IBKR Hesabıma İlk Eurobond Kupon Ödemesi Yattı

IBKR Hesabıma İlk Eurobond Kupon Ödemesi Yattı

Kupon ödemesi, daha doğrusu Interactive Brokers‘dan (IBKR) alım yaptığım Eurobond‘un ilk ödemesi, hesabıma yattı. Bazı okuyucularım süreci merak ediyordu. Hazine Eurobondları: Interactive Brokers İle İlk Alım başlıklı yazımda deneme amacıyla IBKR üzerinde 2030 yılı vadeli bir Türk Hazine Eurobondu alımı yaptığımı anlatmıştım. Geçtiğimiz günlerde bu tahvilin ilk kupon ödemesi gerçekleşti. Aşağıdaki şekilden gördüğünüz üzere 15 Ocak 2030 vadeli Hazine Eurobondunun 59,38 dolarlık ilk taksidi sorunsuz bir şekilde IBKR hesabıma yatmış görünüyor. Bu arada merak edenler için bir önceki kalem IBKR hesabımda tuttuğum nakit için elde ettiğim faiz gelirini gösteriyor.

Kupon ödemesi
Kupon ödemesi

Kupon geliri için ABD tarafına bir vergi ödüyor muyuz?

Hayır. Mantıken ABD vatandaşı – ABD’de yerleşik olmadığımız ve ABD’de işlem görmeyen bir varlıktan kupon geliri elde ettiğimiz için ABD tarafında bir vergi olmaması gerekiyor. Nitekim IBKR‘ın müşteri arayüzünün raporlama kısmına baktığımızda ödediğim vergileri görebiliyoruz. Örneğin aynı dönemde gayrimenkul yatırımları içeren ETF‘im olan Hauz‘dan 8,41 dolar kar payı geliri elde ettim. Hauz, ABD sermaye piyasalarında işlem görüyor. Bu nedenle, IBKR ABD devletine ödenmek üzere 1,68 dolar vergi kesintisi yapmış görünüyor. Eğer benzer bir vergi kesintisi söz konusu olsaydı burada görmem gerekirdi.

HAUZ'dan elde ettiğim kar payı ve vergi kesintisi
Hauz’dan elde ettiğim kar payı ve vergi kesintisi

Türkiye’deki aracı kurumda kupon ödemeleri nasıl?

Bu arada çalıştığım yurtiçi aracı kurumda tuttuğum aynı Eurobondlar için kupon ödemesinin bu satırları yazarken (18 Temmuz) yattığının da altını çizeyim. IBKR’de ise 15 Temmuz‘da para hesabıma geçmiş görünüyor. Belki bayram tatili nedeniyle böyle olmuştur? Şimdi durduk yere arkadaşların günahını almayayım. 🙂

Bu arada ülke riski artıyor

Maalesef ülkemizin kredi iflas riski takası (Credit Default Swap, CDS) primi artıyor. World Government Bonds‘a göre 18 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla 5 yıllık Türk Hazine Eurobondlarının CDS primi 908,4‘e ulaşarak rekor kırmış. Yine bu kaynağa göre bir iflas durumunda sermayenizin %40’ını geri alacağınız varsayımı altında söz konusu prim değeri Türkiye’nin iflas etme olasılığının %15,14‘e yükseldiğini ima ediyor. Özetle gidişat pek hoş değil. Bu nedenle, dolar bazında yıllık ortalama %11’in üzerinde getiri sunmalarına rağmen portföyümdeki paylarını artırmıyorum. Zaten halihazırda portföyümün %31‘ini teşkil ediyor bu varlıklar.

Sonuç olarak

IBKR üzerinden aldığınız Eurobondların kupon ödemeleri sorunsuz bir şekilde hesabınıza yatıyor. İlave bir vergi kesintisi falan da yok.

