Interactive Brokers: Görsellerle Hesap Açılışı

Interactive Brokers: Görsellerle Hesap Açılışı

Interactive Brokers (IBKR), yurtdışı piyasalara erişim imkanı sağlayarak çevrim içi aracılık hizmeti sunan ABD merkezli bir aracı kurumdur.  IBKR hakkında daha detaylı bilgiye Aracı Kurum ve Yurtdışı Piyasalar başlıklı yazıdan erişebilirsiniz. Bir önceki yazımda da TD Ameritrade’de bireysel hesap açılış sürecini gözden geçirmiştim. IBKR’de de çevrim içi başvuru yaparak hesap açıp kullanabiliyorsunuz. Yalnız en baştan uyarayım. Yeterli İngilizce bilginiz yoksa Türkçe dil desteği olmayan bir yabancı aracı kurumla çalışmak iyi bir fikir olmayabilir. Zira herhangi bir sorun olursa iletişim kurmakta çok zorlanırsınız. 

Interactive Brokers internet sayfası

Firmanın internet sayfasını açın. Sağ üst köşede “Open Account” (yeni hesap aç) ifadesini görüyorsunuz. Buraya tıklayarak hesap açılış sürecini başlatıyoruz.

IBKR internet sayfası
IBKR internet sayfası

Karşımıza aşağıdaki şekilde gördüğünüz şekilde bir sayfa çıkıyor. Bireysel hesap açılışı yapacağımız için “Start Application” (başvuruyu başlat) butonuna tıklıyoruz.

IBKR hesap açılış sayfası
IBKR hesap açılış sayfası

Kullanıcı adı ve şifre oluşturma

İlk aşama olarak, aşağıdaki resimden gördüğünüz üzere bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmamız isteniyor.

IBKR kullanıcı adı ve şifre oluşturulması
IBKR kullanıcı adı ve şifre oluşturulması (1)

E-posta adresimizi giriyoruz. Hemen ardından 8-9 karakter uzunluğunda, en az 3’ü rakam ve en az 3’ü harf olmak üzere tamamı küçük harften oluşan bir kullanıcı adı belirliyoruz. Kullanıcı adımızda özel karakter bulunmaması gerekiyor.

IBKR kullanıcı adı ve şifre oluşturulması (2)
IBKR kullanıcı adı ve şifre oluşturulması (2)

Benzer şekilde 8 ila 40 karakter uzunluğunda ve en az bir harf ve bir rakam içerecek şekilde şifremizi aşağıda gördüğünüz şekilde belirliyoruz. “Create Account” (hesap yarat) tuşuna basıyoruz.

IBKR kullanıcı adı ve şifre oluşturulması (3)
IBKR kullanıcı adı ve şifre oluşturulması (3)

Bu işlemin ardından Interactive Brokers bize teyit amaçlı bir e-posta yolluyor.

IBKR onay e-postası
IBKR onay e-postası (1)

E-postanıza gelen “Verify Account” (hesabınızı teyit edin) butınuna tıklıyoruz.

IBKR onay e-postası (2)
IBKR onay e-postası (2)

Hesap tipi seçimi

Belirlediğimiz kullanıcı adı ve şifreyle başvuru sürecine devam etmek için karşımıza gelen ekrandan giriş yapıyoruz.

IBKR hesap oluşturma giriş
IBKR hesap oluşturma giriş

Bu aşamadan sonra asıl başvuru sürecimiz başlıyor. İlk iş olarak açacağımız hesap tipini belirliyoruz. Bireysel yatırım hesabı açacağımız için “Individual” ifadesini seçim “continue” (devam) diyoruz.

IBKR hesap tipi seçimi
IBKR hesap tipi seçimi

Başvuru sürecimiz 4 aşamadan oluşuyor. İlk aşamada kendi hakkımızdaki bilgileri paylaşacağız. Adımız, soyadımız, adresimiz ve telefon numaramızı aşağıda gördüğünüz şekilde giriyoruz. Tabi başvuru sürecinde size göstermek için girdiğim bilgilerin tamamen uydurma olduğunu da belirteyim.

Hakkınızda bölümü

IBKR iletişim bilgileri (1)
IBKR hakkında (1)

İletişim bilgilerimizin ardından kişisel bilgilerimizi de aşağıda gördüğünüz şekilde giriyoruz.

IBKR iletişim bilgileri (2)
IBKR hakkında (2)

TC Kimlik numaramızı da aşağıda gördüğünüz şekilde girerek başvuru sürecine devam ediyoruz.

IBKR hakkında (3)
IBKR hakkında (3)

Sıra geldi “Employment” (istihdam) bölümüne. Burada “Employed” (çalışan seçeneğini seçiyoruz. Durumunuz farklıysa kendinize uygun seçeneği işaretleyebilirsiniz tabi. Daha sonra çalıştığımız yerin ismini ve adresini, firmanın ne iş yaptığını (import-export, ithalat-ihracat gibi) ve bu şirkette ne iş yaptığımızı (accountant, muhasebeci gibi) giriyoruz.

