Yurtdışı Gayrimenkul Yatırımı: İlk Alımımı Yaptım!

Yurtdışı Gayrimenkul Yatırımı: İlk Alımımı Yaptım!

Yurtdışı Gayrimenkul yatırımı konusunda dün gece ilk adımımı attım. 40 adet Vanguard RealEstate Index Fund (VNQ) satın aldım. Böylece, ABD emlak piyasasına yatırım yapmış oldum. Bu yatırımın işlem maliyeti 2 dolar 42 sent oldu. 2 dolarlık maliyet para dönüşümünden (TL’den Dolara) kaynaklandı. 42 sent ise alım komisyonu olarak ödedim. Oturduğunuz yerden nasıl yurtdışı gayrimenkul yatırımı yapabileceğinizi daha önce anlatmıştım. İlk yol ABD gayrimenkul yatırım ortaklıkları (Real Estate Investment Trusts, REITs) şirketlerine ortak olmaktı. REIT’ler hakkında daha fazla bilgi için şu linki tıklayabilirsiniz. İkinci yol ise REIT’lere yatırım yapan bir ETF satın almaktı. Gayrimenkul sektörüne özel ETF’leri incelediğim yazıya da buradan erişebilirsiniz. Benim tercihim ikincisi oldu.

Yurtdışı gayrimenkul alımım - 16/12/2021
Yurtdışı gayrimenkul alımım – 16/12/2021

Neden ETF?

Doğrudan REIT yatırımı yerine REIT’leri içeren bir ETF tercih etmemin başlıca iki sebebi var. Birincisi, REIT’ler belli şartları taşıyan özel şirketler. Dolayısıyla, sıradan bir şirket gibi analiz edemiyorsunuz. Bu konuda uzmanlaşmak için harcanacak zamana ve emeğe değer mi bilemiyorum. İkinci gerekçem ise tamamen duygusal. Türk vergi mevzuatı aynı takvim yılında aynı tür varlıklar arasında kar-zarar mahsubuna izin veriyor. Yani iki hisse senedi işleminden doğan kar ve zararı birbirinden mahsup edebiliyorsunuz. Ancak bir hisse senedi ve bir tahvil alım satım işleminden doğan kar ve zararı birbirinden mahsup edemiyorsunuz. ETF’ler bu sorunu tamamen çözüyor. Çünkü günümüzde neredeyse her türlü varlığın ETF’si var. Dolayısıyla, bütün yurtdışı yatırımlarımı ETF’ler aracılığı ile yaptığımda vergi maliyetimi minimize edebiliyorum. Sadeleştirme: Vergi Ödemeden Yurtdışı Varlık Satışı başlıklı yazımda süreci fiili bir örnek üzerinden anlatmıştım.

Neden VNQ?

83,6 milyar ABD dolarlık net varlık büyüklüğü ile alanının en büyüklerinden. 171 tane REIT içeriyor. Baz istasyonundan hastahaneye, veri merkezinden depoya kadar bütün ABD gayrimenkul sektörünü içeriyor. Son 5 yıllık ortalama yıllık getirisi vergi öncesi %7,5 olmuş. %2,5 civarında da kar payı dağıtıyor. 27 Aralık’ta 20 Dolar civarı ilk kar payımı da (yada kira gelirimi) alacağım. Akmasa da damlayacak. Doğrusunu söylemek gerekirse zamanlamam pek iyi değil. FED önümüzdeki yıl politika faizini artırmaya başlayacak. Bildiğiniz gibi gayrimenkul fiyatları enflasyonla pozitif, faiz oranları ile negatif korelasyona sahip. Ama işte portföyde biraz gayrimenkul olsun, biraz nakit akışım artsın diye aldım. 🙂 S&P 500 almaya da devam ediyorum bu arada.

Sonuç olarak

Yurtdışı piyasalara yatırıma tam gaz devam diyorum. Yukarıdaki alımımı tetikleyen bir diğer faktör de dünkü Merkez Bankası’nın faiz düşürme kararıydı. Üzerine asgari ücrete de %50 zam geldi. Nomura’nın raporu da ortada. Benim vardığım sonuç ortada bir Neron vakası var. Peki işler daha ne kadar kötüleşebilir? Cevap için Venezuella’ya bakmak yeterli maalesef. Dolayısıyla, bireysel düzeyde yapılabilecek en mantıklı işin ülke riskini düşürecek şekilde hareket etmek olacağını düşünüyorum. O yüzden tasarruflarımı yurtdışı piyasalara yatırıma yönlendirmeye devam ediyorum. Umarım bu karanlık günler geçer ve hepimiz güzel güneşli günlere uyanırız.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2021 Pintidegiltutumluyum

18 thoughts on “Yurtdışı Gayrimenkul Yatırımı: İlk Alımımı Yaptım!

