Pahalı Hisse Senetleri mi Yoksa Spekülasyon mu?

Pahalı Hisse Senetleri mi Yoksa Spekülasyon mu?

Pahalı hisse senetleri ile regresyon analizi kapsamında uzun dönem trend değerinden 3 standart sapma ve üzeri yukarıda olan firmaları kastediyorum. Çoğunuzun bildiği gibi her ay Bist 100’deki tüm hisse senetlerini regresyon analizine tabi tutup, ileriye dönük 5 yıllık trend tahminleriyle birlikte Haber Bülteni’ne abone olan okuyucularımla paylaşıyorum. Dileyen okuyucularım giriş sayfasının sağ en altından Haber Bülteni‘ne üye olabilir. En son geçtiğimiz Cuma günü böyle bir paylaşımda bulunmuştum. Grafiklere bakarken bazı hisselerin fiyatlarının uzun dönem ortalamasının çok üzerinde olduğunu gördüm. Bu kağıtların analizini, verileri Yahoo Finance‘dan indirip sıfırdan yaparak bir hata olup olmadığına baktım.

Bu arada şunu vurgulamak istiyorum. Hisse fiyatının yükselmesinin mantıklı ve haklı bir sebebi olabilir. Şirket iyi yönetilen, düzgün bir şirket olabilir. Yani geçmiş fiyat dinamiği geleceğinde öyle olacağını garanti etmez. Bununla birlikte, genellikle uzun dönemde fiyatlar ortalamasına geri dönme eğilimi sergilerler. Bu anlamda bir yatırımcı olarak iyi bir şirkete ortak olmak kadar, hangi fiyattan ortak olduğunuz da gelecekte elde edeceğiniz getiri oranını belirler. Dolayısıyla, herhangi bir yatırımcının söz konusu kağıtları bu fiyatlardan almayı düşünüyorsa şirketleri iyice incelemesinde fayda görüyorum.

Bakalım Borsa İstanbul’da işlem gören ve Bİst 100’de yer alan pahalı hisse senetleri hangileriymiş?

Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A. Ş.

Alfabetik sıralamada ilk karşıma çıkan hisse senedi Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A. Ş. (ALGYO) oldu. Aşağıdaki grafikten görüldüğü üzere hisse senedi 2000 yılı başından bu yana reel dolar bazında en yüksek değerine ulaşmış. Rakam vermek gerekirse 2021 Şubat ayında hisse fiyatı 1,4 dolara çıkmış. Tarihsel fiyat dinamiklerine göre aynı ayda beklenen değeri ise sadece 0,66 dolarmış. Bu kapsamda, ALGYO pahalı hisse senetleri kapsamına giriyor. Ancak, İş Yatırım’a göre hissenin fiyat/kazanç oranı şu an 4,2 ve piyasa değeri defter değerinin altında.

Regresyon analizi - Algyo
Regresyon analizi – Algyo

Anel Elektrik Proje Taahhüt ve Ticaret A. Ş.

Analizde oldukça pahalı görünen bir başka hisse senedi de Anel Elektrik Proje Taahhüt ve Ticaret A. Ş. (ANELE). Uzun dönem trend değeri 0,2 dolar iken fiyatı 0,92 dolar olmuş. Taradığım kaynaklarda fiyat/kazanç oranına ilişkin bilgi gözüme çarpmadı. Yahoo Finance’da yer alan bazı istatistiklerine ise buradan erişebilirsiniz.

Regresyon analizi - Anele
Regresyon analizi – Anele

Bera Holding A.Ş.

Anormal bir fiyat artışı sergileyen bir diğer hisse senedi ise Bera Holding A. Ş. (BERA). Aşağıdaki grafikten gördüğünüz üzere fiyat, uzun dönem beklenen değerinin üç standart sapmasının çok üzerine çıkmış. Tabi veri setinin biraz daha kısıtlı olduğunu da vurgulamış olayım. Analize göre uzun dönem ortalaması 0,88 dolarken Şubat ayı fiyatı 3,47 dolar olmuş. İş Yatırım’a göre bu şirketin fiyat/kazanç oranı 31,8. Yani yatırdığınız parayı 31,8 yılda geri alabiliyorsunuz.

Regresyon analizi - Bera
Regresyon analizi – Bera

Çelebi Hava Servisi A. Ş. 

