Borsa Açısından Kasvetli Bir Hafta

Borsa Açısından Kasvetli Bir Hafta

Borsa, güneşli bir Pazartesi sabahında yatay bir açılış yaptı. Olumsuz beklentiler vardı. Ancak bu olumsuz beklentiler bu yazıyı kaleme alana kadar gerçekleşmedi. Sosyal medyayı takip edenler bu olumsuz beklentilerin nedenini tahmin ediyor. Haftasonu sosyal medyada Borsa İstanbul merkezli bir takım vahim iddialar dile getirildi. Üstelik bu iddialara konu kişilerden biri bir televizyon kanalında olayları doğruladı! Umarım bu iş en kısa sürede aydınlatılır. Şahsen Borsa İstanbul’da Bist 100 dışındaki hisselerle hiç ilgilenmedim. Çünkü küçük sermayeli, fiyatı ve işlem hacmi düşük şirket hisselerinin “Pump and Dumb” (pompala ve sat) denilen dolandırıcılığa çok açık olduğunu düşünmüştüm. Hatta bir yazımda fiyatı tuhaf hareket eden hisselere de dikkat çekmiştim.

Neyse, bugün aklıma gelen bazı şeyleri kaleme aldım.

İstanbul finans merkezi

2010 yada 2011 yılıydı. Tarihini tam hatırlamıyorum. Çalışma masama İstanbul Finans Merkezi ifadesi yer alan bir yazı gelmişti. Yazıyı okuyunca güldüğümü hatırlıyorum. 🙂 Küresel bir finans merkezi olmak istiyorsanız mülkiyet hakkını tamamen güvenceye alan ve çok etkin çalışan bir hukuk/bürokrasi sistemine ihtiyacınız var. Vergi kanunlarınız açık ve net olmalı. Adil dağıtılan makul bir vergi yükü içermeli, etkin bir şekilde uygulanmalı. Umarım İstanbul ileride bir küresel finans merkezi olur.

Seçim ekonomisi

Türkiye’de merkez bankasının politika faizinin pratik bir önemi kalmadı. Ancak sinyal etkisi var. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini düşürerek seçim sathına girdiğimizi duyurmuş oldu. Dolar/TL kuru da 18’in üzerine yerleşti. Yılbaşından itibaren ise yine bir kredi balonunun yaratılacağı anlaşılıyor. Tüm bu siyasi tercihlerin enflasyonu artıracağı açıkça ortada. Artan enflasyon ve tutulmaya çalışan kur ihracatçı firmaların kar marjını kemirecek diyebilirim. İzlenen bu politikaların, diğer tüm değişkenler sabitken, dış ticaret açığını da artırması beklenir. Sistemi dengede tutmak için sermaye kontrolü uygulamalarının yaygınlaştırılması gerekebilir.

Avrupa ekonomileri

Ukrayna-Rusya savaşı Avrupa ekonomilerini derinden sarsıyor. Rusya’ya uygulanan ekonomik amborgalar, kısa vadede Avrupa’ya daha çok zarar veriyor. Çılgınca artan enerji fiyatları enflasyonu daha da azdırıyor. Başta Alman ekonomisi olmak üzere Avrupa resesyona doğru gidiyor. Tüm bunlar en büyük ihracat pazarımızın Avrupa olduğu düşünüldüğünde kötü bir haber. Üstelik FED faiz artırırken Avrupa Merkez Bankası faiz artırmaya pek gönüllü değil. Doğal olarak Avro zayıflıyor, Dolar güçleniyor. İhracatımız Avroyla, maliyetimiz Dolarla… Dolayısıyla, ihracatçı firmalarımız ilave zorluk yaşayacaklar.

Jerome Powell sıkı para politikasına devam diyor

Geçtiğimiz haftalarda ABD hisse senedi piyasalarında ciddi bir yükseliş olmuştu. Piyasa oyuncuları enflasyonun gelişimi ve FED’in neyi yapıp neyi yapamayacağı konusunda kendilerine göre oldukça iyimser beklentilere sahiplerdi. Ancak, Jerome Powell Jackson Hole sempozyumunda yaptığı konuşma ile bu beklentileri boşa çıkardı. FED’in, enflasyon %2’ye yaklaşana kadar para politikasını sıkı tutacağı anlaşılıyor. Ekonomik büyüme ve istihdam açısından ortaya çıkan maliyete katlanılacağıda söylenebilebilir. Zaten doğrusu da buydu. Yatırımcılar açısından ise zorlu iniş çıkışlar ufukta diyebilirim. Tabi geleceği bilmek mümkün değil.

Sonuç olarak

Bugün daha uzun yazmak içimden gelmiyor. Ama içinde bulunduğumuz şartlar hakkındaki düşüncelerimi yukarıda özetledim. Hep birlikte mutlu ve daha güzel günler görmemiz dileğiyle hoşçakalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2022 Pintidegiltutumluyum

6 thoughts on “Borsa Açısından Kasvetli Bir Hafta

  1. Merhabalar , başka konu hakında bir sorum var elimde vusd, ıdtl ,vdem var ama endeks yerine yönetilen ve bunun gibi etfler var mı temettü veren bilginizi paylaşırsanız sevinirim london borsasında

    1. Merhaba Ali Bey;

      http://www.breakinhthetreadmill.com‘u belli bir aşamaya getirebilmek için 35-40 civarı yazı yazmam gerekiyor. Geçtiğimiz ayda 20 tane yazdım. Şimdi daha dengeli yazmaya çalışacağım. Bakalım bir kolyukta iki karpuzu taşıyabielcek miyim? 🙂 Selamlar.

  2. çinli şirketler amerikan borsasından çıkabilir gibi haberler var böyle bir şey olursa xpev gibi adr hisselerimiz durumu ne olur

    1. ABD ve Çin arasındaki jeopolitik rekabet giderek çirkinleşiyor. Doğrusu, Çin’li şirketlere yatırım yapmak eskisine göre çok daha riskli. Portföyümde bulunan VDEM’de keza Çin şirketleri ağırlıklı ve maalesef değer kaybediyor. Geleceği bilmek olanaksız tabi. Artık hayırlısı diyelim. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top