Bir sonraki yazıda buluşmak üzere sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2022 Pintidegiltutumluyum

13 thoughts on “IBKR Hesabıma İlk Eurobond Kupon Ödemesi Yattı

 1. Sanırım IKBR için türkçe kaynak sağlayan tek kişisiniz. Sayenizde hesap açabildim çok kısa bir sürede. Çoğu kurumdan daha avantajlı. Bu bilgilendirmeler için de ayrıca teşekkürler.

  1. Bu arada vediğiniz site için Rusya CDS’si 13bin civarı sizce bu cds puanının güvenilirliğini sarsmıyor mu? Sonuçta Rusya hala ayakta ve para birimi dolar karşısında değerli? Tabi yeraltı kaynakları vs işin içine giriyor ama 13bin veya %100 iflas yerine “N/A” gibi bir değer verilemez miydi?

   1. Tamam da Rusya temerrüte düştü, daha doğrusu düşürüldü. Yani Rus Eurobondları alırsanız şu an kupon ödemesi alamıyorsunuz. Bu durumda CDS çok yüksek olması gayet mantıklı.

   2. Rusya’nın durumu biraz karışık. Sermaye kontrolleri devrede sanırım. Bu işin sonu nereye varır doğrusu fikrim yok. CDS mükemmel olmasada iflas risk açısından iyi bir gösterge diye düşünüyorum.

 2. Merhaba Türkiye eurobondlarını ikbr üzerinden almanızın amacı nedir? Yurtiçi banka/kurum neden tercih etmediniz?

 3. Merhaba,
  Yazılarınız çok faydalı. Eurobond için ülkenin iflas etmesi durumunda ana parayı kaybedebileceğimizi söylüyorsunuz. Bu nedenle daha küçük miktarlarda 1000 ta da 2000 dolarlık alımlar yapmayı önerir misiniz?
  teşekkürler

  1. Merhaba Melike Hanım;

   Risk-ödül dengesine karar vermek size kalmış. Ben kaldırabileceğim kadar risk aldım. Bol kazançlar.

 4. Merhaba, yazilariniz icin tesekkurler, kendi adima yazilarinizdan yillara sair bir sekilde donup donup okuyarak fayda sagliyorum.
  sizi takip edip IBKR hesabi acip SCHD alimlarina basladim. yukaridaki gelir tablonuzdaki faiz geliri dikkatimi cekti. IBKR uzerinden nakitimiz icin faiz geliri elde edebiliyor muyuz bunu sormak istiyorum size. Sitede baktigimda 50 k uzeri icin faizin calistigini okudum. Daha IBKR ye attigim 10 k ya bile ulasmadi eger mumkunse faiz isliyorsa, her yolladigimda aninda schd almak yerine discount gunlerini bekleyebilirim gun/getiri kaybi yasamdan.
  Emeginiz icin tesekkurler tekrar,

  1. Merhaba Can Bey;

   Interactive Brokers, hesabınızda kullanmadığınız nakit için günlük faiz işletiyor. Ancak bazı şartlar var. 100 bin dolar üzerinde varlığınız varsa tam faiz işletiyor. 100 bin dolar altı hesaplar için daha az faiz ödüyor. Ayrıca, faizi 10 bin dolar üstü naktiniz için alıyorsunuz. 9000 dolar nakit varsa hesabınızda faiz alamıyorsunuz. Eğer 15 bin dolarınızı varsa 10 binin üstünde kalan rakam için faiz ödüyor. Bol kazançlar.

 5. Hocam bugün IBKR’den eurobond almak istediğimde nominal olarak 100binUSD, 200binUSD gibi rakamlar gördüm, yani 100bin nominaldan aşağı satış yok halbuki 10-11 ay önce 2-3 binUSD nominal dahi alabiliyorduk. Hesap türüm cash ve bireysel. Sizde de böyle mi? Yapmam gereken bir şeyler var mı?

  1. Merhaba Erdem Bey;

   Maalesef her Eurobond’u ufak miktarlarda almak mümkün değil. Alabildiklerimi yazmıştım. Birde onları deneyin isterseniz. Selamlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top