Hazine Eurobondları: Interactive Brokers İle İlk Alım

Hazine Eurobondları: Interactive Brokers İle İlk Alım

Hazine Eurobondları portföyümde önemli bir yer kaplıyor. Bir önceki paylaşımımda Interactive Brokers (IBKR) aracılığıyla doğrudan ilk Türk Hazine Eurobond alımını yaptığımı yazmıştım. Ancak ayrıntısına girmemiştim. Aslında “Küresel Tahvil Piyasasına Nasıl Erişebilirim?” başlıklı yazımda IBKR aracılığı ile nasıl doğrudan şirket ve devlet tahvilleri alabileceğinizi görsellerle açıklamıştım. Nasıl yapılacağını merak ediyorsanız o yazıya göz atabilirsiniz. Bununla birlikte, IBKR platformundan aktif bir alım yapmamıştım. Peki niye şimdi IBKR kullanma gereğini duydum?

Hazine Eurobondları konusunda algımda değişiklik

Ülke ekonomisinin gidişatı pek hayra alamet değil. Maalesef mevcut yönetim, popülizmde dünyanın en aşırı örnekleri arasında yerini aldı. Olumlu yönde bir değişim işareti de vermiyor. Hatta tam tersine siyasi irade, ekonomi yönetiminde bilim dışı dogmaları referans almakta ısrar ediyor. Uygulamaya koydukları Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulaması hakkındaki düşüncelerimi de 10 Şubat 2022 tarihli yazımda ayrıntılı olarak kaleme almıştım. O yazıda ifade ettiğim öngörülerim 3 ay bile geçmeden gerçekleşmeye başladı. Enflasyon ve cari açık artmaya devam ediyor. KKM’de bütçede zarar yazmaya başladı. Üstelik takasla elde ettikleri dövizi sürekli satmalarına rağmen Dolar/TL kuru yine 15,25’i gördü bu satırları yazarken…

Sermaye kontrolü uygulamaları sertleşiyor

Gidişat böyle olunca sermaye kontrolü uygulamalarının da dozunu artırmaya başladılar. İhracatçı şirketlerin kazandıkları dövizin Merkez Bankası’na satmak zorunda oldukları oranı %25’ten %40’a yükselttiler. Bankaların FX platformlarına da sınırlama getirmeye çalıştılar. Alım satım makası da giderek açılıyor. Şu ana kadar portföyümün üçte birini oluşturan Eurobond’ları Türkiye’deki bir kurum üzerinden almıştım. Çok düşük bir ihtimal ama yakın bir gelecekte tam sermaye kontrolü gelirse oradaki varlıklarıma erişip erişemeyeceğim sorusu ortaya çıkıyor.

Hazine Eurobondları?

Eğer S&P 500’deki satışlar çok derinleşirse ve elimdeki nakit biterse Hazine Eurobondları satarak alım yapmaya devam etmeyi planlamıştım. Ancak, yukarıda bahsettiğim risk gerçekleşirse parayı yurtdışına aktaramayabilirim. Ya da en azından maliyeti çok büyük olabilir. Bu nedenle, bundan sonra Eurobond alımında da IBKR‘i kullanmayı düşünüyorum. Yurtiçi aracı kurum hesabım ile aldığım tahvil varlıklarını da duruma göre azaltacağım.

İşlem maliyeti avantajı

Bu çerçevede geçtiğimiz günlerde deneme amacıyla bir alım yaptım. Aşağıdaki tablodan görüldüğü üzere 2030 yılı vadeli bir adet tahvili 1.204,4 $’a satın aldım. IBKR‘e ödediğim komisyon 1 $ oldu. Tabi bu temiz fiyat. Bu fiyatın üzerine karşı tarafa 35,83 $ birikmiş faizini de ödedim.

Eurobond alım emri gerçekleşmesi - 29/04/2022
Eurobond alım emri gerçekleşmesi – 29/04/2022

Aldığım noktada vade sonuna kadar yıllık getiri oranı da %8,82 oldu.

US900123AL40 getiri oranı - 10/05/2022
US900123AL40 getiri oranı – 10/05/2022

Aynı işlemi diğer aracı kurumda da (sonlandırmadan) denedim. Temiz alış fiyatım 1.228 $ oldu. Yani IBKR’den alarak yaklaşık 24 $ kar ettim. Farkın bu kadar büyük olması doğrusu beni şaşırttı. Bu sefer Türkiye’deki aracı kurum hesabımda bulunan aynı tahvilden bir satış emri (sonlandırmadan) verdim. 1.148 $ teklif verdi. Yani alış-satış marjı 80 $! IBKR‘de ise marj tek hane düzeyinde görünüyor.

Aslında hiç satmazsanız alış-satış marjının çok yüksek olması çok önemli bir sorun değil. Nitekim, bende Eurobond yatırımına ilk başladığımda bu niyetteydim. Halen de mecbur kalmadıkça satmak istemiyorum. Ancak, şartlar nadiren de olsa satış yapmamı gerektiriyor. Bu durumda işlem maliyetleri önem kazanıyor. IBKR bu anlamda da öne çıkıyor gibi görünüyor.