IBKR hakkında (4)
IBKR hakkında (4)

Geldik para mevzuna. 🙂 Burada net servetimize nasıl katkı yaptığımız soruluyor. Burada maaş seçeneği (Income from Employment) otomatik olarak seçili. Diğer seçeneklerden uygun olan varsa onları da seçiyorsunuz. Örneğin ben faiz ve kar payı (Interest/Dividend Income) seçeneğini de işaretledim.

IBKR hakkında (5)
IBKR hakkında (5)

Hakkında bölümünün son soruları ile güvenlik üzerine. Şifrenizi falan unutursanız bu sorulara ve yanıtlarına ihtiyacınız olacak. Örnek olarak seçtiğim sorular ve kafadan attığım cevaplarını aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

IBKR hakkında (6)
IBKR hakkında (6)

Mevzuat gereği Interactive Brokers tarafından istenen bilgiler

Hesap bilgileri

Başvuru sürecinin ikinci aşaması düzenleyici bilgiler aşaması. Öncelikle, hesabınızın türünü seçiyorsunuz. “Cash” (nakit), “margin” ve “portfolio margin” seçenekleriniz var. Kaldıraçlı işlem yapmayacağım için nakit seçeneğini tercih ediyorum. Hesap türünü belirlemeden önce şu yazıma bir bakmanız faydalı olabilir. Yıllık geliriniz, net servetiniz ve yatırıma yönlendirilebilir net servet sorularında kendiniz için uygun seçeneği işaretliyorsunuz. Bir sonraki soruda ise yatırım amacınız soruluyor. Ben sermayenin korunması ve büyümesi ile gelir elde etme seçeneklerini aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere seçtim.

IBKR düzenleyici bilgiler (1)
IBKR düzenleyici bilgiler (1)

Yatırım deneyimi ve ürünler

Devamında yatırımcı olarak deneyiminiz soruluyor. Buradaki cevaplara göre ne tür işlemler yapabileceğiniz belirleniyor sanırım. Örneğin hisse kısmına 6-10 yıllık deneyim, yılda 51-100 işlem yaptığım ve hisse senetlerine yatırım konusunda bilgimin iyi düzeyde olduğunu belirttim. Sizlerde durumunuza uygun seçenekleri işaretleyebilirsiniz. Opsiyonlar kısmında daha az tecrübeli olduğumu belirttim aşağıda gördüğünüz üzere.

IBKR düzenleyici bilgiler (2)
IBKR düzenleyici bilgiler (2)

Tecrübenizi aktardıktan sonra “Markets” (piyasalar) kısmında hangi coğrafi alanlarda işlem yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor. ABD zaten tanımlı. Diğer ülke piyasalarını seçmek için “Add” (ekle) seçeneğiniz tıklıyorsunuz. Aşağıdaki gibi bir arayüz çıkıyor. Ben Avrupa ülkeleri ile ABD’yi seçtim. Sizler kendinize uygun seçenekleri işaretleyebilirsiniz.

IBKR düzenleyici bilgiler (3)
IBKR düzenleyici bilgiler (3)

Currency Conversion” yani para dönüşümü seçeneği “global” (küresel) olarak otomatik geliyor. Hemen altında “Additional products” (ilave ürünler) seçeneği var. Aşağıdan gördüğünüz üzere tahviller (bonds), gelecek sözleşmeleri (futures) gibi seçenekler var. Bunlarla ilgileniyorsanız işaretleyebilirsiniz.

IBKR düzenleyici bilgiler (4)
IBKR düzenleyici bilgiler (4)

İstihdam bilgileri

Bir diğer soru da hesap sahibi olarak sermaye piyasalarında işlem gören herhangi bir şirkette %10 ve daha yüksek bir paya sahip olup olmadığınız soruluyor. Ben de maalesef hayır seçeneğini işaretliyorum. 🙁 Ayrıca, gelir karşılığında varlıklarınızı ödünç vermek isterseniz “Stock Yield Enhancement Program” seçeneğine katılıma tik atabilirsiniz.

IBKR düzenleyici bilgiler (5)
IBKR düzenleyici bilgiler (5)

Merak etmeyin az kaldı. Şimdi hangi vergi hukukuna tabi olduğunuzla ilgili soruları aşağıda gördüğünüz şekilde cevaplamalısınız. “Foreign tax identification number” (Yabancı vergi numarası) kısmına TC Kimlik numaranızı yazın. Zira bu numara aynı zamanda vergi kimlik numaranız.

IBKR düzenleyici bilgiler (6)
IBKR düzenleyici bilgiler (6)

Nihayet sözleşmeler kısmına geldik. Bu kısımda ilgili yerleri aşağıda gördüğünüz şekilde “Yes” (evet) diyor imzalıyor ve devam diyorsunuz.

