TD Ameritrade: Görsellerle Bireysel Hesap Açılışı

TD Ameritrade: Görsellerle Bireysel Hesap Açılışı

UYARI – 01/11/2021

Maalesef TD Ameritrade 2021 yılı Ekim ayı sonunda Türkiye’den hesap açılmasını durdurdu. Bu durumu ‘şirket politikası’ olarak açıkladılar. Konuyla igili ayrıntılı bilgi için şu yazıma bakabilirsiniz.

TD Ameritrade, Amerika ve diğer yurtdışı piyasalara erişim imkanı sağlayarak çevrim içi aracılık hizmeti sunan ABD merkezli bir aracı kurumdur. Bu firma hakkında daha detaylı bilgiye Aracı Kurum ve Yurtdışı Piyasalar başlıklı yazımda yer vermiştim. Bu yazıdan sonra hem blog hem sosyal medyadan yurtdışı aracı kurumlarda nasıl hesap açılabileceğine dair bilgilendirme yazısı talepleri geldi. Bunun üzerine TD Ameritrade ve Interactive Brokers (IBKR) özelinde görsel bir şekilde hesap açılış sürecini anlatmaya karar verdim. Aslında önceliğim IBKR idi. Ancak internet sitesi yoğun gözüküyor. Doğrunu isterseniz hesabıma da erişemedim. 🙂 Sanırım altyapıları yoğun talebi karşılamakta zorlanıyor. Bunu da ilave bir bilgi olarak sizlerle paylaşayım. Lafı uzatmadan başvuru sürecine geçelim.

TD Ameritrade bireysel hesap açma başvurusu

Hesap açabilmek için Amerika’ya gitmeye gerek olmadığı hepinizin malumu. Çevrim içi başvuru yaparak hesap açıp kullanabiliyorsunuz. İnternet devriminin finansal anlamda meyvelerinden biri. Tabi, firmanın Türkçe desteği yoksa, İngilizce bilenler için bir fırsat bu. Neyse, işimize bakalım. Firmanın internet sayfasını açın. Sağ üst köşede “Open New Account” (yeni hesap aç) ifadesini görüyorsunuz. Buraya tıklayarak hesap açılış sürecini başlatıyoruz.

TD Ameritrade internet sayfası
TD Ameritrade internet sayfası

Daha sonra ne tür bir hesap açacağımıza karar veriyoruz. Aşağıdaki resimden gördüğünüz gibi en yaygın hesap seçenekleri sol sütunda sıralanıyor. ABD’de emekliliğe yönelik vergi avantajı olan birikim hesapları var. Bireysel emeklilik hesabı (Individual Retirement Account, IRA) deniyor ve yatırım hesabına bağlanabiliyor. Yani hem vergi avantajı sağlarken, hem de yatırım yapabiliyorsunuz. Tabi parayı kullanabilmek için yaş sınırı falan var. Biz ABD vatandaşı olmadığımız için bu seçenekler bizi ilgilendirmiyor. Bireysel yani “Individual” seçeneği bizi ilgilendiriyor.

TD Ameritrade hesap açılışı - hesap tipi seçimi
Hesap açılışı – hesap tipi seçimi

Bu seçeneği tıkladığımızda aşağıdaki sayfa karşımıza çıkıyor. Bu sayfada “open an individual account” (bireysel hesap açın) butonuna tıklıyoruz.

TD Ameritrade hesap açılışı - bireysel hesap
Hesap açılışı – bireysel hesap

İletişim bilgileri

Karşımıza 5 aşamalı başvuru süreci çıkıyor. İlk etapta aşağıda gördüğünüz gibi iletişim bilgilerimizi (Contact Information) gireceğiz. Önce, hitap şeklini (bay – Mr., bayan – Mrs.) “Prefix” sekmesinden seçiyoruz. Daha sonra adımızı (first name), soyadımızı (surname), e-posta adresimizi, ev adresimizi ve telefon numaramızı giriyoruz bu bölümde. Bu sayfayı doldurup devam (continue to personel information) tıkladığınızda kişisel bilgilerinize ilişkin sayfa gelecek.

TD Ameritrade hesap açılışı - iletişim bilgileri
Hesap açılışı – iletişim bilgileri

Kişisel bilgiler

Bu sayfada ABD vatandaşı olup olmadığınız, yeşil kartınızın ve ABD vizenizin olup olmadığı sorulacak. Aşağıdaki gibi hayır seçeneğini işaretledim ben. Bu sorulara evet demeniz durumunda ilave bilgi talep edilebilir. Daha sonra hangi ülke vatandaşı olduğunuz (Turkey), hangi ülkede doğduğunuz (Turkey), ikinci bir vatandaşlığınız olup olmadığı gibi sorular geliyor.

Hesap açılışı - kişisel bilgiler
Hesap açılışı – kişisel bilgiler (1)

Bu soruları sosyal güvenlik numarası bilgisi (social security number) takip ediyor. ABD vatandaşı olmadığımız için böyle bir numaramız yok. Dolayısıyla boş bırakıyoruz. Ancak bir altında yabancı vergi numarası (foreign tax id) ibaresi var. Bizim TC kimlik numaralarımız aynı zamanda vergi numaramız. Dolayısıyla TC kimlik numaramızı buraya yazıyoruz. Bu arada sizin görmeniz için girdiğim tüm bilgileri kafadan attım. Bilginiz olsun. 🙂 Bu bölümün ardından istihdam bölümü geliyor. İşveren misiniz, çalışan mısınız veya işsiz misiniz sorusu (employment status) bu bölümün altında. Çalışan (employed) şıkkını işaretledim. Ardından işvereninizin adını (business/employer name) soruyor. Buraya çalıştığınız şirketin/kurumun ismini yazıyorsunuz. Bir sonraki adımda yaptığınız işin türü (occupation) soruyor. Listeden durumunuza uygun bir tane seçiyorsunuz. Ben burada muhasebeci seçeneğini seçtim.

