Bist Portföyüme Yaptığım Eklemeler

Bist Portföyüme Yaptığım Eklemeler

Bist portföyümü son bir ay içinde biraz çeşitlendirdim. Daha doğrusu orta veya uzun vade tutma amacıyla bazı hisselerden ufak bir miktar alarak izlemeye aldım. Aslında “Borsa İstanbul’da Varlık Fiyatları Nereye Gidiyor?” başlıklı yazımda 2020 yılı başı itibarıyla mevcut durumu gözden geçirerek Bist portföyümü artırmak için yeni hisseler arayacağımı ifade etmiştim. Lafı uzatmadan hemen merakınızı gidereyim. Portföyüme eklediğim hisseler Coca Cola İçecek Anonim Şirketi (CCOLA), Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. (TTRAK) ve Türkiye Petrol Rafineleri A.Ş. (TÜPRAŞ). Bu yeni hisselerin ağırlığını yavaş yavaş artırmayı planlıyorum. Eğer Bist genelinde ciddi bir düşüş olursa daha önce elimde tuttuğum diğer hisselerin ağırlığını da artırabilirim. 

Neden şimdi Bist?

Çünkü alternatiflerine göre daha ucuz. Konuyla ilgili daha önceki yazımda bahsettiğim gibi Hazine Eurobondları oldukça değerlendi ve getirileri de %6’nın altına düştü. S&P 500 tarihi zirvesinde dolanıyor. Altının onsu 1.500 doların üzerinde. TL mevduatta reel faiz negatif. Elde nakit birikiyor ve aşırı nakit tutmanın da bir fırsat maliyeti var. Dolayısıyla, beklenen karı maksimize etmek için getiri potansiyeli en yüksek yatırım aracına elinizdeki nakit sermayenin bir kısmını tahsis etmeniz lazım. Her ne kadar ideal portföyümde Bist hisselerinin oranı %5 olsa da göreli olarak ucuzken almak kulağa mantıklı geliyor.

Bist – CCOLA

Tarihsel fiyat dinamiklerine göre ucuz görünen üç hisse tespit ettim. Bunlardan biri CCOLA. Aşağıdaki şekilde CCOLA için yaptığım regresyon analizini görüyorsunuz. Kırmızı doğru uzun dönem trendini gösterirken mavi çizgi hisse fiyatını gösteriyor. Tabi fiyatlar 2019 yılı Aralık ayı doları cinsinden. Yani ABD enflasyonundan da arındırılmış durumda. Kesikli çizgiler standart sapmaları gösteriyor. Buna göre CCOLA’nın fiyatı hala uzun dönem trendinin bir standart sapma altında seyrediyor. Son yirmi yılın en düşük düzeyinde. İki ihtimal var: şirket bu fiyat düşüşünü haklı gösterecek kadar kötü durumda ya da yatırımcılar ekonominin genel iniş çıkış döngüsünde aşırı karamsarlar. Ben oyumu ikincisinden yana kullandım.

CCOLA – 2019 Aralık dolar fiyatlarıyla

Bist – TTRAK

TTRAK döngüsel bir hisse. Diğer bir deyişle, ekonominin genel iniş çıkışlarından oldukça etkilenen bir hisse. Nitekim 2018 yılının kur şokunun ardından fiyatı tarihi düzeyde çakıldı. Fiyat bir ara uzun dönem trendinin iki standart sapma altına inmiş. Sonra biraz toparlanmış. Ancak fiyatının uzun dönem trend değerine geri dönmesi için ekonomide gözle görülür bir iyileşme lazım. Geçen yıl bir ara portföyümde tutuyordum bir miktar. Ancak, Tofaş’ta daha fazla potansiyel gördüğüm için satmıştım. Nitekim, TOFAŞ’ta şaşırtmadı. Ancak, Borsa İstanbul’da görünen son artıştan sonra TTRAK hala geride kalmış gözüküyor. Eğer batmazsa ve ekonomide biraz düzelme olursa ya da şirket yönetimi ürün çeşitlendirmesi yaparak ciro ve karlılığı artırırsa iyi bir kar bırakabilir diye düşünüyorum.

