Hisse Fiyatlarındaki Artış Nereye Kadar Sürecek?

Hisse Fiyatlarındaki Artış Nereye Kadar Sürecek?

Hisse fiyatları, 2020 yılı Kasım ayından itibaren ciddi bir yükseliş sergiledi. Bist 100 şu an eski endeks rakamıyla 156 binlerde. Dolar/TL kuru da 8,5’lardan 7,3’lere geldi. Dolayısıyla, Türk Lirasındaki değerlenme nedeniyle dolar bazında artış daha da göz kamaştırıcı. Portföyümdeki hisseler değerlenmeye devam ediyor doğal olarak. Hatta Otokar örneğinde satışa geçtiğimi Çıkış Stratejisi Belirleme: Otokar Örneği başlıklı yazımda duyurmuştum. Ancak 2 Aralık tarihinde yayımladığım yazıdan bu yana bu hisse fiyatındaki artış neredeyse kesintisiz devam etti ve uzun dönem trend değerinin 3 standart sapma üzerini gördü! Bende oyun planıma sadık kalarak 330 TL civarındaki fiyatlardan elimde kalan hisseleri sattım. Tabi artış burada da durmadı ve birkaç gün içerisinde 450 TL’yi gördü! 🙂 Bu kesintisiz ve aşırı hızlı fiyat artışları ne kadar sürdürülebilir sorusu da kafamda oluştu tabi. Dolayısıyla, portföyümdeki hisse fiyatlarını gözden geçirmeye karar verdim.

Arçelik

Otokar haricindeki hisselerin regresyon analizlerini yenileme fırsatım olmadı. Grafikler, son durumu çok net yansıtmıyor doğal olarak. Bununla birlikte, veri dosyalarındaki tahminler aydan aya çok fazla değişmiyor. Dolayısıyla iş görür. Regresyon analizinin detayı için bu ve şu yazılara bakabilirsiniz. Konumuza dönersek Arçelik’in reel dolar bazında fiyatı, aşağıdaki grafikten gördüğünüz üzere, uzun dönem ortalama değerine yakınsama eğiliminde. Bakalım geçen Cuma kapanış fiyatını dikkate aldığımızda hangi noktada?

Hisse regresyon analizi: Arçelik
Hisse regresyon analizi: Arçelik

Bu arada Cuma günkü kapanış fiyatlarını Yahoo Finance‘dan aldığımı not edeyim. Arçelik örneğinde kur değeri 7,35 iken 32,14 TL / 7,35 = 4,37 dolara karşılık geliyor. Aşağıdaki resimden gördüğünüz üzere uzun dönem ortalama değerini ise 4,65 dolar olarak tahmin etmişim. Yani hisse değeri tarihsel açıdan olması gereken değere yakınsamış görünüyor bu analiz çerçevesinde.

Veri dosyası: Arçelik
Veri dosyası: Arçelik

Coca Cola

Coca Cola’ya gelirsek, hisse senedinin reel dolar bazında getirisi bir iki ay önce uzun dönem ortalama değerinin bir standart sapma altında seyrediyormuş.

Hisse regresyon analizi: Coca Cola
Hisse regresyon analizi: Coca Cola

Güncel değerini hesapladığımızda ise 72,35 TL / 7,35 = 9,84 dolar ediyor. Tahmin ettiğimiz uzun dönem ortalama değerinin (13,3 dolar) hala altında. Bununla birlikte, uzun dönem ortalama değerinin bir standart sapma altındaki değerinin (7,12 dolar) de epey üzerinde görünüyor.

Veri dosyası: Coca Cola
Veri dosyası: Coca Cola

Net Holding

Takip etme amacıyla portföye kattığım bir hisse senedi olan Net Holding’in fiyatı ise aşağıdaki grafikten gördüğünüz üzere ucuz görünüyordu.

Hisse regresyon analizi: Net Holding
Hisse regresyon analizi: Net Holding

Güncel fiyatı hesapladığımızda ise hisse senedi fiyatı 3,41 TL / 7,35 = 0,46 dolara karşılık geliyor. Uzun dönem ortalamasının bir standart sapma altını ise, 2020 Aralık ayı için, 0,55 dolar olarak tahmin etmişim. Bu durumda fiyat hala grafikte gördüğümüz şekilde seyrediyor diyebiliriz.

Veri dosyası: Net Holding
Veri dosyası: Net Holding

Otokar

Son verileri dikate alarak yenilediğim Otokar’ın regresyon grafiğini aşağıda görüyorsunuz. Analizi aylık reel dolar bazında verilerle yaptığım için ve bu nedenle grafikteki son aylık ortalama fiyat verisi güncel fiyat verisinden bir ay geriden geldiği için grafikte hisse fiyatı uzun dönem ortalama değerinin sadece bir standart sapma üzerine çıkmış gibi görünüyor.

Hisse regresyon analizi: OTOKAR
Hisse regresyon analizi: OTOKAR

Bununla birlikte, aşağıdaki şekilden gördüğünüz üzere, Otokar’ın güncel kurdan mevcut fiyat düzeyi 421 TL / 7,33 = 57,3 Dolar! 2021 yılı Ocak ayı için tahmin ettiğim uzun dönem ortalamasının üç standart sapma üzeri ise 49,6 dolar! 20 yıla yakın veri seti içinde böyle bir fiyat seviyesini daha önce hiç görmemiş bu hisse senedi…

Veri dosyası: OTOKAR
Veri dosyası: OTOKAR

Tav Havalimanları

Portföye izleme amacıyla dahil ettiğim bir başka kağıtta Tav Havalimanları’ydı. Biraz geriden gelen tarihsel fiyat analizi grafiğini aşağıda görüyorsunuz. Aylık reel dolar bazında fiyatı, uzun dönem ortalama fiyatının 1,5 standart sapma altındaymış.