Hesap açılışı - kişisel bilgiler (2)
Hesap açılışı – kişisel bilgiler (2)

Hemen ardından yaptığınız iş türünün hangi sektörde yer aldığı (industry of occupation) soruluyor. Cevap olarak muhasebe (accounting) seçtim. Daha sonra çalıştığınız firmanın adresini veriyorsunuz. En sonunda da bu hesabı ne amaçla kullanmayı planladığınız (How do you plan to use this account?) sorusu yer alıyor. İki seçenek var. İlk seçenekte hisse senedi, tahvil, opsiyon, ETF ve yatırım fonları gibi sık kullanılan yatırım işlemleri yer alıyor. İkinci seçenekte bunlara ilave olarak forex ve futures işlemleri yer alıyor. Ben ilk seçeneği işaretledim. Ardından bir sonraki sayfaya devam (continue to financial information) diyoruz.

Hesap açılışı - kişisel bilgiler (3)
Hesap açılışı – kişisel bilgiler (3)

Finansal bilgiler

Üçüncü aşamada finansal bilgiler kısmını dolduruyoruz. Yıllık gelirinizi (annual income), net servetinizi (net worth) ve yatırım yapılabilir nakit varlıklarınızın miktarını (liquid net worth) durumunuza uygun düşen seçenekleri işaretleyerek yanıtlıyorsunuz. Ardından yatırım hesabınıza aktaracağınız ilk paranın ve devamının kaynağı soruluyor. Bu örnekte ben aşağıdaki resimden gördüğünüz üzere ilk para seçeneğinde tasarruflar (savings) ve devamında ise maaş (employment wages) seçeneğini işaretledim. Sizler de durumunuza uygun seçenekleri işaretleyebilirsiniz.

Hesap açılışı - finansal bilgiler
Hesap açılışı – finansal bilgiler (1)

Finansal bilgiler sayfasının devamında (Afilliations) yakın akrabalarınızın (eş, çocuk, kardeş gibi) herhangi bir aracı kurumla ilişkisi olup olmadığı soruluyor. Hayır seçeneğini işaretledim. Ardından yine siz veya yakın akrabalarınızın sermaye piyasalarında işlem gören herhangi bir şirketin yönetim kurulunda olup olmadığı, %10 ve üzeri paya sahip olup olmadığı soruluyor. Sizi bilmem ama benim bu soruya cevabım da maalesef hayır. 🙂

Bu bölümde son olarak yatırım hesabınızda bulunan nakdin ne şekilde saklanmasını tercih edeceğiniz soruluyor. İlk seçenek Federal Mevduat Sigorta Şirketinin (Federal Deposit Insurance Corporation, FDIC) koruması altında olan bir banka hesabı. Yaklaşık 500 bin dolar nakde kadar koruma sağlıyor. Yani TD Ameritrade iflas ederse, hesabınızdaki nakdin 500 bin dolara kadar olan kısmını bu kurumdan geri alabilirsiniz. Türkiye’de böyle bir güvence yok. İkinci seçenekte nakdinizi aracı kurumun yatırım hesabında tutabilirsiniz. Bu seçenekte de Yatırımcı Varlıklarını Koruma Şirketi (Securities Investor Protection Corporation, SIPC) 250 bin dolar nakde kadar koruma sağlıyor. Yani TD Ameritrade iflas ederse, hesabınızdaki nakdin 250 bin dolara kadar olan kısmını bu kurumdan geri alabilirsiniz. Doğrusu hangisi avantajlıdır bilemiyorum. Bilen varsa aşağıda yorumlar kısmında paylaşsın lütfen. İlk seçenek otomatik karşımıza geliyor. Ben o seçenekte bıraktım.

Hesap açılışı - finansal bilgiler (2)
Hesap açılışı – finansal bilgiler (2)

Gözden geçirme

Başvuru sürecinin büyük bir kısmını tamamladık. Şimdi sırada bir gözden geçirme aşaması (review) var. Aşağıda gördüğünüz şekilde bir sayfa çıkıyor karşınıza. Girdiğiniz bilgileri kontrol edip, hata varsa geri dönüp düzeltiyorsunuz. Bilgiler doğruysa devam diyerek (continue) son aşamaya geçiyoruz.

Hesap açılışı - gözden geçirme
Hesap açılışı – gözden geçirme

Sözleşmeler

Bu aşamada bilgilendirme dokümanlarını elektronik ortamda teslim alacağınızı kabul ediyorsunuz. Daha sonra müşteri sözleşmesini (client agreement) kabul ettiğinizi beyan ediyorsunuz. Bu iki şıkkı da işaretledikten sonra devam (continue) diyoruz.

Hesap açılışı - sözleşmeler
Hesap açılışı – sözleşmeler (1)

TD Ameritrade tarafından istenen belgeler

Bu aşamada bizden istenen belgeler listeleniyor. Temel olarak 4 tane belge var. İlk belge kapak sayfası (new account cover sheet) ve otomatik olarak doldurulmuş geliyor. İkinci istenen belge ise mevcut geçerli pasaportunuzun bir kopyası. Bilgilerinizin yer aldığı ilk sayfalarını tarayabilirsiniz. Eğer pasaportunuz yoksa, resimli nüfus cüzdanınızın bir kopyasını pasaportunuzun olmadığına dair bir dilekçe ile birlikte verebilirsiniz. Üçüncü belge ise en çok karıştırılan hususla ilgili. İki belgeden birini seçmeniz gerekiyor: Latin harfleri (English characters) ile yazılmış bir banka hesap özeti veya latin harfleri ile yazılmış adınıza kayıtlı doğalgaz, su yada elektrik faturasının bir kopyası. İkisinden birini seçiyorsunuz. İkisini de vermeniz istenmiyor. Ayrıca, İngilizce olması da istenmiyor. Sadece İngilizce karakterle yani latin alfabesiyle yazılı olması şartı aranıyor. Diğer bir deyişle, adamların anlayamadığı Arap veya Çin alfabesi gibi alfabelerle olması kabul edilmiyor.

Hesap açılışı - sözleşmeler (2)
Hesap açılışı – sözleşmeler (2)

Aşağıdaki resimde kapak sayfasının bir örneğini görüyorsunuz.

Hesap açılışı - kapak sayfası
Hesap açılışı – kapak sayfası

Doldurmanız gereken son belge ise W-8BEN. İngilizce ismi Certificate of Foreign Status of Beneficial Owner for United States Tax Withholding and Reporting (Individuals). Yani ABD Vergi Avantajlarından Yararlanan Yabancılar Sertifikası gibi Türkçeye çevrilebilir. Bu formu doldururken 9’ncu soruya Republic of Turkey, 10’ncu soruya da 10, dividends ve %20 yazmayı unutmayın.

