Wise ile TD Ameritrade’e Para Transferi

Wise ile TD Ameritrade’e Para Transferi

Wise (eski adıyla TransferWise), bugünlerde Türkiye’de oldukça popüler olan bir para transferi uygulamasıdır bildiğiniz gibi. Çeşitli yazılarıma gelen yorumlardan bazı okuyucularımın Wise (TransferWise) ile TD Ameritrade hesaplarına uygun maliyetle para transferi yapabildikleri anlaşılıyor. Nihayet, bende kısa bir süre önce TD Ameritrade hesabımı aktif hale getirebildim. Hesap açılışında yaşadığım sıkıntı tamamen benim dikkatsizliğimde kaynaklandığının altını çizeyim bu arada. Nasıl hesap açılacağını merak edenler şu yazıyı inceleyebilir. Ayrıca, TD Ameritrade’in arayüzü özellikle gençlere hitap edecek şekilde oldukça güzel tasarlanmış. Eğitim kısmında da çok yararlı kısa videolar var. Özellikle yatırım işinde yeni başlayanlar için çok faydalı bir kaynak olmuş. Neyse, konuya dönersek bende ilk iş olarak Wise hesabımdan TD Ameritrade hesabıma para gönderme denemesinde bulundum. Ancak başarılı olmadı. 🙂 Yine de deneyimimi görsellerle birlikte sizlerle paylaşacağım aynı hatayı yapmamanız için. Belki aranızda nerede değişiklik yapmam gerektiğini bilen de vardır. 🙂

TD Ameritrade banka hesap bilgileri

TD Ameritrade’in çevrim içi arayüzüne girip imleci “My Account” kısmına getirdiğinizde “Deposits&Transfers” (para yatırma ve transferler) menüsünü aşağıdaki şekilde olduğu gibi görebiliyorsunuz. Şimdi “Overview” seçeneğini işaretleyelim.

Para yatırma - ana menüye giriş
Para yatırma – ana menüye giriş

Karşımıza “Deposit to TD Ameritrade” (TD Ameritrade’e para yatırma), “Withdraw from TD Ameritrade” (TD Ameritrade’teb para çekme) ve “Transfer between TD Ameritrade accounts” (TD Ameritrade hesapları arasında transfer) seçenekleri çıkıyor. Para yatırma seçeneğini tıklayalım.

Para transferi menüsü
Para transferi menüsü

Aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere karşımıza para yatırma seçenekleri çıkıyor. Bizi ilgilendiren “Wire transfer” seçeneği. Zira ilk seçenek ABD’de geçerli. Üçüncü seçenekte öyle. Son seçenek ise başka bir aracı kurumdan pozisyon taşımak için kullanılıyor. “Transfer by wire” butonuna tıklayalım.

Para yatırma yöntemleri
Para yatırma yöntemleri

Aşağıdaki resimden gördüğünüz üzere bankanız ABD sınırlarıyla içindeyse TD Ameritrade’in Wells Fargo bankasındaki hesabına para yatırma seçeneği karşınıza çıkıyor. Ancak ben Türkiye’den para transferi yapacağım için ikinci seçeneği tıklıyorum.

Wire transfer seçeneği
Wire transfer seçeneği

Açılan pdf dosyasında uluslararası para transferleri için kullanabileceğimiz farklı para birimlerindeki TD Ameritrade banka hesap bilgileri karşımıza geliyor. Para dönüşümünden ikinci bir maliyet kalemi oluşmasın diye doğrudan dolar hesabını tercih edeceğim. Tabi TD Ameritrade’in Türk Lirası hesabı olsaydı Interactive Brokers’in olduğu gibi hayat çok daha güzel olacaktı. Maalesef şu an itibarıyla böyle bir seçenek mevcut değil.

Uluslararası para gönderme seçenekleri
Uluslararası para gönderme seçenekleri

Wise (TransferWise) ile para gönderme denemesi

Buraya kadar TD Ameritrade’in banka transfer bilgilerini elde ettik. Bu bilgilerle eğer istersek çok rahatlıkla swift yapabiliriz. Ancak amacımız maliyet kısmak olduğu için TransferWise’ı deneyeceğiz. İlk iş olarak uygulamanın arayüzünden aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi banka hesap bilgilerinin girişini yapacağız.

Transferwise banka hesabı ekleme
TransferWise para gönderme

Bir önceki pdf dosyasında uluslararası para transferleri için kullanılan dolar bazlı hesap bilgisi yer alıyordu.

Alıcı hesap bilgisi
Alıcı hesap bilgisi

Bu bilgileri kullanarak TransferWise’a alıcı banka hesabı bilgisi ekliyoruz. Ancak, burada bir hata yaptım. Daha doğrusu internetten yaptığım araştırmada banka hesap bilgisi kısmına yukarıdaki şekilde yer alan TD Ameritrade hesap numarasını değil TD Ameritrade’teki kendi hesap numaranızı yazabileceğiniz yönünde bilgi edinmiştim. Tabi aşağıdaki numara sizinle paylaşabilmek için kafadan attığım bir numara. Neyse, olması gereken TD Ameritrade’in hesap numarasını yazıp (16424641) referans kısmında kendi hesap numaramı ve adımı soyadımı yazmamdı.