IBKR düzenleyici bilgiler (7)
IBKR düzenleyici bilgiler (7)
IBKR düzenleyici bilgiler (8)
IBKR düzenleyici bilgiler (8)

Gözden geçirme ve sözleşmeler

Karşınıza gözden geçirme sayfası ve hemen altında sözleşmeler geliyor. Bu bilgilerin doğruluğunu kontrol edip imzalıyorsunuz. Başvurunuz neredeyse bitti. Geriye sadece istenen belgeler kısmı kalıyor.

IBKR gözden geçirme ve sözleşmeler (1)
IBKR gözden geçirme ve sözleşmeler (1)
IBKR gözden geçirme ve sözleşmeler (2)
IBKR gözden geçirme ve sözleşmeler (2)

Interactive Brokers tarafından istenen belgeler

Aşağıda gördüğünüz üzere hesabınızın açılması için yapmanız gereken son adımlar karşınıza çıkıyor. Daha önce iletişim bilgileri kısmında geçerli bir telefon numarası girdikten sonra o numarayı teyit etmem istenmişti. Ancak, bu adımı bu aşamaya kadar ertelemiştim. Aşağıda gördüğünüz üzere bu aşamada telefonuma gelen kodu girerek telefon numarasının bana ait olduğunu teyit ettim. “Fund Your Account” (hesabınızı fonlayın) seçeneğinde sizden açacağınız hesaba şimdiden para yatırmanız bekleniyor. Eğer yatırırsanız başvurunuz öncelikli olarak incelenip sonuca başlanacak. Eğer hesap açılışı olmazsa yatırdığınız para size iade edileceği söyleniyor. Yani zorunlu bir adım değil. Tercih sizin.

IBKR istenen bilgi ve belgeler (1)
IBKR istenen bilgi ve belgeler (1)

Hesap açmak için iki belge isteniyor. İlki beyan ettiğiniz kişi olduğunuzu kanıtlayan fotoğraflı kimlik belgesi. Aşağıda gördüğünüz üzere Pasaport, nüfus cüzdanı (National ID) veya sürücü belgesi (Driver’s License) seçeneklerinden biri işinizi görüyor. Ayrıca, Yeşil Kartınız varsa onu da kullanabilirsiniz.

IBKR istenen bilgi ve belgeler (2)
IBKR istenen bilgi ve belgeler (2)

İstenen ikinci belge ise ikametgahınız ile ilgili. Adresinize gönderilmiş bir banka hesap özeti (Bank Statement), aracı kurum hesap özeti (Brokerage Statement) veya güncel (12 ayı geçmemiş) elektrik/su/sabit telefon/doğalgaz faturaları seçeneklerinden biri iş görüyor. Başka belgeler de kabul görüyor ama Türkiye’ye pek olmayan türden belgeler bunlar. En kolayı elektrik faturası gibi bir faturayı taramanız bence. Tabi tercih sizin.

IBKR istenen bilgi ve belgeler (3)
IBKR istenen bilgi ve belgeler (3)

Bu iki belgeyi tarayıp aşağıda gördüğünüz şekilde siteye yüklemeniz (Upload Documents) gerekiyor. İstenen belgeler sayfasının hemen altın “Email, Fax, or Mail” ifadesini tıkladığınızda ulaşabilirsiniz yükleme seçeneklerine. Siteye yükleme yerine newaccounts@interactivebrokers.com adresine e-posta’da atabilirsiniz. Kabul edilen dosya formatları ise pdf, jpeg, jpg ve png. Yani belgelerinizin resmini telefon ile çekip rahatlıkla yükleyebilirsiniz. 🙂

IBKR istenen bilgi ve belgeler (4)
IBKR istenen bilgi ve belgeler (4)

Sonuç olarak

Interactive Brokers ile çalışmak isterseniz nasıl bireysel hesap açacağınızı görsellerle açıklamaya çalıştım. Bu çalışmanın yurtdışı yatırımı yapmak isteyen okuyucularıma faydalı olmasını umuyorum. Ayrıca, Interactive Brokers hesabınıza nasıl para transferi yapacağınızı da öğrenmek isterseniz, Para Transferi Sorunu ve Yurtdışı Yatırım başlıklı yazıma bir göz atabilirsiniz. Son kısımda yine görsel bir şekilde süreci açıklıyorum.

Sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz. 🙂 Sevgiler.

Wise (eski adıyla TransferWise) hesabı ile yurtdışı aracı kurumlara düşük maliyetli para transferi yapmak için: Wise hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2020 Pintidegiltutumluyum

85 thoughts on “Interactive Brokers: Görsellerle Hesap Açılışı

     1. çok teşekkürler emekleriniz için. hocam W-8ben formunu doldururken İBKR de % 20 kısmını hiç bir yerde göremedim. update ettim yine gözükmüyor. müsait zamanınızda ibkr için W-8ben formunda % 20 olarak gözükmesi için ne yapabiliriz?yoksa TR vatandaşları otomatik % 20 oluyor mu bir bilginiz var mı?