Hesap açılışı - W-8BEN (1)
Hesap açılışı – W-8BEN (1)

Daha sonra bu formu da imzalayıp iletmeniz gerekiyor. Böylece, Türkiye ile ABD arasında bir vergi anlaşması olduğunu ve bu anlaşma gereğince ABD sermaye piyasalarında işlem göre ABD varlıklarından elde edeceğiniz kar payının %30 yerine %20 vergilendirilmesi gerektiğini beyan etmiş oluyorsunuz. TD Ameritrade bu oran kadar kar payınızın vergisini sizin adınıza ödeyecek.

Hesap açılışı - W-8BEN (2)
Hesap açılışı – W-8BEN (2)

Bu formun doldurulmuş bir örneğini de aşağıda görebilirsiniz. Formu doldururken isminizi, adresinizi, uyruğunuzu, ülkenizi, vergi numaranızı (TC kimlik no), doğum tarihinizi, vergi anlaşması bilgilerinizi girip imzanızı atıyorsunuz.

W8_BEN formunun doldurulmuş hali
W_8BEN formunun doldurulmuş hali

TD Ameritrade hesap açılış başvuru sürecinde belgelerin iletilmesi

Hazırladığınız belgeleri ve kapak sayfasını yüksek çözünürlüklü bir şekilde tarayarak 1-866-468-6268 nolu fax numarasına faks çekebilirsiniz. Böylece başvuru sürecini noktalandırmış oluyorsunuz. İnternet üzerinden faks gönderecekseniz, yüksek çözünürlüklü faks çeken düzgün bir yerden gönderin. Maalesef belgeleri yüksek çözünürlüklü taramadığım ve faksı bedavaya getirmek istediğim için TD Ameritrade’e başvuru sürecim çok uzadı. Hellofax‘da ilk abonelikte ve her ay 5 sayfa bedava faks gönderme hakkınız var. İhtiyaç olursa kredi kartınızla cüzi bir miktar ödeyerek de faks gönderebilirsiniz.

Hesap açılışı - Hello Fax
Hesap açılışı – Hello Fax

Faks haricinde diğer bir seçenekte hazırladığınız belgeleri doğrudan şirketin ilgili posta adresine (TD Ameritrade, Inc. PO Box 2760 Omaha, NE 68103-2760) posta ile gönderebilirsiniz.

Tebrikler! Başvurunuzu yaptınız.

Sonuç olarak

TD Ameritrade’te bireysel hesap açma sürecini görsellerle açıklamaya çalıştım. Ancak, şu hususun altını çizmek istiyorum: İngilizce’niz yoksa Türkçe dil desteği olmayan bir yabancı aracı kurumla çalışmak iyi bir fikir olmayabilir. Zira herhangi bir sorun olursa iletişim kurmakta çok zorlanırsınız. Umarım bu çalışma yurtdışı yatırımı yapmak isteyen okuyucularıma faydalı olur.

Sağlıcakla kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2020 Pintidegiltutumluyum

121 thoughts on “TD Ameritrade: Görsellerle Bireysel Hesap Açılışı

 1. Elinize sağlık, ben de kendim açtım ama tereddütte olanlar için çok iyi bir kaynak olmuş ben açarken bu kaynak olsa işim daha kolay olurdu🙂 Tabi bu Latin harf/İngilizce dilinde olma gerekliliğini ben yanlış anlamışım.Bankadan ısrarla hesap dökümümü İngilizce olarak istedim onlar da düzenledi gerçi ama bu kadar uğraşmama gerek yokmuş 😊 Başvuru sonrası süreçle ilgili benim karşılaştığım problem olarak şunu eklemek isterim.Eğer posta yoluyla şifrenizi almanızı beklemeden hesap açacaksanız Ameritrade in müşteri hizmetlerine ulaşabilmem 2 aramada toplam 45 dakikayı buldu. O güne özel miydi bilmiyorum ama telesekreterde müşteri temsilcisine bağlanmayı beklerken devamlı yoğun olduğunu tekrarladı.Ulaştığımda ise 2-3 dakika içinde birkaç basit güvenlik sorusuyla şifremi oluşturdum.Tavsiyem arama yapcaklar için operatörden bir yurtdışı paketi almak.Turk Telekom kullandığım için aylık 120dk Amerika paketi almıştım fiyatı da gayet uygundu.Ay yenilemeden iptal ettim yoksa otomatik yenileniyor.Aksi takdirde telefon faturası can sıkabilir 🙃 Faks konusu ile ilgili de ben de Fax.plus uygulamasından gönderdim ücretsiz ve hızlı oldu. Yazı için tekrar teşekkürler,
  Bol kazançlar…

   1. hocam banka hesap ozetinde sadece ilce ve il yaziyor sube yani branch olarak bu yeterli midir ? bankaya da sordum tam adres yazan hesap ozeti veremeyiz dediler.

    1. Merhaba Ahmet Bey,

     Yeterli olabilir diye düşünüyorum. Olmazsa zaten TD Ameritrade size döner. Kolaygelsin.

 2. TDA hesap aktivasyonu için müşteri hizmetlerini telefonla arama işini Skype ile ücretsiz yapabilirsiniz. Ben şube açılış saati olan 16:00’yı beklemiştim ve bağlanmam 1 dk. bile almamıştı. O güne özel miydi bilmiyorum ama denemeye değer.

  1. Merhabalar, ben de skype ile deniyorum, bir türlü düşmüyor… Tek bir çalma sesinden sonra sessizlik olup, saniler ilerliyor… Connecting… Ringing…0:01…0:02…
   skype ile ararken başka bir kod daha mı girmeliyiz acaba?

 3. Herşey çok güzel açıklamışsınız elinize sağlık benim sorum bence en zor konu platforma para yatırma ve çekme deneyiminiz oldumu ? Basit bir swift işlemiyle gönderiliyormu

  1. Merhaba Umut Bey;

   TD Ameritrade hesabımı henüz aktif olarak kullanmıyorum. Dolayısıyla, para yatırma deneyimim henüz olmadı. Olursa paylaşırım. Bununla birlikte, swiftle para yatırma konusunda herhangi bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Selamlar.

 4. Merhaba,
  TDA ile VUSD/VUAA gibi ETF’lere nasıl ulaşabiliyoruz? ‘Stock/ETF Screener’ ile bulamadım. Konuda tecrübesi olan var mı acaba?

