Üçüncü Yıl: Pinti Değil Tutumluyum Üç Yaşında!

Üçüncü Yıl: Pinti Değil Tutumluyum Üç Yaşında!

Üçüncü yıl da tamamlandı! Pinti Değil Tutumluyum’u üç yıl önce Ağustos ayı sonlarında kurmuştum. Dile kolay. Acaba ne olacak derken aradan üç yıl geçiverdi. Bloğun ilk 2 yılında 151 yazı yayımlamıştım. Bu yazı ile 200 yazıyı tamamlamış oldum. Gerçi biraz yavaşlıyorum. İlk yıl 84, ikinci yıl 67 ve üçüncü yıl 49 yazı yayımlayabilmişim. Bloğu kurarken amacım her hafta iki yazı yazabilmekti. Ancak, geçen yılki yazımda da belirttiğim gibi planlar başka hayatın gerçekleri başka. Yazılarımın sayısı azalsa da özgün ve nitelikli olmaları için çaba sarf ettim. Şimdi her yıl yaptığım gibi geldiğim noktanın biraz muhasebesini yapayım.

Üçüncü yıl ve finansal bağımsızlık yolculuğum

Üçüncü yıl sonunda finansal özgürlük yolculuğumun neresindeyim? Yatırım konusunda deneyimimin arttığına kuşku yok. Özellikle, yurtdışı piyasalara yatırım konusunda daha rahatım. Bununla birlikte, pandemi sonrası küresel enflasyonist bir dönem başladı. Üstüne, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi patlak verdi. FED’in tüm bu olan bitene cevabı son 40 yıldır izlediği para politikasını tersine çevirmesi oldu. Türkiye’deki ortamda malumunuz. Enflasyon resmi rakamlarla %70-%80… Anlayacağınız başımıza bir göktaşı düşmediği kaldı. 🙂 Dolayısıyla, portföy büyüklüğünü dolar bazında yeni tasarruflarla büyütebildim bu sene. Tabi rüzgar tekrar arkadan esmeye başladığında işler benim lehime değişecek. Rüzgarın ne zaman arkadan eseceğini ise bilmiyorum.

Bloğun finansmanı

İçerik barındırma hizmeti için yurtdışı merkezli iyi bir firma (SiteGround) ile çalışıyorum. Bu nedenle bloğun işletme giderleri dolar bazında ve azımsanmayacak miktarda. Bu giderleri karşılamak için Wise ve Interactive Brokers gibi çalıştığım ve hizmetlerinden memnun kaldığım firmalar ile satış ortaklığı yaptım. Geçtiğimiz yılın işletme giderlerinin önemli bir bölümünü de desteğiniz ile karşıladım. Destek veren herkese teşekkür ediyorum. Eğer henüz Wise ve Interactive Brokers hesabınız yoksa ve bana destek olmak isterseniz blogtaki linklere tıklayarak hesap açmanız yeterli.

Yeni girişimim

Daha önceki yazılarımda siyasi iradenin yüksek enflasyon yaratan para politikalarını tercih ettiğini vurgulamıştım. Bu siyasi tercihin doğal sonucunun da maaşımın dolar bazında erimesi olduğunu yazmıştım. Bu erime öyle boyuttaki dolar bazında gelirim 10 – 12 yıl öncesine göre yarı yarıya düştü… Daha fazla tasarruf yaparak bu kapandan kurtulmak pek gerçekçi değil. Bu sorunun maalesef tek çözümü var: geliri artırmak. Bende, mevcut işimden ayrılmadan, kendime dolar bazında ek gelir nasıl yaratabilirim sorusunu sordum. Şimdilik bulabildiğim cevap en iyi yaptığım işi yapmaya devam etmek oldu: yani yazmak.

