Webull: Yurtdışı Aracı Kurum İncelemesi – 2021

Webull: Yurtdışı Aracı Kurum İncelemesi – 2021

Önemli Güncelleme (23/12/2021)

Webull Türkiye’den açılan hesapları dondurmuş görünüyor. Yeni hesap açılamadığı gibi alım işlemi de yapamıyorsunuz. Ancak varlıklarınızı satıp, paranızı transfer edebileceğiniz belirtiliyor. Mesajlardan anlaşıldığı kadarıyla gerekçe Türkiye’nin ABD’nin engellenen ülkeler listesine (the United States Blocked Jurisdictions List) girmesi olarak yazılmış. Ayrıntılar için OFAC ve FATF yaptırım listelerine bakılabileceği belirtilmiş. Henüz IBKR‘da böyle bir sorun yok. Dileyenler IBKR‘da hesap açıp işlemlerine devam edebilir.

Webull, Çin’li Alibaba grubunun eski bir çalışanının 2017 yılında ABD’de kurduğu bir aracı kurumdur. Yönetim merkezi New York olarak belirtilmiş. Çin merkezli Fumi Technology adlı bir şirkete bağlı ve %35’i kurucusuna (Wang Anquan), %14’ü de Xiaomi ait görünüyor. Aslına bakılırsa teknik ekip Çin’in Hunan kentinde konuşlanmış. New York ise şirketin yüzü ve aracı kurum hizmetlerinin merkezi. Wikipedia‘dan yaptığım araştırmaya göre şirket kurulduktan bir yıl sonra mobil telefon uygulamasını piyasaya sürmüş. 2020 Ağustos ayı itibarıyla da 11 milyon kayıtlı kullanıcı sayısına ulaşmış. Aktif kullanıcı sayısı ise 2020 yılı Ekim ayında 750 bini bulmuş. Başarılı bir start up girişiminin olgunlaşma aşaması başlamış diyebilirim. 🙂 Aracı Kurum ve Yurtdışı Piyasalara Yatırım başlıklı yazımı yayımladıktan sonra Webull konusunda çok fazla görüş ve inceleme isteği geldi. Sonunda isteklere boyun eğerek bu yazıyı hazırlamaya karar verdim.

Webull hangi hizmetleri sunuyor?

ABD sermaye piyasalarında işlem gören hisse senetleri, ETF, opsiyon sözleşmelerini alıp satabilirsiniz. 2020 yılı Kasım ayından itibaren kripto para işlemleri de yapabilirsiniz. Ayrıca, minimum hesap büyüklüğü şartı aramadan halka arzlara katılmanıza izin veriyor. Bununla birlikte, tahvil ve menkul kıymet yatırım fonları alamıyorsunuz. Bu önemli bir eksiklik. Çünkü kurumsal veya profesyonel yatırımcıların portföylerinin vazgeçilmezidir tahviller.

Webull ücretsiz mi?

Nakit hesap türünde minimum hesap büyüklüğü şartı ve ücreti yok. Kredili işlemler (margin) hesabı açmak isterseniz 2.000 dolar alt limit var. 4’e yakın kaldıraç kullanma imkanı tanıyorlar. Faiz oranlarını da aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Kredili işlem maliyetleri
Kredili işlem maliyetleri

Hisse ve opsiyon sözleşmesi alım satımlarında herhangi bir komisyon almıyor. Bununla birlikte, borsa ve düzenleyici kurumlara ödenen cüzi ücretleri tabi ki ödüyorsunuz.

Borsa ve düzenleyici kurumlara ödenen ücretler
Borsa ve düzenleyici kurumlara ödenen ücretler

Ayrıca, yıllık hesap ücreti ve hesap kapama ücreti de yok. Bununla birlikte, varlıklarınızı kısmen veya tamamen başka bir aracı kuruma taşımaya kalkarsanız 75 dolar ücret ödemek zorundasınız.

Varlık transfer ücretleri
Varlık transfer ücretleri

Webull hesabınızı fonlamak için ABD merkezli bir banka hesabı ve ACH sistemini kullanıyorsanız herhangi bir ücret yok. ABD merkezli bir banka hesabına wire yolu ile para yatırmanın maliyeti 8 dolar. Para çekmenin maliyeti ise 25 dolar. Yurtdışı banka hesabına wire yolu ile para yatırmanın maliyeti 12,5 dolar. Para çekmenin maliyeti ise 45 dolar! Swift kapsamında muhabir bankaların masraflarının hariç olduğunu da vurgulamak lazım. Para transferi konusunda farklı çözümler için Para Transferi Sorunu ve Yurtdışı Piyasalara Yatırım başlıklı yazıma bakabilirsiniz. Ayrıca, Wise ile ABD’de merkezli dolar hesabı açıp ACH sistemini kullanmak mümkün. Wise Çoklu Para Hesabı ve TD Ameritrade ve Wise Dolar Hesabı ve Interactive Brokers başlıklı yazılarıma bakabilirsiniz.

