Genel Portföy Performans Raporu – Aralık 2019

Genel Portföy Performans Raporu – Aralık 2019

Genel portföy veya finansal bağımsızlık portföyümün 2019 yılı performansı beklentimi aştı. Bu sıradışı iyi performansın en önemli sebebinin fiyatlar dipteyken portföyümü oluşturmaya başlamam olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki yıllar şansım bu kadar yaver gitmez muhtemelen. Lafı fazla uzatmadan 2019 yılı performansına geçiyorum.

Genel portföy dağılımı

Aşağıdaki şekilden görüldüğü üzere henüz oldukça dengesiz bir portföy dağılımım var. Bu dengesizliğin birkaç nedeni var. Portföyü oluşturmaya başladığımda reel dolar olarak Bist 100 endeksi tarihi düşük bir seviyedeydi. Benzer şekilde Türkiye’nin kredi iflas takas oranları da (CDS) rekor kırmakla meşguldü. Yani Hazinemizin Eurobond getirileri %8’i buluyordu. İki alternatif arasında tercih yapmam gerekiyordu. Daha karlı olduğunu düşündüğüm Eurobond’u tercih ettim. İkinci neden ise Borsa İstanbul’un beklentilerimin oldukça ötesinde kısa sürede iyi bir performans sergilemesi oldu. Benim beklentim daha yavaş süren bir toparlanmaydı. Doğal olarak, hisse bazında tarihi düşük fiyatlardan hisse toplama zamanım fazla olmadı. Son olarak, asıl amacımın ETF’ler aracılığı ile gelişmiş ülke piyasalarına yönelik pasif endeks yatırımı stratejisi izlemek olduğunu daha önceki yazılarımda açıklamıştım. Bu stratejimi uygulamaya henüz başlayabildim.

Portföy dağılımı (%)

Borsa İstanbul Hisse Portföyü

Borsa İstanbul’daki hisse senedi portföyümün ilk performans değerlendirmesini Ekim ayındaki yazımda yapmıştım. O değerlendirmeden bu yana yaklaşık 2 ay geçmiş. Bu iki ayda portföyde sadece bir kez işlem yaptım. O işlem ile 50 adet Arçelik hissesini 20’li fiyatlardan sattım. Amacım, fiyatlarda ciddi bir düşüş olursa aynı miktar senedi geri alarak karlılığı yükseltmekti. Beklediğim ölçüde bir düşüş henüz olmadı. 🙂 Ekim ayından bu yana hisse senedi portföy karım %20,8’den aşağıdaki tabloda gördüğünüz üzere %43‘e çıkmış durumda. Daha önceki değerlendirmemde de vurguladığım gibi ciddi kar satışlarım oldu. Yani gerçek karlılığım %43’ün oldukça üzerinde. Yahoo Finance‘tan takip ettiğim kadarıyla %80’e yakın olduğunu tahmin ediyorum. Ortalama vade de muhtemelen bir yıl civarı.

18.12.2019 tarihi itibarıyla hisse senedi portföyü

S&P 500

Son iki hafta içerisinde ilk yurtdışı ETF alımımı yaptım. Bu deneyimimi sizlerle de adım adım paylaşıyorum. Henüz göz atmamış okurlarım şu linklere tıklayabilir: Yurtdışı Piyasalara Yatırım: İlk Bakış ve İlk Alım ve Yabancı Piyasalara Yatırım. Esasen önüme çıkacak zorlukları test etmek için ufak bir miktar aldım. Öğrenme eğrisinde hızla yol alıyorum ve stratejim de netleşmeye başladı. Şimdilik geriye kalan tek sorun Türk vergi mevzuatının nasıl uygulandığı. Bu konuda beklentilerim doğrultusunda çözüme kavuşursa 2020 yılı sonunda genel portföyümde S&P 500 ETF’sinin payının ciddi ölçüde arttığını görebileceksiniz. Artık hayırlısı diyelim 🙂

Eurobond

Bugün itibarıyla genel portföyümün dörtte üçünü dolar bazlı tahviller yani Eurobond oluşturuyor. Aşağıdaki tabloda Eurobond portföyümün karlılık durumunu görebilirsiniz. Çok vakit alacağı için bu tür hesaplarda kılı kırk yarmıyorum. Yeterince doğru bir rakam elde etmek benim için yeterli. Bunu da vurgulamış olayım. Tablodan gördüğünüz üzere hem TL hem dolar bazında karlı durumdayım. Esas amacım genel portföyümü dolar bazında maksimize etmek olduğu ve başarı kısıtımın yıllık %7 olduğu düşünüldüğünde %19,6’lık kar oranı çok iyi bir performans. Tabi sürdürülebilir değil. 2019 çok istisnai bir yıldı.

Eurobond portföyü performansı

Genel portföy performansı

Finansal bağımsızlık amacıyla portföy oluşturmaya başladıktan sonra yaklaşık bir yıl geçti. Bu bir yıl zarfında yatırım stratejimin temelini attım ve tasarrufa başladım. 2019 yılında genel portföyümden elde ettiğim getiri oranı dolar bazında yaklaşık %18,3 olarak gerçekleşti. Tabi önemli olan sürdürülebilir bir performans. Önümüzdeki yıllarda bu getiri oranı daha makul seviyelere düşecektir. Finansal bağımsızlık için henüz yolun başındayım. Daha en az 11 yılım var. Yola devam.

Okuyucularıma Not

Pinti Değil Tutumluyum’a ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu bloğu ayakta tutabilmek ve masraflarını karşılayabilmek için bağlı linkler kullanmaya karar verdim. Eğer burada yazdıklarımın size bir değer kattığını düşünüyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak bana destek olabilirsiniz.

Ya da doğrudan bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz: Buy Me a Coffee

Interactive Brokers ile 33 ülkede yer alan 135 piyasaya 23 farklı para birimi kullanarak erişebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, opsiyon, futures, FX ve fon işlemlerinizi çok düşük maliyetle yapabilirsiniz. Interactive Brokers hesabınıza para transferini Türkiye’de ki Türk Lirası hesabınızdan EFT yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Interactive Brokers hesabı açın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top