Hisse regresyon analizi: Tav Havalimanları
Hisse regresyon analizi: Tav Havalimanları

Güncel değeri ise yaklaşık 21,3 TL / 7,35 = 2,9 dolar. Yani neredeyse uzun dönem ortalamasının bir standart sapma altına (3,18 dolar) gelmiş fiyat.

Veri dosyası: Tav Havalimanları
Veri dosyası: Tav Havalimanları

Tofaş

Portföyümde tuttuğum bir diğer hisse senedi de Tofaş’tı. Grafikten görüldüğü üzere uzun dönem ortalama değerinin 1,5 standart sapma altında seyrediyordu fiyatı.

Hisse regresyon analizi: Tofaş
Hisse regresyon analizi: Tofaş

Güncel fiyatı ise yaklaşık 35,84 TL / 7,35 = 4,88 dolar. 2021 yılı Ocak ayı için tahmin ettiğim uzun dönem ortalama fiyatı 5,47 doların altında halen. Ancak, uzun dönem ortalamasının bir standart sapma altı olan değerin (4,33) ise üzerinde.

Veri dosyası: Tofaş
Veri dosyası: Tofaş

Tüpraş

Borsa İstanbul portföyümün yaklaşık yarısını oluşturan Tüpraş’ın fiyatı reel dolar bazında tarihi düşük seviyelerdeydi. Bakalım güncel durum ne?

Hisse regresyon analizi: TÜPRAŞ
Hisse regresyon analizi: TÜPRAŞ

Cuma günkü kapanış fiyatı ile kur dikkate alındığında Tüpraş’ın güncel fiyatı 112,2 TL / 7,35 = 15,27 dolar. 2021 yılı Ocak ayı için tahmin ettiğim uzun dönem ortalama değerinin (23,44 dolar) hala epey altında. Ama artık bu değerin 3 standart sapma altında değil 2 standart sapma altında. Tüpraş bu analiz kapsamında hala ucuz gözüküyor. Daha önceki yazılarımda söylediğim gibi Tüpraş’ın kaderi petrol fiyatlarına bağlı. Petrol fiyatları da dünya ekonomisinin hangi hızla toparlanacağına bağlı…

Veri dosyası: TÜPRAŞ
Veri dosyası: TÜPRAŞ

Sonuç olarak

Portföyümde yer verdiğim hisse senetlerinin güncel fiyatları, Otokar haricinde, henüz makul gözüküyor. Daha doğrusu satmamı gerektirecek düzeye erişmediler. Otokar’ı ise daha önce belirlediğim stratejiye bağlı kalarak tamamen elden çıkardım. Bununla birlikte, Otokar deneyimi bana hisse senedini elden çıkarmakta acele ettiğimi gösterdi. Bu nedenle stratejimi biraz değiştireceğim. Artık hisse senetlerini uzun dönem ortalamasına eriştiklerinde değil uzun dönem ortalamasının bir standart sapma üzerine çıktıklarında kademeli olarak elden çıkarmaya karar verdim. Zira, çoğu küçük yatırımcının bildiği gibi boğa piyasasındaki aşırı coşku hali fiyatları uç noktalara doğru sürüyor. O halde bu yersiz coşkudan biraz daha fazla yararlanmak mantıklı gibi. Peki bu piyasada yeni hisse alır mıyım? Çok seçici olmak kaydıyla belki. Genel olarak Borsa İstanbul’da yoğurdu üfleyerek yeme zamanı geldi diye düşünüyorum. 🙂 En azından Bist 100 bu civarlarda seyrederken… Siz ne düşünüyorsunuz? Borsa İstanbul’da ki boğa piyasası hala devam eder mi?

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2021 Pintidegiltutumluyum

2 thoughts on “Hisse Fiyatlarındaki Artış Nereye Kadar Sürecek?

  1. Finansal özgürlük ve yatırım maceram yurtdışı odaklı başlamasına rağmen ben de ufak miktarlarda da olsa BIST100 artışını değerlendirmek adına 1.5 aydır beğendim hisse senetleri ve fonlardan alım yaptım.Her ne kadar elinizi neye atsanız yükseliyor olsa da ne kadar sürdürülebilir o çok büyük bir soru işareti. Bu konuda uzmanlar da kendi içlerinde ayrıldı. Kimisi artık para arzının bolluğu ve gelişmekte olan ülkelerin devrinin geldiğini hatta Türkiye’nin bu konuda gelişmekte olan ülkelerden daha da pozitif ayrışacağını savunurken bazı uzmanlar ve BIST100 de 2013-2018 arasında işlem yapmış olanlar daha karamsar.Ben ise hala bir BIST100 de portföydeki oranın %10 civarında olması ve maksimum %15 i geçmemesi taraftarıyım yani çekimserim. 2021 inanılmaz gelişmelerle başladı (Altın,gümüş,10 yıllık ABD tahvilleri , Bitcoin……) Bakalım daha bizi ne günler bekliyor. Güzel yazı için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top