Para transferi ücretleri
Para transferi ücretleri

Webull ve benzerleri nasıl para kazanıyor?

Öncelikle, kredili işlem hesabı açıp borçlananlardan faiz geliri elde ediyorlar. İkinci olarak yatırım hesabınızdaki nakitten de faiz geliri elde ediyorlar. Üçüncü olarak sizin işlem akış emirlerinizi toptan düzeyde piyasa yapıcı firmalara satıyorlar. 🙂 Detaylı bilgi için şuraya bakabilirsiniz. Son olarak, ucuz havayolları firmalarında olduğu gibi herhangi bir ekstra (ileri düzey veri veya benzeri) ücrete tabi.

Webull güvenli mi?

ABD merkezli aracı kurumlar ABD Sermaye Piyasası Kurulu (the US Securities and Exchange Commission, SEC) ve Finans Endüstrisi Düzenleme Kurumu (the Financial Industry Regulatory Authority, FINRA) tarafından düzenlemeye tabiler. Bu kapsamda; varlıklarınız 500.000 dolara kadar sigorta güvencesine sahip.

Artıları

İncelediğim kaynaklarda mobil işlem platformlarının genç nesle hitap edecek şekilde iyi tasarlanmış olduğu belirtiliyor. Yani mobil telefon odaklı. Ayrıca, masaüstü indirilebilir platformları ve web browser arayüzü de mevcut. Bedava anlık fiyat verisi temin ediliyor. 7 gün 24 saat telefon ve e-posta yoluyla müşteri hizmetleri de sunuyorlar. Tabi ben henüz denemediğim için hizmet kalitesi nasıldır bilemiyorum. Ayrıca, farklı kaynaklarda bu konuda zıt yorumlar var. En büyük artısı da alım satım işlemlerinde ücret almıyorlar ve minimum hesap büyüklüğü şartı yok. Kripto para işleminin yapılabilmesi de bir artı olarak sayılabilir. Son olarak eğer ABD vatandaşı iseniz hesabınızı açtıktan sonra en az 100 dolar yatırırsanız şirketin bir hissesini promosyon olarak veriyorlar.

Eksileri

Yatırıma ve yurtdışı yatırıma yeni başlayanlar için eğitim kaynaklarının yetersiz olduğu neredeyse tüm kaynaklarda belirtilmiş. Daha da önemlisi yatırım yapılabilir finansal varlık türleri arasında tahvil ve menkul kıymet yatırım fonları yer almıyor. Yani uzun vadeli ve büyük ölçekli portföy oluşturacaksınız Webull size göre olmayabilir. Zaten kullanıcıların yaş ortalaması 20’lerin sonu ve 30’ların başı olarak tespit edilmiş. Ayrıca, kullanıcı başına hesap büyüklüğü 3.200 dolar gözüküyor. Yani daha çok al-sat yapan gençler kullanıyor.

Hesap Açılışı

Webull’un internet sayfasını açarak sign up linkini tıklayarak hesap açılış sürecini başlattım. Karşıma iki seçenek çıktı. E-posta ile kaydı tercih ettim.

Masaüstü bilgisayardan hesap açılışı - I
Masaüstü bilgisayardan hesap açılışı – I

E-posta adresimi girip, şifremi aldıktan sonra aşağıdaki resimde gördüğünüz ekran karşıma çıktı. Hesap aç (open acount) butonuna tıkladım.

Masaüstü bilgisayardan hesap açılışı
Masaüstü bilgisayardan hesap açılışı – II

Ancak ‘Sizin ülkenizde hesap açma hizmeti vermiyoruz. Hesap açmak için lütfen Webull mobil uygulamasını kullanın” şeklinde garip bir mesaj çıktı.

Masaüstü bilgisayardan hesap açılışı - II
Masaüstü bilgisayardan hesap açılışı – III

Bunun üzerine telefonuma şirketin uygulamasını indirdim. İlk denememde yine çuvalladım. Çünkü aynı e-posta ile hesap açma (sign up) seçeneğini kabul etmedi. Bunun üzerine telefon numarası ile denedim. Yine çuvalladım. Bu sefer ikinci kez şifre göndermedi. 🙁

Mobilden hesap açılışı - I
Mobilden hesap açılışı – I

Aradan iki gün geçti. Bir kere daha denedim. Bu sefer telefona kısa mesaj olarak şifre gönderdi. Ancak zaten hesabım olduğu için yeni hesap açmadı. 🙂 Yeniden masaüstü bilgisayar uygulamasındaki şifremle hesabıma ulaşmayı denedim. Bu kez başarılı oldu. Aşağıdaki resimde gördüğünüz ekran ile karşılaştım.