Alıcı hesap bilgisi
Wise hesap bilgisi ekleme

Bu aşamadan sonra deneme amacıyla 99,67 TL göndermeye karar verdim aşağıdaki şekilden gördüğünüz üzere. Karşıma 14,49 TL’lik bir maliyet çıktı.

TransferWise ile para gönderme - I
Wise ile para gönderme – I

Devam et dediğimde ise karşıma teyit ekranı geldi. Yukarıda belirttiğim gibi aslında bu noktada referans kısmına kendi hesap numaramı, adımı ve soyadımı girmem gerekiyordu. Neyse bilgiler doğruysa “Onayla ve devam et” butonunu tıklıyoruz.

TransferWise ile para gönderme - II
Wise ile para gönderme – II

Bu noktada maliyet düşüyor çünkü Wise (TransferWise) hesabımda daha önceden aktardığım bir miktar para vardı. Bende ödeme seçeneği olarak Wise‘da ki çoklu döviz hesabımı seçtim.

TransferWise ile para gönderme - III
Wise ile para gönderme – III

Sonuç

Maalesef, alıcı taraf para transferini kabul etmedi ve para geri döndü. 🙁 Ayrıca, Wise‘da (eski adıyla TransferWise) yaptığım hatayı düzelterek tekrar para göndermek istediğimde “Şuan bu alıcıya gönderilecek ödemeleri kabul edemiyoruz” şeklinde bir uyarı çıktı. Yani Wise aynı hesap numarasına para gönderme isteğimi gerçekleştirmedi. 🙁

Alıcı kabul etmeme uyarısı
Alıcıyı kabul etmeme uyarısı

Tabi pes etmedim. Zira Wise‘ın politikası alıcının ödemeyi kabul etmediği durumlarda aynı hesaba para gönderimini engelleme şeklinde olabilir. Bu hipotezi test etmek için TD Ameritrade’in ABD’deki dolar hesabı yerine İrlanda’daki avro hesabını alıcı olarak ekledim. Bu sefer Wise para gönderme isteğimi kabul etti. Referans kısmına TD Ameritrade hesap numaramı, adımı ve soyadımı ekledim. Bakalım sonuç ne olacak? İşlem nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın bu yazının altına not olarak düşeceğim.

Sağlıcakla kalın.

Önemli Not:

Bu yazı yayımlandıktan kısa bir süre sonra Wise çoklu para hesabı kullanarak TD Ameritrade yatırım hesabıma hızlı, güvenilir ve düşük maliyetli bir şekilde para transfer etmeyi başardım. Nasıl yapılacağını görsellerle birlikte adım adım Wise Çoklu Para Hesabı ve TD Ameritrade başlıklı yazıda anlattım. Umarım faydalı olur. Bol kazançlar diliyorum.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2021 Pintidegiltutumluyum

24 thoughts on “Wise ile TD Ameritrade’e Para Transferi

 1. Hocam ben ach üzerinden min ucretle hem para gönderdim hem aldım.

  TD de yurtci transferi secip ona göre çıkan router number kullanma gerek.

  Withdraw için de ach yöntemi ile tw da actiginiz usd hesap bilgilerini gireceksiniz. Hesap teyidi için iki ufak Miktar gönderiyor td tw ye bu Miktar ların ne kadar oldugunu td ye girince hesap baglaniyor. Bu sekilde td den tw ye aktarım ach üzerinden min ücretle oluyor

  1. Merhaba Murat Bey;

   Bilgiler için teşekkür ederim. TransferWise, Türkiye’de yerleşik kişiler için ABD merkezli dolar hesabı bilgileri tanımlamıyor maalesef. 🙁 Bu nedenle, önerdiğiniz şekilde en azından para çekme işlemi yapma şansım yok. Öte yandan para yatırma işlemini önerdiğiniz şekilde deneyebilirim. Selamlar.

   1. Ben kendim yerleşiğim hocam gayet de yaptım.

    Connect ACH account diyip Transferwise USD hesabı açıp o hesabı bağlamalısınız.

    Teşekkürler

    1. Murat bey merhabalar,

     Yerlesiğim derken neyi kastettiniz? Amerika’da mi yaşıyorsunuz? Türkiye’de mi eğer Türkiye ise nasıl yaptığınızı daha detaylı anlatabilir misiniz?

     Teşekkürler

    2. Merhaba Murat Bey,

     Benim denediğim tarihte TransferWise dolar hesabı açmama izin vermemişti. TransferWise’ın müşteri hizmetlerine sorduğumda da bu hizmeti Türkiye’de vermediklerini söylemişlerdi. Aynı konu bir kaç gün önce Twitter’da gündeme geldi. TransferWise’ın resmi twitter hesabından gelen yanıtta çalıştıkları bankacılık ortağı nedeniyle dolar hesabı bilgilerinin Türkiye’de ki müşterilere sağlanamadığı, ancak yakın tarihte yeni bankacılık ortakları ile bu hizmeti müşterilere tanımlamaya başladıklarını ifade ettiler. Bunun üzerine tekrar denedim ve hakikaten Dolar hesabı bilgileri edinebildim. Şu an TD Ameritrade hesabıma tanımladım ve deneme işlemleri yapacağım. Selamlar.