      çok teşekkürler.

     2. Merhaba Mahmut Bey,

      Confirm your Tax Residency ksımında Türk vatandaşı olduğunuzu ve iki ülke arasındaki vergi anlaşmasından yararlanacağınızı beyan ediyorsunuz zaten. Dolayısıyla kar payı için ödeyeceğiniz vergi %20 olacak. Kolaygelsin.

    1. Ibrk de hesap açtom onaylandı. Hiç karşıma w-8ben formu çıkmadı. Siz hangi aşamada bu formla karşılaştınız?

     1. Merhaba Tolga Bey;

      Confirm your Tax Residency ksımında Türk vatandaşı olduğunuzu ve iki ülke arasındaki vergi anlaşmasından yararlanacağınızı beyan ediyorsunuz. Yazının ilgili bölümündeki resimlere dikkatlice bakarsanız o şekilde bir ifade görebilirsiniz. Hayırlı olsun hesabınız. Selamlar.

 1. çok teşekkürler hocam. hocam buraya normal banka yoluyla para gönderme ve çekme işlemlerini siz yaptığınızda anlatabilir misiniz. ilk defa bu işleri yapacaklar için iyi olur. yanlışlık yapıp paramızdan olmayalım

   1. merhaba, bilgiler icin tesekkurler.. vergi konusunda birsey goremedim, kazandik ve parayi tekrar turkiyedeki hesabimiza cekmek istedik, vergilendirme nasil oluyor? ibkr turkiyeye kazancimizi bildiriyor mu?

    1. Merhaba Onur Bey;

     Vergilendirme ile ilgili çok kapsamlı yazılarım var. Vergi başlığı altında bulabilirsiniz. IBKR otomatikman kazancınızı Türkiye’deki idareye bildirmiyor. Ancak, talep edilirse bildireceklerini söylenmişlerdi bana. :). Selamlar.

 2. Sözleşmede hukuki durumlarda hangi mahkemeler yetkili belirtilmişmi. Yüklü bir miktarda işlem yapmak bu platformlar için güvenlimidir acaba.herhangi bir problemle karşılaştığımızda hukuki yoldan problemi çözmek için nereye başvurmak gerekiyor belirtilmişmi

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   IBKR ABD merkezli bir şirket. Bu kurumla hukuki bir sorununuz olursa ABD mahkemelerini kullanmanız gerekir. Onun dışında zaten dünyanın en büyük aracı kurumlarından biri. Türkiye’de ki aracı kurumlar bu firmaların altyapısını kullanıyor zaten. Selamlar.

   1. Merhaba bay Tutumlu sizden bir konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum mail adresiniz varsa benimle paylaşabilirmisiniz,

    1. Merhaba,

     Bana admin@pintidegiltutumluyum.com adresinden ulaşabilirsiniz. Ancak, bloğa ayırdığım vaktin kısıtlı olması nedeniyle sık kontrol edemiyorum mailleri. Yada bana twitter hesabımdan ulaşabilirsiniz: #pintidegiltutu1 Selamlar.

 3. IBKR’da mevcut paranızın tamamı etf veya hisse senetlerine bağlıysa, aylık kullanım ücreti olan 10 doları nasıl tahsil ediyorlar? kmh gibi bir şey mi var yoksa ilk satış işleminizde geriye dönük mü kesiyorlar?

  1. Aslında Gedik Universal üzerinden IBKR altyapısını kullandım ve şu ana kadar herhangi bir aylık ücret ödemedim. Ancak Gedik Universal başka bir uluslararası aracı kurumla anlaşınca IBKR’ye geçmeye karar verdim. Henüz pozisyonlarım IBKR hesabına taşınmadı. Yeni alımda yapmadım. Dolayısıyla, pratikte nasıl uygulanır bilemiyorum. Ama zaten benim niyetim her ay 2 ETF işlemi yapmak. Yani 10 dolarlık. 🙂 Ayrıca, hesabımda para kalmasa da ETF’lerden aylık en az 10 dolarlık nakit akışım var. Yani nakitsiz kalma gibi bir durumum yok.

 4. Tüm yazılarınız için teşekkürler. Gerçekten çok faydalı ve öğretici. IBKR hesap açma alt limiti bilgisi var mı?

  1. Merhaba Umut Bey,

   Bildiğim kadarıyla yok. Bu arada beğendiğiniz yazıları paylaşmayı unutmayın. Selamlar.

 5. Merhabalar öncelikle yurt dışı yatırımlar konusunda ülkemizde kısıtlı bilgiler olduğunu farkettim kurduğunuz site sayesinde birçok bilgi edindim bu konuda teşekkür ederim size. Interactive Brokers hesabı oluşturmak üzereyim bende. Yalnız takıldığım bir husus var vergi beyannamesi menüsü karşıma çıktı bu konu hakkında bilginiz var mı ben kamu kurumunda çalıştığım için son aylık bordromu gönderdim de bakalım kabul görecek mi.

