I. çeyrek portföy büyüklüğü - 10/04/2023
2023 I. çeyrek portföy büyüklüğü – 10/04/2023

2023 I. çeyrek itibarıyla varlık dağılımı

Finansal bağımsızlık portföyümün varlık dağılımını aşağıdaki pay grafiğinde görebilirsiniz. 2022 yıl sonuna göre önemli değişiklikler var. Öncelikle seçim öncesi kredi riskini azaltmak için bir miktar daha Eurobond sattım. Ayrıca, bir tanesinin de vadesi geldi. Sonuçta portföyümdeki Eurobond payı %19,7‘ye geriledi. İkinci olarak uzun vadeli ABD hazine tahvil ETF‘inde (IDTL) alıma devam ettim. Ortalama maliyetim epey düştü. Şu an başabaş noktasındayım. Bu alımlar sonucunda söz konusu varlık kaleminin portföyümdeki ağırlığı %22,5‘e ulaştı. S&P 500’ün portföydeki ağırlığı ise 2022 yılı sonunda %26 iken bugün %27,9’a yükseldi. Esasen bu varlık sınıfındaki ağırlık artışı hisse senetlerinin değerlenmesinden kaynaklanıyor.

2023 I. çeyrek portföy varlık dağılımı - 10/04/2023
2023 I. çeyrek portföy varlık dağılımı – 10/04/2023

Yüksek getirili ABD şirket tahvilleri

Pay grafiğine dikkatle bakarsanız yeni bir ETF göreceksiniz. Bu ETF yüksek getirili ABD şirket tahvillerini (Xtrackers High Beta High Yield Bond ETF, HYUP) içeriyor. Yıllık %7,1 nakit verimine sahip. Kupon ödemeleri aylık bazda yapılıyor. Nakit akışını artırmak amacıyla Eurobond’un alternatifi olarak deneme amacıyla aldım. Şartlara bağlı olarak alıma devam edebilirim.

Borsa İstanbul

Artık Borsa İstanbul varlık dağılımı grafiğinde görünmüyor. Çünkü 8 mart tarihli “Tüpraş’a Veda Ettim!” başlıklı yazıda anlattığım üzere seçim öncesinde Borsa İstanbul’dan çıktım. Tabi en önemli faktör dolar bazında belirlediğim hedefe ulaşmam. 🙂 Bununla birlikte, 1950 seçimlerinden sonraki en önemli seçimde gereksiz risk almak istemedim. Seçim sonrasında yeni fırsatlar ortaya çıkarsa o zaman düşünür taşınır değerlendiririm.

2023 I. çeyrek itibarıyla nakit akışı

Sıra geldi nakit akışına. Borsa İstanbul ile yollarımı şimdilik ayırdığım için bu sene Türk şirketlerinden kar payı elde edemedim. Buna karşın deniz aşırı varlıklarımdan elde ettiğim kar payı ve faiz ödemeleri söz konusu kaybın önemli bir kısmını telafi etti. 2023 I. çeyrek itibarıyla yurtdışı varlıklarımdan 188,6 dolar nakit akışı elde ettim. Eurobondlardan elde ettiğim nakit akışı ise 764,89 doları buldu. Toplamda bu yılın ilk çeyreğinde portföyüm 953 dolarlık bir nakit akışı sağladı. Bugünkü kurdan 19,27 * 953 = 18.364 TL ediyor. Geçen senenin aynı döneminin biraz altında.

2023 I. çeyrek nakit akışı - 10/04/2023
2023 I. çeyrek nakit akışı – 10/04/2023

Sonuç olarak

Önceki döneme göre portföy büyüklüğünü dolar bazında %8,6 artırdım. Varlık dağılımında ise radikal değişiklikler gerçekleşti. Elimde Türk şirketlerinin hisse senedi kalmadı. ABD uzun vadeli devlet tahvillerinin portföydeki payı Eurobondları geçti. Nakit verimini artırmak için yüksek getirili ABD şirket tahvillerine yöneldim. Ayrıca, hala yüksek miktarda nakit bulunduruyorum. Amacım, S&P 500, tahvillerde veya seçim sonrasında Borsa İstanbul’da ortaya çıkabilecek fırsatlardan azami fayda sağlamak. Tabi bu tercihin bir fırsat maliyeti var. Ancak Interactive Brokers %4,3’e varan oranlarda henüz yatırım yapmadığım nakde faiz veriyor. Hiç yoktan iyidir.

