Interactive Brokers: Görsellerle Hesap Açılışı

Interactive Brokers: Görsellerle Hesap Açılışı

Interactive Brokers (IBKR), yurtdışı piyasalara erişim imkanı sağlayarak çevrim içi aracılık hizmeti sunan ABD merkezli bir aracı kurumdur.  IBKR hakkında daha detaylı bilgiye Aracı Kurum ve Yurtdışı Piyasalar başlıklı yazıdan erişebilirsiniz. Bir önceki yazımda da TD Ameritrade’de bireysel hesap açılış sürecini gözden geçirmiştim. IBKR’de de çevrim içi başvuru yaparak hesap açıp kullanabiliyorsunuz. Yalnız en baştan uyarayım. Yeterli İngilizce bilginiz yoksa Türkçe dil desteği olmayan bir yabancı aracı kurumla çalışmak iyi bir fikir olmayabilir. Zira herhangi bir sorun olursa iletişim kurmakta çok zorlanırsınız. 

Interactive Brokers internet sayfası

Firmanın internet sayfasını açın. Sağ üst köşede “Open Account” (yeni hesap aç) ifadesini görüyorsunuz. Buraya tıklayarak hesap açılış sürecini başlatıyoruz. Bana destek olmak isterseniz hesap açarken lütfen bu linki kullanın.

IBKR internet sayfası
IBKR internet sayfası

Karşımıza aşağıdaki şekilde gördüğünüz şekilde bir sayfa çıkıyor. Bireysel hesap açılışı yapacağımız için “Start Application” (başvuruyu başlat) butonuna tıklıyoruz.

IBKR hesap açılış sayfası
IBKR hesap açılış sayfası

Kullanıcı adı ve şifre oluşturma

İlk aşama olarak, aşağıdaki resimden gördüğünüz üzere bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmamız isteniyor.

IBKR kullanıcı adı ve şifre oluşturulması
IBKR kullanıcı adı ve şifre oluşturulması (1)

E-posta adresimizi giriyoruz. Hemen ardından 8-9 karakter uzunluğunda, en az 3’ü rakam ve en az 3’ü harf olmak üzere tamamı küçük harften oluşan bir kullanıcı adı belirliyoruz. Kullanıcı adımızda özel karakter bulunmaması gerekiyor.

IBKR kullanıcı adı ve şifre oluşturulması (2)
IBKR kullanıcı adı ve şifre oluşturulması (2)

Benzer şekilde 8 ila 40 karakter uzunluğunda ve en az bir harf ve bir rakam içerecek şekilde şifremizi aşağıda gördüğünüz şekilde belirliyoruz. “Create Account” (hesap yarat) tuşuna basıyoruz.

IBKR kullanıcı adı ve şifre oluşturulması (3)
IBKR kullanıcı adı ve şifre oluşturulması (3)

Bu işlemin ardından Interactive Brokers bize teyit amaçlı bir e-posta yolluyor.

IBKR onay e-postası
IBKR onay e-postası (1)

E-postanıza gelen “Verify Account” (hesabınızı teyit edin) butınuna tıklıyoruz.

IBKR onay e-postası (2)
IBKR onay e-postası (2)

Hesap tipi seçimi

Belirlediğimiz kullanıcı adı ve şifreyle başvuru sürecine devam etmek için karşımıza gelen ekrandan giriş yapıyoruz.

IBKR hesap oluşturma giriş
IBKR hesap oluşturma giriş

Bu aşamadan sonra asıl başvuru sürecimiz başlıyor. İlk iş olarak açacağımız hesap tipini belirliyoruz. Bireysel yatırım hesabı açacağımız için “Individual” ifadesini seçim “continue” (devam) diyoruz.

IBKR hesap tipi seçimi
IBKR hesap tipi seçimi

Başvuru sürecimiz 4 aşamadan oluşuyor. İlk aşamada kendi hakkımızdaki bilgileri paylaşacağız. Adımız, soyadımız, adresimiz ve telefon numaramızı aşağıda gördüğünüz şekilde giriyoruz. Tabi başvuru sürecinde size göstermek için girdiğim bilgilerin tamamen uydurma olduğunu da belirteyim.

Hakkınızda bölümü

IBKR iletişim bilgileri (1)
IBKR hakkında (1)

İletişim bilgilerimizin ardından kişisel bilgilerimizi de aşağıda gördüğünüz şekilde giriyoruz.

IBKR iletişim bilgileri (2)
IBKR hakkında (2)

TC Kimlik numaramızı da aşağıda gördüğünüz şekilde girerek başvuru sürecine devam ediyoruz.

IBKR hakkında (3)
IBKR hakkında (3)

Sıra geldi “Employment” (istihdam) bölümüne. Burada “Employed” (çalışan seçeneğini seçiyoruz. Durumunuz farklıysa kendinize uygun seçeneği işaretleyebilirsiniz tabi. Daha sonra çalıştığımız yerin ismini ve adresini, firmanın ne iş yaptığını (import-export, ithalat-ihracat gibi) ve bu şirkette ne iş yaptığımızı (accountant, muhasebeci gibi) giriyoruz.

IBKR hakkında (4)
IBKR hakkında (4)

Geldik para mevzuna. 🙂 Burada net servetimize nasıl katkı yaptığımız soruluyor. Burada maaş seçeneği (Income from Employment) otomatik olarak seçili. Diğer seçeneklerden uygun olan varsa onları da seçiyorsunuz. Örneğin ben faiz ve kar payı (Interest/Dividend Income) seçeneğini de işaretledim.

IBKR hakkında (5)
IBKR hakkında (5)

Hakkında bölümünün son soruları ile güvenlik üzerine. Şifrenizi falan unutursanız bu sorulara ve yanıtlarına ihtiyacınız olacak. Örnek olarak seçtiğim sorular ve kafadan attığım cevaplarını aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

IBKR hakkında (6)
IBKR hakkında (6)

Mevzuat gereği Interactive Brokers tarafından istenen bilgiler

Hesap bilgileri

Başvuru sürecinin ikinci aşaması düzenleyici bilgiler aşaması. Öncelikle, hesabınızın türünü seçiyorsunuz. “Cash” (nakit), “margin” ve “portfolio margin” seçenekleriniz var. Kaldıraçlı işlem yapmayacağım için nakit seçeneğini tercih ediyorum. Hesap türünü belirlemeden önce şu yazıma bir bakmanız faydalı olabilir. Yıllık geliriniz, net servetiniz ve yatırıma yönlendirilebilir net servet sorularında kendiniz için uygun seçeneği işaretliyorsunuz. Bir sonraki soruda ise yatırım amacınız soruluyor. Ben sermayenin korunması ve büyümesi ile gelir elde etme seçeneklerini aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere seçtim.

IBKR düzenleyici bilgiler (1)
IBKR düzenleyici bilgiler (1)

Yatırım deneyimi ve ürünler

Devamında yatırımcı olarak deneyiminiz soruluyor. Buradaki cevaplara göre ne tür işlemler yapabileceğiniz belirleniyor sanırım. Örneğin hisse kısmına 6-10 yıllık deneyim, yılda 51-100 işlem yaptığım ve hisse senetlerine yatırım konusunda bilgimin iyi düzeyde olduğunu belirttim. Sizlerde durumunuza uygun seçenekleri işaretleyebilirsiniz. Opsiyonlar kısmında daha az tecrübeli olduğumu belirttim aşağıda gördüğünüz üzere.

