İş Kurmak ve Finansal Özgürlük

İş Kurmak ve Finansal Özgürlük

İş kurmak, finansal özgürlüğe giden kestirme bir yol olabilir mi? “The Millionaire Fastlane” (Milyonerin Hızlışeridi) adlı kitabında MJ Demarco böyle düşünüyor. Farklı bakış açılarını severim. Zira insanın ufkunu yeni olasılıklar tanışmasını sağlar. Kitap okumakta farklı açılarıyla tanışmak için harika bir yöntem. Şanslıyım ki bu aralar vakit yaratarak bir kaç kitap okumayı başardım. Bunlardan bir tanesi de bu bahsettiğim kitap. Aslında bakılırsa Demarco alışageldiğimiz finansal özgürlük felsefesini eleştiriyor. Nedir alışageldiğimiz formül? Maaşından mümkün olduğunca yüksek tasarruf et, yatırım yap ve bekle. Bırak bileşik getirinin büyüsü seni finansal özgürlüğe taşısın. Demarco bunun yerine başka bir formül öneriyor: iş kurmak ve gelir artışına odaklanmak.

Demarco’nun eleştirileri

Çok uzun sürüyor

Photo by Elien Dumon on Unsplash

Demarco’nun ana eleştirilerinden biri tasarruf ve yatırım yaparak finansal özgürlüğe kavuşmanın çok uzun süre alması. Tasarruf Oranı ve Finansal Bağımsızlık başlıklı yazımda maaşlı bir çalışan olarak finansal özgürlüğe ulaşma süresini etkileyen ana faktörün tasarruf oranı olduğunu göstermiştim. Aşağıdaki şekilden görüldüğü üzere %5’lik bir tasarruf oranına sahipseniz finansal bağımsızlığa erişmek için 76 yıl beklemek zorundasınız. Diğer taraftan tasarruf oranınız %80 ise 6 yıl içinde özgürlük hedefine ulaşabiliyorsunuz. Tabi daha yüksek tasarruf oranı için yüksek harcanabilir gelir düzeyine sahip olmanız gerekiyor. Yoksa kendinizi yoksunluğa mahkum etmeden yüksek tasarruf oranları tutturmanız mümkün değil… 

Finansal bağımsızlığa erişme süresi

Sevmediğiniz işte çalışıyorsunuz

Photo by Alvin Balemesa on Unsplash

İkinci eleştirisi finansal özgürlüğe ulaşmak için piyasalara güvenip beklerken istemediğiniz bir işte çalışmak zorunda olmanıza. 5 günlük hafta içi köleliği 2 günlük özgürlük karşılığında kabul etmenin iyi bir fikir olmadığını söylüyor.

Hayat standardınız düşüyor

Photo by whoislimos on Unsplash

Bir diğer eleştirisi tasarruf oranını artırmak için harcamaların düşürülmesi ve bunun sonucunda hayat standardının düşmesiyle ilgili. Demarco’ya göre bunun yerine amaç geliri artırmak olmalı. Gerçi, harcamaların her zaman gelirin altında kalması gerektiği gerçeğini de teslim ediyor.

Demarco’nun formülü: iş kurmak

Photo by Tim Mossholder on Unsplash

Demarco’ya göre finansal özgürlüğe erişmek için maaşlı çalışmayı bırakıp iş kurmak ve kurulan işten yüksek gelir elde etmek veya büyütülen işi iyi bir fiyata devretmek çok daha kestirme bir yol. Zaten kendi deneyimi de bu yönde. Bu şekilde bir yaklaşım benimsenmesi halinde çok daha kısa sürede zengin olunabileceğini savunuyor. Sermaye piyasalarının ise zengin olmaktan çok zenginliği koruma aracı olduğu görüşünde. Zengin ve varlıklı olanların genellikle bu yöntemi kullandığını belirtiyor. Şu an Türkiye gündeminde olan, Zynga adlı oyun şirketinin Türk start up şirketi Peak Games‘i 1,8 milyar dolara alması örneği gibi yani. Ölçeği çok daha mütevazi düşünmek lazım tabi. 🙂

Nasıl bir iş kurmak gerekiyor?

