Para Çekme: IBKR’den Banka Hesabınıza

Para Çekme: IBKR’den Banka Hesabınıza

Para çekme konusunda epey bir yorum ve mesaj aldım okurlarımdan. Interactive Brokers‘dan (IBKR) nasıl para çekileceği konusunda bilgi ve yardım istediler. Yardımcı olmak için bugün kısa bir yazı hazırlamaya karar verdim. Aslında bilgisayar karşısına oturduğumda oldukça farklı bir konuyu kaleme almaya hazırlanıyordum. Artık önümüzdeki haftaya kaldı kafamdaki o yazı. Neyse, IBKR’ye en az masrafla para yatırma konusunu Para Transferi Sorunu ve Yurtdışı Piyasalara Yatırım başlıklı yazımda ayrıntılı olarak ele almıştım. Şimdi tersinin nasıl yapılacağını anlatacağım.

Para çekme: banka hesabınızı tanımlayın

Öncelikle soldaki menüden “Transfer Funds” butonunu seçiyoruz ve karşımıza aşağıdaki menü çıkıyor. Buradan “Make a Withdrawal” (para çekme) butonuna basıyoruz.

Hesap tanımlama - I
Hesap tanımlama – I

Hangi para biriminden ve hangi yöntemle para çekeceğimizi belirliyoruz bir sonraki aşamada. Aşağıdaki şekilden gördüğünüz üzere Türk Lira’sını seçiyoruz.

Hesap tanımlama - II
Hesap tanımlama – II

Türk Lirası’nı seçtiğimizde tek para çekme yolu olarak “Bank Wire” kalıyor. Şimdi “Connect Your Bank” (Bankanızı tanımlayın) tıklıyoruz.

Hesap tanımlama - III
Hesap tanımlama – III

Aşağıdaki şekilden gördüğünüz üzere para çekme işlemi için tanımlayacağınız hesabınıza isim veriyorsunuz ve banka olduğunu beyan ediyorsunuz.

Hesap tanımlama - IV
Hesap tanımlama – IV

Bir sonraki adımda banka hesabınızın yer aldığı ülkeyi ve banka hesabınızın IBAN numarasını girmeniz gerekiyor.

Hesap tanımlama - V
Hesap tanımlama – V

IBAN numaranızı da girdiğinizde para çekmek için tanımladığınız bankanın bilgileri aşağıdaki şekilde gözüküyor.

Hesap tanımlama - VI
Hesap tanımlama – VI

Interactive Brokers bu aşamada sizden banka hesap bilgilerinin teyidini istiyor. Güvenlik önlemi olarak kullanıcı adınızı ve şifrenizi soruyor.

Hesap tanımlama - VII
Hesap tanımlama – VII

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz üzere kullanıcı adınızı ve şifrenizi girip “Continue” (devam) butonuna tıklıyorsunuz.

Hesap tanımlama - VIII
Hesap tanımlama – VIII

Telefonunuza bir doğrulama kodu geliyor.

Hesap tanımlama - IX
Hesap tanımlama – IX

Doğrulama kodunu da girip devam ediyorsunuz.

Hesap tanımlama - X
Hesap tanımlama – X

Karşınıza teyit için teşekkür eden bir mesaj çıkıyor. “Finish” (sonlandır) diyerek hesap tanımlama sürecini sonlandırabilirsiniz. Yada “Create Transfer” (transfer yarat) butonuna tıklayarak para aktarma işlemine başlayabilirsiniz.

Hesap tanımlama - XI
Hesap tanımlama – XI

Ben sonlandırmayı seçtim ve tekrardan para çekme sayfasına geldim. Aşağıda gördüğünüz üzere artık hem Türk Lirası ve hem de daha önceden kullandığım dolar hesabım tanımlı para çekmek için. Şimdi Akbank vadesiz TL hesabımın karşısında yer alan “Select” (seç) butonuna tıklıyorum.

Hesap tanımlama - XIII
Hesap tanımlama – XII

Para çekme – emir girişi

Karşıma tanımladığım banka bilgilerim çıkıyor. 100 TL’lık bir deneme tutarı giriyorum sizlere göstermek için. Oppss! Karşıma “Maximum amount (0.00) exceeded” (maksimum miktar olan sıfır aşıldı) ifadesi çıkıyor. 🙁 Şimdi karşımıza çıkan bu sorunu çözmeye çalışalım.

