İşlem Maliyetleri Interactive Brokers’da Nasıl Kısılır?

İşlem Maliyetleri Interactive Brokers’da Nasıl Kısılır?

İşlem maliyetleri yani ödediğimiz komisyonları azaltmak mümkün. En azından Interactive Brokers‘da (IBKR) bu mümkün. Nasıl mı? Farklı bir fiyatlandırma sistemine geçerek. Bildiğiniz gibi ben yurtdışı yatırımlarım için IBKR kullanıyorum. Söz konusu kurum kısa bir süre önce de minimum komisyon şartını kaldırmıştı. Ayrıntı için şu yazıma bakabilirsiniz. Neyse, yakın zamana kadar sabit fiyatlandırma (fixed pricing) modelini kullanıyordum. Bu modelde işlem başına 5 dolar komisyon ödüyordum. Çünkü Londra Borsa’sında işlem gören İrlanda menşeli ETF‘leri alıp satıyorum. Ancak, bir okurum bileşenlerine ayrılmış yada kademeli fiyatlandırma (tiered) modeline geçerek ödediğim komisyon oranını azaltabileceğimi söyledi. Bende araştırıp, denedim: evet ödediğim komisyon miktarı ciddi olarak azalıyor!

Kademeli fiyatlandırma modeli

Kademeli fiyatlandırma modeli alım satım hacmine bağlı bir fiyatlandırma şeması olduğunu öncelikle vurgulayayım. Yani hacim arttıkça birim maliyet azalıyor. Bu maliyetin üzerine işlem yapılan borsaların, takas yerlerinin ve düzenleyici kurumların giderleri ekleniyor. Sabit ücretli fiyatlandırma modelinde ise tüm bu kalemler fiyatın içindeydi. Yani benim özelimde işlem başına 5 doların içinde. Bu modelde ise tüm bileşenler toplam maliyete ayrı ayrı ekleniyor. Aşağıdaki tabloda Avrupa bölgesi borsaları için kullanıcıların ödeyebileceği fiyatları görebilirsiniz. Ben Londra Borsasında işlem gören dolar bazlı varlıkları satın alıyorum. Bu durumda işlem başına 1,7 dolar ile 39 dolar arasında bir maliyet aralığım var. Eğer işlem maliyetimi 5 doların altında tutabilirsem bu fiyatlandırma modeli daha karlı olur. Zira küçük yatırımcı olduğum için alım miktarlarım mütevazi…

Kademeli fiyatlandırma modeli - Avrupa borsaları
Kademeli fiyatlandırma modeli – Avrupa borsaları

İşlem maliyetleri düştü mü?

İşlem maliyetleri düştü mü sorusuna cevap vermenin en kestirme yolu bilgisayar karşısına oturup denemek. 🙂 Bunun için öncelikle IBKR arayüzünde geçerli fiyatlandırma modelini değiştirmem gerekiyordu. Şirketin müşteri arayüzünde hesap ayarları (acccount settings) kısmına geldim. Ekranın sol yüzünde IBKR fiyatlandırma planı (IBKR pricing plan) sekmesini seçerek ‘Tiered‘ ifadesini seçtim. Birkaç iş günü içerisinde yeni fiyatlandırma planım işler hale geldi. Daha sonra da bir miktar S&P 500 endeksini takip eden VUSD aldım.

İlk alım

İlk olarak tanesi yaklaşık 83,5 dolardan 5 adet VUSD alım emri girdim. Aşağıdaki ekran görüntüsünden gördüğünüz üzere toplam işlem maliyetleri 0,39 ila 1,92 dolar olarak tahmin edildi. Maalesef oluşan gerçek maliyeti ise ancak işlem gerçekleştikten sonra görebiliyoruz.

Kademeli fiyatlandırma ilk alım - I
Kademeli fiyatlandırma ilk alım – I

Aşağıdaki ekran görüntüsünü ise işlem gerçekleştikten sonra aldım. Buna göre ödediğim komisyon miktarı 1,92 dolar olmuş. Zaten emir başına minimum komisyon miktarı yukarıda tabloda görüldüğü gibi 1,7 dolardı. Bu rakam eskiden ödediğim 5 doların oldukça altında! Her ay ortalama iki işlem yaptığım düşünüldüğünde ayda 7-8 dolar ilave tasarruf yapabilme ihtimalim var. 🙂

Kademeli fiyatlandırma ilk alım - II
Kademeli fiyatlandırma ilk alım – II

Karlılık sınırı

Kademeli fiyatlandırma planı 500 doların altında hacimli bir işlem emri için oldukça tasarruf sağladı. Peki hangi hacme kadar kademeli fiyatlandırma modeli, sabit fiyatlandırma modeline göre maliyet avantajı sağlayabilir? Bu sorunun cevabını da internetten araştırdım. Yaklaşık 10.000 dolara kadar bir işlem için avantajlı durduğu sonucuna ulaştım. Birkaç gün sonra ise hacimli bir işlem ile bu sınırı fiili olarak test ettim. Yaklaşık 8.377 dolarlık 100 adet VUSD aldım. Ödediğim komisyon ise 4,65 dolar oldu. Gerçekten de işlem hacmim 10.000 doları aşmadıkça kademeli fiyatlandırma planı daha az maliyetli

Kademeli fiyatlandırma ikinci alım - 100 adet VUSD
Kademeli fiyatlandırma ikinci alım – 100 adet VUSD

Sonuç olarak

İşlem maliyetleri minimizasyonu için sabit fiyatlandırma modelinden kademeli fiyatlandırma modeline geçtim. Küçük yatırımcı olarak işlem hacmimde oldukça mütevazi olduğu için yıllık 100 dolar civarında komisyon tasarrufu yapabileceğimi öngörüyorum. Az bir rakam olarak görünebilir. Ancak, 15-20 yıl boyunca alım satım yapacaksanız ciddi bir rakam eder. Hele bu maliyet kazancını da yatırıma geri döndürüyorsanız çok daha büyük bir değer elde edebilirsiniz.