  1. Merhaba;

   Bloğun faydalı olmasına sevindim. Sorununuza gelince, vergi menüsünden neyi kastettiğinizi anlayamadım. Bireysel hesap açılışında yazıda detaylı ifade ettiğim gibi sadece iki belge isteniyor: biri kimlik belgesi, diğeri de herhangi bir fatura. Tabi farklı bir tür hesap açmaya çalıştıysanız farklı bir bilgi talebi de söz konusu olabilir. Sorununuz çözülünce bu başlığın altına geri bildirim sağlayabilirseniz herkes için faydalı olur. Selamlar.

   1. Sanırım farkı türde hesap açılışı yaptım ondan vergi beyannamesi istemiş. Bende yeni baştan sizin anlattığınız şekilde adım adım hesap açılışı yaptım sıkıntı yaşamadım hesap açıldı şükür. Yalnız hisse alım satımı yapamıyorum hesapta 700 dolar mevcut bakiyem var sorunu anlamadım biraz kafa yordum da ticaret izinlerini mi aktif etmek gerekiyor böyle bir sorunla karşılaştınız mi siz işlem yapabiliyor musunuz?

    1. Merhaba,

     Sorunu hallettiğinize sevindim. Diğer konuya gelince, bazen TL’den dolara dönüşüm yaptığınızda hesabınıza paranın fiili aktarılması bir kaç günü bulabiliyor. Yada ilk seferde güvenlik nedeniyle bir süre bloke ediyor olabilirler. Bir süre daha bekleyin. Çözülmezse, live chat ile müşteri hizmetleriyle görüşebilirsiniz. Kolaygelsin.

     1. Teşekkür ederim bilgileriniz için emeğinize sağlık sağlıcakla kalın.

 6. Merak ettiğim şey şu. İnteraktifbrokers hesap açtım. Mesela şöyle bir şey var mı. Hesabınızda 2000 dolardan az para varsa haftada en fazla 2 tane al sat yapabilirsin gibi.. İşlem sayısını geçersen ceza alır mısın gibi.

  1. Merhaba Nihat Bey,

   Hesabınızda 2.000 dolardan az varlık (para + finansal varlıklar) varsa aylık 20 dolar minimum komisyon ücreti var. Yani hiçbir işlem yapmazsanız bile ayda 20 dolar ödemek zorundasınız. Ancak, alım satım yaparsanız. Ödeyeceğiniz komisyonlar bu 20 dolardan düşüyor. Ödediğiniz komisyon 20 doları aşarsa ilave kısmını da ödüyorsunuz. Yani şirket diyor ki ayda en az 20 dolar komisyon ödeyecek kadar işlem yapsan iyi olur. Yoksa ben her hâlükârda bu kadarlık ücret alacağım senden diyor. Varlık toplamız 2.000 doların üzerindeyse bu şart aylık 20 dolar değil 10 dolara düşüyor.

   1. Peki merak ettiğim şu. Hisse senedi al sat yaparken 1 günde istediğim kadar yapabilir miyim. Mesela günde 100 kere al sat yapmak istesem adamlar diyor mu bu iş için en az şu kadar paran olmalı. Yoksa haftada en fazla 2 tane al sat yaparsın. 2 taneyi geçersen ceza alırsın diyorlar mı

 7. MERHABA,
  liquid net worth min.5k olması gerekiyor diyor ancak benim net worth 5k altı olduğu için kabul etmiyor. Yani net worth, liquid net worth’ün altında olmaması gerekiyor diye uyarı verdi. ikisinide 5-20k arası yaptıktan sonra 5k altında bir hesap değerine ve işlem yapmama sorun çıkartırmı?

  1. Merhaba Muhammet Bey,

   Nakit ve eşdeğeri servetinizin, toplam servetinizden düşük olması gerekiyor mantık gereği. Tersini yazarsanız uyarı vermesi normal. Onun dışında 5.000 doalr altı işlem yapmanızın herhangi bir sıkıntıya yol açacağını sanmıyorum. Bol kazançlar.

 8. merhaba çok güzel bilgiler veriyorsunuz teşekkürler benim birkaç sorum var 1. ben üniversite öğrencisiyim işim olmadığı için para kazanmıyorum gelir kısmında en az olan şıkları seçsem? 2. trading experince and permissions kısmında options seçeneğinin ne anlama geldiğini anlamadım ? 3. son kısımda fund your account kısmını atlaya biliyor muyuz sonradan parayı yatırabiliyor muyuz ve para alt sınırı var mı ?

  1. Merhaba Hasan Bey;

   İlk sorunuzla ilgili olarak öğrenci olduğunuz için bir sorun çıkacağını sanmıyorum. İkinci sorunuzda ki options, opsiyon sözleşmeleri anlamına gelir. Çok riskli ve karmaşık yatırım araçlarıdır. Son olarak hesabınınız açıldıktan sonra fonlamanız için 3 ay süreniz var. Az bir miktarda para yatırabilirsiniz ama 2.000 doların altındaki hesaplarda işlem yapamıyor olabilirsiniz. Kolaygelsin.