IBKR düzenleyici bilgiler (2)
IBKR düzenleyici bilgiler (2)

Tecrübenizi aktardıktan sonra “Markets” (piyasalar) kısmında hangi coğrafi alanlarda işlem yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor. ABD zaten tanımlı. Diğer ülke piyasalarını seçmek için “Add” (ekle) seçeneğiniz tıklıyorsunuz. Aşağıdaki gibi bir arayüz çıkıyor. Ben Avrupa ülkeleri ile ABD’yi seçtim. Sizler kendinize uygun seçenekleri işaretleyebilirsiniz.

IBKR düzenleyici bilgiler (3)
IBKR düzenleyici bilgiler (3)

Currency Conversion” yani para dönüşümü seçeneği “global” (küresel) olarak otomatik geliyor. Hemen altında “Additional products” (ilave ürünler) seçeneği var. Aşağıdan gördüğünüz üzere tahviller (bonds), gelecek sözleşmeleri (futures) gibi seçenekler var. Bunlarla ilgileniyorsanız işaretleyebilirsiniz.

IBKR düzenleyici bilgiler (4)
IBKR düzenleyici bilgiler (4)

İstihdam bilgileri

Bir diğer soru da hesap sahibi olarak sermaye piyasalarında işlem gören herhangi bir şirkette %10 ve daha yüksek bir paya sahip olup olmadığınız soruluyor. Ben de maalesef hayır seçeneğini işaretliyorum. 🙁 Ayrıca, gelir karşılığında varlıklarınızı ödünç vermek isterseniz “Stock Yield Enhancement Program” seçeneğine katılıma tik atabilirsiniz.

IBKR düzenleyici bilgiler (5)
IBKR düzenleyici bilgiler (5)

Merak etmeyin az kaldı. Şimdi hangi vergi hukukuna tabi olduğunuzla ilgili soruları aşağıda gördüğünüz şekilde cevaplamalısınız. “Foreign tax identification number” (Yabancı vergi numarası) kısmına TC Kimlik numaranızı yazın. Zira bu numara aynı zamanda vergi kimlik numaranız.

IBKR düzenleyici bilgiler (6)
IBKR düzenleyici bilgiler (6)

Nihayet sözleşmeler kısmına geldik. Bu kısımda ilgili yerleri aşağıda gördüğünüz şekilde “Yes” (evet) diyor imzalıyor ve devam diyorsunuz.

IBKR düzenleyici bilgiler (7)
IBKR düzenleyici bilgiler (7)
IBKR düzenleyici bilgiler (8)
IBKR düzenleyici bilgiler (8)

Gözden geçirme ve sözleşmeler

Karşınıza gözden geçirme sayfası ve hemen altında sözleşmeler geliyor. Bu bilgilerin doğruluğunu kontrol edip imzalıyorsunuz. Başvurunuz neredeyse bitti. Geriye sadece istenen belgeler kısmı kalıyor.

IBKR gözden geçirme ve sözleşmeler (1)
IBKR gözden geçirme ve sözleşmeler (1)
IBKR gözden geçirme ve sözleşmeler (2)
IBKR gözden geçirme ve sözleşmeler (2)

Interactive Brokers tarafından istenen belgeler

Aşağıda gördüğünüz üzere hesabınızın açılması için yapmanız gereken son adımlar karşınıza çıkıyor. Daha önce iletişim bilgileri kısmında geçerli bir telefon numarası girdikten sonra o numarayı teyit etmem istenmişti. Ancak, bu adımı bu aşamaya kadar ertelemiştim. Aşağıda gördüğünüz üzere bu aşamada telefonuma gelen kodu girerek telefon numarasının bana ait olduğunu teyit ettim. “Fund Your Account” (hesabınızı fonlayın) seçeneğinde sizden açacağınız hesaba şimdiden para yatırmanız bekleniyor. Eğer yatırırsanız başvurunuz öncelikli olarak incelenip sonuca başlanacak. Eğer hesap açılışı olmazsa yatırdığınız para size iade edileceği söyleniyor. Yani zorunlu bir adım değil. Tercih sizin.

IBKR istenen bilgi ve belgeler (1)
IBKR istenen bilgi ve belgeler (1)

Hesap açmak için iki belge isteniyor. İlki beyan ettiğiniz kişi olduğunuzu kanıtlayan fotoğraflı kimlik belgesi. Aşağıda gördüğünüz üzere Pasaport, nüfus cüzdanı (National ID) veya sürücü belgesi (Driver’s License) seçeneklerinden biri işinizi görüyor. Ayrıca, Yeşil Kartınız varsa onu da kullanabilirsiniz.

IBKR istenen bilgi ve belgeler (2)
IBKR istenen bilgi ve belgeler (2)

İstenen ikinci belge ise ikametgahınız ile ilgili. Adresinize gönderilmiş bir banka hesap özeti (Bank Statement), aracı kurum hesap özeti (Brokerage Statement) veya güncel (12 ayı geçmemiş) elektrik/su/sabit telefon/doğalgaz faturaları seçeneklerinden biri iş görüyor. Başka belgeler de kabul görüyor ama Türkiye’ye pek olmayan türden belgeler bunlar. En kolayı elektrik faturası gibi bir faturayı taramanız bence. Tabi tercih sizin.

IBKR istenen bilgi ve belgeler (3)
IBKR istenen bilgi ve belgeler (3)

Bu iki belgeyi tarayıp aşağıda gördüğünüz şekilde siteye yüklemeniz (Upload Documents) gerekiyor. İstenen belgeler sayfasının hemen altın “Email, Fax, or Mail” ifadesini tıkladığınızda ulaşabilirsiniz yükleme seçeneklerine. Siteye yükleme yerine newaccounts@interactivebrokers.com adresine e-posta’da atabilirsiniz. Kabul edilen dosya formatları ise pdf, jpeg, jpg ve png. Yani belgelerinizin resmini telefon ile çekip rahatlıkla yükleyebilirsiniz. 🙂

IBKR istenen bilgi ve belgeler (4)
IBKR istenen bilgi ve belgeler (4)

Sonuç olarak

Interactive Brokers ile çalışmak isterseniz nasıl bireysel hesap açacağınızı görsellerle açıklamaya çalıştım. Bu çalışmanın yurtdışı yatırımı yapmak isteyen okuyucularıma faydalı olmasını umuyorum. Ayrıca, Interactive Brokers hesabınıza nasıl para transferi yapacağınızı da öğrenmek isterseniz, Para Transferi Sorunu ve Yurtdışı Yatırım başlıklı yazıma bir göz atabilirsiniz. Son kısımda yine görsel bir şekilde süreci açıklıyorum.

Sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2020 Pintidegiltutumluyum

145 thoughts on “Interactive Brokers: Görsellerle Hesap Açılışı

     1. çok teşekkürler emekleriniz için. hocam W-8ben formunu doldururken İBKR de % 20 kısmını hiç bir yerde göremedim. update ettim yine gözükmüyor. müsait zamanınızda ibkr için W-8ben formunda % 20 olarak gözükmesi için ne yapabiliriz?yoksa TR vatandaşları otomatik % 20 oluyor mu bir bilginiz var mı?

