Eğlence portföyüm ne durumda dersiniz?

Eğlence portföyüm ne durumda dersiniz?

Eğlence portföyüm ne durumda diye merak eden okuyucularım olabilir. Bildiğiniz gibi TD Ameritrade hesabımı kullanarak düşük bir bütçe ile ABD piyasalarında eğlence amacıyla hisse seçerek portföy oluşturmuştum. Ayrıntılı bilgi için şu yazıma bakabilirsiniz. Mart ayı sonunda CompX International Inc. (CIX) ve Donegal Group Inc. (DGICA) adlı iki şirketin hisse senetlerini almıştım. İlki dolap kilidi gibi güvenlik ürünleri üreten bir şirket, ikincisi ise 21 eyalette sigortacılık hizmetleri sunan bir holdingti. Aradan iki ay geçti. Bakalım portföyün durumu ne olmuş?

Son durum

Eğlence portföyüm aşağıda yer alıyor. Gördüğünüz gibi sadece bir hisse senedi var. Zira CIX’i bir süre önce elden çıkardım. Neden derseniz oldukça yüksek bir kar marjını görmüştü. Bende bu kadar kar yeter dedim. Aslında bir ara kar marjım %50’nin üzerine çıktı. Ancak benim satış işlemim çok daha düşük bir kar marjı ile gerçekleşti. Çünkü satış esnasında bir hata yaptım. Piyasa emri yerine limit fiyat emri verdim. Üstelik açgözlülük yapıp küsurat hesabı yaptım. 🙂 Murphy yasaları çalıştı ve emrim gerçekleşmedi. Üstelik fiyatta önemli ölçüde düştü. Bende kaderime razı olup çok daha düşük bir kar marjıyla elden çıkardım.

Eğlence portföyüm, 03/06/2021
Eğlence portföyüm, 03/06/2021

İlk yurtdışı varlık satış işlemim

Peki ne kadar kar ettim? TD Ameritrade’in web arayüzünde My Account – Hisyory&Statements – Transactions kısmından işlemlerime baktım. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi 15,08 dolardan 3 adet almışım 24 Mart tarihinde. 3 Mayıs 2021’de ise tanesini 19,06 dolardan satmışım. Buna göre kar marjım [(19,06/15,08) – 1]*100 = %26,4. Yani potansiyel karın yarısını açgözlülükten kaybetmişim. 🙂 Siz siz olun böyle küsurat hesabı yapmayın. Toplam karım ise 57,18$ – 45,24$ = 11,94$ oldu. Bu arada bu işlem benim yurtdışı piyasalarda yaptığım ilk satış işlemiydi. Yaklaşık 2 yıldır yurtdışı piyasalara yatırım yapıyorum bildiğiniz gibi. Şu ana kadar Eurobond hariç hiç satış yapmamıştım. Böylece benim için bir ilk oldu bu işlem.

Alış ve Satış İşlemlerim 03/06/2021
Alış ve Satış İşlemlerim 03/06/2021

Kar payı da aldım

Kazancım, satıştan elde ettiğim karla sınırlı değilmiş. Zira yine işlemlere baktığımda 17 Mayıs’ta yatırım hesabıma 0,48 dolar kar payı ödemesi yatırıldığını gördüm. Kar payının kaynağı DGICA. Ne diyeyim? Allah bin bereket versin. 🙂 Hemen altında da bir kesinti görüyorsunuz. Açıklamasında da “W-8 WITHOLDING” yazıyor. Bu kalem ile TD Ameritrade, elde ettiğim kar payı kazancının vergisini benim adıma ABD vergi idaresine ödemek üzere otomatik kesiyor. Bildiğiniz gibi TD Ameritrade’te hesap açarken W-8 formu doldurarak ABD-Türkiye ikili vergi anlaşmasına binaen elde ettiğim kar paylarından %30 değil %20 vergi alınması gerektiğini beyan etmiştim. Ayrıntı için şu yazıya bakabilirsiniz. Peki kesinti gerçekten bu kadar mı? Hemen hesaplayalım: 0,48$ * %20 = 0,096$. Yani yaklaşık 10 sent. Dolayısıyla bir sorun yok gibi gözüküyor.