 5. Merhabalar,
  Öncelikle faydalı paylaşımınız için teşekkür ederim. Kayıt işlemini tamamladım. W-8BEN belgesinde tüm alanları mı doldurmamız gerekiyor? Yoksa sadece yukarıda ilettiğiniz 9,10 ve imza kısmı yeterli olur mu? Ayrıca hesap özeti sadece adres teyidi için mi isteniyor? Yani para göndereceğimiz hesabın özeti mi iletilmeli?
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Hüseyin Bey,

   Hayırlı olsun öncelikle. Belirttiğiniz kısımları doldurmanız yeterli W-8BEN formunda. Hesap özeti sizin Türkiye’de ikamet ettiğiniz gösteriyor. Para gönderceğiniz hesabınız olması şart değil. Ama bana sorarsanız elektrik veya su faturası daha kolay olur. Bol kazançlar diliyorum.

   1. Merhaba bugün call center ile görüştüm. formun tamamını doldurmamı istedi. bir de el yazısı ile imza istediler. digital imzayı kabul etmediler.

   2. Üstadım merhabalar tekrardan ,
    Ben ilk tdameritrade üzerinden hesap açarken farklı bir adres verdim, ama o adresimin olduğu banka hesabım yok yani aynı adrese uyduramıyorum ne yapmam lazım ?

    1. Merhaba Hüseyin Bey,

     Başvurunuz tamamlanmadıysa adresinizi değiştirebilirsiniz veya bildirdiğiniz adrese kayıtlı elektrik faturası verebilirsiniz. Kolaygelsin.

 6. iş yatırımdaki yurt dışı hisseleri saxso bank üzerinde tutuluyor; o hisseleri bu hesaba virman mümkün müdür?

  1. Mümkün olması lazım Kaan Bey. Ama en doğru bilgiyi iş yatırımla görüşerek elde edebilirsiniz. Selamlar.

 7. merhabalar efendim benim bir sorum olucaktı sizinde gösterdiğiniz gibi bütün işlemleri yapmama rağmen sonda görülen sözleşmeler kısmı gelmiyor sadece başvurunuzu aldık size en kısa zamanda geri döneceğiz yazıyor başka da bir şey yok.Yeni sistemi bu mudur td ameritradein

  1. Merhaba Onur Bey,

   Başvuruyu yazı tarihinde yapmıştım. Yani iki hafta olmamış daha. O günden bugüne değişiklik yaptılarsa bilemiyorum. Belki başvuru sürecinde farklı bir seçim yapmış olabilirsiniz. Kolaygelsin.

  1. Merhaba Tolgahan Bey,

   Hiç denemdim halka arza katılmayı. Ancak herhangi bir engel olduğunu sanmıyorum. Bol kazançlar.

 8. Merhaba,
  Dün itibarı ile ben de Ameritrade e SWIFT i denedim. $2000 için TEB 31.5TL ücret aldı, öğle saatlerinde yaptığım işlem 6-7 saat içinde Ameritrade hesabıma $10 eksik olarak yattı. Bu durumda $2000 için toplam maliyet $14 oldu.
  Herkese bol kazançlar…

  1. Merhaba Çağlar

   Swift için Türkiye bankalarından swift code isteniyor. Swift Code unique bir kodtur. Sakıncası yoksa paylaşabilir misiniz? Bu şekilde değilde farklı bir şekilde mi transfer gerçekleştirdiniz? Bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler

 9. Merhaba,
  web siteniz çok faydalı. Öncelikle böyle bir site hazırlayıp bilgilerini paylaştığınız için teşekkürler. Ben de hem IBKR’de hem Ameritrade’te hesap açtmıştım. Ameritrade’te hesap açarken w-8ben formunda %20 gibi bir şey yazmamıştım. Amerika ile Türkiye arasında yapılan anlaşma nedeniyle Türkiye vatandaşlarından IBKR’nin yada Ameritrade’in vergi almayacağını düşünüyordum. Yazdıklarınızdan sonra biraz tereddüte düştüm. IBKR ve Ameritrade kazançlarımızdan %20-%30 oranında vergi mi kesecek? Bu konuyu netleştirirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba Metin Bey;

   Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkürler. Maalesef, ABD varlıklarına doğrudan yatırım yaptıysanız ve vatandaşı olduğunuz ülke ile ABD arasında bir vergi anlaşması yoksa kar paylarınız için %30 vergi ödersiniz. Türkiye ile ABD arasında vergi anlaşması var ve buna göre Türk vatandaşları %30 yerine %20 vergi ödüyor. Tabi şirkete bunu beyan etmelisiniz. Eğer beyan etmemişseniz büyük bir ihtimalle şirket hesabınıza yatan kar paylarından %30 vergi kesintisi yapar ve sizin adınıza IRA’ya öder. Vergi konusunda detaylı yazılarım var. Henüz okumadıysanız aşağıdakine bir göz atın:

   Vergi Sorunu ve Yurtdışı Piyasalara Yatırım

   Beğendiğiniz yazıları paylaşmayı unutmayın lütfen. Selamlar.

  2. Buradaki vergi ile kastedilen temettü ödemeleri üzerinden alınan vergi değil mi? yoksa alım satım kazanç vergisini Türkiye’de ödüyoruz diye biliyorum.

   1. Bunu nasıl ödüyoruz detaylı bilen var mı? Sırf bu konuyu çözemediğim için bir senedir abd de hesap açmıyorum…

    1. Merhaba Onur Bey;

     Vergi dairesine elde ettiğiniz kar payı gelirinizi beyan edip, gelir vergisi dilimlerine göre ödüyorsunuz. Kolaygelsin.

 10. Merhaba, öncelikle verdiğiniz tüm bilgilerden ve harcadığınız emeklerden dolayı teşekkür ediyorum, hepsi oldukça aydınlatıcı olmuş. Benim sorum ise üzerime kayıtlı herhangi bir su, doğalgaz yada elektrik faturam olmaması bu durumda ne yapmalıyım. Teşekkürler..

