Kredili İşlemler Hesabına Dönüşüm – IBKR

Kredili İşlemler Hesabına Dönüşüm – IBKR

Kredili İşlemler (margin) hesabının nakit (cash) hesap türüne göre avantaj ve dezavantajlarını iki hafta önce kalem almıştım. Henüz okumamış ve merak eden okuyucularım şu linke tıklayabilir. Özetlemek gerekirse, nakit hesap türü kredili işlemler hesabına göre daha az risklidir. Bununla birlikte T+2 kuralı nedeniyle çok sık işlem yapan yatırımcılar için dezavantajlıdır. Kredili işlemler hesap türünde de minimum varlık şartı ve gün içi işlemci olarak tanımlanma riski olduğunu belirtmekte fayda var. Peki Interactive Brokers‘da (IBKR) ki hesabınızın türünü nakitten kredili işlemlere çevirebilir misiniz? Evet bu mümkün. Bugünkü yazımda nasıl yapılacağını görsellerle birlikte göstereceğim.

Margin mi Portfolio Margin mi?

Tabi bu dönüşümden önce bir ayrımdan daha bahsetmemiz gerekiyor. Normal kredili işlemler hesabından başka birde portföy kredili işlemler (portfolio margin) hesabı var. 1988 yılında geliştirilmiş bir hesap türü olduğunu söyleyebilirim. Takas sözleşmeleri, opsiyon sözleşmeleri ve vadeli işlemler sözleşmeleri gibi türev ürünlerinde korunması gereken farklı bir marj sağlıyor. Yani normal kredili işlemler hesabına göre çok daha az marj tutmanızı sağlıyor benim anladığım. Doğal olarak aldığınız risk de artıyor. Aşağıdaki resimden gördüğünüz üzere IBKR’de portföy kredili işlemler hesabı açmanız için net varlıklarınızın 110.000 dolar olması gerekiyor. Ayrıca, kaldıraçtan yararlanabilmek için net varlığınızın 100.000 dolar altına düşmemesi de gerekiyor.

Kredili İşlemler Hesabına Dönüşüm
Kredili işlemler hesabına dönüşüm
Kaynak: IBKR

Kredili işlemler hesabına dönüşüm

Şimdi normal kredili işlemler hesabına dönüşüm yapacağımızı varsayalım. İlk iş olarak IBKR’nin internet sayfasından müşteri arayüzüne (client portal) kullanıcı adımız ve şifremizle giriyoruz. Daha sonra aşağıdaki resimden gördüğünüz üzere Hesap Yönetimi’ni (Manage Account) seçip açıyoruz.

Hesap Yönetimi
Hesap yönetimi

Hesap Yönetimi sayfasının sağ tarafında hesapla ilgili çeşitli ayarlar var. Örneğin benim durumumda hesap türü (account type) karşısında nakit (cash) olduğu yazılı. Karşısındaki sembole tıklayarak hesap türü değişikliği yapacağız.

Hesap tipi
Hesap tipi

Karşımıza hesap türünü ayarlayın (configure account type) ifadesi çıktı. Menü’de gördüğünüz üzere 3 seçeneğiniz var. Ben margin ifadesini seçerek devam diyorum.

Hesap türü seçimi
Hesap türü seçimi

Oopsss. Karşıma bir uyarı çıktı. İlk olarak net hesap varlığımızın daha önce hesap açarken beyan ettiğimiz toplam varlıklardan büyük olamayacağı yazıyor. İkinci olarak hesap türünü margin olarak ayarlama talebimizin onaylanması için iki şartın karşılanmasına bağlı olduğu yazıyor. Bu şartlardan birincisi hesabımızdaki net paraya dönüştürülebilir varlığın en az 20.000 dolar olması gerektiğini söylüyor. İkinci şart ise yıllık net gelirimizin en az 40.000 dolar olması veya hesabımızda paraya dönüştürülebilir net varlığımızın en az 100.000 dolar olması yönünde.

Uyarı ve bilgilerin güncellenmesi
Uyarı ve bilgilerin güncellenmesi

Maalesef, ben bu şartları şu an itibarıyla sağlayamıyorum. Henüz Gedik Universal’daki pozisyonlarımı IBKR hesabıma taşıyamadım. Bu nedenle şu an 20.000 dolar şartını sağlayamıyorum. 40 bin dolarlık yıllık gelire gelince. 🙁 Keşke karşılayabilseydim. 🙂 Gerçi bu aşamada yıllık gelir beyanınızı değiştirme şansınız var. Daha önce girdiğiniz bilgileri güncelleyebilirsiniz. Gelire ilişkin bir belge talep etmezlerse sorun olmaz. Yada hesabınızda net varlık toplamının 100.000 doları aşmasını bekleyeceksiniz. Sizi bilemem ama benim bu eşik için daha epey bir süre beklemem lazım.

Sonuç olarak

IBKR’deki nakit hesabınızı margin hesaba çevirmeniz mümkün. IBKR’nin arayüzünün ilgili kısmında toplam iki üç işgünü alacağı yazıyor. Ancak, bu değişiklik talebinizin onaylanması için minimum 20 bin dolarlık net varlık ve minimum 40 bin dolarlık yıllık net gelir (veya 100 bin dolarlık net varlık) şartlarını aynı anda sağlamanız gerekiyor. Bu şartları şu an sağlayamadığım için nakitten margin hesaba geçemedim. Artık kısmetse ileride geçerim. 🙂 Siz ne durumdasınız? Cash mi margin hesap mı açtırdınız? Hangisi sizin için daha uygun?

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2021 Pintidegiltutumluyum

7 thoughts on “Kredili İşlemler Hesabına Dönüşüm – IBKR

 1. Hocam selamlar,

  IBKR’de hesabımı açtım ve onaylandı. Sisteme girerken şuan trade yapmanıza izin verilmiyor. Hesabınız gözden geçiriliyor uyarısı alıyorum. Bu sorunla karşılaştınız mı ? Neden böyle birşey yaşıyorum.

  1. Merhaba Tuğrul Bey;

   Hesap açıldıktan sonra genellikle bir güvenlik periyodu oluyor. Yani işlem yapmanız engelleniyor süre bitene kadar. Hayırlı olsun hesabınız.

 2. Şu anda 11000 dolarım var ibkr de gün içi alım satım trade yapamıyorum . Yazdıklarınizdan farklı bir yöntem varsa anlatırmısınız lütfen. Gün içinde treade yapmak istiyorum

  1. Maalesef Selim Bey. Benim bildiğim başka bir yol yok. Belki başka bir aracı kurum kullanmayı düşünebilirsiniz. Selamlar.

 3. Merhaba, margin hesaba dönüştürdüğümüzde margine işlem yapmamız mı gerekiyor? Ben bu paranın blok olmasından kurtulup stok alım satım yapmak istiyorum. Bakiye şuan 30k üzeri ama sadece %20-30 kadarı dolar olarak kalıyor. Margin e geçip stok al sat yapabilir miyim acaba? Şimdide teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top