Türk Lirası, Deprem ve Kasvetli Bir Hafta

Türk Lirası, Deprem ve Kasvetli Bir Hafta

Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Bu yazıyı kaleme aldığımda Dolar/TL kuru 8,49 idi. Tabi bunda şaşılacak bir yan yok. Düzenli okuyucularım hatırlayabilir. 10 ay önceki Kur Şoku Senaryosu ve Yatırım başlıklı yazımda mevcut siyasi-ekonomik politika tercihlerinin sonucunun böyle olacağını ifade etmiştim. Gerçek şu ki, siyasi karar vericilerin çıkarları ile toplumun uzun vadeli ekonomik çıkarları örtüşmüyor. Politik iktisat, siyasilerin esas amacının yeniden seçilebilmek olduğunu söyler. Tabi seçime dayalı demokratik bir toplum özelinde bunu söylediğini not edelim. Yeniden seçilebilmek için uygulanabilecek ekonomik politikalar ise çoğu zaman toplumun uzun vadeli ekonomik çıkarları ile örtüşmez. Bakınız popülizm. Dolayısıyla sonuç bu.

Deprem

Türk Lirası cephesinde işler beklendiği gibi vasat giderken İzmir’de yaşanan deprem geçtiğimiz haftayı daha da kasvetli hale getirdi. Buradan, depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlarımıza sabır diliyorum. Maalesef Türkiye’nin önemli bir kısmı deprem riski altında. Her 5-10 yılda bir büyük bir deprem yaşanmasına karşın yeterince tedbir alamıyoruz. Bilimsel yöntem inşaat sektöründe depreme dayanıklı binalar yapma imkanı sağlıyor oysa. Ancak fakirlik, rant, açgözlülük ve yozlaşmışlık depreme dayanıklı yapılaşmanın önünü tıkıyor… Bu yaşanılanlar kader değil. Toplum olarak bizim beceriksizliğimiz. Umarım bu konuda farkındalık en kısa zamanda artar.

Türk Lirası ve ABD seçimleri

Bu haftanın belki de bu yılın en önemli gelişmelerinden bir tanesi de ABD Başkanlık seçimleri. Bu yazıyı yazmak için bilgisayarın karşısına oturduğumda sonuçlar hala belli değildi. Ancak, anketlerin ima ettiğinin aksine Trump’ın şansının yükseldiği anlaşılıyor. Her ne kadar Biden şu an önde gözükse de… Gerçi 141 milyonun seçmenin oyunun büyük bir bölümü posta ile kullanıldığı için hala sayımda sanırım. ABD seçim sisteminin dolaylı olmasını da göz önüne alırsak sonucun kesinleşmesi zaman alabilir. Ya da yatırımcılar açısından daha kötüsü seçim tartışmalı hale gelebilir. İzleyip göreceğiz.

ABD Seçim sonuçları – 4/11/2020
Kaynak: www.yahoo.com

Türk lirası ve finansal bağımsızlık

Türk lirasının değersizleşmesine yol açan politikalar gelirimizi ve servetimizi muazzam derecede eritmiş durumda. Bu gerçeği Alım Gücü, Enflasyon ve Finansal Bağımsızlık başlıklı yazımda ayrıntılı bir şekilde dile getirmiştim. O günden bugüne Türk Lirası ([(7,3 – 8,5)/7,3]*100 = 16,4) %16,4 daha değer kaybetti. Türk lirası cinsinden varlıklarımız (Ev, TL mevduat, TL tahvil vb.) deyim yerindeyse pul oldu. Daha da endişe verici olan siyasi karar vericilerin benim o zaman ‘Çin modeli kalkınma‘ olarak dile getirdiğim aşırı değersiz ulusal para birimi ve muazzam emek sömürüsüyle ihracata dönük imalat sanayi ile ekonomik büyüme yönünde açıklamalar yapmaları. Bu tercihte ısrarlı olunursa, açık söyleyeyim, finansal bağımsızlık beyaz yakalıların büyük bir kısmı için yalan olur diye düşünüyorum.

Yatırımlar ne durumda

S&P 500 alımına devam

Yatırımlar ne alemde derseniz, ana stratejime bağlı kalarak VUSD alımına devam ettim. Yani yabancı piyasalara yatırıma devam diyorum. Seçim sonuçlarından sonra ciddi bir düzeltme olursa alımlarıma artırarak devam etmeyi düşündüğümü de ilave edeyim.

Türk Lirası varlıklarda sadeleştirme

Portföy Durumuna Kısa Bir Bakış adlı yazımda Borsa İstanbul portföyümde sadeleştirmeye gitmeyi düşündüğümden bahsetmiştim. Geçtiğimiz hafta düşündüklerimi gerçekleştirdim. Türk Traktör ve Ereğli’yi sattım. Akbank’ı da sattım. Satışlardan elde ettiğim geliri, ağırlığı TÜPRAŞ’a vererek, kalan hisselere paylaştırdım.

Sonuç

An itibarıyla piyasalar ABD seçimlerinin sonucunu ve Türkiye özelinde faiz artışı ihtimalini değerlendiriyor gibi gözüküyor. Her zaman dediğim gibi geleceği bilme şansım yok. ABD seçimlerinin sonuçlarını anket şirketleri de tahmin edemiyor. Türk Lirası cephesinde ulusal para birimimizi korumak için politika faizinde artışa giderlerse neler olabileceğini yakın tarihli bir yazımda ele almıştım. Merak eden göz atabilir. Neyse, tek yapabileceğim riskleri yönetmek ve şansıma güvenmek. 🙂 Düşe kalka finansal bağımsızlık yolculuğuna devam diyorum.

Bu arada, bir süredir şehir dışında olduğum için yazamadım. Bu aralar bloğa vakit ayırmakta zorlanıyorum. Ancak elimden geldiği kadar sık yazmaya çalışacağım. Sağlık ve sıhhatle kalın.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2020 Pintidegiltutumluyum

2 thoughts on “Türk Lirası, Deprem ve Kasvetli Bir Hafta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top