Emir girişi - I
Emir girişi

Sorunların olası kaynağı

İlk olarak sistemin “Support” (destek) kısmından para çekme ile ilgili olan sorulara ve cevaplarına bakıyorum. İlk açıklama hesabınızın tanımlı olduğu para biriminin dışında bir para birimi ile işlem yapıyorsanız, o para birimi için getirilen limitin üstüne çıkmış olabilirsiniz şeklinde. İkincisi IBKR hesabınız nakit hesap türünde ise ve yakın zamanda para dönüştürdüyseniz işlemin sonuçlanıp paranızın hesabınıza yatması en az iki iş günü alıyor şeklinde. Son olarak, eğer yakın zamanda para yatırdıysanız bu parayı çekmeniz için gereken zaman sınırına yakalanmış olabilirsiniz diyor.

Sorunların kaynağı - I
Sorunların kaynağı – I

Peki hesabımızdan ne kadar para çekebileceğimizi nereden öğrenebiliriz? Bu soruya verilen yanıt, müşteri hesabımızın “Transfer Funds” kısmında “Available For Withdrawal” altında bu sorunun cevabını öğrenebileceğimiz yönünde. Ancak, ben böyle bir arayüz göremedim.

Sorunların kaynağı - II
Sorunların kaynağı – II

Onun yerine geçmiş işlemlere baktım. Aşağıdaki şekilden gördüğünüz üzere bir gün önce yaptığım TL transferinin kaydıyla karşılaştım. Bu işlem için düşülen notta bu parayı 22 Aralık 2020 tarihinden önce çekemeyeceğim açıkça ifade edilmiş. Yani sorunu anlamış oldum.

Sorunların kaynağı - III
Sorunların kaynağı – III

Dolardan TL’ye çevirme

Süreci öğrenmek için bir miktar doları TL’ye çevirip bir deneme daha yapalım. “Convert Currency” (para dönüştür) seçeneğinden 15 doları Türk Lirasına çevirmek için emir girdim.

Dolardan TL'ye çevirme - I
Dolardan TL’ye çevirme – I

Emir gerçekleşti. Tekrar para çekmeyi denedim. Ancak yine aynı hatayla karşılaştım. Çünkü hesabımı nakit hesap olarak tanımladığım için piyasada gerçekleştirdiğim para dönüşüm işlemi sonucunda hesabıma TL olarak geçmesi bir kaç iş gününü bulacak.

Dolardan TL'ye çevirme - II
Dolardan TL’ye çevirme – II

Hala sorun çözülmedi?

Emin olmak için destek kısmından canlı sohbet olanağını kullanarak IBKR’ın müşteri temsilcisi ile görüştüm. Eğer sizlerde çözemediğiniz bir sorunla karşılaşırsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. Gerçi, bu seçeneği mümkün olduğunca kullandırmamaya çalışıyorlar çünkü ABD’de emek pahalı. 🙂 O yüzden mümkün olduğunca hazırlanmış soru cevaplara yönlendiriyorlar sizi. Neyse, müşteri temsilcisi aşağıda gördüğünüz üzere 1.000 TL’nin yeni yatırıldığını ve bu yüzden para çekemediğimi söylüyor ilk olarak.

Müşteri temsilcisi ile görüşme - I
Müşteri temsilcisi ile görüşme – I

Para dönüştürdüğümü ama transfer yapamadığımı söylediğimde ise para dönüştürme işlemimin 21 Aralık tarihinde sonlanacağını söylüyor. Yani o zaman param (TL) hesabıma yatmış olacak. Yaptığımız işlemleri de “Reports/Statements/Trade Confirmation” kısmından kontrol edebileceğimizi ekliyor.

Müşteri temsilcisi ile görüşme - I
Müşteri temsilcisi ile görüşme – II

Müşteri arayüzünün üst kısmında yer alan “Reports” (raporlar) sekmesine tıklıyorum. Daha sonra aşağıdaki resimden gördüğünüz üzere “Trade Confirmation” (işlem teyidi) karşısında yer alan oku tıklıyorum. Açılan pop-up‘ta bugün tarihli bir rapor oluşturmasını sağlıyorum.

Rapor sorgulama - I
Rapor sorgulama – I

Rapor sorgulama sonucunda aşağıdaki işlemi görüyorum. Buna göre “Settle Date” (hesaplaşma tarihi) 21 Aralık. Yani verdiğim emir sonuçlandıktan sonra hesabıma TL bu tarihte yatacak. Bu arada ek bilgi olarak şunu söyleyeyim: para dönüşümü için alınan komisyon 2 $. 15 dolar içinde 2.000 dolar içinde 2 $ ödedim.