   1. Merhabalar,
    Benim bildiğim bankalar adres kişisel veri olduğu için hesap özeti, hesap cüzdanı gibi yerlerde adres bilgisini paylaşmıyor call center ı arayarak sordum.
    İş bankası ve Garanti hesaplarımdaki tüm hesap cüzdanı, hesap dökümü ıvır zıvır hepsine baktım adres yok sadece kredi kartı ekstresinde var onu da kabul etmiyorlar. Acaba diğer bankalarda da mı bu şekilde

  1. Belki işinizi çözmüşsünüzdür ama başkaları yararlansın diye yazıyorum.

   E-devletten alacağınız ikametgah ile yerleşim yeri ispatını gerçekleştirebilirsiniz. Faturaya lüzum kalmaz. Ek olarak herhangi bir banka hesabı da göstemek zorunda değilsiniz. Banka hesapsız ve faturasız hesap açmış birisi olarak yazıyorum.

   Kısacası ikametgah + kimlik teyidi için kimlik kartı ya da pasoport ve ameritrade’in standart istedikleri belgelerle hesap açabilirsiniz.

 11. Mrb. Ben td ameritrade için başvuruyu yaptım. Gerekli herşeyi yolladım yaklaşık bir hafta geçti. Sadece bir e mail attılar adresiniz bu mu diye. Doğruysa cevap cermeyin dediler. Adresim doğru yazılmıştı. Soracağım şu. Hesap açılması kaç gün sürüyor. Sizinki kaç günde açıldı.

  1. Merhaba Nihat Bey;

   Dikkatsizliğim yüzünden hesabımın açılıp aktivite olması çok uzun sürdü maalesef. Ancak, dün açtığım hesaba erişebildim. 🙂 Yani benim deneyimimi kendinize örnek almayın. Normal şartlar altında hesabı çok kısa sürede açıyorlar. Ancak şifre bilgisini normal postayla gönderiyorlar. Amerika’dan size ulaşması iki-üç hafta alır postanın. Bu kadar beklemek istemezseniz, müşteri hizmetlerini arayıp hemen yeni şifre de alabilirsiniz. Kolaygelsin diyorum.

 12. Yukarıda bi arkadaş yorumunda telefonla arayıp açtım dedi. Acaba hangi numarayı aradınız acaba
  1-800-454-9272 bunu mu??

 13. merhaba yazınız için teşekkürler interactive brokers hesabı açarken account type margin mi veya cash mi diye soruyordu bunda sormuyor mu direk cash hesabı mı açıyor otomatik olarak

 14. Çok başarılı bir anlatım gerçekten keşke Türkçe dil desteği de uygulsmaya eklense ingilizce bilmeyen yurtdışında uzun vade yatırım yapmak istiyen bir sürü insan var umarım tez zamanda bununa hallederler

 15. Merhaba. Verdiğiniz bilgiler çok yararlı oluyor. Ameritrade’de paylı hisse alabiliyor muyuz? Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Sorunuzu tam anlayamadım ama ABD sermaye piyasalarında el değiştiren ne varsa alabilirsiniz. Selamlar.

   1. Merhaba, örneğin şirketin 1 hissesi 300 dolar ise 50 dolarlık hissesisini satın alabiliyor muyum? İnternette yaptığım araştırmada, brokerların karşılaştırmasının yapıldığı bir sitede (stockbrokers.com) tdameritrade’de bahsettiğim şekilde hisse alınamayacağı belirtilmiş. Sizin de görüş ve bilgilerinizi almak isterim. Saygılar.

    1. Merhaba Mustafa Bey;

     Belirttiğiniz konuda bir bilgim yok. Ancak başka bir okuyucum yapılamadığı yönünde görüş bildirmişti sanırım. Selamlar.

 16. Meraba ben hesap açtım. Şifre gelmedi daha bende skype ile aradım. Şifre istedim. Bana 4 haneli rakamla şifre verdi. Ama sitemde Password yazan yere şifreyi ID yazan yere de müşteri numaramı yazıyorum ama olmuyor. Benim sorum şu.. Pin ile password farklı şeyler mi. Bana verdiği 4 haneli sayı pin mi yoksa şifre mi?

  1. Merhaba Nihat Bey;

   İlk kez giriş yapacaksanız, öncelikle “Create user ID page” den giriş yapacaksınız. Açılış sayfasındaki “log on help” ifadesini tıklayın. Daha sonra “First time logging on and opened your account with a paper application?” karşısında “Create user ID page” linkini görebilirsiniz. Burayı tıklayın ve hesap numaranızı ile 4 haneli şifrenizi girerek kendinize bir kullanıcı ismi ve şifresi yaratacaksınız. Daha sonra bu bilgilerle giriş yapabilirsiniz. Kolaygelsin.

  2. Nihat Bey merhaba, ben de skype üzerinden ulaşmaya çalışıyorum ama bir türlü numarayı düşüremiyorum. Siz hangi numarayı aramıştınız acaba?

   1. Güncelleme: Skype destek hattının yardımıyla sorunumun teknik aksaklık olduğunu öğrendim. Bilgisayar yerine telefondan Skype uygulamasıyla başarılı bir şekilde aramamı yaptım, ve TD Ameritrade hesabımı açabildim.

 17. Bu hesap ile Otc tezgah üstü hisse alim satimi yapabiliyor muyuz? Türkiye’de bu konuda hizmet veren bir kurum bulamadım

  1. Merhaba Emre Bey;

   Ben yapmadım ancak sitesinde over to counter işlemler yapılabildiği yazıyor. Selamlar.

 18. Merak ettiğim bişey td ameritrade de ters yönlü pızisyın açabiliyor muyuz. İkincisi interaktifbrokers daki gibi günde aynı hisseyi 3 ten fzla al sat yaparsak ceza alırmıyız. Bunun gibi kuralları var mı adamların

  1. Merhaba Nihat Bey,

   TD Ameritrade’i aktif olarak kullanmadım henüz. Ancak, bahsettiğiniz sıkıntı hesap türü ile ilgili olabilir siye düşünüyorum. Aynı tür hesap açarsanız muhtemelen aynı sıkıntılar orada da oluşabilir. Selamlar.

