Borsa İstanbul Hisse Senetlerinde Ucuzluk

Borsa İstanbul Hisse Senetlerinde Ucuzluk

Borsa İstanbul hisse senetlerinde yeniden ucuzluk dönemi başladı. Aslında bütün kağıtlar değil de bazı kağıtlar oldukça ucuzladı ifadesi daha doğru olur. Zira bütün senetleri incelemedim. Sadece kendi portföyümdeki kağıtlara baktım. Bazıları ikinci diplerini görüyor gözüküyor. Aslına bakılırsa geçen yıl yaz aylarında başlayan yukarı yönlü trend sonlandı mı bilmiyorum. Ancak yıl başından itibaren Bist 100’ün düzeyi yatay gözüküyor. Son bir aydır da endeks düşüyor. Daha doğrusu eski Merkez Bankası Başkanının bir gece yarısı görevden alınmasının ardından düşmeye başladı. 🙂 Bu şokun finansal özgürlük portföyüme olan ilk etkisini de üç hafta önceki yazımda incelemiştim. İlk günlerde çok ciddi bir düşüş görmemiştim. Ancak, aradan geçen zaman zarfında Borsa İstanbul hisse senetlerimin karı önemli ölçüde eridi.

Borsa İstanbul hisse senetlerim

25 Mart 2021 tarihi itibarıyla Borsa İstanbul hisse senedi portföyümün durumunu aşağıdaki tabloda görüyorsunuz. Fiyat ve ortalama maliyetin (Avg Cost/Share) Türk Lirası, diğer parasal büyüklüklerin ABD Doları cinsinden olduğunu ekleyeyim. Şimdi günümüze gelelim ve bakalım portföy ne durumda?

Borsa İstanbul portföyüm - ABD doları, 25/03/2021
Borsa İstanbul portföyüm – ABD doları, 25/03/2021

Aşağıdaki tablodan gördüğünüz üzere Coca Cola dışında birikmiş karlarda önemli düşüşler var. Hatta Tüpraş örneğinde geçtiğimiz aylarda gördüğüm 1.500-2.000 dolar arası kar sıfıra indi. Bu vesileyle sosyal medyada ara sıra rast geldiğim sürekli tepeden satan, dipten alan arkadaşları da buradan tebrik ediyorum. 🙂 Şahsen bu işleri becerebileceğimi düşünmediğim için uğraşmıyorum. Benim için önemli olan beğendiğim şirketleri gerçekten uygun maliyetle alabilmek. Benjamin Graham’ın güvenlik marjı ile kast ettiği bu aslında. Eğer bu taktikte başarılı olduysam uzun vadede kar etme olasılığım yüksek diye düşünüyorum. Uzun vade derken de 3-5 yıldan bahsediyorum.

Borsa İstanbul portföyüm – ABD doları, 14/04/2021
Borsa İstanbul portföyüm – ABD doları, 14/04/2021

Bu arada yukarıdaki iki tabloya dikkatli bakan okuyucularım bazı senetlerde alım yaptığımı fark edebilir. Geçtiğimiz ay içerisinde Tofaş’tan 1.052 TL kar payı almıştım. İzleyen günlerde Arçelik’ten de 754 TL’lik kar payı geldi. Arçelik’ten aldığım miktarın üzerine biraz ekleme yaparak aynı kağıtta pay miktarını artırdım. Tofaş’tan gelen miktarı daha önce benzer şekilde değerlendirmiştim. İki gün önce de Tav Havalimanları, Tofaş ve Tüpraş‘ta ufak bir miktar alım yaptım. Ancak nakit rezervim azaldığı için şimdilik daha büyük miktarlarda alım yapmayı düşünmüyorum. Bakalım alım yaptığım bu üçlü de fiyatlar ne seviyeye gelmiş?

Tüpraş

Aşağıdaki grafikte koyu renkli kırmızı çizgi tahmin ettiğimiz regresyon doğrusunu, dalgalanan koyu mavi çizgi gözlemleri ve kesikli çizgiler ise 1, 2 ve 3 standart sapmaları gösteriyor. Bu analizleri nasıl yaptığımı öğrenmek için buraya ve şuraya bakabilirsiniz. Kesikli çizgide yer alan rakamlar kağıdın uzun dönemde beklenen değerini (23,5 dolar) ve regresyon doğrusundan bir (19,6 dolar), iki (15,7 dolar) ve üç (11,8 dolar) standart sapma değerlerini gösteriyor. X işaretinin yanındaki rakam ise güncel kur (8,15 TL) düzeyinden fiyatın kaç dolar olduğunu gösteriyor. Buna göre Tüpraş’ın fiyatı ek alım yaptığım gün yaklaşık 10,5 dolar olmuş. Bu fiyat düzeyi, uzun dönem beklenen değerinin üç standart sapmasından daha düşük! Veri seti içerisinde bu fiyat düzeyini daha önce sadece bir kez görmüş! Yani 2020 yılında.