      çok teşekkürler.

     2. Merhaba Mahmut Bey,

      Confirm your Tax Residency ksımında Türk vatandaşı olduğunuzu ve iki ülke arasındaki vergi anlaşmasından yararlanacağınızı beyan ediyorsunuz zaten. Dolayısıyla kar payı için ödeyeceğiniz vergi %20 olacak. Kolaygelsin.

    1. Ibrk de hesap açtom onaylandı. Hiç karşıma w-8ben formu çıkmadı. Siz hangi aşamada bu formla karşılaştınız?

     1. Merhaba Tolga Bey;

      Confirm your Tax Residency ksımında Türk vatandaşı olduğunuzu ve iki ülke arasındaki vergi anlaşmasından yararlanacağınızı beyan ediyorsunuz. Yazının ilgili bölümündeki resimlere dikkatlice bakarsanız o şekilde bir ifade görebilirsiniz. Hayırlı olsun hesabınız. Selamlar.

 1. çok teşekkürler hocam. hocam buraya normal banka yoluyla para gönderme ve çekme işlemlerini siz yaptığınızda anlatabilir misiniz. ilk defa bu işleri yapacaklar için iyi olur. yanlışlık yapıp paramızdan olmayalım

   1. merhaba, bilgiler icin tesekkurler.. vergi konusunda birsey goremedim, kazandik ve parayi tekrar turkiyedeki hesabimiza cekmek istedik, vergilendirme nasil oluyor? ibkr turkiyeye kazancimizi bildiriyor mu?

    1. Merhaba Onur Bey;

     Vergilendirme ile ilgili çok kapsamlı yazılarım var. Vergi başlığı altında bulabilirsiniz. IBKR otomatikman kazancınızı Türkiye’deki idareye bildirmiyor. Ancak, talep edilirse bildireceklerini söylenmişlerdi bana. :). Selamlar.

 2. Sözleşmede hukuki durumlarda hangi mahkemeler yetkili belirtilmişmi. Yüklü bir miktarda işlem yapmak bu platformlar için güvenlimidir acaba.herhangi bir problemle karşılaştığımızda hukuki yoldan problemi çözmek için nereye başvurmak gerekiyor belirtilmişmi

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   IBKR ABD merkezli bir şirket. Bu kurumla hukuki bir sorununuz olursa ABD mahkemelerini kullanmanız gerekir. Onun dışında zaten dünyanın en büyük aracı kurumlarından biri. Türkiye’de ki aracı kurumlar bu firmaların altyapısını kullanıyor zaten. Selamlar.

   1. Merhaba bay Tutumlu sizden bir konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum mail adresiniz varsa benimle paylaşabilirmisiniz,

    1. Merhaba,

     Bana admin@pintidegiltutumluyum.com adresinden ulaşabilirsiniz. Ancak, bloğa ayırdığım vaktin kısıtlı olması nedeniyle sık kontrol edemiyorum mailleri. Yada bana twitter hesabımdan ulaşabilirsiniz: #pintidegiltutu1 Selamlar.

 3. IBKR’da mevcut paranızın tamamı etf veya hisse senetlerine bağlıysa, aylık kullanım ücreti olan 10 doları nasıl tahsil ediyorlar? kmh gibi bir şey mi var yoksa ilk satış işleminizde geriye dönük mü kesiyorlar?

  1. Aslında Gedik Universal üzerinden IBKR altyapısını kullandım ve şu ana kadar herhangi bir aylık ücret ödemedim. Ancak Gedik Universal başka bir uluslararası aracı kurumla anlaşınca IBKR’ye geçmeye karar verdim. Henüz pozisyonlarım IBKR hesabına taşınmadı. Yeni alımda yapmadım. Dolayısıyla, pratikte nasıl uygulanır bilemiyorum. Ama zaten benim niyetim her ay 2 ETF işlemi yapmak. Yani 10 dolarlık. 🙂 Ayrıca, hesabımda para kalmasa da ETF’lerden aylık en az 10 dolarlık nakit akışım var. Yani nakitsiz kalma gibi bir durumum yok.

 4. Tüm yazılarınız için teşekkürler. Gerçekten çok faydalı ve öğretici. IBKR hesap açma alt limiti bilgisi var mı?

  1. Merhaba Umut Bey,

   Bildiğim kadarıyla yok. Bu arada beğendiğiniz yazıları paylaşmayı unutmayın. Selamlar.

 5. Merhabalar öncelikle yurt dışı yatırımlar konusunda ülkemizde kısıtlı bilgiler olduğunu farkettim kurduğunuz site sayesinde birçok bilgi edindim bu konuda teşekkür ederim size. Interactive Brokers hesabı oluşturmak üzereyim bende. Yalnız takıldığım bir husus var vergi beyannamesi menüsü karşıma çıktı bu konu hakkında bilginiz var mı ben kamu kurumunda çalıştığım için son aylık bordromu gönderdim de bakalım kabul görecek mi.

  1. Merhaba;

   Bloğun faydalı olmasına sevindim. Sorununuza gelince, vergi menüsünden neyi kastettiğinizi anlayamadım. Bireysel hesap açılışında yazıda detaylı ifade ettiğim gibi sadece iki belge isteniyor: biri kimlik belgesi, diğeri de herhangi bir fatura. Tabi farklı bir tür hesap açmaya çalıştıysanız farklı bir bilgi talebi de söz konusu olabilir. Sorununuz çözülünce bu başlığın altına geri bildirim sağlayabilirseniz herkes için faydalı olur. Selamlar.

   1. Sanırım farkı türde hesap açılışı yaptım ondan vergi beyannamesi istemiş. Bende yeni baştan sizin anlattığınız şekilde adım adım hesap açılışı yaptım sıkıntı yaşamadım hesap açıldı şükür. Yalnız hisse alım satımı yapamıyorum hesapta 700 dolar mevcut bakiyem var sorunu anlamadım biraz kafa yordum da ticaret izinlerini mi aktif etmek gerekiyor böyle bir sorunla karşılaştınız mi siz işlem yapabiliyor musunuz?

    1. Merhaba,

     Sorunu hallettiğinize sevindim. Diğer konuya gelince, bazen TL’den dolara dönüşüm yaptığınızda hesabınıza paranın fiili aktarılması bir kaç günü bulabiliyor. Yada ilk seferde güvenlik nedeniyle bir süre bloke ediyor olabilirler. Bir süre daha bekleyin. Çözülmezse, live chat ile müşteri hizmetleriyle görüşebilirsiniz. Kolaygelsin.

     1. Teşekkür ederim bilgileriniz için emeğinize sağlık sağlıcakla kalın.

 6. Merak ettiğim şey şu. İnteraktifbrokers hesap açtım. Mesela şöyle bir şey var mı. Hesabınızda 2000 dolardan az para varsa haftada en fazla 2 tane al sat yapabilirsin gibi.. İşlem sayısını geçersen ceza alır mısın gibi.