 19. Öncellikle ilginiz ve alakanız için çok teşekkürler.
  Sizin sayfanız sayesinde formları doldurup faks çektim. Merakla bekliyorum süreç nasıl işleyecek. Faks yöntemi olarak Turkcellin Akıllı Faks özelliğini kullandım. Dosya başı 3,49TL. Gönderdiğim dosyaların bilmediğim kurumlar ile paylaşmak yerine böyle bir yol izledim. Dosyaları .jpg formatına çevirip gönderdim ama kalitesi çok düştü. Onaylanıp onaylanmadığını durumunu sizinle paylaşırım. Merakla bekliyorum. 🙂

   1. Merhabalar bir şey soracaktım. Ben faks gönderdikten sonra ne yapmam gerekiyor. 1 hafta oldu faks göndereli. Ama hala bir cevap yok.

    1. Merhaba Onur Bey,

     Faks gönderdikten sonra beklemeniz gerekiyor. Ancak, bir geri dönüş olmazsa müşteri hizmetlerini telefonla arayıp durumu sormanız iyi olur. Kolaygelsin.

 20. Merhaba, IBKR 2 bin dolar alti toplam sermayeden aylik 20 dolar 2 bin dolar ustu toplam sermayeden de ise 10 dolar komisyon aliyor. TD Ameritrade’de komisyon oranlari nasil peki? Tesekkurler

  1. Merhaba Onur Bey;

   Webull ile ilgili çok soru geliyor. Henüz denemedim. Ancak gündeme aldım. Bir inceleme yazısı yazacağım. Selamlar.

 21. Merhabalar, yazı için teşekkürler, çok faydalı oldu gerçekten elinize sağlık. Takıldığım bir yeri soracağım kısaca; W-8BEN, Part II, 10 numaralı kısmı doldururken %20’den sonra ne yazmam gerekiyor. Paylaştığınız fotoğrafta var ama bu kısmı okuyamadım 🙂

 22. TD Ameritrade üyeliği açıp belgelerimi faks ile göndermemden sonra 2 hafta geçti. Geçen hafta tekrardan faks çektim bir sorun olmuştur diye. Ne bir mail ne başka bir şey hiç bir cevap yok. Bugün skype üzerinden aradım 1 saate yakın bekledim kimseye ulaşamadım. Dün tatil olduğunu düşünerek belki bugün yoğundur diye düşünüyorum. Yarın bir daha deneyeceğim. Tr’ de ki müşteri hizmetlerinin gözünü seviyim.
  Gelişmeleri buraya yazarım.
  Emeğiniz ve ilginiz için çok teşekkürler.

  1. Merhaba Onur Bey;

   Saat farkından dolayı akşam 4-5 civarı ararsanız müşteri hizmetlerinden birine ulaşmanız daha rahat olabilir. Ben öyle yapmıştım. Kolaygelsin.

   1. Ben dün 21:00 gibi aradım 30dk bekledikten sonra birisine ulaştım. Önce pin belirledik sonra sisteme giriş yapabildim. Sonra yeni bir şifre belirledim. Bu hafta ilk para transferini gerçekleştirceğim.

 23. Merhaba, vermis oldugunuz bilgiler icin tesekkurler. W-8BEN formunda imza dahil doldurulmasi gereken her yeri elimle doldurdum. Siz imza haric diger yerleri bilgisyarda doldurmussunuz sanirim simdi fark ettim. Bu bir sorun teskil eder mi?

 24. Witholding tax %10 olmayacak mı? Ben amazon icin vermiştim, 10 sene öncesinde hala geçerli. %20 neden?

 25. Merhaba,
  Gerekli belgeleri faxladıktan sonra banka ekstresinde daha ayrıntılı ve formda daha az bilgili adres bilgisi verdiğimi fark ettim. Sanırım bu sebepten hesabım açılmıyor. Ve aldığım mailin sonunda her belge için yeminli tercüman olmalı yazıyordu. Bu sorunu çözmek için ne yapabilirim (Adresime kayıtlı herhangi bir fatura yok)

  1. Merhaba Sinem Hanım;

   İlginç bir istekte bulunmuşlar. Buna benzer bir talep daha önce duymamıştım. Dediğiniz gibi girdiğiniz bilgiler ve dokümanlarda yer alan bilgiler tutmadıysa böyle bir talepte bulunmuş olabilirler. Bu sorunu nasıl çözeceğiniz konusunda bir fikrim yok doğrusu. Aynı kişi sanırım birden fazla hesap açabiliyor. Sıfırdan yeni bir başvuru yapıp, bu sefer daha dikkatli olsanız acaba sorun çözülür mü acaba? Fazla yardımcı olamadım. Sorununuz çözülürse nasıl çözdüğünüz hakkında buradan geri dönüş yaparsanız herkes için faydalı olur. Kolaygelsin.

 26. Merhaba,

  Başvuru yaptım fax.plus üzerinden evraklarımıda yolladım fakat ne olumlu ne olumsuz hiçbir dönüş olmadı. Ne yapabilirim?

  1. Merhaba Tuğrul Bey;

   Bir süre bekleyin. Eğer geri dönüş olmazsa telefonla müşteri hizmetleri ile görüşmeniz gerekecek. Kolaygelsin.

   1. Geçen hafta welcome maili aldım. Hesap bilgilerim yoktu. Skype üzerinden arayıp welcome maili geldi ama hesap bilgilerimin gelmediğini belirtip birkaç güvenlik sorusuyla pin kodumu aldım.

    Bilgilerimi güncellemek için sms ve çağrı üzerinden kod doğrulaması yapmak istediğimde turkcell hattıma sms ve çağrılar kurumdan gelmiyor. Arkadaşımın operatörü vodafone ikinci telefon bilgisi olarak yazdırdım hiçbir sorun yaşamıyoruz. Kuruma bildirdim it ekibine söylermisiniz diye düzeltme yaptıklarını belirttiler ama sorun devam ediyor. Bu akşam çağrılar gelmeye başladı umarım smslerde düzelir yakın zamanda.

    1. Umarım sorununuz hallolur Tuğrul Bey. Hesap açarken bende TD Ameritrade’te epey bir uğraşmıştım. Kendi hatam nedeniyle gerçi.

    2. Turkcellde aynı sorunu yaşadım. Büyük ihtimal ile Turkcell’in yaptığı değişiklik ile çağrı geldi ama sms gelmiyor. Amerikada yaşayan arkadaşım bana hem sms atabiliyor hem de beni arayabiliyor. Bence yollanan mobil onay kodunun biçimini tukcell desteklemiyor.
     Bir de aklınızda olsun mobil uygulamada mobil onay olmadan güvenlik soruları ile onay yapabiliyorsunuz.