     1. Merhaba,
      Transferwise üzerinden USD hesabı açtım doğrulama amacıyla 20 usd yüklemeye çalışıyorum ama bankalar kabul etmiyor. Kredi kartıyla deniyorum.

      Yardımcı olabilir misiniz? Siz nasıl yaptınız?

     2. Merhaba Berkay Bey;

      Ben dolar hesabına doğrudan para yatırma girişiminde bulunmadım. TL aktarıyorum Transferwise’a. Sonra para gönderirken dolara çeviriyorum. Selamlar.

  2. Ben bunu yapamadım teyit parası wise hesabıma yatmadı ne yapabilir. Hesap bilgilerimi doğru girdiğime inanıyorum.( Kaç günde teyit parası gelir 3 gün oldu) bana yardımcı olabilir misin? o.emirucar@gmail.com

 2. Yurtdışı yatırım seçeneklerini incelemeye devam ediyorum. Her ne kadar şu an için mümkün olmadıysa da bu yazınız en kısa zamanda denenmesi gereken bir opsiyon oldu benim için. Teşekkürler.

  Bu arada bilgisini aldığım ancak deneme fırsatımın olmadığı “Webull” yurt dışı broker sistemine üyeliğin mümkün olduğunu ve “enpara.com” ile para transferinin yapılabildiğini öğrendim. Eksik bilgi olarak; para çekim işlemi hakkında bir bilgi edinemedim. Transfer dolar olarak yapılıyor ve toplam maliyet herhangi bir miktar için webull komisyon 12,5$, enpara.com 60₺. Transferwise opsiyonu da denenebilir.

 3. Merhaba, benim ayağımı suya sokmaya tedirgin olup sizlerin kulaç attığını görmek hem yol gösterici hem de cesaret verici.

  Bu sebeple, ben de başımdan geçenleri anlatmayı bir borç biliyorum.

  Transferwise’da bulunan TL varlığımı TD ameritrade’e aktarmayı başardım. Üstelik hesap tipini yanlış girmeme rağmen para ulaştı. Checking mi savings mi seçmeliyim derken tasarruf yaptığım için savings seçeneği daha anlamlı geldi. Saçma bir çıkarım olabilir ama o an öyle seçtim 🙂

  TD Ameritrade hesabında bir account number oluyor, Tw’de hesap numarasına onu giriyoruz. Hesap sahibinin adı kafamı karıştırmıştı, banka ismi filan mı yazmalıyım diye düşündüm ama o da kendi ad soyadınız oluyor.

  Kaç günde geldiğini hatırlamıyorum ama hızı beni şaşırtmıştı.

  1. Teşekkür ederim katkınız için. Deneyimlerinizi hepimiz için önemli ve yol gösterici oluyor.

 4. Merhaba,

  Sizi, yurtdışı yatırımı ile ilgili yazınızdan beri takip ediyorum. Fakat transferwise ile para göndermeyi beceremediğim için yaklaşık bir yıldır TD Ameritrade hesabım ile karşılıklı bakışıyorduk. Fakat son bir aydaki yazılarınızı görünce bir daha harekete geçtim ve sonunda en son yazınızda anlattığınız ACH ile göndermeyi başardım 😀
  Fakat bu konudaki yazılarınızı yakından takip ettiğim için yukarıdaki yazınızda anlattığınız euro gönderimi yaptım ve pazartesi gönderimi yapmama rağmen 4 gündür ne para TD Ameritrade yattı ne de geri döndü. Transferwise “We successfully sent it” demekte. TD Ameritrade mail attım ama size de sormak istedim. Sizin de gönderiminiz başarılı oldu diye gördünüz mü? Paranızın geri dönmesi ne kadar sürdü?

  Herşey için teşekkürler ve saygılar

  1. Merhaba Barış Bey,

   Para transferiniz hayırlı olsun öncelikle. Valla Euro gönderdim ancak hesaba herhangi bir şey yatmadı ve geri de dönmedi. Zaten sembolik bir rakam göndermiştim. O yüzden kontrol de etmiyorum. Ama belki geri döner ve yatar. Hayırlısı. 🙂 Selamlar.

  1. Merhaba Murat Bey;

   Ben çoklu para hesabı olmadan TD Ameritrade hesabıma TransferWise aracılığıyla para aktaramadım. Bir tek o yöntem çalıştı. Eğer hesap açacaksanız yazıların altında bulunan linki tıklayarak açarsanız bloğada ufak bir destekte bulunursunuz bu arada. 🙂 Selamlar.

  1. Ben TD Ameritrade ile işlem yaparken telefon kullanma seçeneğini tercih etmedim Zafer Bey. Aytaç Beyin sizin yorumunuza olan cevabı yardımcı olabilir. Selamlar.

 5. Hocam ben de kendi hesap numaramı bir fazla yazdığım için gitmedi. Ancak ben bir banka ile göndermiştim. Geri gönderirler mi bir şey yapmam gerek mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top