  1. Merhaba Nihat Bey,

   Hesabınızda 2.000 dolardan az varlık (para + finansal varlıklar) varsa aylık 20 dolar minimum komisyon ücreti var. Yani hiçbir işlem yapmazsanız bile ayda 20 dolar ödemek zorundasınız. Ancak, alım satım yaparsanız. Ödeyeceğiniz komisyonlar bu 20 dolardan düşüyor. Ödediğiniz komisyon 20 doları aşarsa ilave kısmını da ödüyorsunuz. Yani şirket diyor ki ayda en az 20 dolar komisyon ödeyecek kadar işlem yapsan iyi olur. Yoksa ben her hâlükârda bu kadarlık ücret alacağım senden diyor. Varlık toplamız 2.000 doların üzerindeyse bu şart aylık 20 dolar değil 10 dolara düşüyor.

   1. Peki merak ettiğim şu. Hisse senedi al sat yaparken 1 günde istediğim kadar yapabilir miyim. Mesela günde 100 kere al sat yapmak istesem adamlar diyor mu bu iş için en az şu kadar paran olmalı. Yoksa haftada en fazla 2 tane al sat yaparsın. 2 taneyi geçersen ceza alırsın diyorlar mı

 7. MERHABA,
  liquid net worth min.5k olması gerekiyor diyor ancak benim net worth 5k altı olduğu için kabul etmiyor. Yani net worth, liquid net worth’ün altında olmaması gerekiyor diye uyarı verdi. ikisinide 5-20k arası yaptıktan sonra 5k altında bir hesap değerine ve işlem yapmama sorun çıkartırmı?

  1. Merhaba Muhammet Bey,

   Nakit ve eşdeğeri servetinizin, toplam servetinizden düşük olması gerekiyor mantık gereği. Tersini yazarsanız uyarı vermesi normal. Onun dışında 5.000 doalr altı işlem yapmanızın herhangi bir sıkıntıya yol açacağını sanmıyorum. Bol kazançlar.

 8. merhaba çok güzel bilgiler veriyorsunuz teşekkürler benim birkaç sorum var 1. ben üniversite öğrencisiyim işim olmadığı için para kazanmıyorum gelir kısmında en az olan şıkları seçsem? 2. trading experince and permissions kısmında options seçeneğinin ne anlama geldiğini anlamadım ? 3. son kısımda fund your account kısmını atlaya biliyor muyuz sonradan parayı yatırabiliyor muyuz ve para alt sınırı var mı ?

  1. Merhaba Hasan Bey;

   İlk sorunuzla ilgili olarak öğrenci olduğunuz için bir sorun çıkacağını sanmıyorum. İkinci sorunuzda ki options, opsiyon sözleşmeleri anlamına gelir. Çok riskli ve karmaşık yatırım araçlarıdır. Son olarak hesabınınız açıldıktan sonra fonlamanız için 3 ay süreniz var. Az bir miktarda para yatırabilirsiniz ama 2.000 doların altındaki hesaplarda işlem yapamıyor olabilirsiniz. Kolaygelsin.

 9. Merhaba,
  IBKR’de vergi ile ilgili bir doküman doldurmamız gerekmiyor sanırım? TD için doldurmuştuk.
  Ayrıca ETF konusunda paylaşmış olduğunu bir yazı mevcut mu? 🙂
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Hüseyin Bey,

   Vergi ile ilgili kısmı “Confirm your tax residence” başlığı altında dolduruyorsunuz. Orada o form kapsamında vergi anlaşmasından yararlanmak istediğinizi beyan ediyorsunuz. Yada doğrudan o formu doldurma imkanı da tanınmış o bölümde. ETF’lerle ilgili epey bir yazı var. Aşağıdaki ilk yazıdan başlayabilirsiniz.

   ETF – Exchange Traded Funds

   Kolaygelsin.

  1. Boş bırakabilirsiniz sanırım. O kalemin altında para yatıranların başvurularına öncelik verileceği yazıyor. Yani başvuru için para yatırmak zorunda değilsiniz. Kolaygelsin.

 10. Peki merak ettiğim şu. Hisse senedi al sat yaparken 1 günde istediğim kadar yapabilir miyim. Mesela günde 100 kere al sat yapmak istesem adamlar diyor mu bu iş için en az şu kadar paran olmalı. Yoksa haftada en fazla 2 tane al sat yaparsın. 2 taneyi geçersen ceza alırsın diyorlar mı

 11. Merhaba hocam deneyimlerinizi ve birikimlerinizi paylaşmanız harika çok faydası oluyor. Anlattığınız şekilde interactive üye olurken final bölümüne geldiğimizde sizin ekranınızda göründüğü gibi benim ekranımda 4 seçenek çıkmadı. Bende para gönderme kimlik doğrulama ve telefon doğrulama seçeneği vardı. telefon doğrulmayı yaptım kimlik doğrulama için resim gönderdim inceleme diyor. ama adres doğrulama ve son sayfada belirttiğiniz belgeleri göndereceğim seçenek yok nasıl göndereceğim? ikinci sorumda para yatırma işlemini kimlik onayının sonrasında veya öncesinde yapma gibi bir şart var mı? Teşekürler

  1. Merhaba Muhammet Bey,

   Niye sizden adres doğrulama ile ilgili belge istenmediği hakkında bir fikrim yok açıkçası. Ancak, hesabınızı açabiliyorsanız sorun yok diye düşünüyorum. Eğer eksik belge var ise zaten size dönüş yaparlar diye tahmin ediyorum. Para yatırma hesap açmak için şart değil. Sadece para yatıranların başvurularına öncelik vereceğiz diyorlar. Hesap açıldıktan sonra para yatırmak için 3 ayınız var. Selamlar.

 12. Verdiğiniz cevaplar için tşkler hocam. Hesabım bugün onaylandı. Para yatırmak için minumum tutar nedir? Deneme yapmak için ve Türkiyedeki banka hesabımı sisteme kayıt etmek için gönderebileceğim minumum tutar nedir? Ayrıca başta üyelik formu oluştururken yıllık kazancımı minumumda tuttum başta üyelik formu oluştururken verdiğimiz rakamlar işlem yapmamızı etkilermi? Ben sistemi çözdükten sonra başlangıç olarak 1000$ yatırmayı düşünüyorum sonra iki parça halinde 2000 e tamamlamayı düşünüyorum. Bu durum yapacağım işlemleri etkilermi? Örneğin: varlıklarınız 10.000$ olmadan işlem yapamazsınız gibi bir sorunla karşılaşırmıyım? Ayıracağınız zaman için şimdiden teşekürler.

  1. Hayırlı olsun Muhammet Bey. Para aktarmak için minimum bir tutar bildiğim kadarıyla yok. Ancak, varlık toplamınız 2.000 doların altında olursa aylık 10 dolar yerine 20 dolar minimum komisyon ödersiniz. Bol kazançlar.

   1. Hocam Türkiye de işlem başına 20 dolar kesiyorlar. İnteraktive de anladığım kadarıyla trasfer ücretide ödemeyeceğiz. İnteraktive nin Türkiye de citi bankta havuz hesabı varmış. Enpara üzerinden (havale ücretsiz) Türkiye deki bankaya TL gönderdiğimizde bir süre sonra borsadaki hesabımıza sıfır maliyetle para aktarmış oluyoruz. Her ay 4 farklı alım yapacak olsam Türkiye de 80 usd interaktive de 20 USD. Bir süre bu maliyete katlanabilirim daha sonra zaten 10 usd ye düşecek. Lafı uzatmadan sorumu sorayayım 🙂 Hocam TL gönderiminde banka ünvanı kısmına ne yazacağız? Citi bank’ın ünvanınımı yazacağız yoksa interaktive mi yazacağız?