Photo by You X Ventures on Unsplash

Yazara göre kurulan işin başarıya ulaşması için öncelikle bir ihtiyacı karşılaması gerekiyor. Yani kendi egomuzu tatmin etmek için veya iyi olduğumuz bir konuyla değil, insanların tespit ettiğimiz bir ihtiyacını karşılamak için yola çıkmalıyız. İkinci olarak iş kurmak için seçtiğimiz alana giriş mümkün olduğunca zor olmalı ki az rekabet olsun. Üçüncüsü kurduğumuz ticari sistemin kontrolü tamamen bizde olmalı. Dördüncüsü, talebin artması halinde kurduğumuz işin kolaylıkla ölçeklendirilebilmesi gerekiyor. Son olarak inşa ettiğimiz işin veya ticari sistemin bizim zamanımızı kullanmaya ihtiyaç duymaması gerekiyor. Yani mümkün olduğunca otomatik olmalı ki pasif bir gelir oluştursun. İnternetin ve sosyal medyanın böyle bir ticari sistem kurmak için biçilmiş kaftan olduğunu da vurguluyor.

İş kurmak ve bedeli

Photo by Jordan Whitfield on Unsplash

Konfor alanından çıkmanın ve risk almanın da bir bedeli var yazara göre. 3-4 yıl boyunca tamamen bu konuya odaklanmanız ve başarıya ulaşana kadar 7 gün 24 saat çalışmanız gerektiğini belirtiyor. Yani üç kuruşa beş köfte yok. 🙂 Ancak, kısıtlı zamanınızı maaş karşılığı satmak yerine bu şekilde değiş dokuş etmenin çok daha karlı olacağını savunuyor. Tabi ki bu aşamada tasarruf etmenin de önemini vurguluyor. Klasik maaş yöntemiyle de finansal özgürlüğe uzun bir süre sonra ulaşılabileceğini ama hayat standardının ‘vasat’ olacağını iddia ediyor.

Benim düşüncelerim

Photo by Olga Guryanova on Unsplash

Matematiksel olarak bakıldığında başarılı bir ticari sistem kurmak finansal özgürlüğe giden yolu kısaltabilir. Hele otomatik bir sistem yaratabilirseniz. Örneğin sayısal kitaplar, akıllı telefon uygulamaları vb. şeyler yapıp çevrim içi satabiliyorsanız muhteşem olur. Ancak, herkesin bu kadar başarılı bir ticari sistem kurabileceğini düşünmüyorum. Herkes cerrah, nükleer fizikçi veya olimpik atlet olamıyorsa aynı sebepten ötürü.

Bir diğer husus, kitap ABD düşünülerek yazılmış. Girişimcilik kültürünün yaygın olduğu, hukukun üstünlüğünün açık olduğu, ticaretin teşvik edildiği ve fikri-mülkiyet haklarının korunduğu güçlü bir devletten bahsediyoruz. Türkiye’de ise şartlar belli… Yanlış anlaşılmasın: yapılamaz demiyorum sadece çok daha zor.

Ayrıca, yaş meselesi var. Belli bir yaşın üzerindekiler aile geçindirmek zorunda. Türkiye’de işinizden ayrılıp, iş kurma konusunda başarılı olamazsanız aynı şartlarda geri dönmeniz veya iş bulmanız çok zor. Yani alınan risk çok fazla. Maaşlı çalışırken iş kurma denemesinde bulunmak daha mantıklı. Tabi bu durumda muazzam bir özveride bulunmanız lazım.

Sonuç olarak, klasik yöntemle devam ederken bu yolda denenebilir. Kim bilir belki başarılı olursunuz.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2020 Pintidegiltutumluyum

4 thoughts on “İş Kurmak ve Finansal Özgürlük

  1. Yazarın dediği gibi yaptım aynen. Şimdi o işi büyütme çabası içerisindeyim. Umarım tez zamanda hedeflerime ulaşırım inşaAllah. Örnek olması için Web sitemi aşağıda belirttim. Teşekkürler güzel bir yazı 🙂🙂🙂

  2. Sizi ve yazılarınızı eşimle yeni keşfettik
    Ne yalan söyleyeyim bayıldım. Büyük bir boşluğu doldurup finansal olarak bilgilendirmeniz bir yana, Bu ülke vatandaşı, okumuş, kafası çalışan, sıradan bir insan olarak tüm tecrübelerinizi de bize aktarmanız gerçek anlamda “UFUK AÇICI”
    “Yapsak nasıl olur’u” deneyimlenmiş birinden akıl almak paha biçilmez. Keşfettikçe kıymetleniyor.
    İstanbul da yaşadığınızı tahmin ederek yolumuz düştüğünde bu içten insanla el sıkışmak ve bir kahve ısmarlamaktan onur duyarız. Saygılar ve hayat yolculuğunuzda başarılar

    1. Çok teşekkür ediyorum. Sizlerden gelen bu olumlu geri dönüşler beni çok mutlu ediyor. Umarım sizlere de ufak bir faydam dokunmuştur. Bu arada İstanbul’da yaşamıyorum ama şimdilik anonim kalmayı tercih ediyorum. 🙂 Selamlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top