Üçüncü yıl sonunda dünyaya açılmaya karar verdim

Ama Türkçe değil. Maalesef internette Türkçe içerik üretiyorsanız elde edebileceğiniz gelir hayli sınırlı. En azından pazarlama dehası değilseniz veya yüzbinlere hitap etmiyorsanız. Şahsen pazarlama dehası olduğumu iddia edemem. Bloğa ilgi güzel. Ama çok geniş bir kitleye hitap eden bir alanda yazmıyorum. Dolayısıyla, dünyaya açılmaya karar verdim. Bu kapsamda, geçtiğimiz haftalarda İngilizce bir blog açtım: Breaking the Treadmill.

Pinti Değil Tutumluyum’u çok dilli olarak planlamadığım için farklı bir alan adıyla açmak zorunda kaldım. Yoksa yine kişisel finans, yatırım ve finansal özgürlük üzerine yazıyorum. Şimdilik önemli gördüğüm yazılarımı güncelleyip, İngilizceye aktarıyorum. Devamında tamamen orijinal yazılar gelecek. Bu arada özellikle İngilizce bilen arkadaşlar başlangıç aşamasında bana destek sağlayabilirseniz çok makbule geçer. 🙂 Haber bültenine abone olabilir ve beni Twitter’dan @payrollcaptive adı altında takip edebilirsiniz.

Breaking the Treadmill’den mi para kazanmayı planlıyorsun?

Hem evet hem hayır. Yeni bloğumda Pinti Değil Tutumluyum‘un trafik hacminin yarısına bile ulaşsam içerik barındırma ve diğer işletme maliyetlerini reklamla karşılayabilirim. Ancak, İngilizce yazmanın bir dezavantajı var. Rekabet çok yüksek. Dolayısıyla, blogtan büyük bir gelir beklentim yok. Başarılı olursa ne ala. Diğer taraftan İngilizce’de “ghost writing” denen bir ek iş türü var. Bir başkası adına para karşılığında yazı yazıyorsunuz. Breaking the Treadmill ile aslında İngilizce yazı yazma becerimi geliştirmeyi amaçlıyorum. İstediğim kıvama gelirsem “ghost writing” işini deneyeceğim. İleride emeklilikte canım isterse yarı zamanlı olarak yapabilirim. Ayrıca, dünya hali. Ek para kazandıracak bir becerim olmasında bir sakınca yok diye düşünüyorum.

İngilizce blog ile sonu belli olmayan yeni bir maceraya atıldım. Yeni şeyler denemeyi ve macerayı seviyorum. Başarılı olsamda olmasamda çok şey öğreneceğim. Keyif alacağım. Zaten önemli olan bu.

Bir sonraki yazıda buluşmak üzere hoşçakalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2022 Pintidegiltutumluyum

6 thoughts on “Üçüncü Yıl: Pinti Değil Tutumluyum Üç Yaşında!

  1. Merhaba, burada yazmaya devam edecek misiniz? Bir de buradaki görüntülenme sayılarınız nedir acaba sakıncası yoksa paylaşabilir misiniz?

  2. Medium, read.cash ve ozellikle AI Jasper vb. kullanarak daha cok tuketiciye ulasacak ingilizce icerik uretebilir ve kendi sitenize yonlendirebilirsiniz. Okudugum tek turkce blog siz oldugunuzu eklemeliyim.
    Nacizane ufak bir bakis acisi sadece, lutfen yanlis anlamayin.

    Hayallerinizde ve FIRE surecinizde basarilar…

  3. Amerikada sizin verdiğiniz bilgileri veren insanlar Tiktok kullanıyor, aynı şeyleri kısa kısa videolarla açıklıyorlar aslında. İçerikleri üretmek blog, youtube ve instagram gibi platformlara nazaran daha basit. Bu tarz finans influencerlarının karşılığı Türkiye’de çok yok yani büyüme imkanı var. Yapsanız ben izlerdim açıkçası, güzel de gelir olurdu 🙂

    1. Öneriniz için çok teşekkür ederim. Hakkıyla video içerik üretmek çok zaman ve emek istiyor. Yazmakta emek istiyor. Ancak yazılı içeriğin raf ömrü daha fazla. Öte yandan itiraf etmek gerekirse yaşım itibarıyla tik tok, instagram gibi platformlardan biraz uzağım açıkçası. 🙂 Selamlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top