Borsa İstanbul’da Varlık Fiyatları Nereye Gidiyor?

Borsa İstanbul’da Varlık Fiyatları Nereye Gidiyor?

Borsa İstanbul’da varlık fiyatlarında hızlı bir artış görüldü. Bugün itibarıyla Bist 100 endeksi 120.000 puanı geçmiş durumda. Doğrusu bu kadar kısa zamanda bu kadar hızlı toparlanma beklemiyordum. Bu durumda ne yapmalıyım? Fiyatlara bakmadan hisse alımına devam mı etmeliyim? Yoksa bir düzeltmemi beklemeliyim? Acaba bu artış kalıcı mı? Hisse fiyatlarının hala yukarı gidecek yerleri var mı? Alternatif yatırım araçlarına mı yönelmeliyim? Örneğin, Eurobond getirileri 6 ay öncesine göre ciddi ölçüde düştü. %5,5 – %6 getiriye razı mı olmalıyım? S&P 500 tarihinin zirve noktasında. Yinede almalı mıyım? Hisse fiyatları sonsuza kadar artar mı? Sorular, sorular.  

Borsa İstanbul’da ilk 100: Bist 100

Bist 100 endeksine reel dolar bazında baktığımızda hala uzun dönem trendinin altında olduğunu görüyoruz. Yani uzun vadeli düşündüğümüz zaman Borsa İstanbul hala dolar bazında büyük bir potansiyel getiri barındırıyor gibi duruyor ilk bakışta. Diğer taraftan bu analizde varlık fiyatlarının ortalamasına geri döneceğini varsayıyoruz. Ancak bunun böyle olacağının bir garantisi yok. Çünkü geçmişte her krizin ardından taze döviz girişleri sayesinde TL hızlı bir değerlenme yaşadı. Ancak, mevcut siyasi irade değerli TL istemezse ve buna uygun politikalar uygularsa geçmişte yaşanan dinamikler artık devam etmez. Yani istatistiki anlamda bir kırılma yada rejim değişikliği olur. Bu durumda tarihsel fiyat analizi modelimizi değiştirmek gerekir. Hazine ve Maliye Bakanı’da sıcak para istemediğini basına beyan etmişti bir süre önce. Tabi ben yatırımcı olarak lafa değil icraata bakacağım. 🙂

Bist 100 – 2019 Aralık ayı fiyatlarıyla ($)

Esasen Borsa İstanbul’da varlık fiyatlarının ne kadar değerleneceği, ekonominin ne kadar düzeleceğine bağlı diye düşünüyorum. Şu ana kadar yapısal reform falan da görmedim. Bakalım ilerleyen günlerde ekonominin genel gidişatı nasıl olacak?

Borsa İstanbul’da elde tuttuğum hisseler

Akbank

Portföyümdeki 4 hisseden biri Akbank. Dolar bazında halen ucuz gözüküyor. Ama kaderi Borsa İstanbul’da ki tüm hisseler gibi ekonominin genel gidişatına bağlı.

Akbank – 2019 Aralık ayı fiyatlarıyla ($)

Arçelik

Portföyümde tuttuğum diğer bir hisse Arçelik. Bist 100’ün 120.000 puanı aşmasına karşın bu hissenin fiyatı da halen dolar bazında uzun dönem trendinin aşağısında. Ciddi bir yukarı gitme potansiyeli var.

Arçelik – 2019 Aralık ayı fiyatlarıyla ($)

Otokar

Daha fazla almadığım için pişman olduğum, kaçırılmış bir fırsat benim için Otokar. Dolar bazında çok ciddi bir getiri sağladı. Buna rağmen fiyatı hala uzun dönem trendinin altında. Diğer bir deyişle, ekonomideki genel bir düzelme olursa hala iyi bir getiri sağlayabilir.

Otokar – 2019 Aralık ayı fiyatlarıyla ($)

TOFAŞ

Son bir yıl içinde yüzümü güldüren bir diğer hisse TOFAŞ olmuştu. Aşağıdaki grafikten görüldüğü üzere fiyatı hala uzun dönem trendinin oldukça altında. Ekonominin genelindeki düzelmeye bağlı olarak sıfır otomobil satışları artarsa yatırımcısına iyi bir getiri sunabilir hala.

TOFAŞ – 2019 Aralık ayı fiyatlarıyla ($)

Borsa İstanbul’da diğer fırsatlar

Orta-uzun dönemli bir yatırımcı olarak ekonominin düzeleceği bahsine girebilir ve portföydeki hisselerime makul eklemeler yapmaya devam edebilirim. Bir diğer alternatif Bist 100’de ki diğer hisseleri tarayabilir ve geriden gelen ve halen daha ucuz olan ama kurumsal şirketler var mı bir bakabilirim. Eğer böyle fırsatlar varsa bu hisseleri portföyüme eklemek, portföyün değerinin potansiyel bir düzeltmeden daha az etkilenmesini sağlayabilir. Evet sanırım öncelikle bu yaklaşımı deneyeceğim. Fırsat bulamazsam da sorun değil. Mevcut portföye mütevazi eklemeler yapabilirim. Zaten genel portföyümde Borsa İstanbul’un payı oldukça sınırlı. Yani aldığım risk düşük.

Diğer yatırım alternatifleri

Geçtiğimiz bir yılda ağırlıklı olarak Eurobond’a yatırım yapmıştım. Ancak son 2 – 3 aydır alımımı durdurdum. CDS’lerin ve faizlerin düşmesine paralel olarak devlet Eurobondlarının fiyatları ciddi ölçüde artarken getirileri düştü. Aldığım risk karşılığında bu getiri oranlarının yeterli olup olmayacağından emin olamıyorum. O yüzden şimdilik kenarda beklemeye karar verdim. İdeal portföy ağırlıklarımı gözeterek S&P 500’e yatırım için bir ay daha bekleyeceğim. Elimde yeterli nakit fazlası oluştuktan sonra kısmetse ilk ciddi alımımı gerçekleştirmeyi planlıyorum. Geleceği bilmiyorum. Yazının başında belirttiğim soruların çoğunun cevabını da bilmiyorum. Tek bildiğim hesaplanmış risk alıp, yatırıma devam etmezsem amacıma ulaşmamın kesinlikle mümkün olmadığı. Bakalım önümüzdeki günlerde ne gibi sürprizlerle karşılaşacağız. 🙂

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2020 Pintidegiltutumluyum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top