Rapor sorgulama - II
Rapor sorgulama – II

Sonuç olarak

Hesabımda an itibarıyla TL olmadığı için para çekme işlemi yapamadım. Ancak, müşteri temsilcisiyle yaptığım görüşmede hesabımda TL olması durumunda para çekme işleminde herhangi bir sorun yaşamayacağım söylendi. Haftaya gerçek bir işlem yaparak bu yazının sonuna dipnot olarak düşeceğim. Umarım bu bilgiler size faydalı olur.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Dipnot:

21 Aralık Pazartesi itibarıyla fiili para çekme denemesinde bulundum. Aşağıdaki resimden görüldüğü üzere hesabımda 115,77 TL gözüküyor. Yaklaşık 15 TL’lik bir meblağı Türkiye’de ki hesabıma aktarmak için “Create Withdrawal” butonuna tıkladım.

Fiili para çekme - I
Fiili para çekme – I

Kimlik kontrolü için kullanıcı adı ve şifre bilgisi soruldu. Bu bilgileri girdikten sonra telefonuma bir şifre daha geldi.

Fiili para çekme - II
Fiili para çekme – II

Telefona kısa mesaj olarak gelen şifreyi de girdikten sonra para çekme isteğim IBKR tarafından onaylandı. Yani IBKR’den ayda bir kez bedava olmak üzere Türkiye’de ki hesabımıza Türk Lirası aktarabildiğimizi deneyerek görmüş olduk.

Fiili para çekme - III
Fiili para çekme – III

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz. 🙂 Sevgiler.

Wise (eski adıyla TransferWise) hesabı ile yurtdışı aracı kurumlara düşük maliyetli para transferi yapmak için: Wise hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2020 Pintidegiltutumluyum

30 thoughts on “Para Çekme: IBKR’den Banka Hesabınıza

 1. İçerik için teşekkürler, benzer bir içerik TDA için de gelecek mi? Aylık fee bedeli olmadığı için yatırım hesabımı oradan açtım, ancak bir türlü hesaplarıma para çekmeyi başaramadım

  1. Merhaba,

   Td Ameritrade’te hesap açma işinde bayağı bir sıkıntı yaşıyorum. 🙂 Açıkçası IBKR hesabını kullanmaya başladığım için üzerine de düşmedim. Eğer hesabı aktif hale getirmeyi başarabilirsem, para yatırma çekme denemesinde de bulunurum. Deneyimlerimi sizlerle paylaşırım tabi ki. Selamlar.

  2. Bahsettiginiz TDA’dan Turkiye hesabina para aktaramamaniz mi? Oyle ise nasil bir zorlukla karsilastiniz detay verebilir misiniz? Selamlar.

 2. Blogunuzu bugün keşfettim ben de ne zamandır swift harici para göndermek için bir yol arıyordum size ne kadar teşekkür etsem az. 2 sorum var:

  IBKR da USD den TRY ye çevirirken 2TL ücret aldığını söylemişsiniz. Peki TL olarak para yatırdığımızda USD ye çevirirken ne kadar ücret alıyor?

  IBKR Lite açmayı düşünüyorum onda da bu şekilde para yollayabilir miyim? Hem hisse ve ETF lerde komisyon yok. Ayrıca IBKR Pro da olduğu gibi aylık $10 minimum komisyon ücreti de olmadığı yazıyor sitelerinde.

  1. Merhaba Osman Bey,

   Yazının faydalı olmasına sevindim. Dolara çevirirken de 2 TL komisyon almışlar benden. IBKR Lite hesabını ABD’de yerleşik değilseniz açamıyorsunuz maalesef. Detaylı bilgi için şu yazıya bakabilirsiniz:

   Aracı Kurum ve Yurtdışı Piyasalara Yatırım

   Beğendiğinizi yazılarımı paylaşmayı da unutmayın lütfen. Selamlar.

 3. IBKR Türkiye’de açtığı banka hesabını kapatırsa tek seçenek yüksek maliyetli swift kullanmak mı olur sizce?

  1. Yurtdışında banka hesabınız yoksa ve üçüncü taraf uygulamalarına ilişkin politikaları değişmezse maalesef swift tek seçenek kalabilir. Selamlar.

