2022 I. ÇEYREK SONU PORTFÖY DURUMU

2022 I. ÇEYREK SONU PORTFÖY DURUMU

2022 I. çeyrek sonu portföy durumunu paylaşma zamanı geldi. Bildiğiniz gibi 2021 yılı başından itibaren portföyümdeki değişimi sizlerle düzenli olarak paylaşıyorum. Gerçi 2021 yılı finansal bağımsızlık portföyüm açısından çok da güzel geçmemişti. Tasarruf yapamadığım için portföyü anlamlı bir oranda büyütmeyi başaramıştım. Ayrıntısını merak edenler burayı tıklayabilir. Öte yandan bu sene FED’in para politikasında u-dönüşü ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye kalkması nedeniyle oldukça ilginç geçecek diye tahmin ediyorum. Ancak, portföy açısından, en azından dolar bazında, yılın üç ayına iyi bir başlangıç yaptım. 🙂

2022 I. çeyrek itibarıyla portföy büyüklüğü

Aşağıdaki tablodan gördüğünüz üzere finansal özgürlük portföyüm dolar bazında %10,5 arttı. TL bazında artış oranı %22,2. Ancak, söz konusu artışın yarısı kurdan kaynaklanıyor. Üstelik son 3 ayda gerçekleşen Yİ-ÜFE artışı %29,3! TÜFE’den bilerek bahsetmedim. Çünkü TUİK‘in açıkladığı TÜFE rakamları bana gerçekçi gelmiyor. Hiçbir üretici bu kadar uzun süre maliyet enflasyonunu ürün ve hizmetlerine yansıtmadan hayatta kalamaz. Nitekim ENAG‘ın yaptığı tahmine göre TÜFE son 12 ayda %142,6 oranında artmış görünüyor. Market ve semt pazarlarındaki kişisel deneyimim de bu yönde. Neyse şikayet etmek enflasyon sorununu çözmeyecek. Sandığın çözüp çözemeyeceğini de önümüzdeki yıl göreceğiz. Konumuza geri dönersek yaşadığımız hiper enflasyonun TL bazında tasarruflarımı erittiğini maalesef söyleyebilirim…

2022 I. çeyrek portföy büyüklüğü - 06/04/2022
2022 I. çeyrek portföy büyüklüğü – 06/04/2022

Varlık dağılımı

Portföyün varlık dağılımında bazı değişiklikler oldu. Öncelikle, FED’in sert bir sıkılaştırıcı para politikasına geçeceği belli olunca ABD gayrimenkul ETF‘imi sattım. Detay için şuraya bakabilirsiniz. Yerine koymayı planladığım gayrimenkul ETF‘inden ise istediğim fiyattan fazla alamadım. S&P 500’de olası bir düzeltme/çöküşü dikkate alarak bazı otomatik emirler girmiştim. Bu kapsamda, bir miktar VUSD ve IDTL alımı yaptım. Üçüncü olarak, bir ara %9’a yaklaşan getiri oranlarına dayanamayarak bir tane Eurobond alımı da yaptım. 🙂 Son olarak, Arçelik ve Tofaş’tan elde ettiğim kar paylarını aynı şirketlerin hisselerine geri yatırdım. İlave tasarruflarımı ise S&P 500’deki olası düzeltmede kullanabilmek için biriktiriyorum. Dolayısıyla, portföyümde nakdin miktarı %18,3’ü buldu. FED’in miktarsal sıkılaştırma planı ortaya çıkana kadar bu şekilde devam etmeyi düşünüyorum.

2022 I. çeyrek portföy dağılımı - 06/04/2022
2022 I. çeyrek portföy dağılımı – 06/04/2022

Nakit akışı

Yatırım yaptığım varlıkların fiyatlarını kontrol edemiyorum. Dolayısıyla, portföy büyüklüğü de fiyatlara bağlı olarak dalgalanacak. Ancak, portföyden elde ettiğim nakit akışı çok daha az dalgalanıyor. Bu çerçevede, yılın üç ayı nakit akışı açısından en sevdiğim dönem. Çünkü neredeyse bütün varlık sınıflarından gelir elde ediyorum. 🙂 Aşağıdaki tabloda gördüğünüz üzere 2022 I. çeyrek sonunda yurtdışı varlıklarımdan 51,3 dolar, Borsa İstanbul’da işlem gören varlıklarımdan 284,1 dolar ve Eurobond’larımdan 704 dolar nakit akışı sağladım. Yani toplamda 1.039,4 dolar. Yaklaşık 14,74 * 1039,4 = 15.320 TL yapıyor. Diğer bir deyişle, yılın ilk çeyreğinde aylık ortalama 5.107 TL nakit gelir elde etmiş oldum.

2022 I. çeyrek nakit akışı - 06/04/2022
2022 I. çeyrek nakit akışı – 06/04/2022

Sonuç olarak

Türk Lirası’nın pul olduğu bir ortamda alın terimin değerini korumaya ve mümkünse artırmaya çalışıyorum. Doğrusu hem yurtiçinde hem yurtdışında bu kadar belirsizlik varken hiç kolay değil. Ancak, zaman geçtikçe ve finansal bağımsızlık portföyüm büyüdükçe karşılığını almaya başladığımı düşünüyorum. Umarım 2022 yılını 2021 yılına nazaran daha tatmin edici bitirebilirim. Sizde durumlar nasıl? Yolculuğa devam ediyor musunuz yoksa pes mi ettiniz?