 13. Hocam bir sorum daha olacak kimlik belgelerimizi yüklediğimiz sayfanın sol alt köşesinde print Application yazıyor. Oraya tıkladığımda üye olurken verdiğim cevaplar ve ve onaylıyorum şeklinde ifadeler var. Bu belgeyi imzalayıp gönderecekmiyiz?

 14. Merhaba ,
  istenilen evrakları (bank statement, driver licens) yükledim. Bugun completed yapmış ancak hesap hala açılmadı sebebi ne olabilir ? bank wire’den TL transferide yapmıştım ancak henüz hesabımdan çekilmemiş.?

  1. Bilemiyorum Muhammet Bey. Online live Chat yoluyla bir müşteri temsilcisi ile görüşmeniz faydalı olabilir. Kolaygelsin.

 15. Ek olarak benden net worth kısmına doldurduğum rakamın ıspatını içeren belge istiyor. Ben gerçek net worth yazmadığım için ıspatlayamıyorum yardımcı olurmusunuz?

  1. Sorununuzu anlayamadım Muhammet Bey. Çok farklı bir değer yazdıysanız firma teyit etmek istiyor olabilir. Bunun çözümünü bilmiyorum maalesef.

 16. Merhaba,

  Bu detaylı bilgi ile çok sayıda insanı IBKR’de hesap açmaya yönlendirdiğinizin farkındasınızdır herhalde. Referans bilgisi ile bunun bir miktar karşılığını da alabilirsiniz aslında. Yani sayfanın başındaki “firmanın ana sayfası” yazısını standart ana sayfa yerine IBKR’deki “Refer a friend” kısmında çıkan linkinize yönlendirseniz hem siz kaydolan kişi başına 200 $ kazanırsınız, hem de sizin referansınızla kaydolan kişiler 1 adet IBKR hissesi (şu anki değeri yaklaşık 70 $) kazanır. Herkes için kazançlı olur. Aksi takdirde IBKR’nin Türkiye’den kaydolan yatırımcı sayısındaki artışın nedenini bilmedikleri için sizden haberi olmaz 🙂

  1. Merhaba Volkan Bey,

   Konuya hiç bu açıdan yaklaşmamıştım. 🙂 Eğer okuyucularıma da fayda sağlayacaksa böyle bir değişiklik yapabilirim. Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim. Selamlar;

   1. Merhabalar
    Sizin linkiniz aracılığıyla IBKR hesabım 21 Ocak itibariyle onaylandı. Hesabımda IBKR hissesi göremedim, bu mevzu gerçek mi? Bir de sizin hesabınıza 200usd tanımlanmış mı merak ettim.

    1. Merhaba Metin Bey;

     Destek olduğunuz için teşekkür ederim. Hesabıma henüz 200 dolar yatmadı. Aslına bakılırsa IBKR’ın referans linkinden şu ana kadar hiç para kazanamadım. Para kazanabilmem için açtığınız hesaptaki varlık miktarının bir yıl içinde 10 bin doların üzerinde çıkıyor olması gerekiyor. Daha önce hiç geri bildirim almadığım için IBKR hissenizi ne zaman alacağınızı da bilmiyorum doğrusu. Muhtemelen hesabınızı aktif olarak kullanmaya başladıktan sonra yatar. Yattığında buradan bilgi verirseniz sevinirim. Bol kazançlar.

 17. Meraba ben interaktifbrokers hesap açtım hisse senedi alıp satıyorum. Aynı hisseyi aynı gün içinde 3 veya 4 defa alıp sattığım için şöyle bir uyarı geldi…. Potential pattern day trade… Heralde ceza aldım. Başka bir hisse almak istiyorum ama izin vermiyor. Elimde var olanları satmaya izin veriyor. Fakat yenisini almaya izin vermiyor. . Ne yapmam gerekiyor. Yada kaç gün beklemem gerekiyor?? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Nihat Bey;

   Benzer şikayetleri diğer okuyucularımdan da duydum. Ben sık işlem yapmadığım için bu tür bir sorunla karşılaşmadım. Anladığım kadarıyla hesabınızın türü cash yani nakit. Hesabınızda o an nakit yoksa sistem izin vermiyor. Satım sonrası hesabınıza para yatırılması ise 2 iş günü alıyor. Yani T+2 kuralı var. Hesap türünüzü margin hesaba dönüştürerek sorunu çözebilirsiniz sanırım. Ayrıca, live chat ile bir müşteri temsilcisine danışmanızda faydalı olabilir. Kolaygelsin.

 18. Çok teşekkür ederim. Ben margün hesap açtım. Okuyanlara faydalı olur belki. Hesabınızda 25 bün dolar altında para varsa 5 iş günü içinde en fazla 3 işlem yapma hakkınız varmış. Tabi yinede araştırın.

 19. ikbr için türkiyeden sadece ıkbr pro hesabı açılabiliyormuş doğru mudur?hesabımı açtım şimdi de böyle bir saçmalıkla karşılaştım.ben aylık ücret ödemek istemiyorum.bilgilendirir misiniz?

 20. merhaba, rehberliğiniz sayesinde IBKR hesabı açtım fakat pro ve nonpro diye iki hesap seçeneği çıktı karşıma. Bunlardan hangisini seçmem daha doğru olur?

  1. Merhaba Mehmet Bey;

   Sanırım benim hesabım pro. Diğer seçeneğin avantaj veya dezavantajı konusunda bir fikrim yok doğrusu. Selamlar.

 21. td ameritrade evraklarımı yolladım herhangi bir dönüş yapmadılar. aradım işlemler uzun sürüyor lütfen bekleyin dediler 🙂

  ibkr’de hesap açtım hesabım onaylandı tam alım yapıcam hesaplarınızda ek inceleme yapılması gerekiyor diyerek hesabı trade kapattı. neden yaptınız dediğimde de gönderdiğiniz maaş bordrosu vs incelicez dediler. 1 aydır bu işlemi bekliyorum neyi inceliyorlar cok merak ediyorum.

   1. Hocam selam webull ‘da hesap açtım herşey çok kolay orada. Ama ınteractive brokers muhabir bankalarla olan anlaşması cok güzel. Tl gönderip rahat bir şekilde alabiliyorsunuz. Olmazsa zaten alımları webull aktarmak çare gibi görünüyor.

    1. Webull hesabınızda hayırlı olsun Tuğrul Bey. IBKR’deki sorunda kısa sürede çözülür umarım. Bol kazançlar.

 22. Merhaba bilgilendirme ve yol göstermeleriniz çok teşekkürler minnettarız. Yazılarınızda IBKR ye Türkiye deki pozisyonlarımızı taşıyabiliyormuyuz ve bu bize nasıl ücretlendiriliyor. Sitelerinde “Pricing” bölümüne göz gezdirdim ama anlamdım. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Erdal Bey,

   İlginç bir soru sormuşsunuz. Borsa İstanbul’daki pozisyonlarımı IBKR’ye taşımayı hiç düşünmemiştim. Türkiye’de ki aracı kurumların bu anlamda daha uygun maliyetli olacağını varsaydım çünkü. Dediğiniz işi yapan arkadaşımız varsa aslında bizi bilgilendirse güzel olurdu. Selamlar.