Verilerde bir sorun yoksa Çelebi Hava Servisi A. Ş.’nin (CLEBI) fiyatı kısa sürede uzaya çıkmış görünüyor. Şubat ayında kağıdın uzun dönem ortalaması 11,7 dolarken, fiyatı 40,3 doları görmüş! İş Yatırım’da fiyat/kazanç oranı hesaplanmamış. Ancak piyasa değeri/defter değeri oranı an itibarıyla 15,3 gözüküyor…

Regresyon analizi - Clebi
Regresyon analizi – Clebi

Eczacıbaşı Yatırım Holding Ortaklığı A. Ş. 

Fiyatı uzun dönem trend değerinin etrafında güzel güzel salınırken birdenbire uzaya çıkmaya karar veren bir diğer hisse senedi de Eczacıbaşı Yatırım Holding Ortaklığı A. Ş. (ECZYT) gibi görünüyor. Hisse fiyatının beklenen değeri 2,2 dolarken fiyatı Şubat ayında 6,9 doları bulmuş. İş Yatırım’a göre hisse senedinin fiyat/kazanç oranı 25,9… Bu yazıyı yazdığım sırada kağıt yine tavan gidiyordu. 🙂

Regresyon analizi - Eczyt
Regresyon analizi – Eczyt

Ege Endüstri ve Ticaret A. Ş.

Sosyal medya ve bloglardan takip ettiğim kadarıyla Ege Endüstri ve Ticaret A.Ş. (EGEEN) yerli yatırımcılar arasında bir ara çok popülerdi. Sanırım hala da popüler. Ancak aşağıda yer alan grafikte gördüğünüz üzere 2020 yılında fiyat artışı çok hızlı ve yüksek olmuş. 2021 yılı Şubat ayında uzun dönem beklenen değeri 92,8 dolarken gerçekleşen fiyat 216,2 doları bulmuş. İş Yatırım’a göre fiyat/kazanç oranı 17.

Regresyon analizi - Egeen
Regresyon analizi – Egeen

Ford Otomotiv Sanayi A. Ş.

Ford Otomotiv Sanayi A. Ş. (FROTO) ülkemizin göz bebeği sanayi şirketlerinden biri. Ancak, aşağıdaki grafikten gördüğünüz üzere hisse senedinin 2020 yılındaki fiyat hareketi çok dikkat çekici… Kağıdın uzun dönem trend değeri 13,07 dolarken fiyatı 23,7 dolara ulaşmış. İş Yatırım’a göre fiyat/kazanç oranı 10,2.

Regresyon analizi - Froto
Regresyon analizi – Froto

Gentaş Dekoratif Yüzeyler San. ve Tic. A. Ş.

Gentaş Dekoratif Yüzeyler Sanayi ve Ticaret A. Ş.’nin (GENTS) grafiğini aşağıda görüyorsunuz. Diğerlerinden farklı olarak fiyat uzun dönem trend değerinin üç standart sapma üzerine birazcık çıkmış. Yine de yazının başında yaptığım tanıma sadık kalarak bu hisse senedine de yazıda yer verdim. Uzun dönem trend değeri 0,4 dolarken fiyatı 0,76 dolar olmuş. İş Yatırım’a göre GENTS’in fiyat/kazanç oranı 11,8.

Regresyon analizi - Gents
Regresyon analizi – Gents

Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi

Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi’nin (GUBRF) regresyon analizi grafiğini aşağıda görüyorsunuz. 2021 yılı Şubat ayında uzun dönem trend değeri 3,11 dolarken fiyat 10,4 dolar olarak gerçekleşti. İş Yatırım’a göre şirketin piyasa değeri/defter değeri oranı 18,7. Fiyat/kazanç oranına ilişkin bilgi yok.

Regresyon analizi - Gubrf
Regresyon analizi – Gubrf

Hektaş Ticaret T. A. Ş.

Hektaş Ticaret T. A. Ş.’nin (HEKTS) grafiği de anormal bir fiyat artışını işaret ediyor. Bununla birlikte, verilerden veya analizlerden kaynaklı hata olmaması için bu yazıda incelediğim hisse senetlerinin tarihsel fiyat verilerini indirerek analizi yeniden yaptığımı söylemiştim. Ancak HEKTS özelinde Yahoo Finance, yakın tarihli hisse bölünmesini aylık fiyat verilerine yansıtmamış gözüküyor. Dolayısıyla, geçen haftaki analiz grafiğini koydum. Uzun dönem trend değeri 1,15 dolarken fiyatı 4,3 dolar olarak gözüküyor.

Regresyon analizi - Hekts
Regresyon analizi – Hekts

İndeks Bil. Sis. Müh. San. ve Tic. A. Ş.