  2. Ben 2 hafta bekledim. Bir dönüş gelmeyince müşteri hizmetlerini aradım. Sonra hesabım hemen açıldı.

 27. Merhaba, buraya telefon numaranızı nasıl girdiniz acaba ? bana hiçbir şekilde sms gelmiyor 905xxx olarak girdiğim zaman. Call centerla yaptığım görüşmede +90xx (başına artı girdi) deneme yaptık, voice call geldi ama maalesef sonraki denemelerde o da gelmedi.

  1. Merhaba Altuğ Bey;

   Blog yazısında, iletişim bilgileri (contact information) kısmına başına 90 koymadan telefon numarası yazmışım gözüküyor. Üzerinden zaman geçtiği için hatırlamıyorum maalesef. Müşteri hizmetleriyle tekrar görüşmeniz faydalı olabilir. Kolaygelsin.

 28. Merhaba, degerli bilgilendirmeleriniz icin cok tesekkurler. Sayenizde basvurmu yapip yolladim. Merak ettigim husus var ben gunluk olarak hisse alim satimi yapmak istiyorum fakat marjin hesaplarda 25 bin dolar kurali var ABD’de. Sizin yukarida actiginiz gibi hesap actigimizda marjin hesabi mi yoksa “cash account” hesabi mi acmis oluyoruz?

  1. Merhaba Selçuk Bey;

   Ben günlük al-sat yapmıyorum. Dolayısıyla margin hesabına ihtiyacım yok. Ancak, TD Ameritrade bana margin hesabı açmış. 🙂 Client service / about margin kısmında hesabınızın türünü görebilirsiniz. Ayrıca, iki hesap türü arasındaki fark için aşağıdaki yazıya göz atabilirsiniz. Bol kazançlar.

   Hesap Türü Seçimi: Nakit mi Kredili İşlemler mi?

 29. Selamlar, destekleriniz sayesinde yapmış olduğum başvurudan 3 hafta geçti ve Td Ameritrade’den “Welcome, Yusuf. Let’s get you set up” diye bir mail aldım. Bu hesabımın onaylandığı anlamına gelen mail midir? Çünkü herhangi bir pin numarası yazmıyor da.

  1. Merhaba Yusuf Bey,

   TD Ameritrade güvenlik amacıyla şifreleri postayla gönderiyor. Gelmesi biraz zaman alır. Yada telefonla müşteri hizmetlerini arayıp, şifrenizi birebir görüşerek almak zorundasınız. Hayırlı olsun.

 30. Merhaba, ben de az evvel işlemleri yaptım. Yenilik olarak artık belgeleri online olarak sistemlerine yükleyebiliyorsunuz. İşlem bitiminde ilgili sayfa açılıyor. Oradan yükledim bakalım kaç gün sürecek süreç. Böyle yararlı bilgiler verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

 31. Yazınız aşırı faydalı oldu. Yeni sistemde fax göndermenin yanı sıra online yüklemeyi de kabul ediyorlar. Hesap açılış maili geldikten sonra doğrudan aradım hiç beklemeden bağlandım. PIN istediğimi ilettim ama doğrudan User ID ve şifremi belirledik. Çok teşekkürler 🙂

  1. Rica ederim Tugay Bey. Hesabınız hayırlı olsun. Beğendiğiniz yazıları da paylaşmayı unutmayın.

 32. İyi günler…Pazartesi günü hesabı açmak için tüm dökümanları gönderdim. Bugün cuma ve daha mesaj gelmedi. Hesabım açılmadı. Skype’dan ulaşmaya çalıştım, hata veriyor. Önce ücretsiz diye belirtiyor, sonra kontür alın diye ibare çıktı.

  1. Merhaba Burcu Hanım;

   TD Ameritrade’de benim hesap açmam bir kaç ay sürdü. Sebebi benim dikkatsizliğimdi gerçi. Sizin durumunuzda yoğunluktan dolayı da hemen dönüş yapamamış olabilirler. Biraz daha bekleyin. Eğer bir dönüş olmazsa müşteri hizmetleri ile görüşüp başvurunuzun akıbetini sormanız iyi olur. Kolaygelsin.

 33. Selamlar hesabı açamadım. Banka hesap dökümünde kalıcı adres yer alması gerekiyor diye mail alıyorum. Bankalarla anlaşamıyoruz. Kafayı yemek üzereyim!..Ne yapayım sizce?

  1. Merhaba Burcu Hanım;

   Banka hesap dökümü yerine adınıza kayıtlı bir elektrik, su veya doğalgaz faturası daha kolay olur. Zira görmek istedikleri sizin adınız ve fiili ikametgahınız. Kolaygelsin.

 34. Ameritrade hesabına yeni başvurdum, yukarıda yazılanlara ek olarak 11 sayfalık account aplication formu istediler. Onu da ayrıca göndereceğim.

 35. Merhabalar, çok güzel bir site olmuş. Değerli bilgiler için teşekkürler. Benim cevabını bulamadığım bir kısım var; hesap açarken “joint tenants with rights of survivorship” işaretleyip eşimle beraber açmak istiyorum. Veraset anında haklar direk kendisine geçmiş oluyor. Fakat, W8BEN formundan ikimiz adına da ayrı ayrı mı doldurmak gerekiyor bilemedim. Bu seçtiğim hesap türü, biraz araştırdım, tam olarak müşterek hesap gibi değil sanırım, ölüm anında işlemler hızlı olması için sadece. Bundan dolayı, hesabın asıl sahibi yaşıyorken, diğer kişi için de gelir vergisi olur mu? Bu formdan iki adet mi doldurmalıyız, bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

  Selamlar

  1. Merhaba Erkan Bey;

   İltifatınız çin teşekkür ederim. İlginç bir soru sormuşsunuz. Doğruyu söylemek gerekirse cevabını bilmiyorum. Aracı kurumla irtibata geçip bunu onlara sormanız daha uygun olacaktır. Yada daha önce böyle bir hesap açmış arkadaşımız varsa belki o bu soruya yanıt verebilir. Eğer öğrenirseniz mutlaka bu yorumun altına geri bildirim yapın. Benzer bir hesap açmak isteyen başka arkadaşlarımıza da faydalı olur. Kolaygelsin.