Mobilden hesap açılışı - II
Mobilden hesap açılışı – II

Nihayet hesap açılış sürecini başlatabildim. Başvuru formunda ABD merkezli tüm aracı kurumların standart soruları burada da soruluyor. Hepsini doldurdum. Ancak, çoğu sayfanın ekran görüntüsünü alamadım. Yaştan mı yoksa telefondan mı nedir bir türlü ekran görüntüsünü almayı beceremedim. 🙂 Samsung Galaxy S10 Lite hayal kırıklığı. Şarj sorunu var. Üstelik ekran görüntüsü için önerilen tuş kombinasyonunu denk getirebilmek çok zor. Tavsiye etmem.

Mobilden hesap açılışı - II
Mobilden hesap açılışı – III

İşimize dönersek formları doldurduktan sonra onay için bekliyorsunuz. Bu arada form doldurma aşamasıyla ilgili olarak iki tüyo vereyim. Pasaportunuzun fotoğrafını çekip yüklemeniz gerekecek. Hazır çekilmişi yoksa yanınızda bulundurmanız iyi olur. İkinci olarak para transferi için Türkiye’de ki banka hesabını mı yoksa ABD’deki bir banka hesabını kullanacaksınız diye bir soru var. Ben ABD banka hesabı dedim. Yukarıda belirttiğim gibi Wise hesabı açarak ABD’de adınıza bir banka hesabı edinebilirsiniz.

Mobilden hesap açılışı - IV
Mobilden hesap açılışı – IV

Para yatırma

Hesap açma sürecinin başındaki sıkıntılardan sonra başvuru onay süreci yarım saati aşmadı! 🙂 Muhtemelen doğrudan uygulamayı telefonunuza indirip süreci oradan başlatırsanız hiç sorun yaşamazsınız. Neyse mobil uygulamadan çıkıp, masaüstüne döndüm. Webull şimdi para yatırmamızı talep ediyor. Bende Wise dolar hesabımı ACH sistemi ile Webull hesabına bağladım.

Para yatırma - I
Para yatırma – I

Bunun için para yatır (Deposit) sekmesini seçtikten sonra iki aşamalı teyit sürecini seçtim ve hesap bilgilerimi girdim.

Para yatırma - II
Para yatırma – II

Daha sonra şirket Wise hesabıma bir dolar altında iki para transferi yaptı. Bende bu miktarları doğru olarak aşağıdaki linke tıklayarak girdim ve teyit işlemini tamamladım. Böylece, ACH sistemi ile masrafsız para transferi yapabileceğim.

Para yatırma - III
Para yatırma – III

Sonuç olarak

Webull benim yatırım felsefeme uygun olmayan bir seçenek. Bildiğiniz gibi ben çok az işlem yapıp, S&P 500 gibi endeksleri takip eden ve pasif yönetilen ETF’lere yatırım yapıyorum. Yani amacım finansal bağımsızlık portföyümü büyütmek. Diğer taraftan Webull, Robinhood tarzı mobil telefondan ABD piyasalarında düşük maliyetle küçük ölçekli çok sayıda al-sat yapmak isteyen arkadaşlarımız için daha doğru bir tercih gibi gözüküyor. Zira bu tür firmalar siz ne kadar çok işlem yaparsanız o kadar çok para kazanıyorlar. Umarım bu değerlendirme ve bilgiler faydalı olmuştur.

Sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2021 Pintidegiltutumluyum

21 thoughts on “Webull: Yurtdışı Aracı Kurum İncelemesi – 2021

 1. Öncellikle elinize emeğinize sağlık çok faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz. Benim merak ettiğim ve anlamadığım bir kısım var. Bu para transferi konusunda ACH sistemi yazmışsınız. Bu tam olarak nedir?