 23. Sanırım ben soruyu yanlış sordum. Türkiye’deki bir banka aracılığı ile edindiğim uluslararası (Avrupa ve Amerika şirketlerine ait hisseler) pozisyonları IBKR ye taşıyabilirmiyim diye sormak istemiştim.

  1. Sorunuzu yanlış anlamışım. Normal şartlar altında bu pozisyonlarınızı taşıyabiliyor olmanız lazım. IBKR bunun için para talep etmiyor. Ancak Türkiye’de ki aracı kurumunuz bu işlem için para talep edebilir. Sorup öğrenmeniz lazım. Pratikte başka sıkıntılar olabilir. Ben mesela 4 aydır Gedik Universal’daki pozisyonlarımı, yazılı talimat vermeme rağmen, IBKR’ye taşıttıramadım. Gedik’teki arkadaşlar topluca taşıyacağız, IBKR’de tarafında sorun var vs. şeklinde konuşuyorlar… Halen bir gelişme yok. Kolaygelsin.

 24. Merhaba 18 yaş altı açabiliyormuyuz büyüklerimizin banka hesabını kullanırsak yani tc kimlik numarasını girdiğimizde bir yaş sınırı var mı?

  1. Merhaba Arda Bey;

   18 yaş altındakiler için veli, çocuğu adına yatırım hesabı açılabiliyor. Sürecin başında hangi tür hesap açılmak istendiği soruluyor. O aşamada bu tür bir hesabın seçilmesi gerekiyor. Selamlar.

 25. Merhaba Bay Tutumlu,

  Yine cok guzel bir yazi olmus. Tesekkur ederim. Ancak bir sorum var. TC Kimligim var ancak Turkiye’de ikamet etmiyorum diye Turkiye’nin herhangi bir araci kurumu ile yurtdisi hisse senedi alimi yapamiyorum. Benim kosulumla ilgili bir bilginiz var midir? Turkiyedeki banka ve yatieim sirketleriyle konustum.

  Tesekkurler

  1. Merhaba Bekir Bey;

   Türkiye’deki aracı kurumlar Türkiye’de ikamet etme şartı arıyorlar sözlerinizden anladığım kadarıyla. Doğrusu, böyle bir durumda ben uluslararası bir aracı kurumla çalışmayı tercih ederdim. Yada yaşadığınız ülkede ki aracı kurumları bir göz atabilirsiniz. Kolaygelsin.

   1. Merhaba Bay Tutumlu. Bende bir soru soracaktım. İbkr de 3 dolarlık bakiyem var. Hisse satışı yaptıktan sonra iki gün yeni hisse almak için 2 gün beklemek zorunda kalıyorum. Bununla ilgili bir çözüm yok mu.

     1. Hocam bu arada Webull kullanıyor musunuz. Pasaportum yok ama Webull hesabı açtım. Pasaport yerine tc numarasını yazdım kimliğin resmini gönderdim hesabınız açıldı dedi ama henüz para falan yüklemedim. İki gün bekleme kuralı onlarda da var mı bilginiz var mı. Şimdi para çekme gönderme konusunda interactive brokerstan sorun yaşamadım o yüzden Webull a geçmeye tırsıyorum biraz

 26. Hesap türü nakit marj hesabına geçirelim dediler geçmedim. Onlarada sordum iki iş günü falan dediler pek anlamadım. Hisse mi satıyorum sattığım tutar bakiyem de görünüyor ancak alış gücü olarak görünmüyor iki gün geçtikten sonra alış gücü görünüyor.

 27. Kolay gelsin hocam. Birinci olarak sormak istediğim ameritrade ten hesap açmak istediğimde “ ABD’de kayıtlı bir aracı-satıcı olarak TD Ameritrade, belirli ülke veya bölgelerde ikamet edenler için hesap açmaz. Lütfen gelecekte bizimle tekrar kontrol edin” şeklinde bir yazı çıkıyor, hesap açamıyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  İkinci sormak istediğim, ameritrade yada IBKR hesabı açtıktan sonra hesaba belli bir miktar aktarıp miktarın tamamına hisse almak istiyorum ve sonrasında tekrar al sat yapmayacağım 15-20 yıl o hisseleri elimde tutacağım, bu durumda ameritrade veya IBKR de bu işlemi yapmış olsam, hisse alımında alınan komisyon dışında her ay, aylık kullanım ücreti yine de kesiliyor mu, yoksa ay içinde al sat işlemi yaptığım da mı bu ücret kesiliyor.

  1. Merhaba Mustafa Bey;

   Maalesef TD Ameritrade artık Türk vatandaşlarına hesap açmıyor. Konuyla ilgili geçen hafta bir yazı yazmıştım. Bir göz atabilirsiniz. Linki aşağıda eyr alıyor:

   Gri Liste ve Yurtdışı Piyasalara Yatırım

   Diğer sorunuzla ilgili olarak bildiğim kadarıyla aylık kesilen bir kullanım ücreti yok. Kolaygelsin.

 28. Merhaba hocam değerli paylaşımlarınız için teşekkürler,

  Öğrenciyim ve IKBR hesabı açmak istiyorum.

  Birkaç sorum olacaktı:

  1- İstediğim tutar ile hesap açılışı yapabiliyor muyum? (900-1000$)
  2- Üst yorumlarda 2000 dolar altı hesaplarda 20$-10$ aylık komisyon yazıyor bu hala geçerli mi? (Kalktığına dair bir yazınızı okumuştum o yüzden.)
  3- Bir tam hisse değilde parçalı olarak alım yapabiliyor muyuz?
  4- İkametgah belgesi kısmında ismimin ve soyisimimin ilk harflerinin tek göründüğü aracı kurum hesap ekstresi var bu geçerli mi?

  5- Öğrenci olmamı paylaşmamın sebebi bir aşamada çalıştığımız yerin adresi ve pozisyonumuz sorulmuş öğrenci olduğum için orayı geçebiliyor muyum?

  Şimdiden teşekkürler.

  Ve referans linkiniz varsa kullanabilirim.

  1. Merhabalar;

   Sorularınızı bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalışayım:

   1. İstediğiniz tutarla hesap açabilirsiniz.
   2. Komisyon kalktı. Ayrıntılı bir yazımda var:
   Aylık Minimum Komisyon Şartı IBKR’da kalktı!
   3. Bilmiyorum. Bu konuyu araştırmadım maalesef.
   4. Geçerli olmayabilir. Bir fatura daha kolay olur.
   5. Emin değilim. Deneyip görmeniz lazım.

   Referans linki buraya tıklayabilirsiniz. Destek olduğunuz için teşekkür ederim. Sevgiler.

 29. Tel confirmation cade gelmiyor hesap açılışı sırasındA. Gri listeye alınmamız ile ilgili olabilir mi. Operatör veya hatta bir sıkıntı yok benim tarafımda.

  1. Bu yönde daha önce deneyimlerini paylaşanlar olmuştu yorumlar kısmında. Bir göz atın nasıl çözmüşler. Ayrıca bazen bende girerken şifre alamıyorum telefona. Sanırım zaman zaman yoğunluk oluşuyor. Selamlar.

 30. Merhabalar, Interactive Brokers tan yardımınızla hesap açtım ve hesabıma para transferi yaptım, teşekkür ederim bunun için. Yalnız hisse alımında sıkıntı yaşıyorum, görseller ve fotoğraflarla IBKR den hisse alımı nasıl yapılır göstermeniz mümkün mü? Hisse alımı yapmak istediğimde sürekli bu hatayı alıyorum.