Aşağıdaki grafikte İndeks Bil. Sis. Müh. San. ve Tic. A. Ş.’in (INDES) regresyon analizi grafiğini görüyorsunuz. Uzun dönem ortalama değeri 0,52 dolarken fiyatı 1,05 doları bulmuş durumda. İş Yatırım’a göre hisse senedinin fiyat/kazanç oranı 11,9.

Regresyon analizi - Indes
Regresyon analizi – Indes

Kartonsan Karton Sanayi ve Ticaret A. Ş.

Kartonsan Karton Sanayi ve Ticaret A. Ş.’nin (KARTN) grafiği hayli olağandışı gözüküyor. Uzun dönem trend değeri 1,6 dolar iken fiyat 9,9 dolar gözüküyor. İş Yatırım’a göre fiyat/kazanç oranı şu an 30,6. Bu yazıyı yazarken hisse senedi fiyatının yine tavanı gördüğünü de belirteyim…

Regresyon analizi - Kartn
Regresyon analizi – Kartn

Sasa Polyester Sanayi A. Ş.

Sasa Polyester Sanayi A. Ş. (SASA) internette küçük yatırımcıların diline dolanan bir başka popüler hisse. Aşağıdaki grafikten gördüğünüz üzere fiyat yine uzaya çıkmış. Uzun dönem trend değeri 0,96 dolarken fiyat 4,8 dolar! İş Yatırım’da hissenin fiyat/kazanç oranını göremedim. Ancak piyasa değerinin defter değerine oranı 13,7

Regresyon analizi - Sasa
Regresyon analizi – Sasa

Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A. Ş. 

Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A. Ş.’nin (TMSN) grafiğini aşağıda görüyorsunuz. Veri seti kısıtlı bir dönemi kapsıyor. Bununla birlikte, grafikten trendine aykırı oldukça hızlı bir fiyat yükselişi görülüyor. Uzun dönem trend değeri 0,94 dolarken fiyatı 3,5 doları görmüş. Fiyat/kazanç oranı İş Yatırım’da yer almıyor. Ancak piyasa değerinin defter değerine oranı 3 olarak hesaplanmış.

Regresyon analizi - Tmsn
Regresyon analizi – Tmsn

Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A. Ş.

Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A. Ş. (VESTL) pahalı hisse senetleri listemizdeki son kağıt. Son aylarda dikkat çekici bir şekilde uzun dönem trendinin aksi yönünde yükseldiği grafikten anlaşılıyor. Uzun dönem trend değeri 1,42 doları gösterirken fiyat 5,3 dolar olmuş. İş Yatırım’a göre fiyat/kazanç oranı 5,8.

Regresyon analizi - Vestl
Regresyon analizi – Vestl

Sonuç olarak

Bu kağıtlar, ‘bay piyasanın‘ manik döneminin bir yansıması sonucu geçici olarak pahalı hisse senetleri olabilirler. Spekülasyon nesnesi olabilirler. Belki de gerçekten önemli bir yatırım yada rakiplerine karşı avantaj sağlayarak gelecekte elde edecekleri nakit akışını katlamış olabilirler. Bilmiyorum. Açıkçası araştırmadım da. Ancak, tarihsel fiyat dinamiklerine göre kısa sürede hayli çarpıcı fiyat yükselişleri yaşamışlar. Bu kağıtların hiçbiri benim portföyümde yer almıyor. Ama söz konusu şirketleri bu fiyat seviyesinden portföyüme katmak isteseydim, her birini çok ciddi bir şekilde incelerdim. Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu şirketlere bu fiyat seviyesinden ortak olunur mu?

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2021 Pintidegiltutumluyum

2 thoughts on “Pahalı Hisse Senetleri mi Yoksa Spekülasyon mu?

  1. Bir hisseden ucuz ya da pahalı demeden düzenli almak yerine alım yapacağım zaman temettü ödemesi yapan ve ucuz olan şirketi almayı tercih ederim. Maalesef şu an için hisse değer biçme seviyesinde bilgi sahibi değilim. Hani derler ya bilmiyorsan bir bilene danış.Siz bu sözdeki bilen kişisiniz. Hem tavsiye vermiyor hem de temiz, objektif bilgi paylaşıyorsunuz. Hem ucuz şirket şirketlere ortak olabilmek hem pahalı şirketlerden uzak durmak adına paylaşımlarınız çok kıymetli.Emeğinize sağlık.

    1. Merhaba;

      İlginiz ve güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Öğrendiklerimi paylaşıyorum. Tasarruf ve yatırıma ilgi duyanlara faydalı olmak da beni mutlu ediyor. Selamlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top