 9. Merhaba,
  IBKR’de vergi ile ilgili bir doküman doldurmamız gerekmiyor sanırım? TD için doldurmuştuk.
  Ayrıca ETF konusunda paylaşmış olduğunu bir yazı mevcut mu? 🙂
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Hüseyin Bey,

   Vergi ile ilgili kısmı “Confirm your tax residence” başlığı altında dolduruyorsunuz. Orada o form kapsamında vergi anlaşmasından yararlanmak istediğinizi beyan ediyorsunuz. Yada doğrudan o formu doldurma imkanı da tanınmış o bölümde. ETF’lerle ilgili epey bir yazı var. Aşağıdaki ilk yazıdan başlayabilirsiniz.

   ETF – Exchange Traded Funds

   Kolaygelsin.

  1. Boş bırakabilirsiniz sanırım. O kalemin altında para yatıranların başvurularına öncelik verileceği yazıyor. Yani başvuru için para yatırmak zorunda değilsiniz. Kolaygelsin.

 10. Peki merak ettiğim şu. Hisse senedi al sat yaparken 1 günde istediğim kadar yapabilir miyim. Mesela günde 100 kere al sat yapmak istesem adamlar diyor mu bu iş için en az şu kadar paran olmalı. Yoksa haftada en fazla 2 tane al sat yaparsın. 2 taneyi geçersen ceza alırsın diyorlar mı

 11. Merhaba hocam deneyimlerinizi ve birikimlerinizi paylaşmanız harika çok faydası oluyor. Anlattığınız şekilde interactive üye olurken final bölümüne geldiğimizde sizin ekranınızda göründüğü gibi benim ekranımda 4 seçenek çıkmadı. Bende para gönderme kimlik doğrulama ve telefon doğrulama seçeneği vardı. telefon doğrulmayı yaptım kimlik doğrulama için resim gönderdim inceleme diyor. ama adres doğrulama ve son sayfada belirttiğiniz belgeleri göndereceğim seçenek yok nasıl göndereceğim? ikinci sorumda para yatırma işlemini kimlik onayının sonrasında veya öncesinde yapma gibi bir şart var mı? Teşekürler

  1. Merhaba Muhammet Bey,

   Niye sizden adres doğrulama ile ilgili belge istenmediği hakkında bir fikrim yok açıkçası. Ancak, hesabınızı açabiliyorsanız sorun yok diye düşünüyorum. Eğer eksik belge var ise zaten size dönüş yaparlar diye tahmin ediyorum. Para yatırma hesap açmak için şart değil. Sadece para yatıranların başvurularına öncelik vereceğiz diyorlar. Hesap açıldıktan sonra para yatırmak için 3 ayınız var. Selamlar.

 12. Verdiğiniz cevaplar için tşkler hocam. Hesabım bugün onaylandı. Para yatırmak için minumum tutar nedir? Deneme yapmak için ve Türkiyedeki banka hesabımı sisteme kayıt etmek için gönderebileceğim minumum tutar nedir? Ayrıca başta üyelik formu oluştururken yıllık kazancımı minumumda tuttum başta üyelik formu oluştururken verdiğimiz rakamlar işlem yapmamızı etkilermi? Ben sistemi çözdükten sonra başlangıç olarak 1000$ yatırmayı düşünüyorum sonra iki parça halinde 2000 e tamamlamayı düşünüyorum. Bu durum yapacağım işlemleri etkilermi? Örneğin: varlıklarınız 10.000$ olmadan işlem yapamazsınız gibi bir sorunla karşılaşırmıyım? Ayıracağınız zaman için şimdiden teşekürler.

  1. Hayırlı olsun Muhammet Bey. Para aktarmak için minimum bir tutar bildiğim kadarıyla yok. Ancak, varlık toplamınız 2.000 doların altında olursa aylık 10 dolar yerine 20 dolar minimum komisyon ödersiniz. Bol kazançlar.

   1. Hocam Türkiye de işlem başına 20 dolar kesiyorlar. İnteraktive de anladığım kadarıyla trasfer ücretide ödemeyeceğiz. İnteraktive nin Türkiye de citi bankta havuz hesabı varmış. Enpara üzerinden (havale ücretsiz) Türkiye deki bankaya TL gönderdiğimizde bir süre sonra borsadaki hesabımıza sıfır maliyetle para aktarmış oluyoruz. Her ay 4 farklı alım yapacak olsam Türkiye de 80 usd interaktive de 20 USD. Bir süre bu maliyete katlanabilirim daha sonra zaten 10 usd ye düşecek. Lafı uzatmadan sorumu sorayayım 🙂 Hocam TL gönderiminde banka ünvanı kısmına ne yazacağız? Citi bank’ın ünvanınımı yazacağız yoksa interaktive mi yazacağız?