TTRAK – 2019 Aralık dolar fiyatlarıyla

Bist – TÜPRAŞ

Bir başka eski göz ağrım olan TÜPRAŞ’ı da takibe başladım. Fiyat uzun dönem trend değerinin bir standart sapma altında gözüküyor. Uzun dönem trend değeri de dik bir şekilde yukarı yönlü. Yani potansiyel artış miktarı kayda değer. Seçtiğim bu üç firmanın kurumsal yönetim kalitesi ortalamanın üzerinde. Faaliyet gösterdikleri sektörlerde yurtiçinde hakim konumdalar. İhracat potansiyelleri de var. Dolayısıyla benim açımdan alım için uygunlar. Tabi benim stratejim kademeli alım şeklinde olacak. Aldıktan sonra da uzun bir süre tutmayı planlıyorum.

TÜPRAŞ – 2019 Aralık dolar fiyatlarıyla

Portföyün son durumu

Yeni eklemelerle birlikte Borsa İstanbul hisse senedi portföyümün son durumunu aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. Hisse senedi sayısı 4’ten 7’ye yükseldi. Portföyün kar oranı, bir ay önceki yazımda belirttiğim değere göre 4,5 puan artarak %47,5 olmuş. Tabi piyasanın bu dönemde yükseliş trendinde olduğunu da not edelim. Fark ettiğiniz gibi portföye yeni eklediğim hisselerde hacimli bir alım yapmadım. Genel kural olarak alımlarımı zamana yaymayı tercih ediyorum. Artık piyasa ne kadar izin verirse…

Hisse senedi portföyü – 04/02/2020

Son söz

Daha önceki yazılarımda da ifade ettiğim üzere Borsa İstanbul’un bu kadar hızlı yükselmesini öngörmemiştim. 🙂 Dolayısıyla, Türk şirketlerine de yatırım amacıyla fazla kaynak ayırmamıştım. Oransal açıdan tatminkar bir performans elde etsem de yatırdığınız sermayenin ölçeği de önemli. Bu sene bu eksikliği telafi ederek her ay düzenli alım ile portföyün ölçeğini biraz büyütmeyi arzuluyorum. Tabi piyasa ve imkanlarım izin verirse.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

4 thoughts on “Bist Portföyüme Yaptığım Eklemeler

 1. merhaba,

  hayırlı olsun yeni alımlar. 🙂

  bende de bir miktar tüpraş, arçelik ve tofaş var. satmayı düşünmüyorum 10 yıl (emekli olana dek). ancak aylık yeni alımlarımı; büyüme potansiyeli daha yüksek bist şirketlerine çevirmeyi planlıyorum mart itibariyle…

  1. Teşekkür ederim Hezarfen Bey. Alım kararlarının doğru olup olmadığını zaman gösterecek ama hayırlısı diyelim. Bist’te bende kendi kriterlerime göre hisse bakıyorum fırsat buldukça. Bazen güzel fırsatları görüyorum ama yeterli alım yapamıyorum. Otokar mesela 🙂 Çok güzel bir fırsatı yeterince değerlendiremedim. Ahhh ah!

 2. Merhabalar, çok güzel bir yazı olmuş, tüm yazılarınızı okudum hala da okuyorum çok şey katıyor.
  Rica etsem hisse senedi regresyon analizi grafiğini hangi siteden nasıl yaptığınızı yazar mısınız?

  1. Merhaba Recep Bey;

   Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. 🙂 Sorunuza gelince grafikleri bir yerden almıyorum. Kendim üretiyorum. Haber bültenine üye olursanız tüm Bist şirketlerinin ve SP500 şirketlerinin regresyon grafik ve veri dosyalarına erişebilirsiniz. Selamlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top