Faiz geliri: Interactive Brokers ve TD Ameritrade

Faiz geliri: Interactive Brokers ve TD Ameritrade

Yatırım hesabınızdaki kullanmadığınız nakit için faiz geliri elde etmek mümkün mü? Cevabı evet! Interactive Brokers (IBKR) ve TD Ameritrade hesaplarınızda kullanılmadan tuttuğunuz nakde faiz veriyor. Bu soru bir okuyucum tarafından sorulmuştu. Bende yanıtını araştırdım. Zira benim IBKR yatırım hesabımda da çoğu zaman anlamlı bir miktar nakit kalıyor. Bildiğiniz gibi net varlık değeri 100.000 dolar altı hesaplar için aylık 10 dolar minimum komisyon şartı var. Bazen tasarruf edemediğim aylar oluyor. Dolayısıyla, işlem yapmadan 10 dolar komisyon ödememek için her zaman bir miktar nakit tutuyorum. Ayrıca, ciddi düşüşlerde kullanmak için portföyümün %10’una yakın bir nakit tutmaya çalışıyorum. Tabi elde nakit tutmamın bir fırsat maliyeti var. Bu fırsat maliyetini azaltacak bir faiz geliri seçeneği güzel olurdu. Bakalım bu aracı kurumlar ne kadar faiz geliri veriyor.

IBKR’dan elde edilebilecek faiz geliri

IBKR müşterilerine hesaplarında kullanmadan tuttukları nakit için gün başına faiz ödüyor. Aslına bakılırsa yurtdışı aracı kurumlar arasında kullanılmayan nakit için en yüksek faiz verenlerden biri diyebiliriz. 2021 yılı Haziran ayı için şu an dolar bazlı nakde yıllık %1,2’den fazla faiz ödüyor. Bu rakamı, Haziran ayı için belirlenen %0,1’i 12 ile çarparak elde ettim. Bununla birlikte ölçek önemli. Bu faiz oranı yatırım hesabınızın net varlık miktarı 100 bin dolardan büyükse ve nakit miktarınız 10.000 doların üzerindeyse geçerli. Eğer net varlığınız 1000 bin dolardan düşükse, geçerli faiz oranı varlık büyüklüğünüze orantılı azalıyor. Örneğin 50 bin dolarlık net varlığınız varsa hesabınızdaki nakde bu faiz oranının yarısı uygulanıyor. Nakit miktarınız 10.000 doların altındaysa maalesef faiz geliri elde edemiyorsunuz. Faiz günlük işliyor. IBKR her ay uygulanacak faiz oranını güncelliyor. Aşağıdaki tabloda 29 Haziran’a kadar uygulanacak referans faiz oranlarını görüyorsunuz. Buna göre ABD Doları için belirlenen referans faiz oranı aylık %0,1.

IBKR aylık faiz oranları - ABD doları
IBKR aylık faiz oranları – ABD doları

Referans faiz oranları nasıl belirleniyor?

IBKR referans faiz oranlarını üç aşamalı bir süreçle belirliyor. Piyasa faiz oranları için kısa dönemli döviz takas piyasalarını (forex swap markets) esas alıyorlar. Bu değerler geleneksel faiz oranı kıyaslamaları (LIBOR, Fed Funds Rate, banka mevduat faizleri gibi) ile alt ve üstten sınırlanıyor. Takas piyasaları kullanılamayan para birimleri içinse geleneksel faiz oranı kıyaslamaları esas alınıyor. Belirlenen rakamlar aylık bazda her ayın 3’ncü iş gününde ilan ediliyor. Ayrıntıları merak edenler şuraya bakabilir.

Türk Lirasına da faiz veriyor mu?

Sadece Türk Lirası değil IBKR işlem amacıyla kabul ettiği tüm para birimleri için faiz ödüyor. Aşağıdaki tabloda 29 Haziran tarihine kadar geçerli Türk Lirası faiz oranını görüyorsunuz. Buna göre aylık bazda %17,982 olması lazım. Ancak, bu bana çok yüksek geldi. 🙂 Dipnotta aylık bazda dese de sanki bu rakam Türk Lirası için yıllık verilmiş gibi. Doğrusu, bu hipotezimi teyit etmeye üşendim. İlgili bir okuyucum teyit ederse lütfen yorumlar kısmında paylaşsın. Ayrıca, hesabınızdaki Türk Lirası nakdiniz için gerekli minimum miktar 60.000 TL. Bu miktardan az nakit varsa faiz geliri elde edemiyorsunuz. Son olarak IBKR bazı para birimlerine negatif faiz uyguluyor. Bu para birimleri Avro, Japon Yeni, İsviçre Frangı ve Danimarka Kronu

IBKR aylık faiz oranları - Türk Lirası
IBKR aylık faiz oranları – Türk Lirası

Hisse alıp sattığımda nasıl oluyor?

