Varlık Kiralama İle Gelirini Artırmak Mümkün

Varlık Kiralama İle Gelirini Artırmak Mümkün

Varlık kiralama yöntemi ile yatırım hesabınızdaki varlıkları getiri karşılığı ödünç vermenin mümkün olduğunu söylersem ne dersiniz? Evet bu en azından Interactive Brokers‘da (IBKR) mümkün. Hisse Senedi Getiri Arttırma programı (The Stock Yield Enhancement Program), IBKR müşterilerinin ek gelir elde etmesi için eşsiz bir fırsattır. IBKR’nin bu menkul kıymetleri üçüncü taraflara ödünç vermesine izin veriyorsunuz. Bu şekilde hesabınızda tutulan tamamen ödenmiş hisse senetleriniz üzerinden ek gelir elde ediyorsunuz. Bunun karşılığında IBKR, hisseleri açığa satmak isteyen ve ödünç almak için faiz ödemeye istekli olan yatırımcılara ödünç verecektir. Ancak varlıklarınıza ilişkin borç olmamalı. Yani nakit ile almış olmanız yada kredi hesabınızın artıda olması gerekiyor. Bu aralar sinekden yağ çıkarmanın yollarına kafa yormaya başladım. Zira ağırlığı iyice yurtdışı piyasalara vermiş durumdayım. O piyasalarda da kolay para yok. Bende varlık kiralama yöntemini bir denemeye karar verdim.

Yararlanma şartları

Bir kredili işlemler (margin) hesabı için onay almış olmanız veya 50.000 USD (veya eşdeğeri) üzerinde özkaynağa sahip bir nakit hesabınızın olması gerekiyor. Kayıt olduktan sonra, IBKR otomatik olarak tam ödemeli hisse senedi portföyünü inceleyecektir. Ardından, varlık kiralama piyasasında cazip olmaları halinde hisse senetlerinizi ödünç alır. IBKR daha sonra ödünç verilen hisseleri teminatla (ABD Hazine bonoları veya nakit) güvence altına alacak ve hisseleri ödünç verecektir.

Varlık kiralama ile ne kadar para kazanabilirim?

Teminat değeri üzerinden ödenen faiz oranı piyasa oranlarına dayanmaktadır. Borçlu tarafından nakit teminata ödenen faizin bir kısmını kredi tazminatı olarak alacaksınız. Faiz oranı şeffaf olup IBKR arayüzünde görebilirsiniz. Böylece IBKR’nin bu hisseleri ödünç vermekten kazandığı miktarı görebilirsiniz. IBKR, müşterilere hisseleri ödünç vermekten elde ettiği gelirin %50’sini öder. Hisse senedine sahip olmaya devam edeceksiniz. Yani hisse senedi fiyatı hareket ederse herhangi bir kardan (veya zarardan) yaralanmaya devam edeceğiniz anlamına gelir. Hisselerinizi herhangi bir kısıtlama olmaksızın satabilirsiniz. Programa katılımlınızı da herhangi bir nedenle istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Örneğin

Programın nasıl çalıştığını göstermek için, Acme Company’nin 100 USD/hisse üzerinden işlem gördüğünü ve bir müşterinin piyasa değeri 500.000 USD olan 5.000 Acme Company hissesine sahip olduğunu varsayalım. IBKR müşterinin 5.000 Acme Company hissesini %9’dan ödünç verirse, IBKR müşterisine ABD Hazinesi veya 500.000 $ nakit teminat üzerinden 500.000 $ x %4,5 = 22.500,00 $ faiz ödeyecektir. Yani hayali yatırımcımız varlık kiralama yoluyla yılda 22.500 USD kazanmış oldu.

Kredi faizi oranlarının sık sık değiştiğini vurgulamak istiyorum. Yani aldığınız faiz %50 veya daha fazla düşebilir (veya yükselebilir). IBKR, varlık kiralama programını herhangi bir zamanda sonlandırabilir. Bu nedenle IBKR tüm uygun hisseleri ödünç vereceğini garanti etmiyor. Hisselerinizin ödünç verildiği süre boyunca, bu hisselerin sağladığı oylama hakkını kaybedersiniz. Ödünç verilen tamamen ödenmiş hisseleri satarsanız veya bir teminat hesabından borç alırsanız veya nakit çekerseniz, işlem sona erer. Faiz geliri almayı durdurursunuz.

Varlık kiralama yöntemi güvenli mi?

Finansal işlemlerde ödül risk ile doğru orantılıdır. Ödünç verilen hisseleriniz SIPC korumasından çıkıyor. Başka bir deyişle, 1970 tarihli Menkul Kıymet Yatırımcılarını Koruma Yasası bu hisseleri korumuyor. Ayrıntılar için buraya bakabilirsiniz. Bununla birlikte, ABD Sermaye Piyasası Kurulu kuralları uyarınca IBKR, hisselerin kendilerine iade edilmemesi gibi olası bir durumda müşterilerini korumak için hisselerinin değeriyle aynı miktarda ABD Hazinesi veya nakit teminat sağlamak zorundadır.