 1. Merhaba, yilsonunda zararda ve kardaki hisseler satip alim yaparak ileride vergi cikmasin diye islem yapacak misiniz?

   1. Bazı fonların zarardaki ve kardaki bazı hisselerini satıp tekrar alınca bir telafi durumu oluşturduğunu gelecek yıllardaki vergilerden böyle kaçtığını okuduğumdan sormuştum. Zaten yurtdışı kazanç vergilendirmesi oldukça karmaşık bi de böyle ek karmaşa getirmemeyi düşündüm ama sizinde fikrinizi merak etmiştim. Bilgi için teşekkürler.
    Tek üzüntüm bu siteyi bu yıl marta kadar keşfetmemiş olmak 🙂

    1. ABD mevzuatından kaynaklı olarak ‘tax harvesting’ (vergi hasadı) adı altında yapıyorlar. Ancak, biz ABD’de yerleşik olmadığımız için sermaye kazancı vergisinden zaten muafız. Öte yandan, Türk mevzuatına göre satış olmadıkça sermaye kazancı yok. Ancak, benzeri bir mantıkla hareket edip karda olduğunuz bir ETF ile zararda olduğunu bir ETF’i satarak kar zarar mahsubu yapabilirsiniz. Teorisini ve uygulamasını aşağıdaki yazılarda anlatmıştım.

     Gölge ETF ile Portföyü Yeniden Dengeleme
     Sadeleştirme: Vergi Ödemeden Yurtdışı Varlık Satışı

     Selamlar.

 2. Merhaba ben de düşünüyor(d)um fakat hem VNQ hem de VNQI şu an yatırımımı yaptığım VT içerisinde bahsetmiş olduğum etflerdeki holdinglerin %86sını kapsıyor. Tabii ki ağırlıkları ve getirileri yatırım miktarına göre farklı olacak.

  1. Eğer kapsıyorsa ayrıca almaya çok gerek olmayabilir. Ben biraz da nakit akışını artırmak istedim açıkçası. 🙂 Selamlar.

   1. Nakit akışı içinse mantıklı. REITler için CEFleri öneren çok. Sanırsam bunlar aktif olarak yönetiliyor ve kesintileri haliyle daha fazla. Aylık yüksek oranda geri ödemeleri oluyor. Ayrı vergi avantajları oluyor mu bilmiyorum(?) Aberdeen Global Premier Properties Fund(AWP), CBRE Global Real Estate Income Fund(IGR) vb.

 3. Merhaba, webull Turkiye ikametli kullanıcılarının işlemlerini durdurdu, gerekçe olarak ülkenin FATF gri listesine alınmış olmasını gosterdi. Sanıyorum kullandıkları clearing broker’ı APEX üzerinden gelen bir zorlama. Umarım diger brokerlara da yayılmaz, yoksa işler fena gozukuyor.
  Referans olarak: https://twitter.com/NasdaqTurk/status/1473376842681827328
  https://www.reddit.com/r/Yatirim/comments/rkt2x7/webull_hesab%C4%B1m%C4%B1_dondurdu/

  1. Merhaba;

   Türkiye gri listeye girdikten sonra TD Ameritrade Türkiye’den hesap açılmasını durdurmuştu. Ancak, hesabı olan müşterilere hiçbirşey yapmadılar. Webull’un uygulaması hakikaten tuhaf…

 4. ABD’nin temettülerden kestiği 20% stopajı geri almak için bir çaba gösterecek misiniz? Portföy belli bir büyüklüğe ulaştığında bu miktarı görmezden gelmek zor olabilir.

  1. Merhaba;

   Şu an için o ölçeğe ulaşmadım. Orada ödediğimiz vergiyi buradaki vergi matrahından düşebilmemiz için ıslak imzalı belge gerekiyor diye hatırlıyorum. En azından Gelir Vergisi Kanununda öyle yazmışlardı. Belki ikincil düzenlemeler ile buna daha modern bir yaklaşım geliştirmişlerdir. Şahsen bilgim yok henüz. Tabi sizin bilginiz varsa paylaşın lütfen. Selamlar.

 5. Merhaba,
  Öncelikle sayfanızda paylaştığınız bu değerli bilgiler için teşekkür ederim, önceki yazılarınızda vergi avantajlarından ötürü İrlanda menşeili ETF leri tercih ettiğinizi söylemiştiniz, ancak gayrimenkul alanında ABD menşeli bir ETF seçmişsiniz, potansiyel getirisinden ötürü mü böyle bir tercih yaptınız ya da farklı bir sebebi mi vardır? Çok teşekkür ederim, saygılarımla.

 6. Merhaba ; bahsettiğiniz 20 dolar kar payı her ay mı alacaksınız,yıllıkmı ,zaman dilimleri nedir bu ödemelerin.Verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.

  1. Merhaba;

   Yazıyı yazarken kar payını 20 dolar civarı tahmin etmiştim. Ancak gerçekleşme 42 dolar oldu. Kar payı ödemeleri ise 3 ayda bir yapılıyor. Selamlar.

 7. Merhaba, IBKR ile ilgili iki sorum olacaktı. EFT ile Türkiye’den nasıl para aktarılıyor? Ben wise’ı kullanıyordum. İkinci olarak da para çekmeyi düşük maliyetle nasıl yapabiliriz?

 8. Reit yatırım ina devam ediyor musunuz? Portfoyunuzde goremedim. Hazir faizler zirvedeyken suan da girmek mantikli olabilir mi?

  1. Maalesef. Faizlerin yükselmesiyle birlikte gayrimenkul sektörü sorunlu hale geldi. Bir süre böyle gider sanırım. Selamlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top