Hesabınızdaki nakitle hisse aldığınızda fiili değiş tokuş 2 gün sonra oluyor. Buna ‘settlement date‘ deniyor. Hesabınızdan nakit çıkışı da bu tarihte oluyor. Dolayısıyla, alım emri gerçekleştikten sonra da iki gün boyunca faiz geliri elde etmeye devam ediyorsunuz. Hisse sattığınızda da nakit girişinin 2 gün sonra gerçekleşeceği için söz konusu tarihten itibaren nakdinize faiz işlemeye başlıyor.

IBKR - işlem gerçekleşme tarihi
IBKR – işlem gerçekleşme tarihi

Daha yüksek meblağlar için

IBKR, büyükbaşlar için daha fazla faiz geliri imkanı sunuyor. Eğer ABD vatandaşıysanız, yatırım hesabınızdaki nakit 10 milyon doların üzerindeyse ve ‘Eligible Contract Participants‘ (ECP) programına katılıyorsanız bu imkandan faydalanabiliyorsunuz.

TD Ameritrade’den elde edilebilecek faiz geliri

TD Ameritrade de yatırım hesabınızdaki kullanılmayan nakit için cüzi bir faiz geliri sağlıyor. Esasen TD Ameritrade’de nakit için iki alternatifiniz var. Birincisinde şirket hesabınızdaki nakdi sigortalı banka hesaplarında (insured depository accounts, IDA) tutuyor. Böylece, iflas durumunda belli bir limite kadar (500.000 dolar) varlıklarınız tazmin ediliyor. Aynı zamanda faiz geliri de elde edebiliyorsunuz. Ancak aşağıdaki tablodan görüldüğü üzere farklı nakit miktarlarına uygulanan oranlar oldukça düşük görünüyor: onbinde bir... Bu oranlar yıllık mı haftalık mı anlayamadım… Ayrıca, hesabınızda bir milyon dolarlık varlık varsa geçerli bu tablo. Altı içinde aynı. Faiz oranları aynıysa niye böyle farklı ve kademeli tablolar hazırlamışlar doğrusu anlayamadım. 🙁 Bilen varsa yorumlar kısmında paylaşsın lütfen. Ayrıntı için şuraya bakabilirsiniz.

TD Ameritrade faiz oranları
TD Ameritrade faiz oranları

Son olarak faizin IBKR’de olduğu gibi günlük işlediğini de belirteyim. Ancak her ayın son gününde hesabınıza yatırılıyor. İkinci seçenek ise TD Ameritrade Nakit (TD Ameritrade Cash). Ancak, oranlar gene aynı. 🙂 Tek fark bu hesabın iflas koruması 250.000 dolar. Detaylı bilgi için şuraya bakabilirsiniz.

Sonuç olarak

Belli şartlar altında Interactive Brokers ve TD Ameritrade hesaplarınızda durun nakit için faiz geliri elde etmeniz mümkün görünüyor. Ancak, çok fazla bir getirileri yok. Bir diğer alternatif, nakdinizi para piyasası fonlarında tutmanız olabilir. Ancak, burada da işlem maliyetlerini ve olası sermaye kaybı riskini göze almanız gerekiyor. Attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değer mi bilemiyorum. Bu düşük faiz ortamında varlıklarınızda belli bir ölçeğin altındaysa bu işe çok kafa yormaya gerek yok bence. 🙂 Siz ne düşünüyorsunuz?

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2021 Pintidegiltutumluyum

15 thoughts on “Faiz geliri: Interactive Brokers ve TD Ameritrade

 1. Merhaba ,

  Yurtdisina ben de yatirim yapmak istemistim fakat Türkiyedeki araci kurumlarin yüksek komisyon talebinden dolayi arastirmayi birakmistim.
  Interactive Brokersdan ise bugun haberim oldu. Fakat ne zaman bu konuyu arastirmaya kalksam kafam allak bullak oluyor. Ben sadece ABD teknoloji firmalarina IBM, Microsoft, Tesla… vs. kaldiracsiz islem acmak istiyorum. Yani kaldiracsiz, futuresuz, option olmayacak… Sermayem de 10000TL yani 1000$. Tradelerim haftalik bazda oldugu icin aldigim hisseleri min 3 ay bekliyorum. Her ay 10$ islem maliyeti olacaksa ozmn bu bana göre simdilik degil. 10000$ lik bi yatirim yapmam lazim ki o 10$ maliyet cok dokunmasin bana. Neyse uzatmayayim daha cok. Anladigim her ay 10$ islem yapsam da yapmasam da IBye ödeyecegim. Bu bilgi güncel mi? Yoksa… bu yönde bi degisiklik var mi?