Bugünlük bu kadar diyelim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2023 Pintidegiltutumluyum

13 thoughts on “2023 I. Çeyrek Sonu Portföy Durumu

 1. Merhaba,
  Yazınızında yer alan %4,3 getiriyi; kısa vadede kullanılmayan nakit için Interactive Brokers den nasıl faiz getirisi sağlayabilirim ?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Atıf Bey;

   Iteractive Brokers, hesabınızda kullanmadığınız nakit için günlük faiz işletiyor. Ancak bazı şartlar var. 100 bin dolar üzerinde varlığınız varsa tam faiz işletiyor. 100 bin dolar altı hesaplar için daha az faiz ödüyor. Ayrıca, faizi 10 bin dolar üstü naktiniz için alıyorsunuz. 9000 dolar nakit varsa hesabınızda faiz alamıyorsunuz. Eğer 15 bin dolarınızı varsa 10 binin üstünde kalan rakam için faiz ödüyor. Bol kazançlar.

   1. Merhaba,
    sizinde bahsettiğiniz gibi interactice brokers 10 bin dolar üzerine ve 100 bin dolar altına oransal faiz işletiyor. Bu ara sık konuşulan para piyasası fonlarına hiç baktınız mı acaba? Bu fonlarda paramızın tamamına ve tam oranda faiz alabiliyoruz fakat ben işin içinden çıkamadım. Çok fazla fon var ve nasıl filtreleyeceğimi pek anlamadım.

     1. Merhaba, ben konuda biraz bilgi edindim ve belki merak eden olur diye öğrendiklerimi yazayım. Öncelikle veraset vergisi yüzünden Irish domiciled bir fon bulmak gerekiyor. Burada money market ETF veya money market fund arasında tercih yapmak gerekiyor. Ibkr de ETF lerde komisyon %0.05, yüklü alım yapacaksanız ve kısa süreli tutmak istiyorsanız komisyonlar can sıkıcı, bu sebepten ben money market fund tercih ettim. Fund larda komisyon sabit 4.95 Euro, hatta komisyon ücreti olmayan fonlar bile var. Firmaları tanımadığım için aralarından bildiğim büyüklere baktım ve blackrock tan bir fon seçtim. Ben kısa vade usd tutmayı düşündüğüm için kısa vadeli yatırım yapan bir fon seçtim fakat bunların büyük bir çoğunda giriş miktarları yüksek(en azından benim baktığım blackrock, vanguard da). Ben filtrelemeyi reddit te bulduğum bir excel üzerinden yaptım ama buraya link yapıştıramadığım için paylaşamıyorum.

 2. Portfoyünüzün ne kadarı yeni para girişi ne kadarı yatırımların getirisi ile arttı bu konuda bilgi göremedim. Önceki açıklamalarınızda da aynı şekilde bu bilgiyi vermemişsiniz. Hangi piyasaya ne kadar nakit aktarımı yaptığınızın aylık istatistiğini de paylaşabilir misiniz?

  1. Merhaba Berk Bey;

   Dediğiniz hususu hesaplamak oldukça zor. Çünkü tasarruflarımı sürekli yatırıma çeviriyorum. Ama benden bir tahmin isterseniz 2023’ün ilk çeyreğinde artışın büyük bir kısmı portföyün değerlenmesinden kaynaklandığını söyleyebilirim. Selamlar.

 3. Selamlar,

  Portfoy performansi hakkinda yanlis anlamazsaniz eger nacizane bir tavsiye olarak, time-weighted ya da money-weighted performans olcumu yontemleriyle daha gercekci sonuclar alinabiliyor. En azindan “FIRE” odakli bir yatirimci icin gecmise ve gelecege dair daha olumlu sonuc verecektir.

  Bu arada etrafimda dil bariyerine takilan herkese sizi oneriyorum ve 2019’dan beri takip ettigimi belirtmek isterim.

  Yatirimlarinizda basarilar dilerim…

  1. Bloğa ilginiz için çok teşekkür ederim. Dediğiniz şekilde performans ölçümleri daha sağlıklı yapılabilir. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse oturup hesaplamaya üşendim şu ana kadar. Boş vaktim olduğunda bir ara denerim belki. Sevgiler.

 4. Murat Bey , öncelikle blogunuz için çok teşekkür ederim.
  Sizin için sakıncası yoksa portföyünüzde bulunan ETF’leri paylaşabilir misiniz?
  İyi çalışmalar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top