IBKR’de işlem yapmanın dezavantajı

Bununla birlikte, IBKR‘nin halen Eurobond için kullandığım yurtiçi aracı kuruma göre bir dezavantajı var. Maalesef bin dolar ve katları şeklinde satılan Hazine Eurobondları çok az. Kendim için uygun olanları tek tek tarayarak belirledim. Kodlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. Diğerleri maalesef 100 bin dolar ve katları şeklinde büyük miktarlarda alınıp satılıyor. Tabi bunlar sadece Türk Hazinesi’nin çıkardığı Eurobondlar. IBKR‘den tarayarak tüm ülkelerin Eurobondlarına erişim sağlayabilirsiniz. Bunların bir kısmı da küçük yatırımcının imkanlarına uygun olabilir.

Küçük yatırımcıya uygun olan tahviller - 10/05/2022
Küçük yatırımcıya uygun olan tahviller – 10/05/2022

Sonuç olarak

Ülke riskini azaltmak ve işlem maliyetlerinden tasarruf etmek için Eurobond işlemlerini Interactive Brokers‘tan yapmaya karar verdim. Tabi benim için doğru olan sizin için doğru olmayabilir. Ülke riski konusunda fazla endişeleniyor olabilirim. Ama bir yatırımcı olarak önceliğim gece yattığımda rahat uyumak. 🙂

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz. 🙂 Sevgiler.

Wise (eski adıyla TransferWise) hesabı ile yurtdışı aracı kurumlara düşük maliyetli para transferi yapmak için: Wise hesabı açın.

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2022 Pintidegiltutumluyum

11 thoughts on “Hazine Eurobondları: Interactive Brokers İle İlk Alım

  1. Teknik olarak önceki aracı kurumunuz IKBR’ın kullandığı transfer sistemlerini kullanıyorsa yapabilirsiniz. Ancak, Türkiye merkezli çoğu aracı kurum için bu iş pek mümkün olmayabilir. Selamlar.

 1. merhaba. ibrkr uzerinden aldiginiz turkiye eurobond’lari icin vergilendirme durumu nasil? vade sonuna kadar beklendigi durumda kupon odemeleri ve itfa asamalarinda turkiye’den alim yapmayla ayni avantajlar gecerli midir? bir de paranin Turkiye hesabina geri getirilmesinde deger kazanci vergisi cikar mi? (usd bazinda artistan ve kur farkindan dolayi)

  1. Merhaba Ahmet Bey;

   Vergi mevzuatı açısından varlıkları nerede aldığınızın bir önemi yok. Değer artış kazancı elde ederseniz paranızı Türkiye’ye getirmeden de mevzuata göre vergisini beyan edip ödemeniz gerekiyor. Selamlar.

 2. Merhaba eurobond getirileriyle ilgili bir sorum olacak. Eurobond getirileri, kupon ödemeleriyle tekrar aynı kodlu eurobonddan aldığımız senaryoya göre hesaplanıyor zannediyorum(Future value hesaplaması). O halde kupon ödemelerini harcarsak getirimiz daha düşük diyebilir miyiz?

 3. fikir verdiginiz icin ve cevabiniz icin cok tesekkurler. us estate tax acisindan tr eurobond’lari abd domicile olmadigi icin sanirim ucits etf’leri gibi bizim icin uygun olacaktir sanirim. bu konuda tespitiniz nedir acaba?

 4. Ibkr sistemi güvenli, ucuz fakat yüksek tutarlı tasarruflarımı şahsen ben oraya atmaya çekiniyorum. Sonuçta 3 kuruş birikimimiz var. Allah korusun ani bir durum gerçekleşse ölsek ailemizin buradaki paraya ulaşması hem zahmetli hem maliyetli bunuda göz önünde bulundurmanızı öneririm.

 5. Merhaba verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  IBKR üzerinden alinan hazine eurobonlarin kupon ödemeleri veya diger kazançlar Türk vergi sistemi tarafindan denetleniyor mu?
  Elde edilen kazanci Türkiyeye getirmediğimiz kosullarda herhangi bir vergilendirme zorunluluğu var midir? Belli donemlerde sunulan varlik barışı uygulamasi ile bu kazançları daha düşük vergilendirmek mümkün müdür?
  Teşekkürler

  1. Merhaba;

   Menkul kıymetlerden elde ettiğiniz gelirler genellikle beyan usulü vergilendiriliyor. Dolayısıyla, beyan etmezseniz vergi ödemezsiniz. Öte yandan vergi idaresi sizi yakalarsa ceza kesebilir. Maalesef vergi mevzuatına göre kazancınızı Türkiye’ye getirmeseniz bile vergi tabi. Varlık barışı uygulamasından tabiki yararlanabilirsiniz. Kolaygelsin.

 6. merhaba. ABD treasury bond’lar konusunda TC vatandaslari icin (non-resident alien) vergilendirme nasil? hic arastirabildiniz mi? benim anladigim kadariyla kupon ve itfa odemeleri interest income olarak tanimlandigi ve us sourced oldugu icin bizim icin vergi ve beyana tabi olmuyor ama cok emin olamadim. tesekkurler

 7. sonradan farkettim, soru eksik kalmis. vergi konusunda sorum abd tarafindaki vergiler icindi. turkiye tarafinda tabii ki beyan ve deger kazanci vergisi cikacaktir. bu dogrultuda bilginiz varsa sevinirim. tekrar teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back to top