  Not allowed to open a position: no trading permission. You may need to add the appropriate trading permission through Client Portal.
  (Pozisyon açmaya izin verilmiyor: ticaret izni yok. Müşteri Portalı aracılığıyla uygun ticaret iznini eklemeniz gerekebilir.)
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Mustafa Bey;

   IBKR’ın we sitesinden Client Portal’a girin. Orada ‘trade permission’ kısmında işlem yapmak istediğiniz varlıklarla ilgili izni tıklamanız gerekiyor. Kullanımla ilgili materyaller hazırlamayı düşünüyorum ilk fırsatta. Selamlar.

 31. Öncelikle yazılarınız çok faydalı bu nedenle size teşekkür ediyorum. Size bir sorum olacak. yaptığım araştırmalarda aylık 10$ kesinti olduğu olduğu yönünde ya da minimum 2000$ istediği gibi bir bilgiye rastlamadım. bu tarih itibariyle böyle masrafları ve minimum bakiye gibi koşulları bırakmış olabilirler mi? Ben, aylık düzenli olarak bir miktar atıp alım yapmayı düşünüyorum ama bu 10$ kesinti ve 2000$ varlık olayı beni biraz şüpheye düşürdü. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 32. merhabalar ıbkr de forex platformu üstünde yatırım yapmam mümkün mü ?

  Kazanç sağlamam durumunda nasıl bir vergilendirme politikası oluyor ve ne kadar vergi kesintisi gerçekleşiyor ?
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba;

   IBKR’de forex işlemleri yapabiliyorsunuz tabi. Ama şu ana kadar ilgilenmediğim için vergi boyutunu hiç araştırmadım maalesef. Selamlar.

   1. Hem çok yararlı ve yardımcı paylaşımlarınız hem de hiç bir soruyu cevapsız bırakmama nezaketiniz için teşekkür ederim.

 33. merhaba,
  ibkr hesap açılışında adres teyidi için önce banka hesap ekstresi ardından edevletten ikametgah yükledim. Ancak belgeler ingilizce olmadığı için kabul edilmedi. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

  1. Merhaba Yavuz Bey;

   Adınızı soyadınızı ve beyan ettiğiniz adresi içeren bir adet elektrik faturası, doğalgaz faturası yada su faturası ile deneyin. Ben elektrik faturası kullandım. Hiç sorun çıkmadı. Kolaygelsin.

 34. Merhaba bilmeden adr hisse senedi alıp sattım para hesapta görünüyor. Lakin kullanılmıyor belirli bir süresi mı var

 35. Selamlar,
  Daha önce bu durumu belirten oldu mu göremedim ama kendimi tek hissediyorum. IBKR başvurusunda, bütün adımları bire bir uygulamama ve son adımdaki adres-kimlik-telefon teyitlerini halletmeme rağmen ve hatta önden bir miktar para göndermeme rağmen HESAP AÇILIŞINI yaklaşık on günlük inceleme sonrasında reddetti. Live chat üzerinden iletişim kurarak sebebini sorduğumda bu açıklanamaz dediler 🙂 adamlar sanki vatandaşlık veriyor anlamış değilim.
  – Size sorum şöyle olacak bazı şeyleri değiştirerek yeniden başvuru yapılabilir mi acaba? Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Mustafa Bey;

   İlginç bir deneyiminiz olmuş. Finansal şirketler kara para aklama, yaptırımlar vb. sebepler nedeniyle kılı kırk yarıyorlar gibi görünüyor maalesef. Yeniden başvuru yapabilirsiniz tabi. Birden fazla hesap açmakta mümkün. Ama sorununuz çözülür mü bilemem. Umarım sorununuz çözülür. Selamlar.

  2. Büyük ihtimalle girdiğiniz bilgilerde bir tutarsızlık farkettiler, örneğin yaşınız 25 ise tecrübe kısmına 15 yıl girdiyseniz, veya toplam net değer istenen yere $100,000 girip likit net değere $150,000 girdiyseniz (bunları örnek olarak veriyorum), bu yüzden başvurunuz reddedilmiş olabilir. Eğer sistem yeniden denemenize izin veriyorsa, bunları düzeltip tekrar deneyin derim.

 36. merhaba
  notifications kısmında
  Please complete and sign the Source of Wealth Documents – Individual form and return it to IB. Click here to download the form. şeklinde bir yazı çıkıyor.
  bununla ilgili bilginiz var mı
  source of wealth belgesi girilmezse ne olur

  1. Merhaba;

   Bireysel nakit (cash) hesap açarken böyle bir belge talebi olmamıştı. Yeni bir uygulama olabilir. Kolaygelsin.

  1. Tam hatırlamıyorum ama biraz zaman alabilir. Yabancıların genelde acelesi yok. 🙂 Hayırlı olsun bu arada.

 37. Selamlar,
  Bir sorun hakkında yardım rica edecektim. Hesabımda cash : meblağ görünüyor. Eq cash: arti meblağ ama settled cash: eksi de.
  Ekside oldugu için alım satım olmuyor. Birkaç etf işleminden sonra böyle oldu nedendir acaba.

  Artiya geçmesi için kapatılan pozisyonların tamamen hesaba geçmesiyle mi olacak.
  Hayır cash de zaten meblağ var niye alım yapamıyorum anlayamadım.
  Yardımcı olur musunuz

 38. Selamlar Yavuz bey, interactive brokersa linkininiz üzerinden kayıt oldum, umarım sizde bende 100 USD alırız 😀

  1. Hayırlı olsun Metin Bey. Şartlar biraz ağır gerçi. Hesabınızda da ciddi bir varlık bulundurmanız gerekiyor uzun bir süre. Şu ana kadar IBKR’den bir kazancım olmasa da desteğiniz için teşekkür ediyor, bol kazançlar diliyorum. Selamlar.

 39. Merhaba,
  IBKR marin hesabım bulunmakta. Spot olarak stock almakta zorlanıyorum. Tüm alımlarım pozisyon olarak açılıyor. Eğer bu şekilde spot alım mümkün değilse cash account a geçmeyi düşünüyorum. Burada sizin bir yönlendirmeniz olabilir mi? Sanırım bir yeri hatalı yapıyorum.
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Hasan Bey;

   IBKR’de margin hesap türünü aktif olarak kullanmadım. Dolayısıyla, behsettiğiniz gibi bir sıkıntı da yaşamadım. Belki, live-chat ile bir müşteri temsilcisiyle görüşüp bilgi alabilirsiniz. En sağlıklı yöntem olur. Kolaygelsin.

 40. Merhaba ben emekliyim fakat aynı zamanda kendi işim var. Vergi mükellefiyim. Temizlik işleri yapıyorum. 1 defa kayıt olmayı denedim. Employment bölümüne retired şıkkını girdim. Yıllık net gelir servet miktarı ve akışkan gelir bölümlerine de yüksek meblağlar girdim. Sona kadar geldim. ,,En sonunda emekli olmamla yıllık net gelir srvet kaynağının örtüşmediğini ifade ederek açıklama istendi. Ben de tamamen sildim yeni baştan başka aplikasyon açtım. Employment bölümüne ne yazmam gerek? Yardımcı olursanız memnun olurum. Bir de identifikasyon bölümünde National kimlik kart number bölümüne kartın üzerinde yazan ve A ile başlayan numarayı mı yazmam gerekir?