 13. Hocam bir sorum daha olacak kimlik belgelerimizi yüklediğimiz sayfanın sol alt köşesinde print Application yazıyor. Oraya tıkladığımda üye olurken verdiğim cevaplar ve ve onaylıyorum şeklinde ifadeler var. Bu belgeyi imzalayıp gönderecekmiyiz?

 14. Merhaba ,
  istenilen evrakları (bank statement, driver licens) yükledim. Bugun completed yapmış ancak hesap hala açılmadı sebebi ne olabilir ? bank wire’den TL transferide yapmıştım ancak henüz hesabımdan çekilmemiş.?

  1. Bilemiyorum Muhammet Bey. Online live Chat yoluyla bir müşteri temsilcisi ile görüşmeniz faydalı olabilir. Kolaygelsin.

 15. Ek olarak benden net worth kısmına doldurduğum rakamın ıspatını içeren belge istiyor. Ben gerçek net worth yazmadığım için ıspatlayamıyorum yardımcı olurmusunuz?

  1. Sorununuzu anlayamadım Muhammet Bey. Çok farklı bir değer yazdıysanız firma teyit etmek istiyor olabilir. Bunun çözümünü bilmiyorum maalesef.

 16. Merhaba,

  Bu detaylı bilgi ile çok sayıda insanı IBKR’de hesap açmaya yönlendirdiğinizin farkındasınızdır herhalde. Referans bilgisi ile bunun bir miktar karşılığını da alabilirsiniz aslında. Yani sayfanın başındaki “firmanın ana sayfası” yazısını standart ana sayfa yerine IBKR’deki “Refer a friend” kısmında çıkan linkinize yönlendirseniz hem siz kaydolan kişi başına 200 $ kazanırsınız, hem de sizin referansınızla kaydolan kişiler 1 adet IBKR hissesi (şu anki değeri yaklaşık 70 $) kazanır. Herkes için kazançlı olur. Aksi takdirde IBKR’nin Türkiye’den kaydolan yatırımcı sayısındaki artışın nedenini bilmedikleri için sizden haberi olmaz 🙂

  1. Merhaba Volkan Bey,

   Konuya hiç bu açıdan yaklaşmamıştım. 🙂 Eğer okuyucularıma da fayda sağlayacaksa böyle bir değişiklik yapabilirim. Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim. Selamlar;

 17. Meraba ben interaktifbrokers hesap açtım hisse senedi alıp satıyorum. Aynı hisseyi aynı gün içinde 3 veya 4 defa alıp sattığım için şöyle bir uyarı geldi…. Potential pattern day trade… Heralde ceza aldım. Başka bir hisse almak istiyorum ama izin vermiyor. Elimde var olanları satmaya izin veriyor. Fakat yenisini almaya izin vermiyor. . Ne yapmam gerekiyor. Yada kaç gün beklemem gerekiyor?? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Nihat Bey;

   Benzer şikayetleri diğer okuyucularımdan da duydum. Ben sık işlem yapmadığım için bu tür bir sorunla karşılaşmadım. Anladığım kadarıyla hesabınızın türü cash yani nakit. Hesabınızda o an nakit yoksa sistem izin vermiyor. Satım sonrası hesabınıza para yatırılması ise 2 iş günü alıyor. Yani T+2 kuralı var. Hesap türünüzü margin hesaba dönüştürerek sorunu çözebilirsiniz sanırım. Ayrıca, live chat ile bir müşteri temsilcisine danışmanızda faydalı olabilir. Kolaygelsin.

 18. Çok teşekkür ederim. Ben margün hesap açtım. Okuyanlara faydalı olur belki. Hesabınızda 25 bün dolar altında para varsa 5 iş günü içinde en fazla 3 işlem yapma hakkınız varmış. Tabi yinede araştırın.

 19. ikbr için türkiyeden sadece ıkbr pro hesabı açılabiliyormuş doğru mudur?hesabımı açtım şimdi de böyle bir saçmalıkla karşılaştım.ben aylık ücret ödemek istemiyorum.bilgilendirir misiniz?

 20. merhaba, rehberliğiniz sayesinde IBKR hesabı açtım fakat pro ve nonpro diye iki hesap seçeneği çıktı karşıma. Bunlardan hangisini seçmem daha doğru olur?

  1. Merhaba Mehmet Bey;

   Sanırım benim hesabım pro. Diğer seçeneğin avantaj veya dezavantajı konusunda bir fikrim yok doğrusu. Selamlar.

 21. td ameritrade evraklarımı yolladım herhangi bir dönüş yapmadılar. aradım işlemler uzun sürüyor lütfen bekleyin dediler 🙂

  ibkr’de hesap açtım hesabım onaylandı tam alım yapıcam hesaplarınızda ek inceleme yapılması gerekiyor diyerek hesabı trade kapattı. neden yaptınız dediğimde de gönderdiğiniz maaş bordrosu vs incelicez dediler. 1 aydır bu işlemi bekliyorum neyi inceliyorlar cok merak ediyorum.