Umarım bu bilgi sizlere faydalı olur. Bu arada özel nedenlerle uzun bir süredir bloğa bakamadım. Bundan sonra da çok sık ve düzenli yazamayabilirim. Ama yatırıma devam ettiğimi bilgilerinize sunuyorum.

Sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz. 🙂 Sevgiler.

Wise (eski adıyla TransferWise) hesabı ile yurtdışı aracı kurumlara düşük maliyetli para transferi yapmak için: Wise hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2021 Pintidegiltutumluyum

7 thoughts on “İşlem Maliyetleri Interactive Brokers’da Nasıl Kısılır?

 1. Bu modeli öneren bendim sanırım,dediğiniz gibi 10bin dolara gayet karlı bir işlem ücreti ödeniyor. Rica ederim 🙂 Bu arada benim elim bu aralar hiçbir şey almaya gitmiyor ve gittikçe nakitte kalmaya başladım açıkcası… Siz de daha önce yazmıştınız, varlık fiyatları yüksekken yatırım yapmak konulu bir yazı, her ne kadar uzun vadeli yatırım yapıyor olsak da QE tapering, bir yılda %18 yapmış SP500 endeksi vb. konular kafaları kurcalıyor… High yield bondlar, emerging market bondlar tutan ETFlerin bile yıllık temettüleri %4’lerin altına gelmeye başladı.
  Şu anda endeks put opsiyonları alarak (VTI ETF’i doğal olrak da SP500 endeksi için) portföyümü %10-20 şoktan fazlasını görmeyecek şekilde korumaya çalışıyorum. Alım yapmaya ise elim gitmiyor maalesef 🙂

  1. Merhaba Ufuk Bey. Kademeli fiyatlandırma önerisi için de teşekkür ederim. Sizlerin deneyimlerinden çok şey öğreniyorum. Öğrendiklerimi de paylaşıyorum. Diğer söylediklerinize de katılmamak mümkün değil. Düzeltme görmeyen borsa, sürekli değerlenen varlıklar insanı işkillendiriyor doğal olarak. 🙂 Benim bu güçlüğe yaklaşımım iyi çeşitlendirilmiş bir portföy. Gelecekte ne olacağını bilmek mümkün değil. Geçen yıl SP 500 çok pahalı yazmışım. Üzerine 1000 puan gitmiş. 🙂 Bakalım bu işin sonu nasıl olacak? Yaşayıp göreceğiz. Selamlar.

 2. Merhaba

  Ben de Interactive Brokers üzerinden işlem yapıyorum ve fiyatlandırma planım “Fixed” olarak tanımlı. Şimdiye kadar Amerikan borsalarında işlem gören birkaç ETF ile birlikte, 1 şirketin hisse senedinden oluşan toplamda 6 farklı hissenin alımını yaptım. Ödediğim komisyon ise işlem başına 1$. Alım miktarlarım 2000$ ile 7000$ arasında değişmiş. Tiered ile karşılaştırıldığında komisyon miktarının düşeceğini hesaplamıştım; hali hazırda 1$ altında komisyon ödeyen (60-70 cent civarında) bir tanıdığım da bana fiyatlandırma yöntemimi değiştirmemi tavsiye etmişti. Ancak sizin verdiğiniz bilgiler ile birlikte tam emin olamadım. 1$ komisyon bana makul geliyor, bu sebepten değişiklik yapmak istemiyorum ancak öte yandan da bu gibi detaylardaki çalışma mantığını tam olarak anlamak istiyorum. Vakit bulunca tekrar detaylı inceleyeceğim.

  1. Merhaba Burak Bey;

   Ben Londra Borsasında işlem yaptığım için ‘fixed’ fiyatlandırma seçeneğinde 5 dolar ödüyordum. ‘Tiered’ bana önemli işlem maliyeti tasarrufu sağladı. Sizin durumunuzda fazla işlem de yapmıyorsanız çok fazla bir anlamı olmayabilir tabi. Selamlar.

 3. Bilgilendirici yazınız için teşekkürler pintideğiltutumluyum:)
  Fixed pricing açıklamasında tüm ücretler dahildir yazdığı için benim de Tiered’a geçince saklama ücreti kesilecek diye de bir ön yargım vardı.
  Öyle bi durum yok sanırım ?
  Saygılar & bol kazançlar

  1. Rica ederim. Bildiğim kadarıyla yok. Ama süprizle karşılaşırsam mutlaka yazarım. 🙂 Selamlar.

  2. IBKR’nin uygun olmasinin en buyuk sebeplerinden birisi menkulleri kendi kasasinda sakliyor olmasi. Herhangi bir kurum kullanmiyor. Her sey IBKR’ye emanet yani.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top