  Tesekkürler

  1. Merhaba Ahmet Bey;

   Anladığım kadarıyla siz 1.000 dolarlık bir hesap açmak istiyorsunuz. Bu durumda, IBKR sizin için en doğru seçim olmayabilir. TD Ameritrade’i deneyebilirsiniz. Onda herhangi bir aylık ücret yok. Üstelik alım satım komisyonu da yok. Blogta nasıl hesap açabileceğinizi, Wise hesabı ile nasıl para transferi yapabileceğinizi ayrıntılı anlattığım yazılarım var. Göz atmanızı öneririm. Selamlar.

   TD Ameritrade: Görsellerle Bireysel Hesap Açılışı
   Wise Çoklu Para Hesabı ve TD Ameritrade
   Para Çekimi: TD Ameritrade’den Banka Hesabınıza

 2. O okuyucu ben miyim :D. Ibkr bende 10 dollarlık ücreti almıycakları belirten mail attılar.Bide ben IBKR Bazı hisselere bakarken hata alıyorum grafikte (no market data permissions for ISLAND STK ) mail olarak cevap verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Nasuh Bey;

   🙂 Evet artık IBKR’de de aylık minimum ücret şartı yok!. Sorunuza gelince sanırım almak istediğiniz hissenin işlem gördüğü piyasanın verilerine abone değilsiniz. Bundan dolayı uyarı çıkmış olabilir. Veri abonelik fiyatları da bayağı yüksek olabiliyor. Bilginiz olsun. Selamlar.

 3. İbkr de türkiyenin eurobondları var. Acaba bu bondları buradan alsak vergi yönünden avantajlı olur muyuz. Sonuçta bu aldığımız varlıklar ibkr adına kayıtlı bizim adımıza değil. Eğer türk bondlarını buradan trade ediyor musunuz ? Bilgi verir misinz?

  1. Merhaba Murat Bey;

   IBKR üzerinden Eurobond almak mümkün olabilir. Ancak, muhtemelen 1.000 dolar ve katları şeklinde değil de 100 bin dolar ve katları şeklinde hacimli işlem gerektiriyor olabilir. Henüz araştırmadım. Ama gündemime alayım. Sizde öğrenirseniz durumu buradan paylaşırsanız çok sevinirim. Selamlar.

 4. Merhaba,

  yukarıda yazdığınız TL için en az 60 bin limit veya usd faizi için 100 bin toplam hesap en az 10bini nakit olması zorunlu bilgilerini ibkr’nin sitesinden aldığınız linki paylaşır mısınız rica etsem?

  Teşekkür ederim

  1. Merhaba Hüseyin Bey;

   Yazıyı yazarken ilişkili linkleri de vermeye çalıştım. Ancak o tarihten bu yana rakamlar ve şartlar değişmiş de olabilir. Selamlar.

 5. Hocam merhabalar,

  IBKR de foreks ve/veya kaldiracli islem yaptiniz mi ?

  Varsa deneyimlerinizi paylasabilirmisiniz

  TD Ameritrade yi kismen biliyorum.

  Almanca klavyeden yaziyorum affola

  Saygilar sevgiler.

  1. Merhaba Utku Bey;

   TL’yi dolara dönüştürmek için foreks piyasasını kullanıyorum. Ancak spekülasyon amacıyla kaldıraçlı işlem yapmıyorum. Ben riskten kaçınan bir yatırımcıyım. 🙂 Selamlar.

 6. IBKR’de belirtilen eurobond fiyatları temiz fiyat mı kirli fiyat mı? 2. olarak IBKR’den alınan Türkiye eurobondlarını ülkemiz bankalarına virman yapabiliyor muyuz, maliyeti nedir? Bilen varsa lütfen yazsın.

  1. Merhaba Erdem Bey;

   IBKR üzerinden henüz fiili olarak Eurobond almadım. Diğer sorunuzla ilgili olarak virman işi zor olabilir. Ben Türkiye’deki bir aracı kurumdaki varlıklarımı IBKR hesabıma virman yapmak istedim. Ancak 8 ayda yapamadılar. En sonunda nakde döndürüp taşıdım. Selamlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top