   1. Hocam selam webull ‘da hesap açtım herşey çok kolay orada. Ama ınteractive brokers muhabir bankalarla olan anlaşması cok güzel. Tl gönderip rahat bir şekilde alabiliyorsunuz. Olmazsa zaten alımları webull aktarmak çare gibi görünüyor.

    1. Webull hesabınızda hayırlı olsun Tuğrul Bey. IBKR’deki sorunda kısa sürede çözülür umarım. Bol kazançlar.

 22. Merhaba bilgilendirme ve yol göstermeleriniz çok teşekkürler minnettarız. Yazılarınızda IBKR ye Türkiye deki pozisyonlarımızı taşıyabiliyormuyuz ve bu bize nasıl ücretlendiriliyor. Sitelerinde “Pricing” bölümüne göz gezdirdim ama anlamdım. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Erdal Bey,

   İlginç bir soru sormuşsunuz. Borsa İstanbul’daki pozisyonlarımı IBKR’ye taşımayı hiç düşünmemiştim. Türkiye’de ki aracı kurumların bu anlamda daha uygun maliyetli olacağını varsaydım çünkü. Dediğiniz işi yapan arkadaşımız varsa aslında bizi bilgilendirse güzel olurdu. Selamlar.

 23. Sanırım ben soruyu yanlış sordum. Türkiye’deki bir banka aracılığı ile edindiğim uluslararası (Avrupa ve Amerika şirketlerine ait hisseler) pozisyonları IBKR ye taşıyabilirmiyim diye sormak istemiştim.

  1. Sorunuzu yanlış anlamışım. Normal şartlar altında bu pozisyonlarınızı taşıyabiliyor olmanız lazım. IBKR bunun için para talep etmiyor. Ancak Türkiye’de ki aracı kurumunuz bu işlem için para talep edebilir. Sorup öğrenmeniz lazım. Pratikte başka sıkıntılar olabilir. Ben mesela 4 aydır Gedik Universal’daki pozisyonlarımı, yazılı talimat vermeme rağmen, IBKR’ye taşıttıramadım. Gedik’teki arkadaşlar topluca taşıyacağız, IBKR’de tarafında sorun var vs. şeklinde konuşuyorlar… Halen bir gelişme yok. Kolaygelsin.

 24. Merhaba 18 yaş altı açabiliyormuyuz büyüklerimizin banka hesabını kullanırsak yani tc kimlik numarasını girdiğimizde bir yaş sınırı var mı?

  1. Merhaba Arda Bey;

   18 yaş altındakiler için veli, çocuğu adına yatırım hesabı açılabiliyor. Sürecin başında hangi tür hesap açılmak istendiği soruluyor. O aşamada bu tür bir hesabın seçilmesi gerekiyor. Selamlar.

 25. Merhaba Bay Tutumlu,

  Yine cok guzel bir yazi olmus. Tesekkur ederim. Ancak bir sorum var. TC Kimligim var ancak Turkiye’de ikamet etmiyorum diye Turkiye’nin herhangi bir araci kurumu ile yurtdisi hisse senedi alimi yapamiyorum. Benim kosulumla ilgili bir bilginiz var midir? Turkiyedeki banka ve yatieim sirketleriyle konustum.

  Tesekkurler

  1. Merhaba Bekir Bey;

   Türkiye’deki aracı kurumlar Türkiye’de ikamet etme şartı arıyorlar sözlerinizden anladığım kadarıyla. Doğrusu, böyle bir durumda ben uluslararası bir aracı kurumla çalışmayı tercih ederdim. Yada yaşadığınız ülkede ki aracı kurumları bir göz atabilirsiniz. Kolaygelsin.

   1. Merhaba Bay Tutumlu. Bende bir soru soracaktım. İbkr de 3 dolarlık bakiyem var. Hisse satışı yaptıktan sonra iki gün yeni hisse almak için 2 gün beklemek zorunda kalıyorum. Bununla ilgili bir çözüm yok mu.

     1. Hocam bu arada Webull kullanıyor musunuz. Pasaportum yok ama Webull hesabı açtım. Pasaport yerine tc numarasını yazdım kimliğin resmini gönderdim hesabınız açıldı dedi ama henüz para falan yüklemedim. İki gün bekleme kuralı onlarda da var mı bilginiz var mı. Şimdi para çekme gönderme konusunda interactive brokerstan sorun yaşamadım o yüzden Webull a geçmeye tırsıyorum biraz

 26. Hesap türü nakit marj hesabına geçirelim dediler geçmedim. Onlarada sordum iki iş günü falan dediler pek anlamadım. Hisse mi satıyorum sattığım tutar bakiyem de görünüyor ancak alış gücü olarak görünmüyor iki gün geçtikten sonra alış gücü görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top