Tüpraş'ın regresyon analizi - 14/04/2021
Tüpraş’ın regresyon analizi – 14/04/2021

Bu noktada hemen şu uyarıyı tekrar edeyim: geleceği kimse bilemez. Fiyat geçmişte olduğu gibi hareket etmeyebilir. Firma iflas etmezse genellikle fiyat, ortalamasına zaman içinde geri dönme eğilimindedir. Tüpraş özelinde ise petrol fiyatları artar ve ekonomik aktivite canlanırsa yukarı yönlü fiyat hareketi oluşabilir. Yani aslında bu şirkete yatırım yaparak bu ihtimalin gerçekleşmesi üzerine bahse girdim. Bahsi kazanıp kazanamayacağımı ise zaman gösterecek. 🙂

Tofaş

Tofaşta’ki fiyat düşüşünün Tüpraş kadar olmadığını aşağıdaki grafikten görebilirsiniz. Yine de 3,8 dolarlık fiyat bence fena değil. O yüzden pay alımına devam ettim.

Tofaş'ın regresyon analizi - 14/04/2021
Tofaş’ın regresyon analizi – 14/04/2021

Tav Havalimanları

Covid-19 pandemisinin kurbanlarından biri de turizm ve seyahat sektörüydü. Tav Havalimanlarını da izlemek amacıyla portföye katmıştım. Fiyatı 2,43 dolara düşünce alım için ayırdığım nakdin kalanını da bu hisse senedinde değerlendirdim. Kalıcı ve ciddi bir değerlenme için pandeminin etkisini kaybetmesi gerekiyor. Bu yıl da turizm sektörü yanlış sağlık politikası tercihlerinin kurbanı oldu. Belki önümüzde sene işler daha iyi gider. Kim bilir?

Tav Havalimanlarının regresyon analizi - 14/04/2021
Tav Havalimanlarının regresyon analizi – 14/04/2021

Eğlence portföyüm

Mart ayı sonundaki yazımda ufak bir meblağla oluşturduğum eğlence portföyümden bahsetmiştim. Hoşça vakit geçirip hem ABD piyasalarına hem TD Ameritrade arayüzüne aşina olmak için bu portföyü oluşturmuştum. Hisseleri ise hisse tarama süreci ile belirlemiştim. İlgilenen arkadaşlar tarama süreciyle ilgili yazıya da göz atabilir. Her neyse hoş bir sürpriz olarak eğlence portföyüm 15 gün içerisinde oldukça iyi bir performans sergiledi. 🙂 Aşağıdaki tabloda gördüğünüz üzere CompX International Inc. (CIX) %40,65 oranında değerlendi. Şeytan diyor eğlenceyi falan boş ver aktif bir şekilde hisse seç. 🙂 Ancak, söz konusu hisse ben alım yaptıktan hemen sonra kar payı dağıtım oranını ikiye katlamış. Kısacası oldukça şanslı bir zamanlamam oldu. Böyle bir hisse seçimi ve zamanlamayı tekrarlamak zor tabi. Ara ara eğlence portföyümün durumunu sizlerle paylaşacağım.

Eğlence portföyüm - 15/04/2021
Eğlence portföyüm – 15/04/2021

Sonuç olarak

Uzun vadeli yatırımcılar için geçtiğimiz günlerde bazı hisse senetlerinde oldukça uygun fiyatlara alım fırsatı verdi Borsa İstanbul. Sosyal medya ise oldukça sessiz son bir kaç haftadır. Sanırım yeni yatırımcıların önemli bir kısmı kripto paralara yöneldiler. Orada muazzam kar edenler vardır. Tabi varını yoğunu kaybedip üstüne borç yapanlar da vardır eminim. 🙁 Doğruyu söylemek gerekirse finansal konulara çok ilgisiz insanların kolay ve çok para kazanmak için kripto para işine girdiğini duyuyorum. Dolayısıyla bu gözlemimi uyarı kabul edip bildiğim sularda muhafazakar yatırım stratejime devam edeceğim. Borsa İstanbul’un ucuzlamasından da korkmuyorum. Düzgün ve iyi yönetilen şirketlere güvenlik marjı içeren fiyatlardan yatırım yapmak kaydıyla bunu fırsat olarak görüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? Bu bir fırsat mı yoksa dümeni kripto paralara mı kırmalı? 🙂

Sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2021 Pintidegiltutumluyum

8 thoughts on “Borsa İstanbul Hisse Senetlerinde Ucuzluk

  1. Merhaba Murat Bey;

   Linkleri tek tek kontrol ettim. Çalışıyor gözüküyor hepsi. Belki denediğiniz zaman internet bağlantısında yada sunucularda geçici bir sorun olmuştur. Hassasiyetiniz ve desteğiniz çok teşekkür ederim. Sevgiler.

 1. Merhaba, bahsettiğiniz ucuzluğun dolar bazında kısmen mevcut gibi görünüyor. Ama geçtiğimiz sene borsaya akın eden yüzbinlerce yatırımcının borsayı biraz şişirdiğini düşünüyorum. Nitekim endeks neredeyse iki katına çıktı. Sizin fikriniz nedir?

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Ucuzluk derken aslında fiyatların düşmeye başladığını ve bazı hisselerde dolar bazında ciddi iskontolar oluşmaya başladığını kastetmiştim. Tabi ki her hisse ucuz değil. Ayrıca, şirketlerin değerlerini genel ekonomik şartlar belirliyor. Şartlar değişmeden fiyatların reel ve kalıcı olarak yükselmesi zor olabilir diye düşünüyorum. Selamlar.

 2. Güzel yazı için elinize sağlık Bay Tutumlu. İşlerimin yoğunluğu nedeniyle son 2-3 yazınızı henüz okuyabiliyorum. Yazınızın sonunda değindiğiniz kripto paralarla ilgili durum geçtiğimiz günlerde patlak veren Thodex olayından sonra sanırım Türkiye özelinde negatif seyredebilir. Her ne kadar getirileri çok cezbedici görünse de halen portföyün %2-3ünden fazlasının kripto varlıklarda olması alınan risk açısından bana makul gelmiyor. Bu arada kripto paralardan ziyade geleceğin de Blockchain teknolojisinde olduğuna inanıyorum. Devletler kripto varlıkları yasal bir zeminde kabul etmediği sürece merkezi belli olmayan küresel veya yerel kripto borsalara yatırım yapmak şu an için bana fazlasıyla riskli görünüyor. Tabi bu benim düşüncem. Bol kazançlar.

  Not: Siz Prof.Dr. Aswath Damadoran’ı takip ettiğiniz için belki okumuşsunuzdur ancak okumayanlar için Bitcoin ile ilgili bu yazının okunmasını öneririm.
  http://aswathdamodaran.blogspot.com/2017/10/the-bitcoin-boom-asset-currency.html?m=1

  1. Merhaba Çağlar Bey,

   Öncelikle kolaygelsin diyorum. Maalesef Thodex olayı çok insanın canını yakacak gibi görünüyor. Doğrudan bu olayla ilgili mi bilmiyorum ama bu yazıyı yazmadan önce 50 yaşında bir emlakçının evini satıp kripto paraya yatırdığını ve daha sonra da intihar ettiğine ilişkin bir tweet gördüm. Dediğiniz gibi tamamen gözden çıkarılabilir miktarlarla bu çok riskli işlere girmek başka şey, kısa yoldan zengin olma hayaliyle onlarca yıllık birikimlerinizi geleceği belirsiz binlerce kripto paralardan birine yatırmak bambaşka bir şey… Maalesef, çok sayıda insan hırs ve açgözlülükle akıl almaz riskler alıyor. Yaptıklarının yanlış olduğunu zor yoldan öğreneceklerini tahmin ediyorum. Selamlar.

 3. Merhaba, hem kriptoda hem de bist100’de yatırımları olan biri olarak şunu söyleyebilirim kripto para borsalarında çöp proje diye tabir edilen shit coinlere yatırım yapmak yerine gerçek anlamda bir sorunu çözen ve ekosistemini sürekli geliştiren projelere yatırmak gerçekten para kazandırıyor. Örneğin ben de uygun buldukça avax almıştım 2021 boyunca. Maliyetim 12 dolar, avax şu an 120 dolar. Baktığımız zaman bitcoin’in hareketlerinden bağımsız bir büyüme görüyoruz. Sebebi ise çok belli çünkü proje gerçekten güzel. Bu ve bunun gibi örnekler çoğaltılabilir tavsiyem bir eğlence portföyü de kriptoya ayırmanız 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top