   1. Merhaba, link olarak ekleyemedim fakat “ameritrade inherited accounts” olarak aratıp aşağıdaki yolu takip edince , kendi sitelerinde konu hakkında bir açıklama var.

    Inherited accounts>Individual accounts>Spouse>Step 2

    Anladığım kadarıyla, hesap sahibi assignment yaparak, eşine kendi ölümü sonrası haklarını devredebiliyor. Hesap açarken böyle bir seçenek ben göremedim, şu anda hesabımın açılmasını bekliyorum. Açılıştan sonra, bir dilekçe ile sitesinde yazıldığı gibi assignment yapmayı deneyeceğim.

 36. Merhabalar, hesap açılışı, hesabın wise hesabı ile eşleştirilmesi ve sonrası hakkında tecrübelerimi aktarmak istedim. Birilerine faydası olur herhalde.
  Buradaki talimatları izleyerek hesap başvurusunda bulundum, kısa süre sonra hesabın oluşturulduğunu ve hesap numaramı yazan bir email aldım. Açılış işleminin tamamlanması için gerekli belgeleri yazmışlardı. Pasaport fotoğrafın olduğu sayfa, igdaş faturası ve imzalı scan edilmiş w8ben belgesi. Burada adı geçen hellofax ile defalarca denememe rağmen faxı göndermeyi beceremedim. Farklı saatlerde denedim. İki farklı program daha denedim ama olmadı. Sonra CepFaks diye bir uygulama buldum ve oradan 6 lira karşılığında siyah beyaz olarak gönderdim. 3 gün sonra hesabım açıldı.
  PIN kodunun posta ile gönderileceğini buradan öğrendiğim için müşteri hizmetlerini aradım ve yeni PIN kodu oluşturduk. Hesabım için user id ve şifre oluşturarak hesaba girdim.
  Yaptığım ilk iş wise’daki dolar hesabı ile td ameritrade’deki hesabı eşleştirmeye çalışmak oldu ama işlemin en son basamağı olan verification kısmında takıldım. Aynı şeyi PIN kodunu değiştirmek için olan işlemde de yaşadım. Sorun şuydu; verification kısmında cep telefonuma mobil onay kodu sms olarak gelmedi, diğer alternatif olarak gönderilen otomatik telefon aramasına ekrandaki kodu girme kısmı ise iki kere çalıştı(ben ne yapacağımı bilemedim bir an ve süre bitti) ama sonra o da durdu ve telefon araması gelmedi. Bunun için iki kere müşteri hizmetleri ile bir kere de uzu süre teknik servis ile konuştum. Aynı anda turkcell’e başvuru yaptım. Ameritrade teknik servisinin dediği biz size gönderiyoruz ama siz alamıyorsunuz oldu. Turkcell ise bir güncelleme yaptık tekrar deneyin dedi. Bir kere denedim. SMS yine gelmiyor ama arama geldi. Bu arada mobil uygulama üstünde verification işlemini güvenlik soruları aracılığı ile geçmek mümkün.
  Aklıma gelenleri yazdım. İşe yarar umarım.

  1. Deneyiminizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim Caner Bey. Hesap açmaya çalışan arkadaşlarımız faydalı bulacaktır mutlaka. Selamlar.

  1. Merhaba Selçuk Bey;

   Size doğrudan yardımcı olma şansım yok maalesef. Müşteri hizmetleri ile görüşmeniz daha doğru olur. Kolaygelsin.

 37. Merhaba Bay Tutumlu,
  Benim merak ettiğim bir konu var.
  Ben 2011 yılında Amerikaya WAT programı ile gitmiştim. O zaman “US Social Security Number (SSN)” aldım.
  Bu numarayı W-8BEN formuna yazmam gerekir mi? Madde 5
  Yazarsam veya yazmazsam ne gibi sorunlarla karşılaşırım.
  Bilginiz var mı?
  Her şey için çok teşekkürler

  1. Merhaba Onur Bey;

   Sorunuzun cevabını bilemiyorum maalesef. Öncelikle, aldığınız numara hala geçerli mi bir kontrol edin bence. Üzerinden çok zaman geçmiş. Belki iptal olmuştur. Selamlar.

 38. bay tutumlu merhaba

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler çok tatmin edici çok teşekkürler böyle bir site için. Sanırım artık sadece fax çekmemiz gerekmiyor, online yükleme de yapılabiliniyor fakat şöyle bir durum var pasaport ilk sayfasını yüklediğim zaman fotoğrafı tanıyamadım falan diyor. Siyah zemin üzerine köşeler belli olacak şekilde yerleştirin diyor. oldukça açık çekiyorum yine kabul etmedi benzer sorunu yaşayan var mı acaba?

  1. Merhaba Çağlar Bey;

   Benzer bir sorunu sanırım bende yaşamıştım. Doğru olan şekilde yapabilmek için epey uğraştım diye hatırlıyorum. Ancak başarılı olup olmadığımı hatırlayamıyorum maalesef. 🙂

 39. Merhaba, açıklayıcı ve detaylı yazılarınız için çok teşekkür ederim. Ben TD Ameritrade`de Individual hesap açmaya çalıştım ama daha ilk aşamada ad/soyad adımında ülke olarak “Turkey” seçince hesap açamayacağım bilgisi belirdi ekranda (TD Ameritrade does not open accounts for residents of certain countries or territories). Bu yeni mi olmuş olabilir nasıl ilerleme sağlayabilirim bu adımda?

  1. Merhaba Abbas Bey;

   Bu yeni bir gelişme. Şimdi bende denedim ve aynı uyarıyı aldım. Bildiğiniz gibi Türkiye kara para aklama ve terörizmi finanse etme alanında gri listeye alındı. Yani mevcut Hükümet bu alanda uluslararası yükümlülüklerini asgari düzeyde de olsa yerine getirmiyor. Maalesef bu listeye giren ülkelerin vatandaşlarına da kapılar kapanıyor… Tabi bu sadece tahmin. Şirkete özel bir sebebi de olabilir. Hatta umarım öyledir. IBKR’yi deneyebilirsiniz alternatif olarak. Kolaygelsin.

   1. Merhaba, buradaki yorumunuzu şimdi gördüm çok teşekkürler, blogdaki en son yazınızın üzerinden de yorum yaptım az önce, IBKR hesabım var orada nasıl para gönderirim yollarını arıyorum, TD Ameritrade olmadı malesef 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top