Neden bazı yatırımcılar sizin varlıklarınızı ödünç alıyor?

Ödünç alınan hisseler genellikle açığa satışları kolaylaştırmak için kullanılıyor. Diğer yatırımcılar veya spekülatörler varlıklarınızı ödünç almak ve açığa satmak isterler. Öte yandan, bu muhtemelen hisselerin değerini etkiliyor. Yani Hisse Senedi Getirisi Artırma programına katılarak açığa satışları kolaylaştırmaya yardımcı oluyorsunuz. Tabi bu durum, sizin yatırım stratejiniz ile çelişebilir. Zira sahip olduğunuz varlıkların fiyatının düşmesine yardımcı oluyor olabilirsiniz. 🙂

Kar payları ne oluyor peki?

Varlık kiralama işinin hoş olmayan tarafları da var. Kar payları konusu da bunlardan biri. Önce iyi haberi vereyim: IBKR genellikle kar payı dağıtım tarihinden önce ödünç verilen hisseleri geri çağırıyor. Neden mi? Çünkü IBKR temettüyü almak ve temettü yerine yapılan nakit ödemelerden (payments in lieu of dividends, PIL) kaçınmak istiyor. Menkul kıymet ödünç verenin, ödünç verilen menkul kıymetler üzerinden yapılan tüm temettü ve dağıtımların tutarını alma hakkına sahiptir. Ancak, bazı durumlarda yine de kar payı yerine nakit ödeme alınabiliyor.

Tabi bu durumun vergi açısından dezavantajları olabiliyor. Örneğin, kar payı üzerinden %20 yerine daha yüksek bir oranda vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Dolayısıyla, IBKR ödünç verilen hisseleri temettülerden önce geri çağırarak nakit ödemelerin vergi maliyetini azaltmaya çalışıyor. Ancak yukarıda da ifade ettiğim gibi ödünç alan kişinin hisseleri zamanında iade edebileceğini garanti edemiyor. Bazen IBKR, IRA hesabı gibi bir hesabın nakit ödeme alarak vergi dezavantajına uğramayacağı durumlarda, temettü kayıt tarihinden önce hisseleri kasıtlı olarak ödünçte tutabiliyor.

Sonuç olarak

Varlık kiralama proramına ilişkin kabul e-postası
Varlık kiralama proramına ilişkin kabul e-postası

Sonuç olarak, Hisse Senedi Getirisi Artırma Programı, uygun IBKR müşterilerinin varlıklarında ek çaba harcamadan ekstra gelir elde etmelerini sağlıyor. Daha doğrusu varlıklarınızı kirlayarak elde ettiğiniz geliri yarı yarıya IBKR ile kırışıyorsunuz. Tam bir şeffaflıkla, teminat değeri üzerinden ödenen faiz oranını ve IBKR’nin bu hisseleri ödünç vermekten kazandığı tutarları da görebilirsiniz. Bununla birlikte, varlıklarınız üzerinde SIPC güvencesi kalkıyor. Ayrıca, kar payı ödemeleriniz içinde biraz daha fazla vergi ödeme ihtimaliniz var. Yine de, mevcut hisse senedi varlıklarınızdan ilave gelir elde etmek isteyenler için güzel bir seçenek olabilir. Bu nedenle bu programa bir gün önce başvurdum. Bakalım attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değecek mi?

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2023 Pintidegiltutumluyum

4 thoughts on “Varlık Kiralama İle Gelirini Artırmak Mümkün

  1. Keyifli ve bilgi dolu bir yazı olmuş, emeğinize sağlık. TDA üzerinden ben de yurt dışı yatırımlarımı yapıyorum (sizin yazınız üzerinden hesabımı açmıştım). Orada bunun mümkün olup olmadığını deneyeceğim. Al unut yapan küçük yatırımcı için güzel bir gelir kaynağı olur

  2. Güzel yazı için teşekkür ederim. Portföyünüzün ne kadarını yurt dışında tutuyorsunuz ? Yazılarınız üzerine bir hesap açtım ve IBKR’de bir bölüm portföy tutuyorum. Ancak son zamanlarda yurtdışı portföy ağırlığını artırmaya yönelik içimde bir arzu var. IBKR’ye TL gönderip daha avantajlı şekilde dövize dönmek, ABD borsasına doğrudan yatırım vb konular beni cezbediyor. Tabi işin vergisel boyutu ile henüz yüzleşmedim, gönderdiğim tutarların tamamını dövize döndüm sadece. Şimdiden teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top