Kar payı ödemesi 03/06/2021
Kar payı ödemesi 03/06/2021

Sonuç

Eğlence portföyüm şimdilik karlı gözüküyor. İleride ne olur bilinmez tabi. Ancak, portföyde sadece bir hisse kaldı. Yeni hisseler bulmak için zaman ayıramıyorum açıkçası. Ama bulursam kısa bir yazıyla sizlerle paylaşırım. Doğruyu söylemek gerekirse özellikle son bir kaç aydır tam bir pasif yatırımcı oldum. Tüm işlemlerimin sayısı ayda iki – üçü geçmiyor. 🙂 Yatırımlarım ise kazandırmaya devam ediyor. Eurobondlarımdan kupon geliri olarak nakit akışı geliyor her ay. Keza daha birkaç gün önce Coca Cola’dan 110 TL civarı bir kar payı ödemesi daha geldi. Üzerine biraz ekleyip 4 pay daha satın aldım. Zaten amacımda mümkün olduğunca pasif bir yatırım sistemi kurmaktı. Dolayısıyla şimdilik işler yolunda gözüküyor. Ah bir de Türk Lirası değerlense ve Borsa İstanbul biraz toparlasa… Hayırlısı diyelim…

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2021 Pintidegiltutumluyum

7 thoughts on “Eğlence portföyüm ne durumda dersiniz?

 1. Ilk satis islemini gerceklestirdiginize gore artik Turkiye’de bunu beyan etmeniz gerekecek sanirim.

  Gercek bir satis oldugu icin, bu matrah uzerinden Turkiye’de odenecek vergi miktarini da cikartmaniz mumkun mudur?

  1. Sanırım bir minimum limit var (2.800 TL?) beyan için. Dolayısıyla beyan etmeme gerek yok diye düşünüyorum. 🙂 Tabi ilave satışlarım olursa o zaman durum değişir.

   1. Merhaba Bay Tutumlu,
    Yazılarınızı ilgiyle okuyorum fırsat buldukça. 1 Aralık 2020’de Barack isimli bir yorumcuya, her türlü alım satım için beyan gerektiğine dair bir cevap vermiştiniz. İş ve Akbank’ta mevzuat özetine baktım , o da bunu doğruluyor. Nedim Türkmen beyin yazısı da hakeza aynı yönde. Sonra başka bir yazınızda , Gvk 86 1 d, 2800 lira sınırını gösterdiniz. Gerçekten de bu madde belirtirken temettü ya da kâr payı dememiş. Genel bir hisse alım satımından bahsetmiş. O halde bankalar ve vergi uzmanları, her türlü alım satım kazancı beyan edilir bilgisini hangi maddeden buldular. Siz de (eğlence portföyü)bu yazıda 2800 altı vergilendirilmez diye belirttiniz. 7000-7700 lira gibi sınırları da bulamadım. Temettü için böyle bir sınır varken, hisse alım satımı için de sınır olmaması , küçük kazançları beyan etmek de çok mantıklı durmuyor gerçekten. Burada bir mevzuat kargaşası mı var? Son bilginiz ne yönde acaba? Teşekkürler, saygılar

    1. Merhaba Eren Bey;

     İlginiz için teşekkür ederim. Maalesef vergi mevzuatı çok dağınık ve karışık. 2.800 TL sınır sanırım temettülerde geçerli. 2020 yılında bir özelge talebinde bulunmuştum. O talebe istinaden gelen cevapta yurtdışı menkul kıymetlerden elde edilen değer artış kazancı yıllık 7.700 TL’den fazlaysa beyan edilir gibi bir ifade vardı.

     Özelge Sistemi ve ETF’lerin Vergilendirilmesi

     Selamlar.

 2. Merhabalar size bir sorum var turkiyede bosta duran paramizi para piyasasi fonlarina birakiyoruz yurtdisinda boyle fonlar var mi ?

  Şimdiden teşekkür ederim yeni yazılarınızı merakla bekliyoruz.

  1. Merhaba Nasuh Bey;

   Vardır diye tahmin ediyorum. Ancak, fazla nakit tutmadığım için hiç uğraşmadım. Öğrenirsem sizinle paylaşırım. Selamlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top