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2022 Pintidegiltutumluyum

12 thoughts on “2022 I. ÇEYREK SONU PORTFÖY DURUMU

 1. Merhaba, paylaşım için teşekkürler. Bloğunuzu ilgiyle takip ediyorum, zaman bulabildiğimde geriye dönük içerikleri de okumak istiyorum. İçerde ve dışarda yatırım ortamının çok zorlaştığı bu dönemde, kolaylıklar dilerim.

  Size, Eurobond’lar hakkında sormak istedim. Porföyümde yaklaşık 1.5 yıldır Eurobond fonu (IPV) var. Bu tarafta pozisyon artırmak istiyorum fakat bu defa fon yerine bankaların ikinci elinden mi alsam diye düşünüyorum.

  14/8/20 de aldığım fon, $bazında %7.1 ( TL bazında %115) getiri sağlamış durumda.

  Sizin fon mu yoksa direkt Eurobond’un kendisi mi hk. görüşünüzü öğrenebilir miyim? Ben, birazda işin vergi tarafından çekindiğim için fonu tercih etmiştim. Fon kolay gelmişti. Ama, daha anlamlı olacaksa vergi mevzuatını öğrenirim. 2022 menkul sermaye iradı yönetmeliğine bakmam lazım sanırım? Bu konularda, mümkünse, görüşünüzü paylaşabilirseniz makbule geçer. Selamlar

  1. Merhaba Hikmet Bey;

   Ben doğrudan Eurobond almayı tercih ediyorum. Vergi işi ise biraz karışık maalesef. Ancak, öğrendiklerimi blogta paylaştım. Bloğun arama motoruna Eurobond veya vergi yazarsanız ulaşabilirsiniz. Diğer taraftan fonlarla yatırım yapmanında bir zararı yok. Yalnız yönetim ücretinin çok fahiş olmamasına dikkat etmek lazım diye düşünüyorum. Bol kazançlar.

  2. hikmet bey merhaba. eurobond ile ilgili hisse.net’te kaliteli muhabbetlerin olduğu bir forum var. dilerseniz bakabilirsiniz. (forum sitesi ile herhangi bir bağım yok. sadece üyesiyim)

 2. Ben de her ne kadar DCA’ya inanan biri olsam da hisse ve ETF alımını kesip nakit biriktirmeye başladım bir sonraki Bist ve SP500 düzeltmesine kadar. Bir yandan da portföydeki ETF ve hisse sayısını azaltıp sadeleşmeye gidiyorum.
  Bist’te 6 hisse, ABD’de VOO+VGT+BRK.B kalacak şekilde konsantre yapmaya çalışıyorum.
  TR ekonomisindeki kırılganlığın en az birkaç yıl daha bu seviyelerde devam edeceğini tahmin ettiğim için portföydeki eurobondlara ilave yapmak için fırsatlar olacağını düşünüyorum. Şimdilik parayı bir yere kitlememeye çalışıyorum.

  1. Benzer şekilde hareket ediyoruz gibi görünüyor Yunus Bey. Bakalım önümüzdeki günler bize nasıl sürprizler hazırlıyor? Selamlar.

 3. Merhabalar,
  Bilgiler için teşekkür ederim. Ben bu aralar kiralar aşırı arttığı için ve taşınacağım için ev bakıyorum, malum fiyatlar çok arttı. Ev ile ilgili yazınızı da okudum ancak son düşüncenizi merak ediyorum. Piyasa ne olacak sizce?

  Saygılar,

 4. merhaba. yakın zamanda lübnan’ın default oluşuyla ilgili beğenerek okuduğum yazınıza rağmen portföyünüzün üçte birinden fazlasıyla eurbondda olmanıza hatta ek yapmanıza şaşırdım açıkçası. bu çelişkinin sebebini merak ediyorum. yanlış anlamayın kötü bir eleştiri değil, bakış açınızı öğrenmek amaçlı bir soru bu.

  1. Merhaba Gökhan Bey;

   ABD’de enflasyon %8,5 civarında ve artmaya devam edebilir. Dolayısıyla, elde nakit tutmanın fırsat maliyeti oldukça yüksek. Öte yandan, geçmiş 40 yılın aksine hem hisse senetleri hem tahviller değer kaybediyor ABD piyasalarında. Yeniden dengeleme yapamıyorsunuz. Türkiye’de ise şimdilik tekeri döndürüyor gibiler. Bende taktik olarak, fırsatlar ortaya çıktığında yada risk algım yükseldiğinde Eurobond satmayı planlıyorum. İşe yarar mı orasını yaşayıp göreceğiz. 🙂 Sevgiler.

 5. Hocam merhaba iyi günler, IBKR üzerinden yaptığınız işlemlerde minimum para yatırma tutarı, lara saklama ücreti ve tek işlem başı komisyon ne kadar oluyor acaba? Midas’tan daha uyguna denk geliyor mu ?

 6. Merhaba, yaklaşan seçimden sonra olası bir hükümet değişikliği durumunda yatırımlarınızı hangi yöne değiştirirsiniz, bu kadar döviz varlıkta durmaya devam eder misiniz? teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top