 4. Merhaba, yazı için teşekkürler. Yazıyı okurken Türkiyedeki dolar hesabına kısaca değinmişsiniz ama tam netleştiremedim. Sorum: IBR’de bulunan dolar hesabından Türk bankalarındaki (Ör:İş bankası) dolar hesabına direkt aktarım yapılabilir mi?

  1. Merhaba Emre Bey,

   IBKR’nin Türkiye’de TL hesabı var. Ben IBKR’deki hesabımda önce dolardan TL ye dönüşüm yaptım. Sonra kendi banka hesabıma TL gönderdim. IBKR hesabınızdan direkt dolar göndermek isterseniz swift yapmanız lazım. Selamlar.

 5. Meraba kolay gelsin lütfen bende IBKR de hesap açacağım bugün buradaki komisyonlar cok yüksek, hangi bankada IBRK hesabi açıyorsunuz. Birde bu araci kurumdan memnunmusunuz. Ben pozisyonları taşıyacağım.

  1. Merhaba Adem Bey,

   Hangi bankada IBKR hesabı açacağım derken ne demek istediğinizi anlayamadım. IBKR, ABD merkezli bir aracı kurum. Bu aracı kurumda yatırım hesabı açabilirsiniz. Nasıl açacağınızı aşağıdaki yazıda anlatmıştım.

   Interactive Brokers: Görsellerle Hesap Açılışı

   IBKR’deki yatırım hesabınıza ise bu yazıda anlattığım şekilde para yatırıp çekebilirsiniz. Umarım sorunuzu yanıtlamışımdır. Selamlar.

 6. merhaba
  interactive brokerda hesabım var fakat aylık 20 usd ücret kestiler 2000 usd üzerinde fonlama yapıldığında hareketsizlik ücreti yada sizden ne kadar ücret kesiliyor ayrıca canlı fiyat hareketlerine göremi işlem yapıyorsunuz satış yada alışta hangi emir tipini kullanıyorsunuz ben sadece xiaomi alıp satmıştım oyüzden sizin kadar hakim değilim interactive brokera 🙂

  1. Merhaba Ertan Bey;

   2000 dolar üstü varlık bulundurduğum için aylık 10 dolarlık hareketsizlik (inactivity) ücreti söz konusu. Benim yatırım tarzım çok işlem gerektirmediği için canlı fiyat hareketlerine de ihtiyacım yok. Dolayısıyla öyle bir hizmette almadım. Doğrusunu söylemek gerekirse bende IBKR arayüzünü yeni öğreniyorum. 🙂 Selamlar.

 7. Merhaba,
  Elinize, çabanıza sağlık, siteniz çok kıymetli bir klavuz.
  2000 dolarlık limit bu durumda sadece aylık kesintinin 10$ seviyesinde olması için önemli. Para yatırma, çekme yada kur dönümüşü sürecinde herhangi bir limit olmadığını anlıyorum. Doğru mudur?
  Teşekkürler,

 8. merhabalar sizden birde WEBULL incelemesi ve karşılaştırması rica ediyorum.
  son zamanlarda masrafsız olmasıyla ilgimi çekiyor.

 9. Merhabalar sizin tavsiyelerinizle IBKR kullanmaya başladım bilgilendirmeler için çok teşekkür ediyorum size bir sorum olacak hisse senedi sattım sattığım dolar “fazla likidite “olarak bu Miktarı görüyorum “alım gücü “kısmına bu yansımıyor bunun için bekleme süresimi var yoksa bir işlemmi yapmam gerekecek ilginiz için teşekkürler

 10. selam ben ameritrade ve IABR arasında kaldım . alım satım fazla yapan biriyim gün içinde fazla trade yapan biri için hangisi uygun olur. komisyon almayan ameritrade sanırım. IABR de hesap açımı daha rahat sanırım. teşekkürler

 11. Merhabalar,
  IBKR’den Türkiye’ye ayda bir transfer ücretsiz olduğundan , IBKR hesaptan USD swift yapmak istesek, “sadece” TR bankası kesinti yapacak o zaman. TEB bu iş için uygun gibi. Gelen YP Swift ücreti 15 lira. Enpara ise 22,5 TL
  Saygılar
  Faydalı yazınız için tekrar teşekkürler.

 12. İbkr de para çekme işlemi yaptım bütün bilgim doğru fakat hala tr deki banka hesabıma geçmedi. Para çekme işlemi kaç gün sürüyor bilginz var mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top