2021 III. Çeyrek Sonu Portföy Durumu

2021 III. Çeyrek Sonu Portföy Durumu

2021 III. Çeyrek sonu portföy durumunu paylaşma zamanı geldi. Bildiğiniz gibi 2021 yılı ilk çeyrekten itibaren bu paylaşımı düzenli yapacağımı ilk portföy yazısında belirtmiştim. 2021 yılı ikinci çeyrek sonunda finansal bağımsızlık portföyüm 68 bin doları aşmıştı. Bu toplamın %44’ünü Eurobond, %15,8’ini Borsa İstanbul hisse senetlerim ve %16’sını da S&P 500 endeksini içeren ETF‘lerim oluşturuyordu. Söz konusu çeyrekte toplam nakit akışım ise 648,8 dolardı. Yani aylık o günkü kurdan (8,74 TL/dolar) 5.669 TL ediyordu. Detaylı analiz için bu linke bakabilirsiniz. Bakalım portföyüm 2021 yılının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında nasıl değişmiş?

2021 III. çeyrek itibarıyla portföy büyüklüğü

24/09/2021 tarihi itibarıyla portföy büyüklüğüm 62.448 dolara geriledi. Bu meblağı hesaplarken kullandığım gün içi kur ise 8,84 Dolar/TL idi. Yani kurdaki oynaklığa bağlı olarak bu rakam artı veya eksi yönde değişebilir. Doğal olarak gerilemenin nedenini merak ediyorsunuz. 🙂 Paraya ihtiyacım olduğu için finansal özgürlük portföyümü bir miktar azaltmak zorunda kaldım. Gönül isterdi ki böyle öngörülemeyen harcamalar olmasın. Ama hayat böyle. İhtiyacımı karşılayıp tasarrufa ve yatırıma devam edeceğim. Özetle 2021 III. çeyrek döneminde finansal özgürlük portföyüm dolar bazında bir önceki döneme göre %8,5 oranında küçüldü. Önümüzdeki aylarda portföyü bir miktar daha küçültmek zorunda kalabilirim.

Sadeleştirme

Düzenli okuyucularım bir süre önce yurtdışı varlıklarımı ciddi ölçüde nakde çevirip sadeleştirdiğimi hatırlayacaktır. Bu kapsamda, yurtdışı varlık portföyümde VUSDVUAAVDEMVDTYIDTL ve VDET gibi ETF‘ler bulunuyordu. Yurtdışı yatırım işini öğrenmeye çalışırken benzer ama kısmen farklı ürünlere yatırım yapmıştım. Daha sonra portföyümdeki ETF sayısını 3 ile sınırlamaya karar vermiş ve VUSDVDEM ve IDTL haricindekileri satmıştım. VUSD S&P 500 endeksini, VDEM gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik bir endeksi ve IDTL ise ABD uzun vadeli devlet tahvillerine yönelik bir endeksi pasif bir şekilde takip ediyor. Ayrıntılar için şu yazıya bakabilirsiniz. Bu süreç ve portföyü küçültmek zorunda kalmam nedeniyle portföyün varlık dağılımında da bir değişme oldu haliyle.

Portföyün varlık dağılımı

Aşağıdaki grafikte 2021 III. çeyrek sonu itibarıyla portföyün varlık dağılımını görüyorsunuz. En büyük pay %42,1 ile Eurobond‘ta. Bu kalem portföyümün temel direği olmayı sürdürüyor. Malum faiz indiriminden dolayı Türk Hazine Eurobondları’nın kredi iflas riski takası (Credit Default Swap, CDS) yeniden 400’lerin üzerine çıktı bu arada. Neyse, S&P 500 endeksini takip eden ETF’in (VUSD) payı da %16’dan %20,9’a yükseldi. Öte yandan gelişmekte olan ülke ETF ve tahvil ETF’lerimin payı sırasıyla %6,4’ten %4,3’e ve %9,6’dan %4,4’e düştü. Son olarak bu çeyrekte Borsa İstanbul’da işlem gören Türk Lirası bazlı varlıklarımın portföydeki payı ise bir önceki döneme göre önemli ölçüde arttı: %15,8’den %18,9’a yükseldi. Bu gelişmenin en önemli sebebi olarak TL bazlı hisse senetlerimin fiyatlarındaki toparlanma olduğu söylenebilir.

2021 III. çeyrek sonu itibarıyla portföyün varlık dağılımı (%)
2021 III. çeyrek sonu itibarıyla portföyün varlık dağılımı (%)

Nakit akışı

2021 III. çeyrek döneminde yurtdışı hisse senedi ve tahvil varlıklarımdan 58,6 dolarlık kar payı elde ettim. Esas nakit akışı kaynağım olan Eurobond portföyümden ise 645 dolarlık nakit akışı gerçekleşti. Böylece, finansal bağımsızlık portföyümden 2021 yılı üçüncü üç ayında toplam 703 dolarlık nakit akışı elde ettim. Bugünkü kurdan 703 dolar * 8,84 dolar/TL = 6.218 TL yapıyor. Ay bazında yaklaşık 2.073 TL ediyor.

Sonuç olarak

2021 yılı üçüncü çeyrekte portföyüm dolar bazında küçüldü. Küçülmenin esas nedeni portföyden para çekmek zorunda kalmamdı. Ayrıca, bu çeyrekte tasarruf yapamadığımı da eklemek zorundayım. Bu deneyimden yola çıkarak finansal bağımsızlığa giden yol düz değil diyebilirim. Arada zigzaglar ve engebeler olacak maalesef… Yine de yola devam edeceğim.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz. 🙂 Sevgiler.

Wise (eski adıyla TransferWise) hesabı ile yurtdışı aracı kurumlara düşük maliyetli para transferi yapmak için: Wise hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2021 Pintidegiltutumluyum

2 thoughts on “2021 III. Çeyrek Sonu Portföy Durumu

  1. Merhabalar, daha dün blog sayfanızı keşfetmeme rağmen molalarım ve boş zamanımda bütün bloglarınızı okuyup, bir çok ana noktayı not aldım. Size sormak istediğim çok soru var ancak sadece en genel olanını sormak istiyorum. Ben bu yıl itibari ile 24 yaşına yeni girdim. Ve yaklaşık 1 senedir yatırım planları ve yatırımlar ile ilgilenmekteyim. Bende bir bordro mahkumu olarak, ne yazık ki ayırabildiğim ve tasarruf edebildiğim çok küçük bir miktar bulunuyor. Ve ben hep geç kalmış gibi düşünmekteyim. Bana verebileceğiniz en büyük tavsiye nedir Bay Tutumlu?

    1. Merhaba Özgür Bey;

      Ben 40 yaşın üzerindeyim ve yatırım işine odaklanalı sadece 3 yıl oldu. 🙂 Sizin yaşınız ise daha 24! Önünüzde koca bir hayat var. Olumsuz düşünmeyin. Olumsuz düşünce sizin bir çok fırsatı kaçırmanıza neden olur. Tam tersine olumlu düşünün, hata yapmaktan korkmayın ve her zorluğu bir öğrenme fırsatı olarak görün. Bilgi ve deneyim biriktirmeye bakın. Benin yaşıma geldiğinizide karşılığını fazlasıyla alacaksınız. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top