   1. Dediğiniz gibi yaptım. Sizin paylaşmış olduğunuz bilgiler ışığında TD Amerita ve Transferwise hesaplarımı açtım ve para transferini gerçekleştirdim.
    Emeğinize gerçekten teşekkür ederim.
    Not: Blogtaki linkleri kullandım 🙂

    1. Hesaplarınız hayırlı olsun Onur Bey. Ayrıca desteğiniz için de teşekkür ederim. 🙂 Bol kazançlar diliyorum.

 2. Her ne kadar benim ilgi alanıma girmese de ve sizin yatırım stratejinize uymasa da bu kadar emek verip araştırdığınız ve görsel öğelerle ilgilisine açıkladığınız için teşekkür ederim. Sonuna kadar, keyifle okudum 🙂

  1. Teşekkür ederim Ergun Bey. Okuyucumlarımdan bu konularda çok yazı talebi geliyor. Bende mümkün olduğu kadar sorunlarını çözmeye çalışıyorum. Selamlar.

 3. Merhaba, yazılarınızı merakla bekliyor ve beğenerek okuyorum. Bizim gibi küçük yatırımcılar için çok faydalı olduğunu düşünüyorum bu vesileyle paylaşımlarınıza teşekkür ederiz. İki sorum olacak Webul ile ilgili;
  1.) Hesap açılışı için pasaport şart mı? Kimlik ile hesap açabilir miyiz?
  2.) OTC piyasalarında işlem yapmak için webul’ da bir şart var mı?

  1. Merhaba Tarık Bey,

   İlginiz için teşekkür ederim. Beğendiğiniz yazıları sosyal medyada paylaşın lütfen. İlk sorunuzla ilgili olarak telefonda ekran görüntüsünü almayı başaramadım. Doğrusu o aşamada pasaport dışında kimlik belgesi de kabul edip etmediklerini hatırlamıyorum. Bence o aşamaya kadar gelin ve identity card gibi bir seçenek karşınıza gelirse o şekilde devam edersiniz. İkinci sorunuzla ilgili olarak sanırım OTC piyasalarında alım yapamıyorsunuz. Ancak elinizde penye stok varsa örneğin satabiliyorsunuz. Selamlar.

  1. Merhaba Zafer Bey;

   Wise hesabınızdaki dolar hesap bilgilerinde routing number var. Onu yazmanız gerekiyor. Kolaygelsin.

 4. İyi günler Hoca şuan Webull a üye olmak istediğimde bu ekranlarla karşılanamıyorum acana TR den artık üye kabul etmiyor m bilginiz var mı

 5. merhaba. dun webull’dan Turkiye’nin ABD bloklanan ulkeler listesine eklendigi seklinde bir mesaj geldi. mesaja gore yeni pozisyon acamiyoruz fakat mevcut pozisyonlari kapatabiliyoruz. ibkr’da boyle bir durum yok gordugum kadariyla. internette aradigimda da boyle bir duruma ait bilgi bulamadim. size de geldi mi bu mesaj?
  ( ilgili mesajin goruntusu https://ibb.co/yyT6Hdq )

  1. Hayır Ahmet Bey. IBKR’de henüz böyle bir sorun yok. Umarım da olmaz. Türkiye Gri Listeye girdikten sonra TD Ameritrade’te Türkiye’den yeni hesap açılmasını yasakladı. Ancak hesabı olanlara dokunmadı. En kötü ihtimalle IBKR’da da benzer bir politika uygulanmasını umuyorum. Eğer IBKR’da henüz hesap açmadıysanız açmanızı öneririm. Geçmiş olsun diyorum.

   1. neyse kı webull hesabini sadece acmistim. irlanda domicile etf olmadigi icin ibkr kullaniyorum sadece. td ameritrade’in hesap acilislarini durdurdugunu da sizden ogrenmis oldum. umarim ibkr da bu trene katilmaz ve bir an once gri listeden cikariz. sizin bu risk konusunda ongorunuz veya bir onleminiz var mi? anladigim kadariyla portfoy’e birsey olmuyor, sadece yeni yatirim yapamiyoruz. turkiye’deki hesabimiza portfoydeki mevcut degerleri geri aktarabiliyoruz

    1. Merhaba Ahmet Bey;

     Umarım IBKR’de böyle bir sorun yaşamayız. Yaşarsak ne yapabiliriz? Avrupa merkezli bir aracı kuruma yönelebiliriz diye düşünüyorum. Zaten o yolda kapanırsa ikinci bir pasaport edinmek dışında pek fazla yapılabilecek bir şey yok. Selamlar.

 6. Webull yaptırımlar nedeniyle türkiyedeki hesapları kapatmaya başladı, 23 ocak 2023 e kadar hisselerinizi satın ve paranızı transfer edin yoksa tasfiye edip sıfırlayacağız diyorlar dikkat !!!

 7. Merhaba. Buradan bakarak webull hesabı açtım ama şimdi kapatmak istiyorum. Webull hesabımda 13.05 dolar param var. Bunu nasıl çekebilirim Yardımcı olursanız sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top