  1. Merhaba Ertuğrul Bey;

   Kendi işiniz varsa self employed işaretleyebilirsiniz. Diğer sorunuza gelince eğer kart numarası isteniyorsa onu girin. Doğrusunu isterseniz üzerinden çok zaman geçti. Kart numarası girdim mi hatırlamyorum.

 41. Merhaba Hocam
  w-8ben formunu ayrıca doldurup faks veya mail olarak göndermemiz gerekecek mi, yoksa sistemde işaretleyip imzalamamız (isim yazmamız) yeterli midir? Teşekkürler

 42. Merhabalar. Interactive Brokers’ta margin hesap açılışı gerçekleştirdim fakat açığa satış işlemi yapamıyorum ve “Trading Permissions” kısmından option işlemlerini ekleyemiyorum. Yeni bir hesap açtım fakat bu sefer de margin hesabı açmam mümkün olmadı, cash hesabımdan da spot hisse işlemi hariç işlemleri aktive edemedim. Benzer bir sorun sizde de var mı ya da hiç duydunuz mu bu tip bir sorun yaşayan? Hesabın açıldığı ülke ile ilgili olabilir diye düşünüyorum.

  1. Merhaba Barış Bey;

   İlk hesap açımında güvenlik nedeniyle bir süre işlem yapılamıyor diye hatırlıyorum. Diğer taraftan yerine getirmeniz başka şartlarda olabilir. Bir müşteri temsilciyle görüşmenizde fayda olabilir. Umarım sorununuz en kısa sürede çözülür. Kolaygelsin.

 43. Tahmini 1 yıl kadar önce bu yazınız ile bir başvuru yapmış ama red yemiştim. Bugün tekrar yine sizin referansınız ile kayıt yaptım, 1000tl hesabıma gönderdim, şu an kimlik ve adres teyidi aşamasındayım. Umarım bu defa onaylanır, hem cüzi bir miktar size katkım olur hem de ben de IBKR’li olurum 🙂 Değerli yazılarınız için çok teşekkürler.

 44. Hocam selam,
  Güncel olarak tr ye Swift işleminde bilginiz var mı.
  Tr de ki bankalardan geçen hafta sadece fiba ve qnb den uzun uğraşlar sonucunda islem gerçekleşti. Sizlerinde güncel bilginizi sorulabilir miyim

  1. Maalesef. Hiç swift yapmıyorum. IBKR’e TL yollayıp orada dövize çeviriyorum. TL ihtiyacım olursa aynı işlemin tersini yapacağım muhtemelen. Kolaygelsin.

 45. Merhaba, çok faydalı bir yazı. Sizin gibi damıtılmış bilgileri harmanlayıp biz genç yatırımcılara sunan hoca sayısı gerçekten çok az. Ek bir sorum olacak. Eşimle joint hesap açmak istesem ek olarak dikkat etmem gereken bir nokta var mıdır? (hesap açarken eşimin bilgilerini vermek, para aktarımı yaparken TR’deki joint hesabımızdan IKBR’deki joint hesaba aktarmak gerekecek sanırım)

  1. Merhaba Turgut Bey;

   Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Ortak hesap açmadığım için çok fazla bilgim yok. Ancak, ikinizden birinin hesabından gelen parayı yatırım hesabınıza aktarmakta bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Bol kazançlar.

 46. Merhaba,
  Hesap açmak için başvuru doldurdum fakat bitiremedim. Bir tek fatura upload kalmıştı.
  Tekrar girdiğimde 8 gün geçmişti ve “başvurunuz silindi” mesajı çıktı
  Başvuruyu tekrar restore etmek mümkün mü acaba?

 47. Merhaba, Türkiye’deyken IBKR hesabı açtıktan bir süre sonra Avrupa Birliği içerisinde bir ülkede çalışmaya başlasam, vergi anlaşması açısından sorun doğurur mu acaba? Vergi avantajının yanı sıra sanıyorum AB’de yerleşik olanlar doğrudan doğruya US ETF’leri satın alamıyor. Bu nedenle hesabı TR’de iken açmayı arzuluyorum.

  1. Merhaba Harun Bey. Bahsettiğiniz durumu yorumlamak için ABD/AB vergi mevzuatına da hakim olmak lazım. Dolayısıyla bir yorum yapamayacağım. Selamlar.

   1. Sayın Hocam,
    Faydalı içeriğiniz bizlere zamanında rehber oldu ve hesabımı açarak yatırımlarımı yaptım teşekkür ederim. İnternette Türkiyede gerçekleşen halka arzlara yurtdışından katılınıp yabancı payı ile yerleşik halka arz başvurularındakinden çok daha fazla pay edinilebildiğine dair videolar gördüm,bizim ibkr de böyle bir şansımız var mıdır?teşekkürler

 48. Merhaba hocam,
  Oncelikle blogunuzu komple okumaya basladim. Cok faydali icerikler var , bunlar icin tesekkur ederim.

  Bu postunuzdaki adimlari takip ederek sizin referans linkiniz ile uye oldum. Ilk transferimi yaptim. Usd aldim. Henuz alim yapmadim bir sure bekleyecegim.

  Ancak bugun bana bir mail geldi ‘IBKR FYI: Important information about Market Orders’ konusu buydu. Ben bir alim yapmadim ya da emir girmedim. Hesabima girdigimde 0,2069 adet IBRK hissesi gözükmekte. Ayrica emir gecmislerime falan girdigimde sadece aldigim usd islemi gozukmekte. Bu normal midir acaba? Kimseye de referans olmadim henuz. Bilginiz var ise yardimci olursaniz sevinirim. Tekrar tesekkur eder, guzel kazanclar dilerim.

  1. Merhaba Fatih Bey;

   Benim referansımlar üye olduysanız şirket bir miktar kendi hissesini bedavaya veriyor. 🙂 Bol kazançlar ve teşekkürler.

 49. Selamlar. Interactive Brokers’da hesap açarken herhangi bir sesli veya görüntülü görüşme durumu oluyor mu? İngilizce konusunda sorun yaşıyorum da ondan.

   1. Keşke diğer ülkelerin vatandaşları gibi bu konuda çok seçeneğimiz olsa… Bir Türk’ün hesap açabileceği kaliteli, güvenilir broker sayısı bir bir azalıyor.

 50. Merhaba, interactive brokers da hesap açmak için araştırma yaparken sayfanıza denk geldim ve hesap açma ve diğer konularda bilgi ve tecrübelerini paylaştığınızı gördüm. Bu gerçekten çok güzel, teşekkürler.
  Hesap açılışı için de sitenizde bulunan linki kullandım, umarım faydam olmuştur.
  Emekliliğe kadar uzun vadeli ETF yatırım ihtiyacından dolayı ibkr de hesap açtım. Güvenilirlik konusunda Türkiye de banka yatırım hesabından yapacağımız yatırıma göre daha riskli olabilir endişem var. Bunun dışında varlık göstermemiz gerektiğinde bankadan kaşe ve imzalı şekilde döküm alabiliyoruz, bu ibkr için mümkün değil anladığım kadarıyla.
  Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top